Какво можете да кажете за буквата ю? Обобщение на урок за коригиране и развитие за деца от подготвителна група „Запознаване със звука и буквата „U“

РезюмекласовеЗадецасFFN. Гласни от втория ред.

Буква Y.

Учител - логопед Сухорукова Н.Л.

Предмет:Гласни звуци.

Мишена.Запознайте учениците с образуването на гласната от втория ред - буквата Y. Посочете мекотата на съгласните, като използвате гласни от втория ред; развиват техниката на четене.

Задачи: изясняване и консолидиране на артикулацията на гласните, развитие фонематично съзнание, развиват фината моторика.

Оборудване: таблица със срички, пръчици за броене, шнурове, разделена азбука, пъзели.

Прогрес на урока.

1. Орг. Момент

Представяне на буквата Y

Чуйте забавно стихотворение.

Прасетата обичат буквата Y!

Без него няма да кажат: хр!

И.Гамазков

Погледнете черната дъска. Думата (oink) е написана тук. Намерете буквата Yuyu сред буквите от разделената азбука.

От какви елементи се състои? Конструирайте голям Ю и малък Ю от пръчки и въже.

Сега нека издадем този звук (обърнете внимание на модел на артикулация)

2. Обозначаване на мекостта на съгласните с помощта на гласни

А) Нека си спомним нашата приказка за буквите IiY. Тези сестрински букви бяха много сходни, само аз звучах провлачено и можех да пея красиво, но Y не можеше, звучеше кратко и рязко. Тогава буквата Y дойде да посети гласните от първия ред и предложи да пеят заедно.Първо пееха с буквата A, когато звуците им се сляха, коя буква получиха? - Аз, тогава пееха с буквата Е?-Е, после с буквата О?-Е, а днес ще слушаме една прекрасна песен с буквата У, хайде всички заедно-Й...

Б) Игра (с топка) „Напротив“:

Ла-ла-ла ла-ла-ла

Така-така-така така-така-така

Лу-лу-лу лу-лу-лу

Ту-ту-ту ту-ту-ту

Физически упражнения.

Говор с движения.

Матрона вървеше от градината

Намерих удод под един храст.

И удодът й каза: "Ду-ду-ду!"

няма да отида с теб!

Ще тичам при Баба Дуня,

Тя ще ми даде извара!“

Нека продължим нашата игра с думи и да напишем в нашите тетрадки:

Хленчеща нишка

копеле

Трион-трион.

3. Запознаване с буквата Ю - служи за обозначаване на мекостта на съгласните отпред Четене от сричкови таблици с коментар.

4. Физически упражнения.

5. Развитие фина моторика: попълнете пъзела "Yu"

6. Окуломоторна гимнастика.

Долен ред: Коя буква срещнахме в клас днес? По какво се различава от буквата U? Кое упражнение ви хареса?

Добър ден, скъпи мои читатели!

Продължавам рубриката, изучаване на буквиа днес е гласна буква "U". Практически материал този, който избрах, ще помогне на детето ви да запомни буквата „U“ по-бързо, детето ви не само ще запомни буквата, но и ще се научи да различава звука [yu] в думите.

Поканете детето си да слуша приказката на Г. Юдин „Малката камила Бул-Бул“ и да запомни думи със звука [yu]

КАМИЛА БУЛ-БУЛ

Камилата Бюлбюл много искаше да има всичко като хората.

- Майко! И аз искам да спя в люлка.

– По-лош ли е топлият пясък, на който спите? – попита камилата.

„Не, толкова е мек...“ – зарадва се Бюлбюл.

„Мамо, аз също искам да играя с върха“, каза той следващия път.

- Звънчето на врата ти по-лошо ли е? – попита камилата.

- Не, той е толкова забавен! – зарадва се Бюлбюл.

„Мамо, аз също искам да ям кайсии“, каза той следващия път.

– По-лоши ли са тръните, които ядем? – попита камилата.

- Не, толкова са сладки! – засмя се Бюлбюл.

„Мамо, аз също искам да живея в юрта“, каза той следващия път.

– Но в една юрта растат ли толкова лалета, колкото в нашата степ? – попита камилата.

- Разбира се, че не! – засмя се Бюлбюл. - И никога няма да порасне.

буква "U"


Забавни стихотворения

Young плаваше на кораба, Young поведе кораба на земята.

