Sanpin почивка в работно време. Почивки за почивка и храна

Всеки човек има законно право на почивка и през всеки работен ден, както е посочено в член 37 от Конституцията на Русия.

Видове почивки през работния ден

Текущата класификация на почивките през работния ден показва, че има следните видове:

• За необходимата почивка и хранене това е добре познатият обяд. Кодексът на труда на Руската федерация показва, че дневната му продължителност е 30 минути - 2 часа. Този видпочивката може да бъде осигурена по различни начини, например най-често е една почивка с продължителност един час, но по споразумение на страните може да бъде разделена на два по-кратки периода;
  • Специални почивки за почивка, отопление/охлаждане (последното е особено важно, когато дните са съкратени поради топлина: подробности) - тези видове се отнасят предимно за гражданите, работещи на студено. Тя трябва да бъде предоставена в съответствие с Методическите препоръки на главния санитарен лекар на страната, известни под номер MR 2.2.7.2129-06;
  • За хранене на дете - тоест за хранене на съществуващо бебе (до 1,5 години) родителят получава 30 минути на всеки 3 часа. Ако има 2 деца, тогава кърмещата майка получава един час. Този тип е достъпен не само за майката, но и за самотния баща и настойника. Нашият Кодекс на труда (можете да изтеглите кодекса от линка по-долу) ви позволява да групирате дадено времев началото/края на смяната.

Каква е минималната почивка за почивка и хранене през работния ден?

Вътрешният кодекс на труда посочва: минималният период за тези цели е 30 минути. Ако организацията предоставя по-малко време за такива цели, тогава законът ще позволи на работодателя да бъде глобен.

Въпреки че служителят има право на почивка през работния ден от най-малко 30 минути, при необходимост се допускат по-кратки почивки с обща продължителност най-малко половин час.

Считат ли се за почивка почивките през работния ден?

Руският кодекс на труда (можете да изтеглите кода по-долу) показва, че два периода от време са предназначени да се отървете от умората:

• За почивка, храна;
  • За релакс, отопление.

Тези видове са наречени така с добра причина. Кодексът на труда изисква цялото необходимо време да бъде прекарано в достойни условия. Ако човек няма право да напусне предоставения му имот работно място, тогава не може да се счита за почивка, следователно се заплаща, дори когато лицето е хапнало на място.

Времето, отделено за хранене на съществуващо дете, не попада в тази характеристика, тъй като лицето извършва работа през този период.

Почивки през работния ден съгласно Кодекса на труда на Руската федерация

Според Кодекса на труда експлоатационната организация има право самостоятелно да установи конкретен график за поддържане на здравето, силата и храненето. Всички съществуващи изисквания са включени в трудовите разпоредби на всяка експлоатационна организация.

Работодателят никога няма право на работно времене позволяват на гражданите да се занимават с лични дела на определено работно място, дори да го напускат, и ги принуждават да изпълняват каквито и да било задължения.

Ако работата не позволява напускане на служебните помещения, тогава работодателят инсталира там устройства за загряване на храна и др.

Когато организацията отделя време за отопление, за това се осигуряват отопляеми помещения.

Почивки през работния ден на компютъра

Кодексът на труда в сила в Руската федерация и Резолюцията на главния руски санитарен лекар (можете да изтеглите резолюцията по-горе) регулират почивките от компютъра през работния ден.

Казва:

1. Ако човек прочете по-малко от 20 хиляди знака от монитора на компютъра по време на смяна, тогава работата се прекъсва 2 часа от момента на започване на смяната, същото време след края на обедната почивка. Всеки път трябва да отделите 15 минути, за да се поддържате в отлична форма.
  2. Ако гражданин чете до 40 хиляди знака от компютър на ден, тогава работата се прекъсва след 2 часа от началото на всяка смяна; след обяд работата се прекъсва след 1,5-2 часа, всеки път, когато специалистите напуснат компютъра за 15 минути . Това е първият вариант, вторият изисква да се дават на хората 10 минути на всеки работен час.
  3. Зареждане от 60 хиляди знака изисква прекъсване на всяка работа на компютъра 2 часа след началото на смяната, същото време след обяд. Всеки път, когато служителят има право да напусне компютъра за 20 минути, тоест продължителността е достатъчна. Друг вариант предлага да оставите компютъра си за 15 минути на всеки час.

