Epiteetit sinisellä taivaalla kelluvat peltojen yllä. Ivan Nikitinin runon analyysi sinisellä taivaalla kelluu peltojen yllä

Oppitunnin tarkoitus : jatkaa opiskelijoiden tutustumista I. S. Nikitinin työhön; opettaa tietoista ja ilmaisuvoimaista lukemista, työn syvyyden ymmärtämistä; täydentää sanastoa; muodostaa opiskelijoissa kyky jakaa kielen välineitä: personifikaatiot ja epiteetit; kehittää ajattelua, puhetta, mielikuvitusta; kasvattaa rakkautta isänmaataan kohtaan.

Oppitunnin tavoitteet:

  • Esitellä opiskelijat uusiin teoksiin, opettaa lukemaan ilmaisullisesti kielen välineanalyysin avulla.
  • Kehittää opiskelijoiden kykyä vertailla, päätellä, kehittää kognitiivista toimintaansa.
  • Istuta opiskelijoihin rakkautta isänmaata kohtaan .

Ladata:

Esikatselu:

Jos haluat käyttää esitysten esikatselua, luo Google-tili (tili) ja kirjaudu sisään: https://accounts.google.com


Diojen kuvatekstit:

Ivan Savvich Nikitin Runollinen muistikirja.

TAVOITTEET: tutustua runoilijan elämään ja työhön; oppia ilmeikkäästi lukemista; täydentää sanastoa; kehittää puhetta, ajattelua, mielikuvitusta; juna muisti.

I. Nikitinin kotimuseo Voronezhissa Ivan Savvich Nikitin syntyi 21. syyskuuta 1824 Voronezhissa. Hänen isänsä oli kauppias - hän omisti kynttilätehtaan ja liikkeen. Nikitin Ivan opiskeli teologisessa koulussa, sitten seminaarissa. Hän harjoitti itsekasvatusta: opiskeli kieliä, luki, sävelsi runoutta. Runoissaan hän välitti rakkautta syntyperäiseen Venäjän luontoon ja isänmaahan. Yli 60 romanssia ja laulua säkeistä Nikitin I.S. elää ihmisten muistoissa.

Katso video, jossa on romanssi runon sanoihin.

Sanastotyötä. Unelmoi - unelmoi. Sivu 12 Mezha - maan raja. Hehku on tulinen valo tai heijastus taivaalla taivaan ilmiöistä. Temppeli on rakennus jumalanpalveluksille ja uskonnollisille riiteille.

Unet - Delight - Golden - Shine - unelmat ihailusta keltainen, oranssi pilke, hohtava Mitä ovat synonyymit? Synonyymit ovat sanoja, joilla on samanlainen merkitys. Valitse synonyymit sanoille:

Viileä - Ilo - kuuma, painostava, lämmin suru, suru, kaipuu Mitä antonyymit ovat? Antonyymit ovat sanoja, joiden merkitys on vastakkainen. Valitse antonyymit sanoille:

ADJEKTIIVINEN EPITEETTI Sininen taivas Sininen perhonen "Työskentelen taikurina" Kultakello Kultaiset reunat (pilvien)

*** Kultareunaiset pilvet kelluvat peltojen yläpuolella sinisellä taivaalla; Hieman havaittavaa sumua metsän yllä, Lämmin ilta läpinäkyvän punastua. Sininen taivas Kultaiset reunat Lämmin ilta Etsi tekstistä epiteetit.

Täällä se puhaltaa yön kylmyydestä; Korva haaveilee kapean rajan yli; Kuu nousee kuin tulipallo, Metsä kylpee punaisessa hehkussa. viileä yö punainen hehku

Viileästi tähtien kultainen hohto, avoimella kentällä rauhaa ja hiljaisuutta; Kuin temppelissä, seison hiljaisuudessa Ja hurmiossa rukoilen sydämeni pohjasta. Kultainen säteily Kirkas kenttä

Heijastus - Pidin ... - Tajusin, että ... - Opin ... - Työskentelin tänään ... Kotitehtävät: s. 12 (mielestä)

Esikatselu:

Oppitunnin käsikirjoitus (kirjallisuuden lukeminen).

Arvosana: 4

Oppikirjajärjestelmä (TMS):koulutus- ja menetelmäsarja "Venäjän koulu".

Opettaja: Kirsti Elena Nikolaevna

Oppilaitos: GBOU lukio nro 1959, SEAD, Moskova.

Oppitunnin aihe:

"Runomuistikirja. I.S. Nikitin "Sinisellä taivaalla ..."

Oppitunnin tyyppi: opiskelu ja tietämyksen alustava lujittaminen.

Oppitunnin tarkoitus: jatkaa opiskelijoiden tutustumista I. S. Nikitinin työhön; opettaa tietoista ja ilmaisuvoimaista lukemista, työn syvyyden ymmärtämistä; täydentää sanastoa; muodostaa opiskelijoissa kyky jakaa kielen välineitä: personifikaatiot ja epiteetit; kehittää ajattelua, puhetta, mielikuvitusta; kasvattaa rakkautta isänmaataan kohtaan.

Oppitunnin tavoitteet:

  1. Esitellä opiskelijat uusiin teoksiin, opettaa lukemaan ilmaisullisesti kielen välineanalyysin avulla.
  2. Kehittää opiskelijoiden kykyä vertailla, päätellä, kehittää kognitiivista toimintaansa.
  3. Istuta opiskelijoihin rakkautta isänmaata kohtaan.

UUD muodostui oppitunnilla:aihe, meta-aihe, henkilökohtainen.

Oppitunnilla käytetyt koulutusyhteistyön muodot:frontaali, parityö, yksilötyö.

Oletettu hallinta: nykyinen.

Suunniteltu tulos: aihe:opiskelijat oppivat lukemaan runon ilmeikkäästi; löytää tekstistä taiteellisia kielenkeinoja; hänellä on mahdollisuus tarkastella ja analysoida kuvituksia; ymmärtää oppitunnin opetustehtävän ja pyrkiä täyttämään se; poimi tarvittavat tiedot tekstistä; vastaa kysymyksiin ja arvioi osaamistasi.

Meta-aihe: sääntely - toimia opettajan antamien ohjeiden mukaan kognitiivinen - hallitsee vertailun, yleistyksen loogiset toimet;kommunikatiivisia- muodostaa halukkuus kuunnella keskustelukumppania ja käydä keskustelua, ilmaista mielipiteensä ja argumentoida näkemyksiään.

Henkilökohtainen: kokonaisvaltaisen maailmankuvan muodostuminen, kunnioittava asenne eri mielipiteeseen; opiskelijan sosiaalisen roolin hyväksyminen, oppimistoiminnan motiivien ja oppimisen henkilökohtaisen merkityksen kehittäminen.