Млад мъж управляваше кораба умело,

И гледаше смело напред.

Юрка търкаля снежна топка.

Виелица се вихри зад прозореца.

Не познавам Юра...

С бучка той е като писмо Ю.

В. Степанов

Юра носи вкусен товар -

Прекрасна диня.

На арената укротителят -

Господарят на страховитите тигри.

Той е като писмо Ю, с пръстен

Той смело се изправи срещу тигрите.

В. Степнов

Юра просто седна на стола,

Увисна с крака и заспа.

Юра е много уморен -

Цял ден се въртях като топ.

Ф. Бобилев

* * *Да се ОТНОСНОне се претърколи

Ще го закова здраво за стълба.

О, виж какво стана:

Резултатът е... писмо Ю.

А. Шибаев

Уших пола за кукла,

Ще скроя ново яке.

Куклата ми казва: "Мамо!"

И така, шия за дъщеря си.

Прасенцата обичат писмото Ю:

Без него не можете да кажете: "Мърле!"

По пътя, в непозната земя

Компасът е нашият най-добър приятел.

Една главна буква Ю

На него е отбелязан юг.

Летим над облаците

На юг по компас.

До морския бряг, до южен Крим,

Където през зимата няма виелици.

Разпознавам своя въртящ се връх,

Когато гледам писмото Ю.

Пословици и поговорки

1. Младите мъже мислят за бъдещето, а старите мислят за миналото.

2. Ако обичате да яздите, обичате да носите и шейни.

Извивки на езици

игри

Игра "Кой е внимателен?"

1. Назовете същите звуци с думи: юноша, юг, пола, юнат, пъргав, юрта.

2. Пляскайте с ръце, когато чуете звука [ Ю] в думи: ябълка, коледно дърво, Едик, Елена, Юлия, хумор, улица, яма.

Игра "Кой е по-голям?"

Измислете възможно най-много думи, които започват с буквата "u".
(Юла, пола, младежи т.н.)

Игра „Кажи думата“.

Игра „Намерете думата“.

1. Лесенка. 2. Т о в а б у к а.

ю – – ю – –

ю – – – ю – – –

ю – – – – ю – – – –

ю – – – – – ю – – – – –

Възможен вариантотговор: Възможен отговор:

юг, юла, момче в кабината, юнат. хора, херцогиня, бюджет,

лале.

Игра "Преобразуване на думи - магическа верига."

1. Заменете една буква в думите: хапка, шапка, дупка, лук, маруля, писък.

Отговор: клюн, лодка, Нюра, люк, поздрав, кука.

2. Направете верига от думи, съдържащи буквата „у“, в която всяка следваща дума започва с последното писмопредишното.

Отговор: юнат – лале – натюрморт – тръба – кювета – тюли т.н.

Игра "Добавяне на звук".

– ny, – бреме, – g, – удар, – rist.

Кръстословица

1. Бебешка кошара.

2. Осветително устройство.

3. Съд за вино с тънка дръжка.

4. Пръчка с извит горен край за опора при ходене.

Отговор: люлка, полилей, стъкло, пръчка

Пъзели

Благодаря ви, че посетихте страницата ми.

Корекционни образователни цели:

  • въведете буквата „ю“;
  • научете децата ясно да произнасят звука „ю“;
  • подчертайте звука „ю“ в поредица от гласни звуци;
  • определете позицията на звука „ю“ в думите;

Коригиращи и развиващи цели:

  • развиват фонематичен слух;
  • развиват дишането;
  • развиват фини двигателни умения;

Корекционно-образователни цели:

  • развиват умения за сътрудничество;

Оборудване:

  • листа
  • снимки със звука "ю";
  • огледала;
  • карти;
  • буква "ю";
  • пръчки за броене;
  • таралеж с картинки;
  • въртяща се играчка;

Организиране на времето

мистерия:
На сутринта отиваме в двора -
Листата падат като дъжд,
Те шумолят под краката ти,
И те летят, летят, летят...

Кога става това? (есен)

Затворете очи, представете си, че сте попаднали в гората - наоколо има листа, между тях се виждат горски плодове и гъби. Полъхва ветрец и къса листа от дърветата. Жълто, червено, сухо. И ги носи по пътеките. Вижте колко листа има.