Ако смяната е повече от 8 часа, след определеното време работата спира почасово, продължителността на загряването е 15 минути. Посочената продължителност е необходима за поддържане на здравето всеки ден.

Почивки през работния ден в изправено положение

Кодексът на труда на Руската федерация (можете да го изтеглите по-горе) не регулира въпроса за поддържане на здравето през деня в изправено положение. Но работодателят вече има много възможности да предложи на служителите време за хранене, поддържане на форма и здраве.

Тоест ръководството има право да направи обяда по-дълъг; освен това в Руската федерация за тези цели широко се използват специални почивки за отопление и почивка, които позволяват да се направи продължителността им оптимална, включително за необходимото хранене.

Почивки през работния ден при работа 12 часа

Нашият Кодекс на труда (можете да го изтеглите по-горе) позволява почивка до 2 часа за всяка смяна, което ще бъде достатъчно за поддържане на здравето и формата. В допълнение, ръководството има право да разделя цялото време на периоди с различна продължителност, което допълнително допринася за възстановяването на силите и здравословното хранене.

Кодът на профила позволява използването на специални паузи, ако хората са студени. Тяхната продължителност се регулира от специфичните условия на работния ден.

Трудовото законодателство изисква на служителите да бъдат осигурени специални почивки поради технологията на производство. Техническо прекъсване се определя от работодателя, но има нормативни правила за такова прекъсване. Нека да ги разгледаме.

Техническа или технологична пауза

Съгласно чл.107 Кодекс на трудаВ Руската федерация почивките през работния ден са признати за един от видовете почивка.

Както следва от член 109 от Кодекса на труда на Руската федерация, отделни видоверабота предполага необходимостта да се осигури на служителите възможност за почивка през работния ден. Това се дължи на спецификата на технологията, производството и условията на труд. Конкретен списък на такава работа и процедурата за предоставяне на подходящи почивки са фиксирани във вътрешните правила.

Такива прекъсвания например могат да бъдат:

• технологично прекъсване за проветряване на помещението поради концентрацията на вредни вещества във въздуха;
  • прекъсване за почистване на помещенията поради редовно замърсяване с отпадъци, образувани по време на производството или преработката;
  • прекъсване за актуализиране на информация от външни източници, получена онлайн и др.

Според Rostrud технологичните почивки в работното време се отнасят към това (работно) време (Писмо на Rostrud от 11 април 2012 г. N PG/2181-6-1). С други думи, такива почивки не увеличават продължителността на работния ден, а се включват в него.

Почивка по време на работа на компютъра

Един от видовете работа, за които Кодексът на труда предвижда ясна регламентация на предоставянето на технологична почивка, е работата на компютър.

Процедурата за организиране на работа на лица, чиято работа е свързана с компютърно оборудване, се регулират по-специално от SanPiN 2.2.2/2.4.1340-03 (одобрен на 30 май 2003 г.).

В зависимост от вида работа и степента на натоварване, Приложение 7 към SanPiN 2.2.2/2.4.1340-03 установява, че времето за почивка за въпросния вид работа трябва да бъде от петдесет до сто и четиридесет минути по време на работа ден.

Стандартната инструкция на TOI R-45-084-01 (одобрена на 2 февруари 2001 г., наричана по-долу Инструкцията) съдържа по-подробна регламентация на разглеждания въпрос.

Съгласно Инструкцията продължителността на работа с компютър без специална почивка не може да бъде повече от два часа.

Целта на осигуряването на такава почивка е да се намали напрежението, умората на очите и др.

Технологични почивки при 12-часов работен ден

Съгласно Методически препоръки MP 2.2.9.2311-07. 2.2.9 (одобрен от главния санитарен лекар на 18 декември 2007 г.), при работа на 12-часова дневна смяна със средна интензивност на работа се препоръчва да се осигурят две обедни почивки, четири допълнителни почивки от по 10 минути, както и като време за кратка дрямка с продължителност 45-60 минути след първата обедна почивка.

Тази мярка е насочена, наред с други неща, към предотвратяване на стреса на служителите и в резултат на това към подобряване на условията на труд и здравето на служителите.

В същото време обръщаме внимание на факта, че този документ има консултативен характер и Списъкът на мерките за подобряване на безопасността на труда, одобрен със заповед на Министерството на здравеопазването и социалното развитие на Русия от 1 март 2012 г. N 181n, не съдържа мерки от този документ.

Първо, има почивка и почивка, по-известна като обедна почивка.

