Epiteedid sinises taevas hõljuvad põldude kohal. Ivan Nikitini luuletuse analüüs sinises taevas hõljub põldude kohal

Tunni eesmärk : jätkata õpilaste tutvustamist I. S. Nikitini loominguga; õpetada teadlikku ja väljendusrikast lugemist, mõistes teose sügavust; täiendada sõnavara; kujundada õpilastes keelevahendite eraldamise oskust: personifikatsioone ja epiteete; arendada mõtlemist, kõnet, kujutlusvõimet; kasvatada armastust oma kodumaa vastu.

Tunni eesmärgid:

  • Keelevahendite analüüsi kaudu tutvustada õpilastele uusi teoseid, õpetada ilmekalt lugema.
  • Arendada õpilaste võimet võrrelda, arutleda, arendada oma kognitiivset tegevust.
  • Sisestada õpilastesse armastust kodumaa vastu .

Lae alla:

Eelvaade:

Esitluste eelvaate kasutamiseks looge Google'i konto (konto) ja logige sisse: https://accounts.google.com


Slaidide pealdised:

Ivan Savvitš Nikitin Poeetiline märkmik.

EESMÄRGID: tutvuda luuletaja elu ja loominguga; õppida ekspressiivset lugemist; täiendada sõnavara; arendada kõnet, mõtlemist, kujutlusvõimet; treenida mälu.

I. Nikitini majamuuseum Voronežis Ivan Savvitš Nikitin sündis 21. septembril 1824 Voronežis. Tema isa oli kaupmees – talle kuulus küünlavabrik ja kauplus. Nikitin Ivan õppis teoloogiakoolis, seejärel seminaris. Ta tegeles eneseharimisega: õppis keeli, luges, luuletas. Oma luuletustes andis ta edasi armastust oma kodumaa Vene looduse ja kodumaa vastu. Rohkem kui 60 romanssi ja laulu Nikitin I.S. elada inimeste mälus.

Video vaatamine romantikaga luuletuse sõnadele.

Sõnavaratöö. Unistada - unistada. Lehekülg 12 Mezha - maapiir. Helk on tuline valgus või peegeldus taevas taevanähtustest. Tempel on hoone jumalateenistuste ja religioossete riituste jaoks.

Unenäod - Rõõm - Kuldne - Sära - unenäod imetlusest kollane, oranž sära, sära Mis on sünonüümid? Sünonüümid on sõnad, mis on tähenduselt sarnased. Valige sõnade sünonüümid:

Lahe – Rõõm – kuum, lämbe, soe lein, kurbus, igatsus Mis on antonüümid? Antonüümid on sõnad, mille tähendus on vastupidine. Valige sõnadele antonüümid:

OMADUSSÕNA EPITEET Sinine taevas Sinine liblikas "Ma töötan mustkunstnikuna" Kuldkell Kuldsed servad (pilvede)

*** Sinitaevas hõljuvad põldude kohal kuldsete servadega pilved; Kergelt tuntav udu metsa kohal, Soe õhtu läbipaistvalt õhetav. Sinine taevas Kuldsed servad Soe õhtu Leia tekstist epiteete.

Siin puhub see öö jahedusega; Kõrv unistab kitsast piirist; Kuu tõuseb nagu tulekera, Mets supleb punases säras. jahe ööpunane sära

Alandlikult tähtede kuldne sära, Lagedal väljal rahu ja vaikus; Justkui templis seisan vaikides Ja ekstaasis palvetan kogu südamest. Kuldne sära Selge väli

Peegeldus - mulle meeldis ... - sain aru, et ... - õppisin ... - töötasin täna ... Kodutöö: lk. 12 (peast)

Eelvaade:

Tunni stsenaarium (kirjanduslik lugemine).

Hinne: 4

Õpikute süsteem (TMS):õppe- ja metoodiline komplekt "Venemaa kool".

Õpetaja: Tšitab Jelena Nikolaevna

Haridusasutus: GBOU keskkool nr 1959, SEAD, Moskva.

Tunni teema:

"Luulemärkmik. I.S. Nikitin "Sinises taevas ..."

Tunni tüüp: õppimine ja teadmiste esialgne kinnistamine.

Tunni eesmärk: jätkata õpilaste tutvustamist I. S. Nikitini loominguga; õpetada teadlikku ja väljendusrikast lugemist, mõistes teose sügavust; täiendada sõnavara; kujundada õpilastes keelevahendite eraldamise oskust: personifikatsioone ja epiteete; arendada mõtlemist, kõnet, kujutlusvõimet; kasvatada armastust oma kodumaa vastu.