Дихателно упражнение „Есенните листа летят“: децата духат върху хартиени листа, лежащи в дланите им.

Самостоятелен масаж.

Упражнения с уши.

„Да намерим и покажем ушите“

"Нека да пляскаме с уши"

"Да си дръпнем ушите"

"Да си стоплим ушите"

запознаване с нов материал

Кой шумоли там?
- Това е таралеж. Тя влачи иглите си за нас Снимки.
(Всяко от децата излиза и прави снимка. Картинките съдържат картинки със звука ю). (Юла, пола, юрта и др.).
- Днес ще се запознаем със звука „ю“.

Цялата буква U е огъната,
Той държи пръчката си.
Ето как изглежда -
Стара бабас пръчка.

артикулационна гимнастика "тръба"

Устните ми са тръба -
Те се превърнаха в тръба.
Мога да духам силно:
Ду-ду-ду, ду-ду-ду.

артикулация на звука "ю"

При произнасяне на звука [ю] езикът леко се отдръпва от долните зъби, устните са закръглени, но не се издават напред, както при произнасянето на руския звук "у" . Звукът се произнася с гласа.
Юлия нов Юлу
Тя полудя на пода.
Ю-ла-ла! Ю-ла-ла! –
Върхът се върти бързо.
О, ударих обувката си,
Ззжик! - падна на една страна.
Yulechka нейния въртящ се връх
Превърна го в писмо... (Ю).

характеристика на звука "ю"

Звукът "ю" е гласен звук.

улови звука "ю"

Логопедът произнася звуци, срички, думи, децата „хващат“ само със звука „ю“:
- a, o, u, yu, s и, ъ-ъ...
- mu, mi, ia, яж, ням...
- лупа, маса, въртящ се плот, сапун...

позиция на звука в една дума

Определете в кой трейлър да поставите таралежа (където звукът „ю“ се намира в думите). (Изображения).

физическо упражнение "есенни листа"

Ние сме есенни листа.
Седнахме на клоните.
Задуха вятър и те полетяха.
Летяхме, летяхме
И отново седнаха на земята.
Вятърът дойде отново
И той събра всички листа.
Завъртя се и полетя
И седнаха тихо на земята.

Игра с въртящ се връх.

Посетете бала на ЮЛА
Веднъж ме поканиха.
Как може да стигне до приятеля си?
Все пак въртящият се върти в кръг!

(повторение):

Юлия нов Юлу

Тя полудя на пода.

Ю-ла-ла! Ю-ла-ла! –

Върхът се върти бързо.

О, ударих обувката си,

Ззжик! - падна на една страна.

Yulechka нейния въртящ се връх

Превърна го в писмо... (Ю).

въведение в буквата "ю"

Така че О да не се изтърколи,
Ще го закова здраво за стълба.
О, виж какво стана:
Резултатът е……буквата Y.

1) Покажете писмото.
2) Как изглежда писмото?
3) Поставете писмо от пръчици.

резултат

Какви задачи ви се сториха трудни?
- Кои задачи не предизвикаха трудности?

Урок по грамотност

Глава: преподаване в началното училище.

Учител: Давидович Светлана Адамовна

Тема: Гласна буква Ю, ю (стр. 170-171).

Цели на урока:

Образователни:

1. Запознайте учениците със специалната гласна буква Y, която обозначава два звука в началото на думата и след гласна.

2. Разкрийте функцията на буквата У като показател за мекост на съгласна.

Образователни:

3. Развийте умението за четене на думи с научени букви; четете и разбирайте текстове, бързо навигирайте в текста.

4. Насърчаване на развитието на речта, паметта, вниманието, мисленето, фонематичния слух.

5. Разширяване на кръгозора на учениците.

Образование:

6. Култивирайте интерес към четенето, към руската литература, към културата и традициите на различни народи, към професиите на хората.

Учителско оборудване: схеми на срички, думи; магнитна азбука; таблици, изобразяващи изучаваната буква; къщи (сини и зелени) за гласни; къща с думи и техните диаграми; портрет и книги на С.Я. Маршак „Приказката за една глупава мишка“, „Приказката за умната мишка“; лента с букви

Тип урок: изучаване на нов материал.

Методи на работа: вербален, визуален, индуктивен, стимулиращ.

Междупредметни връзки: връзка с урока на заобикалящия свят.

