Диви животни: лосове. Горска красота - лос Тема: „Дивите животни: лосове, елени.“

  • Той отново излезе от гората,
    Не елен или крава.
    Трябваше да се срещнем
    Запознайте се с това (лос)
  • Що за чудовище е това
    В гъсталака на гората започна
    Като закачалка с рога
    Е, разбира се, че е - (Елк)

Виждали ли сте Moose? ( )

(В гората)

Да отидем в гората!

Но за да влезем в гората, момчета, трябва да кажем магически думи! Нека се изправим заедно, да се завъртим около себе си три пъти, да затворим очи, да плеснем с ръце и да кажем - тръгваме!

да) Нека сега нарисуваме това животно в местообитанието му. Но за да направим това, трябва да се върнем в клас! Знаете ли как се прави това? Да започваме! Нека се изправим заедно, да се завъртим около себе си три пъти, да затворим очи, да плеснем с ръце и да кажем - тръгваме!

Вижте съдържанието на документа
"Елк"

Изпълнява учителката Анна Ивановна Касаткина начални класове MBOU Средно училище № 10 на община Горячий ключ

Тема: Горска красавица - Елк.

Цел: запознаване на децата с диво животно - лос, неговите навици и местообитание.

Ход на урока: Днес, момчета, ще ви запознаем с едно прекрасно животно - горски красавец. Чуйте стихотворение за него:

Разклонени рога:
„Аз съм озъбен враг
Изобщо не ме е страх
Само го остави да се осмели!
Малко вероятно е той да влачи краката си,
Просто жалко: цял ден
Трябва да си влача рогата по-често
Трудно е и наистина мързеливо.

Можете ли да познаете за какво говорим? Разбира се, че е лос.

Отгатнете гатанки: (Слайд 2)

    Рогата са тежки,
    Върви важно през гората:
    Той е домакин, а не гост -
    Мрачен и ядосан (лос)

    Той отново излезе от гората,
    Не елен или крава.
    Трябваше да се срещнем
    Запознайте се с това (лос)

    Що за чудовище е това
    В гъсталака на гората започна
    Като закачалка с рога
    Е, разбира се, че е - (Елк)

Какъв страхотен човек си! Всички загадки са решени!

Виждали ли сте Moose? ( в зоопарка, на снимки, във филми)

Днес ви каня да посетите това красиво животно.

Къде мислиш, че живее лосът? (В гората)

Да отидем в гората!

Но за да влезем в гората, момчета, трябва да кажем вълшебните думи! Нека застанем заедно, да се завъртим около себе си три пъти, да затворим очи, да плеснем с ръце и да кажем - тръгваме!

Сега отвори очи, в гората сме. Да се ​​разходим с красивия лос! Да видим какво обича да прави.

Изморен? (да) Е, нека се отпуснем и да слушаме разказа на В. Зотов „Лос” (слайд 6 звукът се включва автоматично)

Консолидиране на знанията: въпроси за историята, дискусия.

Харесахте ли лосовете? ( да) Нека сега нарисуваме това животно в местообитанието му. Но за да направим това, трябва да се върнем в клас! Знаете ли как се прави това? Да започваме! Нека застанем заедно, да се завъртим около себе си три пъти, да затворим очи, да плеснем с ръце и да кажем - тръгваме!

Сега да вземем моливи, листа и да рисуваме.

Резултатът от урока е изложба на детски творби.

Вижте съдържанието на презентацията
"Елк"

общински бюджет образователна институцияСредно училище № 10 на община Горячий ключ

Горска красавица – Елк

добре извънкласни дейности"Екос" 1 клас

Начален учител

Касаткина Анна Ивановна


Разклонени рога: „Изобщо не се страхувам от зъбатия враг, само нека се осмели!“ Малко вероятно е той да издърпа краката си, Жалко: по цял ден влача рогата по-често. Трудно е и наистина мързеливо.

Елк


  • Рогата са тежки, Той върви важно през гората: Той е собственик, а не гост - Мрачен и ядосан …..
  • Пак излезе от гората, Не елен или крава. Трябваше да се срещнем. Да се ​​опознаем....
  • Що за чудовище е това? В гъсталака на гората се вдигна като закачалка с рога. Е, разбира се, че е - ……..












основни характеристикиЛосовете са най-много страхотна гледкасемейство елени. Това е голямо и издръжливо животно, изобщо не е придирчиво към местообитанието или климата. Разселването на лосовете става със завидна за много животни скорост. Лосът е най-големият вид от семейството на елените. Това е голямо и издръжливо животно, изобщо не е придирчиво към местообитанието или климата. Разселването на лосовете става със завидна за много животни скорост.