Käytetty varustus:tietokone; multimediaprojektori; esitys; video romanssista runoon; oppikirja "Äidinkieli".

Oppitunnin rakenne:

vaiheen numero

Oppitunnin vaiheet

Aika

Ajan järjestäminen

1 minuutti

Oppitunnin aiheen, tarkoituksen ja tavoitteiden muotoilu.

2 minuuttia

Kotitehtävien tarkistaminen.

7 min

Tutustuminen uuteen teokseen: I. Nikitin "He kelluvat sinisellä taivaalla ..."

  1. Elämäkerta kirjailijasta - 2 min
  2. Ensisijainen tutustuminen runoon (videon katsominen, jossa on romanssi runoon) - 3 min 30 s
  3. Runon ensisijaisen käsityksen varmistus - 2 min
  4. Ensisijainen itsenäinen runon lukeminen opiskelijoilta - 2 min
  5. Sanastotyö - 2 min

12 min

1. Toissijainen itsenäinen runon lukeminen opiskelijoilta (neljästöjen mukaan tekstianalyysillä)

18 min

F i z c u l t m i n u t k a

2 minuuttia

Työskentele lukemisen ilmaisukyvyn parissa

2. Perustiedon toteuttaminen. kielellinen kokeilu.

Muista ilmeikkäät taiteelliset kielen keinot.

4. Keskustelu sisällön mukaan.

Yhteenveto oppitunnista. Heijastus

2 minuuttia

Kotitehtävät

1 minuutti

JA T O G O:

45 min

TUTKIEN AIKANA.

  1. Ajan järjestäminen.

Kaverit! Nyt meillä on oppitunti kirjallisesta lukemisesta. Tarkista valmiutesi oppitunnille.

2. Aiheen muotoilu, oppitunnin tarkoitus.

Mikä on sen oppikirjan osan nimi, jota luemme?

Kenen runoilijan teokseen tutustuit viimeisellä oppitunnilla?

Kenen runoilijan työhön tutustumme tänään?

3. Kotitehtävien tarkistaminen.

Aloitetaan oppitunti tarkistamalla läksyt. Tarkista, mitä olet tehnyt kotona.

(Lue ulkoa A. Pleshcheev runon "Lapset ja lintu" - 4 opiskelijaa)

4. Tutustuminen uuteen teokseen: I. Nikitin "He kelluvat sinisellä taivaalla ..."

Haluan kertoa hieman runoilijasta, jonka runon luemme tänään.

Ivan Savvich Nikitin syntyi 21. syyskuuta 1824 Voronezhissa. Hänen isänsä oli kauppias - hän omisti kynttilätehtaan ja liikkeen. 8-vuotiaana hän meni teologiseen kouluun ja sitten seminaariin. Näissä oppilaitoksissa koulutettiin tulevat kirkon palvelijat. Samaan aikaan perheen asiat menivät huonosti: isä myi tehtaan ja osti pienen majatalon (hotellin). Ivanin oli autettava isäänsä. Hän keskeytti koulun ja hänet erotettiin seminaarista. Auttamalla isäänsä liiketoiminnassa, hän luki paljon, opiskeli kieliä, kirjoitti runoutta. He alkoivat tulostaa. Runoilijan toinen kokoelma oli suuri menestys. Yli 60 romanssia ja Ivan Nikitinin runoihin perustuvaa laulua elää ihmisten muistissatähän päivään asti. Yksi romansseista on nimeltään...(lue diasta yhteen ääneen).

2) Ensisijainen tutustuminen runoon(katso videota, joka tallentaa romanssia runoon)

Valmistaudu nyt kuuntelemaan.

3) Runon ensisijaisen käsityksen varmistus:

Mitä kuvittelit kuunnellessasi?(Sininen taivas, pilvet, avaruus jne.)

Lue mikä on tehtäväsi:

"Lue runo. Merkitse tuntemattomat sanat.

4) Oppilaiden ensisijainen itsenäinen runon lukeminen.

Mitkä sanat vaativat selvennystä?(Oppilas vastaa)

5) Sanastotyö.

5. Työskentele lukemisen ilmaisukyvyn parissa

1. Runon toissijainen lukeminen opiskelijoilta (tekstianalyysin nelikulmioiden mukaan)

Lue 1. jae. Harkitse kuvituksia.

Yritä löytää rivit, jotka sopivat jokaiseen kuvitukseen, lue ne ilmeikkäästi.

Lue 2. jae. Harkitse kuvituksia.

Etsi ja lue ääneen runon rivit, jotka vastaavat kutakin kuvitusta.

3 neliö. Harkitse kuvituksia ja etsi niihin runon rivit.

Mieti, miksi melkein jokainen runon rivi voidaan kuvittaa.

(Runossa on monia epiteettejä, vertailuja, personifikaatioita. Kutsumme niitäfiguratiiviset ja ilmaisevat kielen keinot.)

hohtaa, hohtaa

Mitä ovat antonyymit? Valitse antonyymit sanoille:

Viileä - kuuma, kireä, lämmin.

Tempaus - surua, surua, kaipuu.

- Muista, mikä epiteetti on.

1) Epiteetti on useimmiten adjektiivi.

2) Jokainen adjektiivi ei ole epiteetti. Vain se, jota käytetään kuvaannollisessa merkityksessä.

3) Epiteetti maalaa ilmeisen kuvan ja auttaa myös välittämään kirjoittajan ajatuksia ja tunteita.

B) Kielellinen kokeilu.

Sininen perhonen, kultakello, lasikengät.

Nimeä adjektiivit lauseissa. Voiko niitä kutsua epiteetteiksi? Miksi?

Suosittelen sinua ryhtymään velhoiksi.

3. Harjoittele runon lukemista

A) Oppilaat lukevat runon nelisarjoissa. Tehtävä: etsi epiteetit.

B) Kuvien parissa työskenteleminen:

Harkitse kuvituksia. Mitkä rivit valitset runosta?

(1 - pilvet kultaisilla reunoilla; 2 - lempeä kultainen tähtien hohto; 3 - kuin temppelissä seison hiljaa ja ilossa rukoilen sydämeni pohjasta)

4. Keskustelu sisällön mukaan.

Piditkö runosta? Miten? Mitä runoilija onnistui ilmaisemaan?

8. Oppitunnin tulos. Heijastus.

Oppitunnilla: - Pidän siitä …- Tajusin että...

Opin … - Työskentelin tänään...

Arvioi oppilaiden töitä luokassa.

9. Kotitehtävät: s. 12 (opi ulkoa).


Oppitunti 43. I. S. Nikitin "Sinisellä taivaalla he kelluvat peltojen yllä ..."