Tunni eesmärgid:

  1. Keelevahendite analüüsi kaudu tutvustada õpilastele uusi teoseid, õpetada ilmekalt lugema.
  2. Arendada õpilaste võimet võrrelda, arutleda, arendada oma kognitiivset tegevust.
  3. Sisestada õpilastesse armastust kodumaa vastu.

Tunnis moodustatud UUD:subjekt, meta-subjekt, isiklik.

Tunnis kasutatud haridusalase koostöö vormid:frontaal, paaristöö, individuaaltöö.

Eeldatav kontroll: praegune.

Planeeritud tulemus: teema:õpilased õpivad ilmekalt luuletust lugema; leida tekstist kunstilisi keelevahendeid; saab võimaluse vaadata ja analüüsida illustratsioone; mõistma tunni kasvatuslikku ülesannet ja püüdma seda täita; ammutada tekstist vajalikku teavet; vastata küsimustele ja hinnata oma teadmisi.

Meta-subjekt: reguleeriv - tegutseda vastavalt õpetaja antud juhistele, kognitiivne - valdama võrdlemise, üldistamise loogilisi toiminguid;suhtlemisaldis- kujundada valmisolek vestluspartnerit kuulata ja dialoogi pidada, arvamust avaldada ja oma seisukohti argumenteerida.

Isiklik: tervikliku maailmavaate kujundamine, austav suhtumine teistsugusesse arvamusse; õpilase sotsiaalse rolli aktsepteerimine, õppetegevuse motiivide ja õppimise isikliku tähenduse kujundamine.

Kasutatud varustus:arvuti; multimeediumprojektor; esitlus; video romantikaga luuletuse jaoks; õpik "Emakeel".

Tunni struktuur:

etapi number

Tunni etapid

Aeg

Aja organiseerimine

1 min

Tunni teema, eesmärgi ja eesmärkide sõnastamine.

2 minutit

Kodutööde kontrollimine.

7 min

Tutvus uue teosega: I. Nikitin “Nad hõljuvad sinises taevas ...”

  1. Biograafiline märkus autori kohta - 2 min
  2. Esmane tutvumine luuletusega (video vaatamine, mis salvestab romanssi luuletuse jaoks) - 3 min 30 s
  3. Luuletuse esmase tajumise kontrollimine - 2 min
  4. Esmane iseseisev luuletuse lugemine õpilaste poolt - 2 min
  5. Sõnavaratöö - 2 min

12 min

1. Luuletuse teisene iseseisev lugemine õpilaste poolt (vastavalt katräänidele tekstianalüüsiga)

18 min

F i z c u l t m i n u t k a

2 minutit

Töö lugemise väljendusrikkuse kallal

2. Põhiteadmiste aktualiseerimine. keeleline eksperiment.

Tuletage meelde väljendusrikkaid kunstilisi keelevahendeid.

4. Vestlus sisu järgi.

Õppetunni kokkuvõte. Peegeldus

2 minutit

Kodutöö

1 min

JA T O G O:

45 min

TUNNIDE AJAL.

  1. Aja organiseerimine.

Poisid! Nüüd on meil kirjandusliku lugemise tund. Kontrollige oma valmisolekut tunniks.

2. Teema sõnastus, tunni eesmärk.

Mis on selle õpiku osa nimi, mida me loeme?

Millise luuletaja loominguga te viimases tunnis tutvusite?

Millise poeedi loominguga me täna tutvume?

3. Kodutööde kontrollimine.

Alustame tundi kodutööde kontrollimisega. Kontrollige, mida olete kodus küpsetanud.

(A. Pleštšejevi luuletuse "Lapsed ja lind" peast lugemine – 4 õpilast)

4. Tutvumine uue teosega: I. Nikitin “Nad hõljuvad sinises taevas ...”

Tahan rääkida veidi luuletajast, kelle luuletust täna loeme.

Ivan Savvitš Nikitin sündis 21. septembril 1824 Voronežis. Tema isa oli kaupmees – talle kuulus küünlavabrik ja kauplus. 8-aastaselt astus ta teoloogiakooli, seejärel seminari. Nendes õppeasutustes koolitati tulevasi kirikuõpetajaid. Samal ajal läksid pere asjad kehvasti: isa müüs tehase maha ja ostis väikese võõrastemaja (hotelli). Ivan pidi isa aitama. Ta jättis kooli pooleli ja visati seminarist välja. Aidates isa ettevõtluses, luges ta palju, õppis keeli, kirjutas luulet. Nad hakkasid trükkima. Luuletaja teist kogu saatis suur edu. Inimeste mälus elab üle 60 romanssi ja laulu, mis põhinevad Ivan Nikitini luuletusteltänaseni. Üks romantikatest kannab nime...(loe slaidilt üheskoos).