Външен вид Дължината на тялото на мъжкия е до 3 м, височината при холката е до 2-3 м, дължината на опашката е 1213 см; тегло kg; На Далеч на изтокРусия и Канада до 655 кг. Женските са по-малки. На външен вид лосът се различава значително от другите елени. Тялото и шията му са къси, холката е висока, под формата на гърбица. Краката са много удължени, така че, за да пие, лосът е принуден да влезе дълбоко във водата или да коленичи на предните си крака. Главата е голяма, кука нос, с надвиснала месеста горна устна. Под гърлото има мек кожен израстък („обеца“), достигащ 2540 см. Дължината на тялото на мъжа е до 3 м, височината при холката е до 2-3 м, дължината на опашката е 1213 см; тегло kg; в Далечния изток на Русия и Канада до 655 кг. Женските са по-малки. На външен вид лосът се различава значително от другите елени. Тялото и шията му са къси, холката е висока, под формата на гърбица. Краката са много удължени, така че, за да пие, лосът е принуден да влезе дълбоко във водата или да коленичи на предните си крака. Главата е голяма, кука нос, с надвиснала месеста горна устна. Под гърлото има мек кожен израстък („обеца“), достигащ 2540 cm.




Храна на лоса Лосът се храни главно с дървесна и храстова растителност. През лятото те с готовност ядат листа и много малко тревисти растения(огнена трева, коприва, ливадна сладка), ядат влажни растения, особено обичат трилистния часовник. Въпреки това, дори през лятото, с изобилие от листа, трева и влажна растителност, основата на храненето на лосовете е храната от клонки. В сложния стомах на лоса само той създава необходимия режим, при който процесът на храносмилане протича нормално. Лосът се храни предимно с дървесна и храстова растителност. През лятото те с готовност ядат листа и много малко тревисти растения (върба, коприва, ливадна сладка), ядат влажни растения и особено обичат трилистната трева. Въпреки това, дори през лятото, с изобилие от листа, трева и влажна растителност, основата на храненето на лосовете е храната от клонки. В сложния стомах на лоса само той създава необходимия режим, при който процесът на храносмилане протича нормално. Те не знаеха за това дълго време и това е единствената причина лосът да не оцелее в много зоологически градини по света. Хранеха ги със сено и всякакви концентрати, но не им даваха отводкова храна. Те не знаеха за това дълго време и това е единствената причина лосът да не оцелее в много зоологически градини по света. Хранеха ги със сено и всякакви концентрати, но не им даваха отводкова храна.


Социална структураи размножаване Мъжките и единичните женски живеят сами или в малки групи от 34 животни. През лятото и зимата възрастните женски се разхождат с телетата на лосове, образувайки групи от 34 глави, понякога към тях се присъединяват мъжки и единични женски, образувайки стадо от 58 глави. През пролетта тези стада се разпръскват. Мъжките и единичните женски живеят самостоятелно или в малки групи от 34 животни. През лятото и зимата възрастните женски се разхождат с телетата на лосове, образувайки групи от 34 глави, понякога към тях се присъединяват мъжки и единични женски, образувайки стадо от 58 глави. През пролетта тези стада се разпръскват. Бътът на лосовете се случва в същия сезон като елените, през септември-октомври и е придружен от характерния тъп рев на мъжките („стенене“). По време на коловоз мъжките и женските са възбудени и агресивни и дори могат да нападнат човек. Мъжките участват в битки, понякога до смърт. За разлика от повечето елени, лосовете са условно моногамни, рядко се чифтосват с повече от една женска. Бътът на лосовете се случва в същия сезон като елените, през септември-октомври и е придружен от характерния тъп рев на мъжките („стенене“). По време на коловоз мъжките и женските са възбудени и агресивни и дори могат да нападнат човек. Мъжките участват в битки, понякога до смърт. За разлика от повечето елени, лосовете са условно моногамни, рядко се чифтосват с повече от една женска. Бременността при кравата лос продължава дни, а отелването продължава от април до юни. Обикновено едно теле; старите женски могат да раждат близнаци. Цветът на новороденото е светлочервен, без белите петна, характерни за елените. Бременността при кравата лос продължава дни, а отелването продължава от април до юни. Обикновено едно теле; старите женски могат да раждат близнаци. Цветът на новороденото е светлочервен, без белите петна, характерни за елените.















Назад напред

внимание! Визуализациите на слайдове са само за информационни цели и може да не представят всички характеристики на презентацията. Ако си заинтересован тази работа, моля, изтеглете пълната версия.