Pedagogiset tehtävät: jatkaa opiskelijoiden tutustumista I. S. Nikitinin työhön; muodostaa halukkuus kuunnella keskustelukumppania ja käydä vuoropuhelua, ilmaista mielipiteensä ja argumentoida näkemyksensä; kehittää opiskelijoiden ajattelua, puhetta; viljellä rakkautta isänmaata kohtaan

Suunnitellut tulokset

Aihe:

tutustua I. S. Nikitinin työn ja hänen teoksensa "Sinisellä taivaalla he kelluvat peltojen yllä ..." sisällöllä;

oppii: lukea runoa ilmeikkäästi, löytää tekstistä kielen taiteelliset keinot, ymmärtää oppitunnin oppitehtävä ja pyrkiä sen toteuttamiseen, poimimaan tekstistä tarvittavat tiedot, lukemaan ääneen sujuvasti, tietoisesti, vääristymättä, ilmeikkäästi, välittäen asenne luettuun; vastaa kysymyksiin ja arvioi tietosi; on mahdollisuus tarkastella ja analysoida kuvituksia

Metasubject:

Kognitiivinen: ymmärtää lyyristen tekstien lukemista; ymmärtää runon tunnelmaa; määrittele oma asenne; etsiä tarvittavia tietoja valokuvista, maalausten jäljennöksistä; ymmärtää esineitä; ymmärtää merkityksen.

Sääntely: muotoile oppitunnin oppimistehtävä miniryhmässä, hyväksy se, säilytä se koko oppitunnin ajan tarkistaen ajoittain oppimistoimintansa annetulla tehtävällä.

Kommunikaatiokykyinen: ymmärtää parin ja ryhmän vuorovaikutuksen säännöt (vastuun jako, yhteistoimintasuunnitelman laatiminen, kyky sopia yhteisistä toimista)

Henkilökohtainen: osoittaa kunnioitusta muita mielipiteitä kohtaan; ottaa oppijan sosiaalinen rooli

Oppitunnin organisaatiorakenne

Opettajan toiminnan sisältö

Opiskelijan toiminnan sisältö
(toteutetut toimet)

Muodostuneet opiskelijoiden toiminnan menetelmät

I. Perustiedon toteuttaminen.

Kotitehtävien tarkistaminen

Tarkistaa läksyt. Keskustelee tehdystä työstä

Vastaa opettajan kysymyksiin. Keskustele kotona tehdystä työstä. Lue ilmeisesti A. N. Pleshcheevin runo rooleissa "Lapset ja lintu", merkitse kunkin roolin paras esiintyjä, oikein virheitä

Päivitä henkilökohtainen kokemus

II. Oppitunnin aihe. Tavoitteiden määrittely
oppitunti

Kysyä kysymyksiä. Hän kommentoi vastauksia, ehdottaa oppitunnin tarkoituksen muotoilua.

Mikä on sen oppikirjan osan nimi, jota luemme?

Kenen runoilijan teokseen tutustuit viimeisellä oppitunnilla? Kenen runoilijan työhön tutustumme tänään?

Lue oppitunnin aihe.

Määrittele oppitunnin tavoitteet avainsanoja käyttäen.

Tänään tutustumme runoilijan työhön, jonka runoista monet ovat sinulle tuttuja. Kuuntele runo.

Tunnistatko runon?

Kenelle nämä rivit kuuluvat?

Tiedätkö muita I. S. Nikitinin runoja?

Keskustele oppitunnin aiheesta. Vastaa opettajan kysymyksiin, muotoile oppitunnin tarkoitus. Tekstin temaattinen ja emotionaalinen suuntaus määräytyy teoksen nimen mukaan, päähenkilöt erotetaan. Opettajan ohjauksessa määritellään lukutehtävät ja laaditaan lukusuunnitelma.

Valmiiksi valmistautunut opiskelija lukee I. Nikitinin runon.

TALVI KOKOAMINEN

Hei talvivieras!

Ole hyvä ja armahda meitä

Laula pohjoisen lauluja

Metsien ja arojen läpi.

Meillä on tilaa -

Kävele missä tahansa

Rakenna siltoja jokien yli

Ja levittää mattoja...

Hyväksy ja tallenna oppimisen tavoite ja tavoite. Analysoi, löydä yhteisiä ja eroavaisuuksia, tee johtopäätöksiä. Rakenna tietoisesti ja vapaaehtoisesti puhelausunto suullisessa muodossa

III. Tutustuminen runoilijan työhön

Puhuu runoilijan työstä (katso lähdemateriaali)

Kuuntele opettajia. Kysy kysymyksiä

Analysoi kuunneltu viesti kirjoittajan työstä

IV. Analyysi runosta "Sinisellä taivaalla he kelluvat peltojen yllä ..."

Lukee runon "Sinisellä taivaalla he kelluvat peltojen yllä ...".

Kuuntele I. S. Nikitinin runo.

Mitä kuvia esitettiin runoa kuunneltaessa?

Millaisen tunnelman runo sinussa herätti?

Mitä ajattelit, muistat kuunnellessasi runoa?

Mitä ovat synonyymit? Etsi synonyymejä taululla oleville sanoille.

Mitä ovat antonyymit? Valitse sanoille antonyymit.

Muista, mikä epiteetti on.

Suorita kielikoe. Nimeä adjektiiveja lauseissa: "sininen perhonen", "kultakello", "kristallikengät".

Voiko niitä kutsua epiteetteiksi?
Miksi?

Kutsun teidät velhoiksi

Lue teoksen teksti uudelleen. Vastaa opettajan kysymyksiin. He tekevät oletuksia.

Selitä sanojen merkitys:

Unelmoiminen - unet.

Mezha - tonttien raja.

Hehku - tulinen valo tai heijastus taivaalla taivaan ilmiöistä.

temppeli - rakennus jumalanpalveluksia ja uskonnollisia rituaaleja varten.

Valitse synonyymit sanoille:

Unelmoi - unelmoi.

Ilo on ihailua.

Kulta - keltainen, oranssi.

Kiiltoa - hohtaa, hohtaa.

Valitse antonyymit sanoille:

Viileä - kuuma, kireä, lämmin.

Ilo - suru, suru, kaipuu.

Epiteetti - useimmiten adjektiivi.

Jokainen adjektiivi ei ole epiteetti.

Epiteetti maalaa ilmeisen kuvan ja auttaa myös välittämään kirjoittajan ajatuksia ja tunteita.

Kirjoita epiteetit annetuilla adjektiiveilla.

Epiteetti

sininen perhonen

Sinitaivas

kultakello

"Golden Edge" (pilvet)

Käytä puhekeinoja riittävästi erilaisten viestintätehtävien ratkaisemiseen. Tee johtopäätöksiä, poimi tietoa eri lähteistä. Perustele kantasi. Suunnittele toimintasi tehtävän ja sen toteuttamisen ehtojen mukaisesti

V. Kotitehtävät

Selittää läksyt.