2) Esmane tutvus luuletusega(vaatan videot, mis salvestab romantikat luuletuse jaoks)

Ole nüüd valmis kuulama.

3) Luuletuse esmase tajumise kontrollimine:

Mida sa kuulates ette kujutasid?(Sinine taevas, pilved, ruum jne)

Lugege, mis on teie ülesanne:

"Loe luuletust. Pange tähele tundmatuid sõnu.

4) Luuletuse esmane iseseisev lugemine õpilaste poolt.

Millised sõnad vajavad selgitust?(Õpilane vastab)

5) Sõnavaratöö.

5. Töö lugemise väljendusrikkuse kallal

1. Luuletuse teisene lugemine õpilaste poolt (tekstianalüüsiga katräänide järgi)

Loe 1. salm. Kaaluge illustratsioone.

Püüdke leida igale illustratsioonile sobivad read, lugege neid ilmekalt.

Lugege 2. salm. Kaaluge illustratsioone.

Otsige üles ja lugege ette luuletuse read, mis vastavad igale illustratsioonile.

3 katrään. Mõelge illustratsioonidele ja leidke neile luuletuse read.

Mõelge, miks saab peaaegu iga luuletuse rida illustreerida.

(Luuletuses on palju epiteete, võrdlusi, kehastusi. Me nimetame neidkujundlikud ja väljenduslikud keelevahendid.)

virvendama, virvendama

Mis on antonüümid? Valige sõnadele antonüümid:

Lahe – kuum, lämbe, soe.

Ülesvõtmine – lein, kurbus, igatsus.

- Pidage meeles, mis on epiteet.

1) Epiteet on enamasti omadussõna.

2) Mitte iga omadussõna pole epiteet. Ainult see, mida kasutatakse ülekantud tähenduses.

3) Epiteet maalib ilmeka pildi ning aitab edasi anda ka autori mõtteid ja tundeid.

B) Keeleline eksperiment.

Sinine liblikas, kuldkell, klaasist kingad.

Nimetage omadussõnu fraasides. Kas võime neid epiteetideks nimetada? Miks?

Soovitan teil võluriteks saada.

3. Harjutus luuletuse lugemisel

A) Luuletuse lugemine õpilaste poolt neljavärsis. Ülesanne: leidke epiteete.

B) Illustratsioonidega töötamine:

Kaaluge illustratsioone. Milliseid ridu luuletusest valite?

(1 - kuldsete servadega pilved; 2 - mahe kuldne tähtede sära; 3 - seisan justkui templis vaikides ja rõõmustades palvetan kogu südamest)

4. Vestlus sisu järgi.

Kas teile meeldis luuletus? Kuidas? Mida suutis luuletaja väljendada?

8. Tunni tulemus. Peegeldus.

Õppetunnis: - Mulle meeldib see …- Ma taipasin, et...

Ma õppisin … - Ma töötasin täna...

Hinda õpilaste tööd tunnis.

9. Kodutöö: lk. 12 (õpi pähe).


Õppetund 43. I. S. Nikitin "Sinises taevas hõljuvad nad üle põldude ..."

Pedagoogilised ülesanded: jätkata õpilaste tutvustamist I. S. Nikitini loominguga; kujundada valmisolek vestluspartnerit kuulata ja dialoogi pidada, arvamust avaldada ja oma seisukohti argumenteerida; arendada õpilaste mõtlemist, kõnet; kasvatada armastust kodumaa vastu

Planeeritud tulemused

Teema:

tutvuda I. S. Nikitini töö ja tema teose "Sinises taevas hõljuvad nad üle põldude ..." sisuga;

õpib: lugeda luuletust ilmekalt, leida tekstist keele kunstilised vahendid, mõista tunni kasvatuslikku ülesannet ja püüda seda täita, ammutada tekstist vajalikku teavet, lugeda ette ladusalt, teadlikult, moonutamata, ilmekalt, oma mõtet edasi andes. suhtumine loetavasse; vastata küsimustele ja hinnata oma teadmisi; on võimalus vaadata ja analüüsida illustratsioone

Metasubjekt:

Kognitiivne: mõistab lüüriliste tekstide lugemist; mõista luuletuse meeleolu; määratleda oma suhtumine; otsida vajalikku teavet fotode, maalide reproduktsioonide kohta; objekte mõistma; mõista tähendust.