Цели:

1) изясняване и систематизиране на знанията на учениците за дивите животни; развиване на способността за съставяне на сравнително описание;

2) коригиране на мисленето въз основа на упражнения за сравнение и класификация;

3) възпитание на емоционална адекватност на поведението.

По време на часовете

аз Организиране на времето. (Слайд 1)

Много се радвам да видя твоя любезни лица, сияйни очи. Нека подарим частица от нашето добро настроение един на друг.

Момичетата седнаха тихо, момчетата седнаха тихо.

II. Елементи на автообучение, настроение за урока. (Слайд 2, звучи спокойна музика)

Природата нежно ще съжали земята,
Дъждът ще те намокри, но после ще те стопли,
Вятърът ще духа, слънцето ще пече,
И ще излекува всичко, което я боли.
Като човек това, което ми е най-скъпо е
Майката природа, с цялата си красота,
Зима, лято, есен, пролет.
Благодаря ти за всичко, природа,
Ти, мой живот, по всяко време на годината!

За какво е това стихотворение?

Днес отново ще се потопим във вълшебния свят на природата.

III. Въведение в темата.

1) Предлагам да тръгнете на пътешествие, за да получите нови знания. Готов?

Трябва да получите пропуск към мистериозния свят.

Имате фрагментарни снимки в цветни пликове, трябва да ги съберете. (Слайд 3)

Кой има тази снимка? (Слайд 4)

Кой има тази снимка? (Слайд 5)

Кое време от годината е показано на вашите снимки? Защо мислиш така? Как разбра? Име зимни месеци? Опишете накратко снимката си.

Слушай какво красиви думиказа нашата уралска поетеса Тамара Брилева.

Сините небеса и ливадите се подчиняваха на студения зимен блус.
Има тънък скреж по дърветата, рисувана дантела.
Топлата гора беше покрита с перушина,
Спи в топъл филц до пролетта.

Какво се случва в природата през зимата?

Вячеслав Богданов говори за това много красиво в стихотворението си „Природата“, което Настя ще ни прочете.

2) Днес говорим много за природата. Какво считаме за природата?

На бюрата ви има диаграми. Трябва да подредите карти с думи в съответните блокове на диаграмата. (Слайд 6)

Разменете и проверете един с друг, като използвате диаграмата на екрана.

Какви други птици познавате? (Риби, домашни любимци).

Кажете ми защо наричаме тези животни домашни любимци?

Какви диви животни познавате? Защо ги наричаме диви? (Хората не се грижат за диви животни; те сами си набавят храната)

IV. Научаване на нови неща.

1) Днес ще научим нещо ново за друго диво животно.

Отгатнете гатанката.

Докосвайки тревата с копита,
Красив мъж върви през гората.
Върви смело и лесно
Широко разперени рога. (Елк) (Слайд 7)

2). Погледнете внимателно животното на снимката.

Назовете частите от тялото на животното. (Глава, торс, крака)

Опишете главата (торса, краката).

Къде мислиш, че живее лосът? И така, какъв вид животно е този лос? (Див)

На какви животни прилича лосът? (Слайд 8)Как е подобно?

Какво мислите, че ядат лосовете?

Ще го класифицираме ли като месоядни или тревопасни?

Как да наречем малките му?

3) Разказът на учителя за лоса. ( Слайд 9)

Всичко, което казахте, беше вярно, правилно. Всъщност лосът е най-голямото животно в нашите гори. Папа лосът достига дължина до 3 метра и тежи повече от 500 кг. Лосовете предпочитат влажни зони в гори, обрасли с гъсти върби.

Елк лосът е украсен с лопатовидни рога с различен брой израстъци, простиращи се от краищата. Майките лосове нямат рога.

Elk elk, както се наричат ​​бащите лосове, хвърлят старите си рога всяка година в средата на зимата. В края на март, през април отглеждат нови, които обикновено имат повече издънки в сравнение със старите.

През зимата лосовете се хранят с издънки на млади широколистни дървета и охотно изстъргват кората на върба, трепетлика, бор, офика и отчасти бреза. През мразовитата зима за лосовете се грижат рейнджъри (хора, които се грижат и защитават дивите животни). През есента те приготвят сено за тях, плетат метли от широколистни дървета и изграждат специални хранилки.

Слушайте звука, който издава лосът.

V. Консолидация.

1) В бели пликове геометрични фигури (Слайд 10), опитайте се да направите фигура на лос от тях. Работим по двойки.

Какво получи? Вижте какво имам. (Слайд 11)

Кой може да разбере от направената снимка за лоса?