Valmistele ilmeikäs luku I. S. Nikitinin runosta "Sinisellä taivaalla ne kelluvat peltojen yllä ...". Tee piirustus runolle, opi se, jos haluat. Suorita tehtävä työkirjassa (s. 42)

Kuuntele tarkkaan ja esitä selventäviä kysymyksiä

Tunnista, hyväksy, säilytä oppiminen
tehtäviä

VI. Yhteenveto oppitunnista. Heijastus

Tehtävien tulosten arviointi oppitunnilla, mukaan lukien lukeminen. Oppitunnin yhteenvedon järjestäminen oppilaiden toimesta. Opettaja tarjoutuu arvioimaan oppitunnin työtä. Keskustelee aiheesta:

Mikä sinua erityisesti kiinnosti oppitunnin aikana?

Mitä uutta opit tunnilla?

Piditkö runosta? Miten? Mitä runoilija onnistui ilmaisemaan?

Onko sinulla halua lukea muita runoilijan runoja? Mikä sai sinut kiinnostumaan?

He vastaavat kysymyksiin. Määritä heidän tunnetilansa oppitunnilla. Suorita itsearviointi
heijastus.

Runossa näemme paitsi kuvan runoilijan luontokuvasta, myös runoilijan itsensä. Tällaisia ​​runoja voisi kirjoittaa henkilö, joka rakasti kotimaataan, sen rajattomia avaruksia. Ihailemme tätä kauneutta yhdessä hänen kanssaan. Runoilijaa voidaan ymmärtää vain hyvällä, oikealla runoudella. Kun luet niitä, ikään kuin kuulet runoilijan äänen.

Oppitunnilla:

Pidin… Tajusin, että…

Opin... Työskentelin tänään...

Tajua
koulutustoiminnan itsehillintä

Resurssimateriaali oppitunnille

I. S. NIKITININ BIROGRAFIA

Ivan Savvich Nikitin syntyi varakkaaseen perheeseen. Hänen isänsä omisti kynttilätehtaan ja liikkeen, ja hänet tunnettiin paitsi yritteliäsnä kauppiaana, myös ensimmäisenä nyrkkitaistelijana. Hän oli ankara ja itsevaltainen, toisin kuin vaimonsa, jolla oli nöyrä asenne.

9-vuotiaasta lähtien Ivan Nikitin opiskelee teologisessa koulussa ja sitten teologisessa seminaarissa. Seminaarin kirjallisella ympäristöllä oli myönteinen vaikutus tulevan runoilijan runolliseen kehitykseen. Jo seminaarissa hän alkoi kirjoittaa runoutta jäljittelemällä Aleksei Koltsovin ajatuksia ja lauluja. Tuolloin hän luki paljon, haaveili yliopistoon pääsystä, mutta elämänolosuhteet estivät tämän.

I. S. Nikitin piilotti pitkään kirjoittamansa muilta peläten joutuvansa pilkan kohteeksi. Epävarmuus hänen kyvyistään esti häntä julkaisemasta runojaan välittömästi. Vasta vuonna 1853, melkein 30-vuotiaana, runoilija päätti lähettää heidät Voronezh Gubernskie Vedomostin paikallislehden toimitukseen. Vuotta myöhemmin (1854) Nikitinin runot ilmestyvät tuon ajan suurten lehtien sivuille. Ja kaksi vuotta myöhemmin, vuonna 1856, kreivi Tolstoi toimi Nikitinin suojelijana ja julkaisi hänen runonsa erillisessä kirjassa omalla esipuhellaan.

Suurin osa Nikitinin runoista on luonnosta, jota runoilija piti elämänsä ainoana lohdutuksena sanoessaan hänestä: "Hän on äitini, lohduttaa minua kaipauksen ja epäilyksen hetkinä. Hämmästellen minua hiljaisuudellaan ja majesteettiuudellaan, hän saa minut säveltämään mietteliäs laulun ja vuodattamaan makeita kyyneleitä”; monet runoilijan runot ovat korkean isänmaantunteen läpäiseviä. Hän puhuu kotimaansa merkeistä, sielua lähellä olevista kansanlauluista, työväen voimasta ja kauneudesta.

I. A. Bunin katsoi Nikitinin "niiden suurten, jotka loivat koko venäläisen kirjallisuuden erikoisen varaston, sen tuoreuden, sen suuren taiteellisuuden yksinkertaisuudessa, sen vahvan, yksinkertaisen kielen ..." lukumäärän.

Moskovan kaupungin opetusministeriö

GBOU SPO Pedagogical College nro 15

Kirjallisen lukemisen oppitunnin tietokortti,

johtajana ryhmän Sh-42 opiskelija

Dzjubenko Anna Anatoljevna

4 "A" luokan GBOU lukiossa nro 508

Oppitunnin päivämäärä: 13.11.2014

Käytösmerkki:

Opettajan allekirjoitus:

Metodisti allekirjoitus:

Moskova 2014

Oppitunnin paikka ohjelmassa

Osa "Runollinen muistikirja"

kognitiivinen

puhelauseiden rakentaminen suullisessa ja kirjallisessa muodossa; esineiden analysointi ominaisuuksien korostamiseksi;

Sääntely

Suunnittele tarvittavat toimenpiteet, toiminnot, toimi suunnitelman mukaisesti;

Kommunikaatiokykyinen

Kyky ilmaista ajatuksesi riittävän täydellisesti ja tarkasti; rakentaa monologisia lausuntoja, omistaa dialoginen puhemuoto.

Henkilökohtainen

positiivinen asenne oppimiseen, kognitiiviseen toimintaan, halu hankkia uusia tietoja ja taitoja

Tuki

käsitteitä, termejä

Uusi

käsitteitä, termejä

Runo, epiteetti, vertailu

Aiheiden välinen viestintä

Työmuodot

Resurssit

Maailma

Venäjän kieli

Frontaalinen, ryhmä, yksilö

Oppikirja Kirjallisuuden lukeminen luokka 4, osa 1, L.F. Klimanova Venäjän koulu. ICT-resurssit. Internet-resurssit.

II. Pääosa

1) Johdatus aiheeseen

Kaverit, katsokaa kuvia diasta. Mitä yhteistä niillä on?

Mikä vuodenaika mielestäsi on? Miten arvasit?

Ja kuka teistä tykkää katsella auringonlaskua kesällä, nostakaa kätenne.

Ivan Savvich Nikitin piti myös kovasti tämän vuorokaudenajan tarkkailusta, ja hän omisti monet teoksistaan ​​tälle.

Ilta, auringonlasku

Kesä, koska ruohoa, kukkia, kirkas aurinko

Kuvia iltapäivän ajasta diassa

2) I. S. Nikitinin maisemasanat

Ivan Savvich Nikitin halusi myös kuvata runoissaan"Metsä":

Shu mi, melu, vihreä metsä!