Анкетна форма: индивидуален, челен.

ПО ВРЕМЕ НА ЗАНЯТИЯТА

аз . Организация на началото на урока. Съобщаване на темата и целите на урока.

поздрав.

Днес имахме гости за нашия урок по ограмотяване: учители от нашето училище. Поздрави ги.

б) Психологическо обучение.

В природата има слънце. Тя свети за всички, греят ни нейните топли и нежни лъчи. Затворете очи и си представете малка звезда. Един слънчев лъч го докосна и то стана по-голямо. Изпращам лъч доброта, радост и здраве към твоята звезда. Сега тази звезда е в сърцето ти. Отвори си очите. какво ти е настроението (Добре).

С тази добро настроениеще започнем нашия урок.

в) Съобщаване на темата и целите на урока.

Днес в урока ще се запознаем с друга „сложна“ буква, ще разберем какви звуци има, ще се научим да четем срички и думи с нова буква, ще се упражняваме да четем думи с буквите, които сме научили, и ще развием нашата реч, памет и внимание.

II . Повторение на разгледаното. Актуализиране на знанията.

1. Работа по темата „Реч“.

    Каква е нашата реч?

    Какво е устна реч?

    Какво е писмен език?

    От какво се състои нашата реч?

    Какво казваме ти и аз, когато говорим?

    Какви звуци има?

    Какво знаем за гласните звуци?

    Какво знаем за съгласните?

    С какъв цвят ги обозначаваме на диаграмите?

2. Работа върху „панделката с букви“. Играта "Намерете къщата си."

Погледнете внимателно „лентата от букви“. Колко гласни знаем вече аз и ти? (8)

Беше добро времеи гласните излязоха на разходка. Изведнъж небето притъмня, слънцето се скри зад облаците и заваля дъжд. Буквите видяха къщите и се втурнаха към тях, но собственикът можеше да пусне само своите писма в къщата.

Кои букви мислите, че ще се скрият от дъжда в синя къща и кои в зелена?

(IN синьо - a, o, y, y; V зелено - e, e, i, i)

- Каква работа вършат гласните a, o, u, s? (Прави меко звучене на съгласните).

Каква работа вършат гласните e, e, i, i? (Прави твърдо звучене на съгласните).

    Кои букви наричаме „сложни“? (д, д, аз)

    Защо? (Те представляват 2 звука, когато се появяват в началото на думата или в средата на думата след гласна.)

    На кои две групи се делят съгласните? (Глас и без глас.)

    Кои съгласни букви имат еднакъв звук? (f, w, h, j)

    Какви звуци имат буквите?иИ w? (Винаги трудно.)

    Какъв звук имат буквите?чИ y?(Винаги мек.)

    Какво можете да кажете за писмотоb? (Без звук.)

    Какво сочи винаги? (За мекотата на предишния съгласен звук.)

III . Нов материал.

1. Представяне на нова буква .

Познайте гатанката: „Момчетата се забавляват с мен:

Въртя се на крака сам.

Докато се въртя, не се напъвам

Кръжам, бръмча, бръмча, кръжа“.

Какво е това? (Юла).

Понякога тази играчка се нарича по различен начин - „отгоре“. (Публикувам рисунка на въртящ се връх.)

2. Сричко-звуков анализ на думата “юла”.

Нека направим сричко-звуков анализ на думата „юла“ и направим предположение от буквите.

Да кажем думата „юла“ и да определим колко срички има в думата? (2)

Назовете 1 сричка? (Ю)

Назовете втората сричка? (ла)

Какви звукове чуваме в сричката ю? ([yʼu])

Опишете звука [йʼ]. (съгласна, звучна, винаги мека, оцветена в зелено на диаграмата)

Втори звук? ([y] – гласна, оцветена в червено на диаграмата)

- Момчета, ако в началото на думата до нас чуем звуците [yʼu], значи пишем думата с буквата „ю“. (Показвам буквата „U“).

Какви звуци чувате във втората сричка? ([l] и [a])

Опишете ги. ([l] – съгл., звук, тв., на диаграмата – синьо; [a] – гл., на схема - червена)

Вече знам много букви.

И аз ще прочета думите.

фолдвам Юда ла

Оказва се YULA.

3. Как изглежда буквата “U”?

Намерете и покажете буквата "Y".