Това е лос. Диво животно. Лосът е тревопасно животно. Има огромни разклонени рога. Краката са дълги и тънки. Къса опашка. Широк гръден кош и дълга глава. Малки очи и увиснал нос. Малките му се наричат ​​лосчета. Той живее в гората.

Това е лос. Той принадлежи към дивите животни. Има едро тяло. Удължена глава. Красиви разклонени рога, подобни на лопата. Дълги крака. Лосовете ядат трева и кора на дървета. Живее в гората.

2) Индивидуална работавърху написването на разказ за лос. Бумащина.

1 група – по план с опорни снимки . (Слайд 12)

2 група – вмъкват думи в текста и ги записват.

Наближихме ръба... (на гората). Клоните на дърветата започнаха да се движат. Бавно и внимателно излезе... (лос). Имаше големи и красиви... (рога). Отново храстите започнаха да се движат и... (лосова крава) излезе зад елена. След това изскочи... (теле).

Преглед.

3) Работа в екип. Продължете с изреченията. (Слайд 13)

Един ден, в една мразовита зимна сутрин, един лос тихо се скиташе из гората. Той наистина искаше... Беше му студено. Лосът погледна внимателно... Под краката му... Копитата му потънаха в...

Как бихте продължили историята?

VI. Обобщение на урока.

Дърво, трева, цвете и птица
Те не винаги знаят как да се защитят.
Ако бъдат унищожени -
Ще бъдем сами на планетата!
Дупки за животни, птичи гнезда
Никога няма да съсипем!
Пуснете пилетата и малките животни
Хубаво е да живееш до нас.
Хубава, красива е нашата родна земя,
Никога няма да намерите нещо по-красиво.
Зелени площи, гори и полета,
И синя вода в реката.
Пазете природата, приятели! (Слайд 14)

За кого говореха в клас?

Какво животно е лосът?

Какво ви хареса в днешния урок?

Разработка на урока устна речв 4 клас.

Изготвил: уч начално училище,

Заболотнева Ирина Игоревна

Челябинск

МБОУС(К)ОШ №57

Диви животни: лосове, елени.

Тема: „Дивите животни: лосове, елени.“

Мишена:

    консолидират знанията за дивите животни, разширяват идеите за тях въз основа на познаване на лосове и елени, развиват способността да съставят разказ с прономинална връзка на изреченията,

    извършва корекция на мисленето въз основа на упражнения за класификация, сравнение,

    култивирайте емоционалната адекватност на поведението

По време на часовете:

    орг. момент.

    Ръце? На мястото.

Крака? На мястото.

лакти? На ръба.

Гърбът е прав.

Упражнение по класификация

    Прочетете реда, намерете излишната дума. Докажи защо.

Слайд 2.

куче, котка, вълк, крава

пиле, гъска, пуйка, лисица,

коза, мечка, овца, кон

Назовете думите-знаци за всяко животно

Какви други диви животни познавате?

    Повторение

    За какви животни научихте в последния урок? – относно дома.

    Нека проверим какво си спомняте от миналия урок.

Къде живеят домашни любимци през зимата? – в кошарите.

Къде живеят кравите? – в плевнята.

Къде живеят прасетата? – в кочината.

-Къде живеят конете? - в конюшните.

Браво, познавате вашите домашни любимци. Нека открием техните прилики и разлики.

    Учене на нов материал

а) Въведение в целта на урока

Сега познайте гатанките за едно диво животно:

Докосвайки тревата с копита,

красив мъж върви през гората,

ходи смело и леко,

широко разперени рога.

Той има разклонени рога,

краката са тънки, краката са бързи (лос)

Слайд 3.

Строен, бърз

Разклонени рога

Паси цял ден

Кой е това? (елен)

Днес в клас ще говорим с вас за тези красиви, удивителни животни.

Запишете днешната дата и темата на урока.

Слайд 4.

    Елк.

Страница 73, задача 2.

    Елен.

Еленът е невероятно животно.

Има много видове елени,

Слайд 5.

вижте снимките на благородния елен и северния елен.

Благородният елен живее в южни гори. Това е грациозно, плахо животно с дълги крака.

Северните елени живеят в Далечния север.

Той е добре адаптиран към суровите условия на тундрата. Дължина до 2 метра, височина около 1 метър.

Тялото му е покрито с дълги косми, гъсти косми покриват дори носа му. Той е клекнал и държи главата си ниско.

И женските, и мъжките имат рога.

През зимата основната храна е „еленов мъх“ - мъх, който животните изкопават изпод снега с копитата си с вдлъбнатина във формата на лъжица.