Tiedän majesteettisen melusi,

Ja sinun rauhasi ja taivaan loisto

Kiharan pään yläpuolella.

"Talven tapaaminen":

Pihoissa ja taloissa

Lumi on lakanoissa

Ja paistaa auringosta

Monivärinen tuli.

Steppe runossa"Riittää, steppi, nuku sikeästi":

Täysi, steppi, nuku sikeästi,

Äiti talvet valtakunta on mennyt,

Autioidun polun pöytäliina kuivuu,

Lumi on poissa - sekä lämmintä että kevyttä.

Kaverit, miksi arvelette, että otin nämä runot oppitunnillemme? Ehkä jotkut runoista kuulostavat sinulle tutuilta?

Mitä muuta Nikitin halusi kuvata runoissaan? Kuinka voimme kutsua kaikkea yhdellä sanalla?

Aivan oikein, Ivan Savvich kuvasi kovasti alkuperäistä luontoaan teoksissaan.

Opiskelimme runoja "Talven kokous" ja "Se on täynnä, steppi, nuku sikeästi"

Metsä, steppi

Luonto

Jokaisessa kappaleessa on kuva diassa.

3) Ensisijainen havainto

Tänään oppitunnilla tutustumme yhteen Ivan Savvich Nikitinin teoksista, jonka nimi on "Sinisellä taivaalla he kelluvat peltojen yli".

Kuuntele runoa huolellisesti, katso näyttöä.

Sinisenä taivas kellua peltojen yllä
Pilviä kultaisilla reunoilla;/

Hieman näkyvissä metsän yläpuolella sumu ,/

Lämmin ilta läpikuultava poskipuna.//
Se puhaltaa
viileyttä yöllä;/

Unelmoiminen korva kapean rajan yli; /

Kuukausi nousee kuin tulipallo, /

punainen hehku metsä on täynnä.//


nöyrä
tähdet kultainen hehku /

Avoimella kentällä rauhaa ja hiljaisuutta ;/

Tarkalleen temppelissä minä seison hiljaisuudessa/
Ja
innoissaan/ Rukoilen/ sydämestä.//

Mitä kuvia näit?

Mitä assosiaatioita sinulle heräsi tämän runon kuuntelun jälkeen?

Millainen tunnelma runoilijalla oli, kun hän kirjoitti tämän runon?

Kenttä, metsä, ilta, auringonlasku

Kesän loppu, jäähyväiset kesään

Suru, rauha

Video

4) Runon lukeminen

Hyvä. Aloitetaan nyt runon lukeminen. Avaa oppikirjasi sivulla 146.

Ymmärsitkö kaiken? Mitä sanoja et ymmärtänyt?

Kaverit, mitä luulet sanan unet tarkoittavan?Unelma - se tarkoittaa unta.

Mitä luulet sanan raja tarkoittavan?Mezha - kapea maakaistale, maan rajat.

Ja mikä on hehku?Hehku - tämä on punaisen, keltaisen tai oranssin värin heijastus taivaalla.

Lue kolmas säe. Ymmärsitkö kaikki sanat? Mitä nöyrä tarkoittaa?nöyrä tarkoittaa rauhallisesti, rauhallisesti.

Mikä on temppeli?temppeli - rakennus, jossa järjestetään uskonnollisia seremonioita; paikka rukouksille.

Ja nyt luetaan se uudestaan, mutta ilmeisemmin.

Lue ensimmäinen jae.

Lue toinen jae.

Lue kolmas säe.

Etsi ja lue nyt rivi:

    Missä pilvet kelluvat?

    Mitä pilviä kelluu?

    Mitä on hieman havaittavissa metsän yläpuolella?

    Mikä ilta tämä hetki on?

    Mikä yhtäkkiä räjähti?

    Mitä korvasta sanotaan?

    Mitä kuukaudesta sanotaan?

    Miten kuu valaisee metsää?

    Mitä tähdistä sanotaan?

    Miten runoilija kuvailee alaa?

Ei, unelmia, rajaa, hehkua

Lasten vastauksia

Lasten vastauksia

Lasten vastauksia

Lasten vastauksia

Lasten vastauksia

Lapset vastaavat kysymyksiin runon riveillä

Kuvia sanaston sanoista

5) Fyysinen minuutti

Nyt tarkistan kuinka tarkkaavainen olet. Kun taputan 1 kerran, aloita runon lukeminen ääneen, kun taputan 2 kertaa, jatka sen lukemista henkisesti.

6) Työn analyysi

Levätimme vähän ja nyt jatkamme työtä runomme kanssa. Kuten tiedät, kirjallisissa teoksissa, erityisesti runoissa, kuvat paljastetaan ilmaisuvälineiden avulla. Kuka kertoo minulle, mitä ilmaisukeinoja tiedät jo?

Mitävertailu ? Tämä on yhden kohteen ominaisuus, joka saadaan vertaamalla sitä toiseen objektiin niiden samankaltaisuuden mukaan, joka voi olla ilmeinen tai kaukainen ja odottamaton, esim.siniset silmät kuin taivas;

Mitähenkilöitymä ? Tämä on ihmisen ominaisuuksien siirtoa elottomille esineille, esimerkiksi:luonto nukahti;

Mitäepiteetti ? Tämä on määritelmää, joka luonnehtii subjektia, ts. värikäs kuvaus sanasta, esimerkiksi:kulta syksyllä;

Joten, ole hyvä ja lue ensimmäisen neliösarjan kaksi ensimmäistä riviä. Miksi "kultareunaiset pilvet"? Mitä ilmaisukeinoja kirjoittaja käyttää tässä?

Ja mitä rivi "Lämmin ilta läpinäkyvä poskipuna" tarkoittaa?

Mikä vuorokaudenaika mielestäsi on?

Lue toisen neliösarjan ensimmäinen rivi. Katsokaa kaverit, kuinka mielenkiintoista siitä tulee. Oli vain "lämmin ilta", ja hetken kuluttua se jo "hengittää viileänä yöllä"? Miksi tämä tapahtuu?

Miten ymmärrät tämän runon toisen rivin? Mitä ilmaisuvälineitä kirjoittaja käytti tässä? Mitä muita ilmaisukeinoja näet toisen neliöviivan kahdella ensimmäisellä rivillä?

Lue toisen neliösarjan kolmas ja neljäs rivi. Miksi kirjailija vertaa kuukautta tulipalloon? Asia on siinä, että kun sää muuttuu, kuu muuttuu punaiseksi ja tulvii metsään tällä punaisella valolla.

Mitä muita ilmaisukeinoja on olemassa?

Ja mitä vuorokaudenaikaa kuvataan toisessa neliössä?

Lue kolmannen neliösarjan ensimmäinen rivi. Mitä ilmaisuvälineitä kirjoittaja käytti tässä?