За поддържане на силата и здравето всеки служител се нуждае от почивка за почивка и хранене. Такава почивка не може да бъде повече от 2 часа и по-малко от 30 минути.

Тоест, работодателят не може да определи почивка за хранене на 15 минути, позовавайки се на факта, че това време е напълно достатъчно!

По правило обедната почивка се осигурява 4 часа след началото на работа. Но това не е задължително правило: обедната почивка може да бъде определена 3 часа след началото на работа или може да започне след 5 часа. Началният час на такава почивка и нейната продължителност трябва да бъдат посочени във вътрешните трудови разпоредби, които се прилагат за всички служители на тази организация, или определени в споразумение между служителя и работодателя. Между другото, правилникът за вътрешния трудов ред трябва да е на разположение за преглед.

По време на обедната почивка можете да напуснете работа - да хапнете в кафене, да се приберете вкъщи или да се занимавате с работата си на работното си място. Вие използвате това време по свое усмотрение и не сте задължени да изпълнявате работни функции.

Ако ви е забранено да напускате работното си място по време на почивка и хранене, тогава такава почивка трябва да бъде включена в работното време и съответно платена.

Когато условията на производство (работа) не позволяват обедна почивка, работодателят е длъжен да ви осигури възможност за почивка и лека закуска през работното ви време (например да инсталира в специално обособено помещение оборудването, необходимо за готвене и затопляне на храна). Първото нещо, което трябва да запомните, е, че списъкът на такива работни места (където е невъзможно да се осигури почивка за почивка и храна), както и местата за почивка и хранене, се определят от правилата за вътрешния трудов ред. Тоест този въпрос трябва да бъде решен официално от самия работодател. Вторият важен момент е, че продължителността на вашата работна смяна не се намалява от времето, прекарано в хранене и почивка, т.е. всъщност това време се счита за работно и подлежи на заплащане.

Второ, това са специални почивки за отопление и почивка

Има и специални почивки през работния ден (смяна), които се обуславят от самия характер на работата - използваните технологии, организацията на работа. Такива почивки в работата се предоставят в съответствие с вътрешните правила на организацията, които също определят продължителността на почивките и реда за тяхното предоставяне. Този тип почивка общо правилоработно време не се включва и не се заплаща, освен ако в правилника за вътрешния трудов ред или друг местен акт, приет от работодателя, е установено друго правило.

Целта на такава почивка е да осигури на служителя допълнително време за почивка във връзка със спецификата на изпълняваните трудови функции. Примери за такива прекъсвания са:

1. почивки за гимнастика;

2. осигурени почивки работа във форсиран ритъмработници (тези, които работят на поточната линия);

3. почивки за професионални компютърни потребители(в зависимост от категорията трудова дейности нивото на натоварване за работна смяна при работа с персонален компютър се установява общото време на регламентираните почивки) 1 ;

4. осигурена почивка диспечери, мениджъри въздушен трафик на контролен панел, оборудван с видеодисплей терминал - след два часа непрекъсната работа - им се дава почивка от минимум 20 минути (Клауза 11 от Правилника за спецификата на работното време и времето за почивка на работниците, извършващи контрол на въздушното движение гражданска авиация RF, одобрен Със заповед на Министерството на транспорта на Русия от 30 ян 2004 г . N 10).

5. в междуградския транспорт след първите 3 часа непрекъснато шофиране на водача се дава специална почивка за почивка от шофиране по пътя за най-малко 15 минути; впоследствие почивките с тази продължителност се предоставят не повече от всеки 2 часа. В случай, че времето за предоставяне на специална почивка съвпада с времето за предоставяне на почивка за почивка и хранене, специална почивка не се предоставя (Заповед на Министерството на транспорта на Руската федерация от 20 август 2004 г. N 15 „За одобряване на наредбите за особеностите на работното време и периодите на почивка на водачите на автомобили“).

6. работници от тютюневата индустрияспециалните почивки се предоставят в съответствие с член 109 от Кодекса на труда на Руската федерация, т.е. продължителността и редът за предоставяне на такива почивки се определят от вътрешните трудови разпоредби 2003 г . N 51 „За одобряване на Правилата за защита на труда в тютюневата промишленост“) ;

7. служители, занимава се с производство на алкохол, водка, коняк, вина, бира и сокове, специални почивки се предоставят в съответствие с член 109 от Кодекса на труда на Руската федерация 2003 г . N 892 „За одобряване на правилата за защита на труда при производството на алкохол, водка, коняк, вина, бира и сокове“) .