Слайд 6.

За да оцелеят по-лесно през зимата, елените се обединяват в големи стада.

Е, през пролетта, в началото на лятото, сърната ражда теле. Храната става разнообразна: трева, листа, издънки на дървета, а понякога и гъби.

Продължителността на живота е около 10 години.

Слайд 7.

Основният враг на това животно е тундровият вълк, мечките и росомахите атакуват по-рядко.

Преди това северните елени са били разпространени на цялата територия Колски полуостров, но числеността му рязко намалява и за защита на елените е създаден природен резерват Лапландия.

Слайд 8.

Сега практически живеят само там. Ловът на тези животни е забранен.

Човек опитомен Северен елени развъжда за собствени нужди.

    Физическа минутка.

    Затвърдяване на знанията

Слайд 9.

Лосът и еленът са най-близките роднини и връзката им не се губи в седмото поколение, а се проявява в Общи черти, характерен за семейството на плътните рога. Въпреки това и според външен вид, а по отношение на начина на живот лосът се различава значително от другите представители на семейството на елените.

    Лосът е най-голямото животно от семейството на елените. Мъжкият може да достигне тегло до 700 кг. За представители на други видове елени рекордното тегло е 400 кг.

    Лосът има специална структура на крайниците си. Краката му приличат на високи и тънки кокили с непропорционално широка основа в копитата.Повечето елени имат крака, които са по-пропорционални и по-къси.

    Всички елени, с изключение на лосовете, имат рога, които се развиват вертикално спрямо тялото. Лосови рогаразположени в хоризонтална равнина и имат плоски лопатовидни клони в краищата.

    За разлика от елените, които образуват стада, лосовете живеят сами, по двойки или в малки семейни групи.

    Лос може за дълго времеизвършват във вода. Това не е така за повечето елени.

    Сравнение . Работа по учебника.

Отворете учебника на стр. 75, задача 1,2 – устно.

Слайд 10.

Прочетете думите на картите, разделете ги на 2 колони:

Голям, срамежлив, мъх, мощен, рога на женските и мъжките, клони, грациозни, рога само на мъжките, малки, благородни.

    Какво научихте, изпълнявайки тази задача?

    Промяна на думите по модела.

Слайд 11.

проба:

Глиган - глиган, дива свиня.

    Обобщение на урока.

- За какви животни говорихме в клас?

    Кой според вас беше най-активен?

„Зверове от гората“ - Елк. Природни зони. таралеж. лисица. кафява мечка. Жилища. Мечка. Рис. Катерица. Заек. гора. Слепи ъгли. Йежи. Вълк. Животни.

„Кой живее в гората“ - Кой се скри в гората. Вълк. Заек. Разкажи ми за зайчето. Таралежите са всеядни. Изясняване и разширяване на разбирането на децата за дивите животни. Червенокос измамник. Вълна. Който живее в гората. Вълкът е хищник. Кафява мечка. Зайци. Мечка. катерици. мистерия. лисица. Ядосан докачлив.

„Горски животни“ - Пеперуда. Мравка. 6 крака. Адаптация към животните. Вълк. славей. Горски подове. Врана. Насекоми. Птици. Орел. Животни. Катерица. Животните от гората. Как да нарека тези животни с една дума. Заек. Мазе. Бухал. Природата. Зелева пеперуда. Растенията и животните са взаимосвързани. Буболечка. растения. Наука, която се занимава с изследване на животните.

"Обществена гора" - лиственица. Аспен. Много хора намират подслон под короните на дърветата горски растения. Бреза. Урок по природни науки за 2. клас по системата L.V. Занкова. Липа. Смърч. Методи: вербален, визуален, частично търсене. Кедър. Ела. Общинска гимназия №56. Широколистни. Клен. Тип урок: Обобщаващ урок с използване на стратегии за критично мислене.

"Горски обитатели" - Естествена общнострастения и животни. Снекирите и синигерите се хранят в короните на втория слой и на храстите. Грижете се за гората! Снекири. Тревопасни. Местообитание на животните. Хищни птици. Мартен. Източник природно богатство: горски плодове и гъби. Б. Заходер. Бухал. Източник на кислород. Елк. Бухал. гора.

"Гората и нейните обитатели" - Иглолистни гори. На какви групи могат да се разделят тези дървета? Широколистни гори. Смесени гори. Каква птица се нарича горски лекар. Гора, в която растат смърч и бор. гора. Широколистни и иглолистни дървета. Растения от средния слой. Погледнете внимателно растенията. Растения от долния слой. храсти. Мека, не пухкава.