Katso nyt kolmatta riviä. Mitä vertailua on olemassa?

Etsi nyt epiteetti toiselta riviltä.

Kaverit, kuinka moni teistä on koskaan ollut temppelissä tai kirkossa? Mitä tunteita koit, mitä ääniä kuulit?

Etsi tästä neliöstä sanat, jotka kuvaavat luonnon tilaa.

Mitä kellonaikaa tässä neliössä kuvataan?

Metafora, vertailu, personifikaatio, epiteetti

Lasten vastauksia

Lasten vastauksia

Lasten vastauksia

Aurinko on piilossa pilvien takana ja valaisee niitä

Epiteetti

Auringonlaskun vaaleanpunainen, kuin vaalea poskipuna

alkuillasta

Kesän lopulla lämpötila muuttuu, päivällä on edelleen lämmintä ja yöllä kylmempää.

Korva näyttää torkkuvan

henkilöitymä

Viileä yö - epiteetti

Lasten vastauksia

Personifikaatio - kuukausi nousee, kaataa

Myöhäisilta

Kultainen säteily - epiteetti

Hiljaisuus on verrattavissa hiljaisuuteen temppelissä

Tyhjennä kenttä

Rauhallisuus, hiljaisuus

Koska sekä siellä että siellä tunsin rauhaa, hiljaisuutta

Lempeä (rauhallinen) säteily, rauha, hiljaisuus, hiljaisuus.

Hän todella pitää tästä rauhallisesta hetkestä, nautin siitä, ihailen sitä.

Määritelmät näkyvät diassa

7) Luova työ sen jälkeen, mitä olet lukenut

Ja nyt meillä on erittäin mielenkiintoinen työ edessämme. Meillä on 3 ryhmää. Suosittelen, että piirrät kuvan runoon. Jokaisella ryhmällä on A3-arkki - tämä on tyhjä, taustana kuvallemme. Jokaisella ryhmällä on myös kirjekuoressa olevan kuvan tiedot. Liimaa nämä yksityiskohdat A3-arkille, jotta saat valmiin kuvan runostamme.

Hyvin tehty! Ja nyt jokaisen ryhmän kapteeni tulee taululle ja liimaa kuvasi taululle.

Kaverit, katsokaa, tuliko kuvista samanlaisia? Mitä me teemme? Työ oli yhtä, materiaali kaikille sama, mutta kuvista tuli erilaisia. Pyydän jokaista joukkuetta puolustamaan kuvaansa, kuinka tarkasti heijastit kaiken, mitä kuvassasi runossa on.

Ensimmäinen joukkue vastaa.

Joten kuvasi ei ole valmis. Kenellä on jatko-osa? Onko sinulla koko kuva? Toinen joukkue on vastuussa.

Kysytään kolmannelta joukkueelta.

Millaisen johtopäätöksen voimme tehdä? Aivan oikein, vain kaikki 3 maalausta yhdessä luovat yhden teoksen.

Ei

Kuvassamme on sininen taivas, pilvet kultareunoilla, sumu metsässä. Mutta meillä ei ole korvaa, josta puhutaan kahdessa neliössä.

Meillä on korva, kuukausi, mutta meillä ei ole sitä, mitä ensimmäisellä joukkueella oli, eikä meillä ole tähtiä, jotka mainitaan kolmannessa neliössä.

Meillä on tähdet, kenttä ja henkilö - kirjoittaja, joka tarkkailee luontoa tällä hetkellä, mutta meillä ei ole sitä, mitä ensimmäisellä ja toisella joukkueella on.

Jokaisella ryhmällä on A3-arkki, jossa on tausta ja kuvan yksityiskohdat

8) Hankitun tiedon konsolidointi

Kaverit, jokaisella teistä on testi.

Jokaiseen kysymykseen on valittava oikea vastaus.

Testipostikortti

III.Viimeinen osa

Mitä töitä tapasimme tänään?

Kuka kirjoitti tämän teoksen?

Nostakaa kätenne, ne, jotka ymmärsivät kaiken tänään. Kädet ylös, jos sinulla on ongelmia.

Nostakaa kätenne niille, jotka eivät tänään onnistuneet.

Kiitos oppitunnista. Hyvästi!

Ivan Nikitin oli erittäin lahjakas ja menestynyt henkilö. Venäläisessä kirjallisuudessa hänestä tuli kuuluisa "maisematekstien mestarina". Hänen runonsa ovat aina herättäneet ristiriitaisia ​​tunteita ihmisen sydämessä. He iloitsivat samanaikaisesti kotimaansa kauneudesta, mutta samalla laantuivat sen pilaamisen tai menettämisen pelosta.

Hänet nähdään lapsena, uudestisyntyneenä runoissaan.

Hän alkaa kirjoittaa melko myöhään, 30-vuotiaana hän julkaisee ensimmäisen runokokoelmansa, jonka lukijat kohtaavat suurella mielenkiinnolla. Aluksi hänen työnsä oli vain luonnollista, hän kuvaili sen kauneutta ja loistoa. Runoilijan sairastuttua hänen sanoitukseensa ilmestyy tärkeä teema, uskon teema.

Runolla "Sinisellä taivaalla ne kelluvat peltojen yllä" on kaksi merkitystä samanaikaisesti. Luonnon teema on kiinteästi kietoutunut uskon teemaan. Hän kuvailee luontoa kauniiksi jumalalliseksi ilmiöksi. Samaan aikaan Nikitin ei missaa tilaisuutta,

Käytä epiteettejä, jotka välittävät elävämmin hänen kauneuttaan - "pilvet kultaisilla reunoilla", "lämmin ilta", "tulipallo".

Runo kuvaa iltaa, jolloin koko luonto lepää. Hän puhuu erittäin kauniisti tästä siirtymisestä valosta pimeyteen. Tunnelma, johon runo päättyy, antaa meille mahdollisuuden tuntea jumalallisen läsnäolon.

Hänen rakkautensa luontoon on valtava. Jos vain siksi, että hän näkee jumalallisen osallistumisen hänessä. Tästä linjasta näemme "ikään kuin temppelissä seison hiljaa", että hän vertaa luontoa temppeliin. Temppeli tarkoittaa ihmisille palvonta-, hiljaisuuden, rauhan ja suojan paikkaa. Hän tuntee kaiken tämän ollessaan raikkaassa ilmassa, lähellä kotimetsää.