8. служители, заети в производството на нишесте(Заповед на Министерството на земеделието на Руската федерация от 10 февруари 2003 г . N 52 „За одобряване на правилата за защита на труда за организациите в производството на нишесте“) .

9. служители, се занимава с производство на хлебна мая, се предвиждат специални почивки съгласно чл. 109 Кодекса на труда на Руската федерация(Заповед на Министерството на земеделието на Руската федерация от 20 юни 2003 г . N 895 „За одобряване на Правилата за защита на труда при производството на хлебна мая“) .

10. работници, извършване на огнеупорно покритие, трябва да се осигурят 10-минутни почивки на всеки час работа; технологичните операции за приготвяне и прилагане на разтвори трябва да се редуват през работната седмица(Резолюция на главния държав санитарен лекар RF от 11 юни 2003 г . N 141 „Относно прилагането на санитарните правила и стандарти SanPiN 2.2.3.1384-03) .

11. при работа в организация товарен транспортНа железопътен транспорткоето се извършва в противогази и респираториработниците периодично получават технологична почивка (поне 15 минути) с отстраняване на противогаз или респиратор на място без прах или отделяне на вредни вещества(Резолюция на главния държавен санитарен лекар на Руската федерация от 4 април 2003 г . N 32 „При влизане в сила Санитарни правилаотносно организацията на железопътния превоз на товари. SP 2.5.1250-03") ..

Горепосочените специални почивки, определени от технологията и организацията на производството и труда, трябва да се разграничават от специалните почивки за отопление и почивка, които се предоставят, ако е необходимо, на следните служители:

ü работа през студения сезон на открито;

ü работа в затворени неотопляеми помещения;

ü товарачи, участващи в товаро-разтоварни операции;

ü други служители, ако е необходимо.

Специалните почивки за загряване и почивка са включени в работното време и се заплащат наравно с действително отработеното (работното) време. Работодателят е длъжен да осигури помещения за отопление и почивка на служителите.

Паузи за хранене на бебето

На работещите жени с деца на възраст под една година и половина се предоставят, в допълнение към обедната почивка, допълнителни почивки за хранене на детето - не по-малко от всеки 3 часа непрекъсната работа и не по-малко от 30 минути всяка.

Този вид почивка не е почивка, тъй като има друга цел и е свързана с раждането на дете. Но такива почивки се предвиждат и през работния ден (смяна). Освен това, по искане на жената, такива почивки се добавят към почивката за почивка и храна или се сумират и прехвърлят в началото или края на работния ден (смяна). Тези почивки са включени в работното време и подлежат на заплащане в размер на средната заплата.

Човекът не е машина; той не може да работи без почивки. Трябва да яде, да пие чай и да се разтяга.

Колко често можете да бъдете разсейвани от задълженията си, без да рискувате да получите строго порицание? Кой има право на допълнителни почивки в дневния режим?

Почивка на работното място в съответствие с Кодекса на труда на Руската федерация

В Русия регламентираните почивки се определят от доста прозрачни стандарти. всичко предвидени от законапериодите на почивка логично се разделят на два вида - неплатени и платени.

Неплатени почивки

Платени почивки

Понякога производствените условия не позволяват на служителите да отидат на обяд в стандартните часове. При такива обстоятелства се одобряват следните, включени в работното време и платените почивки, предвидени в Кодекса на труда на Руската федерация:

Служителите, работещи през студения сезон на открито или в затворени неотопляеми помещения, както и товарачите, извършващи товаро-разтоварни операции, и други работници, ако е необходимо, получават специални почивки за отопление и почивка, които са включени в работата часа.

работници майки на малки деца(на възраст под една година и половина) имат право да излизат няколко пъти на ден, за да нахранят детето. Трябва да им се осигурят почивки поне на всеки 3 часа с продължителност най-малко 30 минути. При две и повече деца почивката трябва да е най-малко един час.

Технологичните почивки са платени. Тяхната продължителност зависи пряко от естеството на работата. Да кажем, че при постоянно взаимодействие с терминали за видеодисплей специалистът трябва да се отвлича от екрана за 10 минути на всеки 45-60 минути работа. Необходими са безплатни десет минути за възстановяване на концентрацията.