Колко звука има, ако е в началото на дума? (2)

Какви са тези звуци? ([йʼ] [у])

Как изглежда буквата "U"? (Част от буква N + буква O)

вярно Буквите N (en) и O играха,

Пръчката на N(en) беше счупена.

Ще го прикрепя към останките,

Резултатът е буквата "Y".

Така че О да не се изтърколи,

Ще го закова здраво за стълба.

О, виж какво стана:

Резултатът е буквата "Y". (А. Шибаев)

4. Показване на главни и малки букви Ю, ю.

Буквата U може да бъде главна, главна и малка. За по-лесно запомняне ще ги отпечатаме в нашите тетрадки.

В древните хроники хронистите изобразяват буквата „U“ така. (Показване на древния стил на буквата ю на отделен лист).

5. Игра „Кажи думата“

1. Прасетата обичат буквата Y:

Без него не можете да кажете... (хрю)

2. Въртях се под краката си,

Наистина притесних майка си.

И за това брат ми

Обади ми се... (Юла)

Кой се нарича въртящият се връх в това стихотворение? (неподвижно момиче)

Имаме ли такива момичета в нашия клас?

6. Решаване на пъзела.

На дъската има сюжетни картинки, изобразяващи: юрта, момина сълза, ябълка. (Снимките са обърнати с главата надолу.)

Какво е показано на първата снимка? (юрта)

Какво е юрта? (кръгла къща)

Юрта – традиционен домказахи. Дървената рамка на юртата е покрита с филцови рогозки от чиста вълна. В центъра на юртата е мястото на огнището, почитано от казахите като Свято мястоот вашия дом. Зад огнището, срещу входа, е почетното място. Покрити с най-добрите килими. Зад него се съхраняват сандъци с дрехи, върху които са разположени килими, одеяла и възглавници в „пързалка“. Вдясно от входа - се съхраняваха храна и съдове, малко по-нататък имаше място за почивка на собствениците, вляво - конски сбруи и други инструменти, а малко по-нататък - място за по-младите членове на семейството. спя. Сега юртата се използва от казахите като летен дом.

Какви звуци чуваме в началото на тази дума? ([йʼ], [у])

Какво научихме за звуковете [йʼ], [у] в началото на думата? (ако чуем [yʼu], тогава пишем с буквата Y)

(Поставям буквата Y под снимката)

- Познайте гатанката:

Малко сиво зайче през нощта

Няма да пропусне дома си:

Пътят по пътя до зори

Фенери светят.

На големи стълбове в редица

Висящи бели лампи.(Момина сълза.)

Тогава още една мистерия за този артикул.

Бял грах на зелено стъбло. (Момина сълза.)

Кой е първият звук? ([l])

С коя буква го обозначаваме? (буква "L")

Още една мистерия. Кръгла, розова,

Растя на клон:

Възрастните ме обичат

И малки деца. (Ябълка.)

Какви звуци чуваме в началото на думата? ([у а])

С коя буква ще ги обозначим? (аз)

Резултатът е думата: „Джулия“ (Вмъкнете снимка)

Какво можете да кажете за тази дума? (Име)

С коя буква пишем имената на хората? (с главни букви)

(слагам главна буква Y)

7. Физкултурна минутка.

Четохме и се изморихме

И сега всички се изправиха заедно.

Те пляскат с ръце: „Едно, две, три!“

Те тропаха с крака: "Едно, две, три!"

Те протегнаха вратовете си заедно,

И като гъски изсъскаха: „Ш-ш-ш“.

Съскаха, мълчаха,

И като зайчета скочиха.

Да галопираме, галопираме

И изчезнаха зад един храст.

Седяхме и мълчахме

И отново застанаха на бюрата си.

8. Четене на срички с буквата Y.

Момичето Юлия завъртя горнището си така, че се втурна по селския път. И към нея има съгласни букви. Да си припомним имената им. (R, D, T, L, S, N).

Буквата "ю" се издига до съгласните - образува се сричка.

Четем сричките: РЮ ЛЮ

DU XU

TY ГОЛ

Каква е ролята на буквата Y в тези срички? (омекчава предишния съгласен звук)

Време е да преместите буквата Y във вашия апартамент в къщата на буквите (сложих буквата на лентата).

9. Четене на думи с буквата Y.