Moskovan kaupungin opetusministeriö
GBOU SPO Pedagogical College nro 15
Kirjallisen lukemisen oppitunnin tietokortti,
johtajana ryhmän Sh-42 opiskelija
Dzjubenko Anna Anatoljevna
4 "A" luokan GBOU lukiossa nro 508
Oppitunnin päivämäärä: 13.11.2014
Käytösmerkki:
Opettajan allekirjoitus:
Metodisti allekirjoitus:
Moskova 2014
Oppitunnin paikka ohjelmassa
Osa "Runollinen muistikirja"
Oppitunnin teema I. S. Nikitin "Sinisellä taivaalla ne kelluvat peltojen yllä ..."
Kohteen taidot
Esitellä opiskelijoille runoilija I. S. Nikitin ja hänen teoksensa "Sinisellä taivaalla he kelluvat peltojen yllä ..." Kognitiivinen
puhelauseiden rakentaminen suullisessa ja kirjallisessa muodossa; esineiden analysointi ominaisuuksien korostamiseksi;
Sääntely
Suunnittele tarvittavat toimenpiteet, toiminnot, toimi suunnitelman mukaisesti;
Kommunikaatiokykyinen
Kyky ilmaista ajatuksesi riittävän täydellisesti ja tarkasti; rakentaa monologisia lausuntoja, omistaa dialoginen puhemuoto.
Henkilökohtainen
positiivinen asenne oppimiseen, kognitiiviseen toimintaan, halu hankkia uusia tietoja ja taitoja
Tuki
käsitteet, termit Uusi
käsitteitä, termejä
Runo, epiteetti, vertailu Tieteidenväliset yhteydet Työmuodot Resurssit
Maailma
Venäjän kieli
Frontaalinen, ryhmä, yksilöllinen oppikirja Kirjallisuuden lukeminen luokka 4, osa 1, L.F. Klimanova School of Russia. ICT-resurssit. Internet-resurssit.
Vaiheet Oppitunnin eteneminen Oppilaiden toiminta Huomautuksia
I. Organisatorinen hetki Hei kaverit! Nimeni on Anna Anatoljevna ja johdan tämän päivän kirjallisuuden lukemista. II. Pääosa
1) Johdatus aiheeseen Kaverit, katsokaa kuvia diasta. Mitä yhteistä niillä on?
Mikä vuodenaika mielestäsi on? Miten arvasit?
Ja kuka teistä tykkää katsella auringonlaskua kesällä, nostakaa kätenne.
Ivan Savvich Nikitin piti myös kovasti tämän vuorokaudenajan tarkkailusta, ja hän omisti monet teoksistaan ​​tälle. Ilta, auringonlasku
Kesä, koska ruohoa, kukkia, kirkas aurinko Kuvia illasta diassa
2) I. S. Nikitinin maisemasanat Ivan Savvich Nikitin halusi myös kuvailla "metsää" runoissaan:
Melua, melua, vihreä metsä!
Tiedän majesteettisen melusi,
Ja sinun rauhasi ja taivaan loisto
Kiharan pään yläpuolella.
"Talven tapaaminen":
Pihoissa ja taloissa
Lumi on lakanoissa
Ja paistaa auringosta
Monivärinen tuli.
Aro runossa "Se on täynnä, steppi, nuku sikeästi":
Täysi, steppi, nuku sikeästi,
Äiti talvet valtakunta on mennyt,
Autioidun polun pöytäliina kuivuu,
Lumi on poissa - sekä lämmintä että kevyttä.
Kaverit, miksi arvelette, että otin nämä runot oppitunnillemme? Ehkä jotkut runoista kuulostavat sinulle tutuilta?
Mitä muuta Nikitin halusi kuvata runoissaan? Kuinka voimme kutsua kaikkea yhdellä sanalla?
Aivan oikein, Ivan Savvich kuvasi kovasti alkuperäistä luontoaan teoksissaan. Opiskelimme runoja "Talven kokous" ja "Se on täynnä, steppi, nuku sikeästi"
Metsä, steppi
Luonto Jokaisessa työssä on kuvitus diassa.
3) Ensisijainen havainto Tänään oppitunnilla tutustumme yhteen Ivan Savvich Nikitinin teokseen, jonka nimi on "Sinisellä taivaalla he kelluvat peltojen yllä".
Kuuntele runoa huolellisesti, katso näyttöä.
Sinisellä taivaalla kelluu peltojen yllä / Pilviä kultareunoilla; /
Sumua tuskin näkyy metsän yllä, /
Lämmin ilta läpinäkyvä poskipuna.
Korva haaveilee kapean rajan yli; /
Kuu nousee kuin tulipallo, /
Metsä on punaisen hehkun peitossa.//
Hellästi tähdet kultainen säteily, /
Avoimella kentällä rauhaa ja hiljaisuutta; /
Kuin temppelissä seison hiljaisuudessa / ja ilossa / rukoilen / sydämeni pohjasta.//
Mitä kuvia näit?
Mitä assosiaatioita sinulle heräsi tämän runon kuuntelun jälkeen?
Millainen tunnelma runoilijalla oli, kun hän kirjoitti tämän runon? Kenttä, metsä, ilta, auringonlasku
Kesän loppu, jäähyväiset kesään
Suru, rauha video
4) Runon lukeminen Hyvä. Aloitetaan nyt runon lukeminen. Avaa oppikirjasi sivulla 146.