Почивките за чай, приети в повечето офиси, не са фиксирани в трудовото законодателство. По правило работниците правят чай толкова, колкото им позволява съвестта.

По време на работния ден (смяна) на служителя трябва да се даде почивка за почивка и храна с продължителност не повече от два часа и не по-малко от 30 минути, която не се включва в работното време. Правилник за вътрешния трудов ред или трудов договорможе да се предвиди, че определената почивка не може да бъде предоставена на служителя, ако продължителността на дневната работа (смяна), установена за него, не надвишава четири часа.

Времето за предоставяне на почивка и нейната конкретна продължителност се определят от вътрешните трудови разпоредби или по споразумение между служителя и работодателя.

На работа, на която поради условията на производство (работа) е невъзможно да се осигури почивка за почивка и хранене, работодателят е длъжен да предостави на служителя възможност за почивка и хранене през работното време. Списъкът на такава работа, както и местата за почивка и хранене се определят от правилника за вътрешния трудов ред.

Коментар към чл. 108 от Кодекса на труда на Руската федерация

1. Кодексът на труда установява само максималната и минималната продължителност на почивките за почивка и хранене, които не се включват в работното време и не се заплащат.

2. Конкретната продължителност на такива почивки и редът за тяхното предоставяне се определят от вътрешните трудови разпоредби или по споразумение на страните по трудовия договор.

3. Местата за хранене и почивка на служителите през работното време, както и списъкът на такава работа се определят от правилата за вътрешния трудов ред.

4. За определени категории работници, по-специално тези, които работят в транспорта, продължителността на почивката за почивка и храна и редът за нейното предоставяне се определят в специални разпоредби относно спецификата на работното време и времето за почивка.

Втори коментар към чл.108 ​​от Кодекса на труда

1. Извършени промени в чл. 108, се състои в изключване на думите „организации“ от текста на части 2 и 3. Това е напълно оправдано, тъй като целият Кодекс на труда на Руската федерация е насочен към осигуряване на валидността на неговите норми и други норми, регулиращи трудовите отношения, не само в организациите, но и в индивидуални предприемачи. Същата промяна беше направена в следните статии (и т.н.).

2. Текст на чл. 108 от Кодекса на труда на Руската федерация почти напълно съответства на текста на чл. 57 от Кодекса на труда от 1971 г. В допълнение към предишните правила относно почивките за почивка и хранене, в част 1 на чл. 108 от Кодекса на труда на Руската федерация установява не само максималната (не повече от два часа), но и минималната (най-малко 30 минути) продължителност на този вид почивка.

Въпреки това е трудно да се осигури почивка за почивка и хранене с продължителност поне 30 минути, когато работата е организирана на три смени. В този случай единият час, с който трябва да се намали нощната смяна, се разделя на трите смени.

Ако работният график не позволява стриктно спазване на продължителността на почивката за почивка и хранене, работодателят трябва да предостави на служителя възможност за почивка и хранене през работното време в съответствие с част 3 на чл. 108 от Кодекса на труда на Руската федерация.

3. В чл. 108 от Кодекса на труда на Руската федерация не се посочва необходимостта от осигуряване на почивка за почивка и хранене, като правило, четири часа след началото на работа (вж. част 3 от член 57 от Кодекса на труда от 1971 г. ).

Въпросът за времето на почивка за почивка и храна, както и нейната конкретна продължителност, трябва да се решават от вътрешните трудови разпоредби на организацията или по споразумение между служителя и работодателя.

4. Съществува практика, при която работещите на непълен работен ден работят без почивки за почивка и храна.

Очевидно въпросът за предоставянето на тези служители на посочената почивка може да бъде решен в зависимост от продължителността на работата на непълно работно време по споразумение между служителя и работодателя.

5. Поради факта, че в съответствие с времето за почивка, включително почивки за почивка и храна, служителят може да използва по свое усмотрение, той има право да напусне мястото на работа за това време (включително от територията на организацията, с която е свързан) трудови отношения).

6. В тази връзка почивките за почивка и хранене не се включват в работното време.

7. Решаването на въпроса за организиране на приема на храна на работното място, където поради производствените (работните) условия е невъзможно да се осигури почивка за почивка и хранене, се отнася до нивото на местно регулиране.

Задължението на работодателя в такива случаи да осигури на служителя почивка и хранене по време на работното време е въведено в правилника за вътрешния трудов ред. Те трябва да предоставят списък на такава работа, както и места за почивка и хранене.