Regulatiivne: sõnastada tunni õpiülesanne minirühmas, vastu võtta, hoida kogu tunni vältel, kontrollides perioodiliselt oma õpitegevust antud ülesandega.

Kommunikatiivne: mõistma paaris ja rühmas suhtlemise reegleid (kohustuste jaotus, ühistegevuse plaani koostamine, oskus ühistegevuses kokku leppida)

Isiklik: austama teisi arvamusi; võtta endale õppija sotsiaalne roll

Tunni korralduslik struktuur

Õpetaja tegevuse sisu

Õpilase tegevuse sisu
(tehtud toimingud)

Moodustatud õpilaste tegevuse meetodid

I. Põhiteadmiste aktualiseerimine.

Kodutööde kontrollimine

Kontrollib kodutöid. Viib läbi vestluse tehtud töö üle

Vastake õpetaja küsimustele. Rääkige kodus tehtud tööst. Lugege ilmekalt rollides A. N. Pleštšejevi luuletust "Lapsed ja lind", märgi iga rolli parim tegija, paranda vead

Värskendage isiklikku kogemust

II. Tunni teema. Eesmärkide määramine
õppetund

Küsimuste esitamine. Ta kommenteerib vastuseid, teeb ettepaneku sõnastada tunni eesmärk.

Mis on selle õpiku osa nimi, mida me loeme?

Millise luuletaja loominguga te viimases tunnis tutvusite? Millise poeedi loominguga me täna tutvume?

Lugege tunni teemat.

Määrake tunni eesmärgid märksõnade abil.

Täna tutvume poeedi loominguga, kelle luuletused on teile hästi teada. Kuulake luuletust.

Kas tundsite luuletuse ära?

Kellele need read kuuluvad?

Kas teate teisi I. S. Nikitini luuletusi?

Arutage tunni teemat. Vasta õpetaja küsimustele, sõnasta tunni eesmärk. Teksti temaatilise ja emotsionaalse suunitluse määrab teose pealkiri, eristuvad peategelased. Õpetaja juhendamisel määratakse lugemisülesanded ja koostatakse lugemisplaan.

Eelnevalt ettevalmistatud õpilane loeb I. Nikitini luuletust.

KOHTUMINE TALVEGA

Tere talvekülaline!

Palun halasta meie peale

Laulge põhjamaa laule

Läbi metsade ja steppide.

Meil on ruumi -

Jalutage kõikjal

Ehitage sildu üle jõgede

Ja rullige vaibad välja...

Aktsepteerige ja salvestage õpieesmärk ja -eesmärk. Analüüsida, leida ühiseid ja erinevusi, teha järeldusi. Koostage teadlikult ja vabatahtlikult kõneavaldus suulises vormis

III. Luuletaja loominguga tutvumine

Räägib luuletaja loomingust (vt abimaterjali)

Kuulake õpetajaid. esitada küsimusi

Analüüsige kuulatud sõnumit kirjaniku loomingu kohta

IV. Luuletuse "Sinises taevas hõljuvad nad üle põldude ..." analüüs

Loeb luuletust "Sinises taevas hõljuvad nad üle põldude ...".

Kuulake I. S. Nikitini luuletust.

Milliseid pilte esitati luuletust kuulates?

Millise meeleolu luuletus sinus äratas?

Millele te luuletust kuulates mõtlesite, mäletasite?

Mis on sünonüümid? Leidke tahvlil olevate sõnade sünonüümid.

Mis on antonüümid? Valige sõnadele antonüümid.

Pidage meeles, mis on epiteet.

Viige läbi keeleline eksperiment. Nimetage omadussõnu fraasides: "sinine liblikas", "kuldne käekell", "kristallkingad".

Kas võime neid epiteetideks nimetada?
Miks?

Kutsun teid võluriteks saama

Lugege uuesti läbi töö tekst. Vastake õpetaja küsimustele. Nad teevad oletusi.

Selgitage sõnade tähendust:

Unistades - unistused.

Mezha - maatükkide piir.

Sära - tuline valgus või peegeldus taevas taevanähtustelt.

Tempel - hoone jumalateenistuste ja religioossete riituste jaoks.

Valige sõnade sünonüümid:

Unistada - unistada.

Rõõm on imetlus.

Kuld - kollane, oranž.

Sära – sära, sära.