Върхът се завъртя, завъртя и падна Голям град. В града има необичайна къща. Думите живеят в него. Те се скриха зад капаците. Нека ги отворим и прочетем думите:

Аз рисувам - те рисуват

Пей Пей

играя - играя

Колко звука чуваме след гласните [a], [o], [u]? (2)

Който? ( [ y'y ] )

Коя буква представлява тези два звука? (Ю)

Какво има повече в тези думи: звуци или букви? (звучи)

Защо?

Обърнете внимание на мястото на буквата Y в тези думи. Къде е? (в средата на думата и в края на думата след гласна).

Заключение : Буквата Y означава 2 звука, ако е в началото на думата или в средата на думата след гласна.

IV . СЪСТАВЯНЕ НА НОВ МАТЕРИАЛ.

1. Разглеждане на илюстрацията на страница 171.

Отворете учебниците на стр. 171, разгледайте картинката.

Кого виждате на снимката?

Какво прави таралежът?

Назовете думите въз основа на картинката с буквата Y. (панталони, ютия)

2. Прочетете текста по-долу под илюстрацията на страница 171.

Нека прочетем текста по-долу.

Какво е шиенето на таралеж?

Кого облича?

Нека прочетем текста отново.

Кои думи съдържат буквата Y?

Помните ли сега как наричат ​​човек, който създава дрехи за хора? (моден дизайнер или дизайнер)

Модни дизайнери, базирани на историята на костюма, традициите различни страни, наблюдават появата на нови тъкани, материали, от които след това се създават модерни дрехии аксесоари към нея (чанти, брошки).

3. Погледнете илюстрацията на страница 170.

Кой момент е показан на илюстрацията?

Каква песен пее майката мишка, докато люлее бебето си? (приспивна песен)

Как се пеят приспивните песни? (тихо, нежно, спокойно).

Да прочетем откъс от приспивна песен: с.170.

Момчета, може би някой знае за коя приказка е тази илюстрация? („Приказката за глупавата мишка“).

(Излагам портрет на С. Я. Маршак)

Защо има котка на илюстрацията? (Майка мишка я покани за бавачка.)

Искате ли да чуете откъс от тази приказка?

4. Драматизация на откъс от приказка от С.Я. Маршак „Приказката за една глупава мишка“ (Приложение 1).

Кой друг е поканила майката мишка да гледа дете?

Какво се случи с мишката в края на тази приказка?

Ако искате да знаете бъдеща съдбамишка, след това прочетете „Приказката за една умна мишка“ от С. Я. Маршак.

V . Обобщение на урока .

Коя буква научихте в клас?

Какво си спомняте за нея?

VI . Домашна работа:

Приложение 1.

Самюел МАРШАК

ПРИКАЗКАТА ЗА ГЛУПАВАТА МИШКА

Една мишка пееше в дупката си през нощта:

- Спи, мишенце, млъкни!

Ще ти дам коричка хляб

И една свещ.

Мишката й отговаря:

- Гласът ви е твърде тънък
По-добре, мамо, не храна,

Намери ми бавачка!

Тичаше мишката майка

Започнах да викам патето за моя бавачка:

Ела при нас, лельо пате,

Люлее нашето бебе.

Патицата започна да пее на мишката:

- Ха-ха-ха, заспивай, малката!
След дъжд в градината
Ще ти намеря червей.

Малка глупава мишка

Той й отговаря сънено:

- Не, гласът ти не е добър.
Пееш твърде силно!

Тичаше мишката майка

Тя започна да вика жабата като бавачка:

- Ела при нас, лельо жаба,
Люлее нашето бебе.

Жабата започна да кряка силно:

- Ква-ква-ква, няма защо да плачеш!
Спи, малка мишка, до сутринта,

Ще ти дам един комар.

Малка глупава мишка

Той й отговаря сънено:

- Не, гласът ти не е добър.
Ядете много скучно!

Тичаше мишката майка

Обадете се на леля Кон като бавачка:

    Ела при нас, лельо Кон,

    Люлее нашето бебе.

    Ийори! - пее конят.

    Спи, малка мишка, сладко, сладко.
    Обърнете се на дясната си страна
    Ще ти дам една торба овес.

Малка глупава мишка

Той й отговаря сънено:

- Не, гласът ти не е добър.
Много е страшно да се яде!

Майката мишка започна да мисли:

Трябва да извикаме пилето.