Ymmärsitkö kaiken? Mitä sanoja et ymmärtänyt?
Kaverit, mitä luulet sanan unet tarkoittavan? Unelmoida on unelmoida.
Mitä luulet sanan raja tarkoittavan? Mezha - kapea maakaistale, maan rajat.
Ja mikä on hehku? Hehku on punaisen, keltaisen tai oranssin värin heijastus taivaalla.
Lue kolmas säe. Ymmärsitkö kaikki sanat? Mitä nöyrä tarkoittaa? Meekly tarkoittaa rauhallisesti, rauhallisesti.
Mikä on temppeli? Temppeli on rakennus, jossa järjestetään uskonnollisia seremonioita; paikka rukouksille.
Ja nyt luetaan se uudestaan, mutta ilmeisemmin.
Lue ensimmäinen jae.
Lue toinen jae.
Lue kolmas säe.
Etsi ja lue nyt rivi:
Missä pilvet kelluvat?
Mitä pilviä kelluu?
Mitä on hieman havaittavissa metsän yläpuolella?
Mikä ilta tämä hetki on?
Mikä yhtäkkiä räjähti?
Mitä korvasta sanotaan?
Mitä kuukaudesta sanotaan?
Miten kuu valaisee metsää?
Mitä tähdistä sanotaan?
Miten runoilija kuvailee alaa?
Mihin paikkaan kirjoittaja vertaa kentän hiljaisuutta?
Mitä kirjailija kokee tällä hetkellä? Ei, unelmia, rajaa, hehkua
Lasten vastauksia
Lasten vastauksia
Lasten vastauksia
Lasten vastauksia
Lasten vastauksia
Lapset vastaavat kysymyksiin runon riveillä. Kuvia sanaston sanoista.
5) Fyysinen minuutti Nyt tarkistan kuinka tarkkaavainen olet. Kun taputan 1 kerran, aloita runon lukeminen ääneen, kun taputan 2 kertaa, jatka sen lukemista henkisesti. 6) Teoksen analyysi Pidimme vähän lepoa ja nyt jatkamme työtä runomme kanssa. Kuten tiedät, kirjallisissa teoksissa, erityisesti runoissa, kuvat paljastetaan ilmaisuvälineiden avulla. Kuka kertoo minulle, mitä ilmaisukeinoja tiedät jo?
Mikä on vertailu? Tämä on yhden kohteen ominaisuus, joka saadaan vertaamalla sitä toiseen esineeseen niiden samankaltaisuuden mukaan, joka voi olla ilmeinen tai kaukainen ja odottamaton, esimerkiksi: siniset silmät, kuten taivas;
Mikä on personifikaatio? Tämä on ihmisen ominaisuuksien siirtämistä elottomiin esineisiin, esimerkiksi: luonto nukahti;
Mikä on epiteetti? Tämä on määritelmää, joka luonnehtii subjektia, ts. värikäs kuvaus sanasta, esimerkiksi: kultainen syksy;
Joten, ole hyvä ja lue ensimmäisen neliösarjan kaksi ensimmäistä riviä. Miksi "kultareunaiset pilvet"? Mitä ilmaisukeinoja kirjoittaja käyttää tässä?
Ja mitä rivi "Lämmin ilta läpinäkyvä poskipuna" tarkoittaa?
Mikä vuorokaudenaika mielestäsi on?
Lue toisen neliösarjan ensimmäinen rivi. Katsokaa kaverit, kuinka mielenkiintoista siitä tulee. Oli vain "lämmin ilta", ja hetken kuluttua se jo "hengittää viileänä yöllä"? Miksi tämä tapahtuu?
Miten ymmärrät tämän runon toisen rivin? Mitä ilmaisuvälineitä kirjoittaja käytti tässä? Mitä muita ilmaisukeinoja näet toisen neliöviivan kahdella ensimmäisellä rivillä?
Lue toisen neliösarjan kolmas ja neljäs rivi. Miksi kirjailija vertaa kuukautta tulipalloon? Asia on siinä, että kun sää muuttuu, kuu muuttuu punaiseksi ja tulvii metsään tällä punaisella valolla.
Mitä muita ilmaisukeinoja on olemassa?
Ja mitä vuorokaudenaikaa kuvataan toisessa neliössä?
Lue kolmannen neliösarjan ensimmäinen rivi. Mitä ilmaisuvälineitä kirjoittaja käytti tässä?
Katso nyt kolmatta riviä. Mitä vertailua on olemassa?
Etsi nyt epiteetti toiselta riviltä.
Kaverit, kuinka moni teistä on koskaan ollut temppelissä tai kirkossa? Mitä tunteita koit, mitä ääniä kuulit?
Joten miksi kirjoittaja vertasi tilaansa, kun hän oli pellolla yöllä, tilaan, kun hän oli temppelissä?
Etsi tästä neliöstä sanat, jotka kuvaavat luonnon tilaa.
Miksi kirjailija rukoilee hurmioituneena?
Mitä kellonaikaa tässä neliössä kuvataan? Metafora, vertailu, personifikaatio, epiteetti
Lasten vastauksia
Lasten vastauksia
Lasten vastauksia
Aurinko on piilossa pilvien takana ja valaisee niitä
Epiteetti
Auringonlaskun vaaleanpunainen, kuin vaalea poskipuna
alkuillasta
Kesän lopulla lämpötila muuttuu, päivällä on edelleen lämmintä ja yöllä kylmempää.
Korva näyttää torkkuvan
henkilöitymä
Viileä yö - epiteetti
Lasten vastauksia
Personifikaatio - kuukausi nousee, kaataa
Myöhäisilta
Kultainen säteily - epiteetti
Hiljaisuus on verrattavissa hiljaisuuteen temppelissä
Tyhjennä kenttä
Rauhallisuus, hiljaisuus
Koska sekä siellä että siellä tunsin rauhaa, hiljaisuutta
Lempeä (rauhallinen) säteily, rauha, hiljaisuus, hiljaisuus.
Hän todella pitää tästä rauhallisesta hetkestä, nautin siitä, ihailen sitä.
Night Definitions ilmestyvät dialle
7) Luovaa työtä luetun perässä Ja nyt meillä on edessämme erittäin mielenkiintoinen työ. Meillä on 3 ryhmää. Suosittelen, että piirrät kuvan runoon. Jokaisella ryhmällä on A3-arkki - tämä on tyhjä, taustana kuvallemme. Jokaisella ryhmällä on myös kirjekuoressa olevan kuvan tiedot. Liimaa nämä yksityiskohdat A3-arkille, jotta saat valmiin kuvan runostamme.
Hyvin tehty! Ja nyt jokaisen ryhmän kapteeni tulee taululle ja liimaa kuvasi taululle.
Kaverit, katsokaa, tuliko kuvista samanlaisia? Mitä me teemme? Työ oli yhtä, materiaali kaikille sama, mutta kuvista tuli erilaisia. Pyydän jokaista joukkuetta puolustamaan kuvaansa, kuinka tarkasti heijastit kaiken, mitä kuvassasi runossa on.
Ensimmäinen joukkue vastaa.
Joten kuvasi ei ole valmis. Kenellä on jatko-osa? Onko sinulla koko kuva? Toinen joukkue on vastuussa.
Kysytään kolmannelta joukkueelta.
Millaisen johtopäätöksen voimme tehdä? Aivan oikein, vain kaikki 3 maalausta yhdessä luovat yhden teoksen.
Ei
Kuvassamme on sininen taivas, pilvet kultareunoilla, sumu metsässä. Mutta meillä ei ole korvaa, josta puhutaan kahdessa neliössä.
Meillä on korva, kuukausi, mutta meillä ei ole sitä, mitä ensimmäisellä joukkueella oli, eikä meillä ole tähtiä, jotka mainitaan kolmannessa neliössä.
Meillä on tähdet, kenttä ja henkilö - kirjoittaja, joka tarkkailee luontoa tällä hetkellä, mutta meillä ei ole sitä, mitä ensimmäisellä ja toisella joukkueella on. Jokaisella ryhmällä on A3-arkki, jossa on tausta ja kuvan yksityiskohdat
8) Hankittujen tietojen vahvistaminen Kaverit, jokaisella teistä on testi.
Jokaiseen kysymykseen on valittava oikea vastaus. Testipostikortti
III. Loppuosa Mitä töitä tapasimme tänään?
Kuka kirjoitti tämän teoksen?
Nostakaa kätenne, ne, jotka ymmärsivät kaiken tänään. Kädet ylös, jos sinulla on ongelmia.
Nostakaa kätenne niille, jotka eivät tänään onnistuneet.
Kiitos oppitunnista. Hyvästi!