Valige sõnadele antonüümid:

Lahe – kuum, lämbe, soe.

Rõõm – kurbus, kurbus, igatsus.

Epiteet - enamasti omadussõna.

Mitte iga omadussõna ei ole epiteet.

Epiteet maalib ilmeka pildi, aitab edasi anda ka autori mõtteid ja tundeid.

Koostage epiteedid antud omadussõnadega.

Epiteet

sinine liblikas

Sinine taevas

kullast käekell

"Golden Edge" (pilved)

Kasutage adekvaatselt kõnevahendeid erinevate suhtlusülesannete lahendamiseks. Tehke järeldusi, hankige teavet erinevatest allikatest. Argumenteerige oma seisukohta. Planeerige oma tegevus vastavalt ülesandele ja selle täitmise tingimustele

V. Kodutöö

Selgitab kodutööd.

Valmistage ette I. S. Nikitini luuletuse "Sinises taevas hõljuvad nad üle põldude ..." ilmekas lugemine. Tee luuletuse jaoks joonis, soovi korral õpi see selgeks. Täida töövihikus olev ülesanne (lk 42)

Kuulake tähelepanelikult ja esitage täpsustavaid küsimusi

Tunnista, aktsepteeri, säilita õppimist
ülesandeid

VI. Õppetunni kokkuvõte. Peegeldus

Ülesannete tulemuste hindamine tunnis, sh lugemine. Õpilaste poolt tunni kokkuvõtte tegemise korraldamine. Õpetaja pakub tunnis tehtud tööd hinnata. Viib läbi arutelusid teemadel:

Mis teid tunni ajal eriti huvitas?

Mida uut sa tunnis õppisid?

Kas teile meeldis luuletus? Kuidas? Mida suutis luuletaja väljendada?

Kas teil on soov lugeda teisi luuletaja luuletusi? Mis sind huvitas?

Nad vastavad küsimustele. Määrake tunnis nende emotsionaalne seisund. Viige läbi enesehindamine
peegeldus.

Luuletuses ei näe me mitte ainult kujundit luuletaja looduspildist, vaid ka luuletajat ennast. Selliseid luuletusi võiks kirjutada inimene, kes armastas oma sünnimaad, selle piirituid avarusi. Imetleme koos temaga seda ilu. Luuletajat saab mõista ainult hea, tõelise luulega. Neid lugedes justkui kuuleks luuletaja enda häält.

Õppetunnis:

Mulle meeldis… ma sain aru, et…

Ma õppisin... ma töötasin täna...

Mõista
õppetegevuse enesekontroll

Tunni abimaterjal

I. S. NIKITINI BIOGRAAFIA

Ivan Savvitš Nikitin sündis jõukas peres. Tema isal oli küünlavabrik ja kauplus ning ta oli tuntud mitte ainult ettevõtliku kaupmehe, vaid ka esimese rusikavõitlejana. Ta oli karm ja despootlik, erinevalt oma naisest, kes oli tagasihoidliku iseloomuga.

Alates 9. eluaastast õpib Ivan Nikitin teoloogiakoolis ja seejärel teoloogilises seminaris. Just seminari kirjanduslik keskkond mõjus soodsalt tulevase poeedi poeetilisele arengule. Juba seminaris hakkas ta luuletama, jäljendades Aleksei Koltsovi mõtteid ja laule. Sel ajal luges ta palju, unistas ülikooli astumisest, kuid eluolud takistasid seda.

I. S. Nikitin varjas pikka aega kirjutatut teiste eest, kartes sattuda naeruvääristamise objektiks. Ebakindlus oma võimetes takistas tal oma luuletusi kohe avaldada. Alles 1853. aastal, peaaegu 30-aastasena, otsustas luuletaja nad saata kohaliku ajalehe Voroneži Gubernskie Vedomosti toimetusse. Aasta hiljem (1854) ilmuvad Nikitini luuletused tolleaegsete suuremate ajakirjade lehekülgedel. Ja kaks aastat hiljem, 1856. aastal, andis krahv Tolstoi Nikitinile patronaaži ja avaldas tema luuletused eraldi raamatus koos oma eessõnaga.

Enamik Nikitini luuletusi on loodusest, mida luuletaja pidas oma elu ainsaks lohutuseks, öeldes tema kohta: “Ta on mu ema, lohutab mind igatsuse ja kahtluse hetkedel. Hämmastades mind oma vaikuse ja majesteetlikkusega, paneb ta mind koostama mõtliku laulu ja valama armsaid pisaraid”; paljud luuletaja luuletused on läbi imbunud kõrgest kodumaatundest. Ta räägib oma sünnimaa märkidest, hingelähedasest rahvalaulust, töörahva jõust ja ilust.