- Ела при нас, лельо Клуша,
Люлее нашето бебе.

Кокошката кудкуда:

- Къде-къде! Не се страхувай, скъпа!
Влезте под крилото си!

Там е тихо и топло.

Малка глупава мишка

Той й отговаря сънено:

- Не, гласът ти не е добър.
Няма да заспите така!

Тичаше мишката майка

Започнах да викам щуката за бавачка:

- Ела при нас, лельо Пайк,
Люлее нашето бебе.

Щуката започна да пее на мишката

- Не чу нито звук:
Щуката отваря устата си

Но не можете да чуете какво пее...

Малка глупава мишка

Той й отговаря сънено:

- Не, гласът ти не е добър.

Пееш твърде тихо!

Тичаше мишката майка

Започнах да викам котката за бавачка:

Ела при нас, леля котка,

Люлее нашето бебе.

Котката започна да пее на мишката:

Мяу, мяу, спи, бебето ми,

Мяу, мяу, хайде да си лягаме.

Мяу, мяу, на леглото.

Малка глупава мишка

Той й отговаря сънено:

Ще хапнете много сладко!

Майката мишка дотича,

Погледнах към леглото

Търся глупава мишка

Но мишката не се вижда никъде.

Цел: създаване на условия за запознаване с буквата и звука Y.

Задачи:

Изтегли:


Преглед:

Общинска бюджетна детска градина образователна институция « Детска градинаобщоразвиващ тип № 105" на община град Братск

Резюме

дейности с по-големи деца

предучилищна възраст

по тази тема

"Буква и звук У"

съставен от:

Молчанова И.Л.

учител

Братск

Мишена: създаване на условия за запознаване с буквата и звука Y.

Задачи:

Въвеждане на буквата и звука Y;

Продължете да учите как да анализирате думите с помощта на звуци; назовавайте звуци, дайте им характеристики;

Укрепване на способността за подбор на думи за даден звук

Материал: презентация, картинки, чипове, букви.

Прогрес на урока

1. Мотивация.

Камбаната ми звъни и звъни.

Всички момчета се събират наоколо.

Камбаната пее дън, дън, дън.

Той вика на вашия гост: „Дин-дън-дън“.

И кой дойде при нас? Познайте сами.

Песен от филма "Приключенията на Пинокио"

2. Изненадващ момент.

Играчка - Пинокио.

Пинокио ​​все пак решил да ходи на училище, но му било много трудно. Той не знае много и реши да се обърне към вас. Ще му помогнеш ли Има няколко задачи за изпълнение. Пинокио ​​е шегаджия, той ги е скрил в групата и ви е оставил карта.

Карта

Децата я гледат.

Кое число е първата задача?

3. Игрова задача„Назовете звуците.“

Децата намират плик с числото 1. Той съдържа сини и зелени чипове.

какво мислиш че е Какво означава чипът? от син цвят? Какви гласни могат да стоят след съгласна? солиден звук? (a, y, s, oh, uh)

Какви гласни могат да стоят след съгласна? мек звук? (i, e, e, i)

Игра "Какво се промени?"

Учителят разменя буквите, а децата трябва да намерят грешките.

Децата сами търсят всички следващи задачи в пликове.

4. Представяне на буквата Y (слайд 2).

Гатанката за въртящия се връх.

Въртя се, въртя се,

И не съм мързелива

Въртете се дори през целия ден. (пумпал)

Учителят кани децата да слушат и да кажат кой е първият звук в думата - юла (та). Напомня, че звукът (th) винаги е мека съгласна. Как ще го обозначим? След това звукът (u) се подчертава интонационно, децата назовават звука и заедно с учителя го обозначават с червен чип. След това учителят произнася звуците (yu) няколко пъти, обяснява, че ако тези звуци идват един след друг, те се обозначават с буквата yu и заменя звуковите чипове (yu) с буквата yu.

Анализът на думата се продължава от дете, извикано на дъската. Въпроси: Колко звука има в думата юла? Какви гласни звукове има в думата? Какъв е мекият съгласен звук? Какво е твърда съгласна?

Така че О да не се изтърколи,

Ще го закова здраво за стълба.

О, виж какво стана:

Оказа се...буквата Y.

5. Игра „Назовете името, което започва със звука Y“ (слайд 3, 4).