I. A. Bunin omistas Nikitini arvule "nendele suurtele, kes lõid kogu vene kirjanduse omapärase lao, selle värskuse, lihtsuse suure kunstilisuse, tugeva, lihtsa keele ...".

Moskva linna haridusosakond

GBOU SPO Pedagoogikakolledž nr 15

Kirjandusliku lugemise tunni infokaart,

läbi Sh-42 rühma õpilane

Dzjubenko Anna Anatoljevna

aastal 4 "A" klassi GBOU keskkooli nr 508

Tunni toimumise aeg: 13.11.2014

Käitumismärk:

Õpetaja allkiri:

Metodisti allkiri:

Moskva 2014

Tunni koht programmis

Jaotis "Poeetiline märkmik"

kognitiivne

kõnelausete konstrueerimine suulises ja kirjalikus vormis; objektide analüüs tunnuste esiletõstmiseks;

Reguleerivad

Planeerida vajalikke tegevusi, operatsioone, tegutseda vastavalt plaanile;

Kommunikatiivne

Oskus väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega; koostama monoloogilisi avaldusi, omama dialoogilist kõnevormi.

Isiklik

positiivne suhtumine õppimisse, kognitiivsesse tegevusse, soov omandada uusi teadmisi ja oskusi

Toetus

mõisted, terminid

Uus

mõisted, terminid

Luuletus, epiteet, võrdlus

Subjektidevaheline suhtlus

Töö vormid

Vahendid

Maailm

vene keel

Frontaalne, rühm, individuaalne

Õpik Kirjandusliku lugemise klass 4, 1. osa, L. F. Klimanova Venemaa kool. IKT ressursse. Interneti-ressursid.

II. Põhiosa

1) Sissejuhatus teemasse

Poisid, vaadake slaidil olevaid pilte. Mis neil ühist on?

Mis aastaaeg teie arvates on? Kuidas sa arvasid?

Ja kellele teist meeldib suvel päikeseloojangut vaadata, tõstke käed.

Ivan Savvitš Nikitinile meeldis seda kellaaega väga jälgida ja ta pühendas sellele paljud oma teosed.

Õhtu, päikeseloojang

Suvi, sest muru, lilled, särav päike

Illustratsioonid õhtusest kellaajast slaidil

2) I. S. Nikitini maastikutekstid

Ivan Savvitš Nikitinile meeldis ka oma luuletustes kirjeldada"Mets":

Shu mi, müra, roheline mets!

Ma tean su majesteetlikku müra,

Ja teie rahu ja taeva sära

Oma lokkis pea kohal.

"Talve kohtumine":

Hoovides ja majades

Lumi peitub linades

Ja paistab päikesest

Mitmevärviline tuli.

Stepp luuletuses"Aitab, mu stepp, maga rahulikult":

Täis, mu stepp, maga rahulikult,

Ema talved kuningriik on möödas,

Mahajäetud tee laudlina kuivab,

Lumi on läinud – nii soe kui kerge.

Poisid, miks ma arvate, miks ma need luuletused meie tunniks võtsin? Võib-olla kõlab mõni luuletus teile tuttavalt?

Mida siis Nikitinile veel oma luuletustes kirjeldada meeldis? Kuidas seda kõike ühe sõnaga nimetada?

Täpselt nii, Ivan Savvitšile meeldis oma teostes väga oma sünnipärast olemust kirjeldada.

Õppisime luuletusi "Talve kohtumine" ja "Täis on, mu stepp, maga sügavalt"

Mets, stepp

Loodus

Igal tükil on slaidil illustratsioon.

3) Esmane taju

Tänases tunnis tutvume ühe Ivan Savvitš Nikitini teosega, mille nimi on "Sinises taevas hõljuvad nad üle põldude".

Kuulake hoolikalt luuletust, vaadake ekraani.

Sinise värviga taevas hõljuda üle põldude
Pilved kuldsete servadega;/

Metsa kohal veidi näha udu ,/

Soe õhtul läbipaistev põsepuna.//
See puhub
jahedus öösel;/

Unistades kõrva üle kitsa piiri; /

Kuu tõuseb nagu tulekera, /

punane sära mets ajab üle.//


alandlik
tähed kuldne sära /

Avamaal rahu ja vaikus ;/

Täpselt nii templis ma seisan vaikuses/
JA
erutatud/ Ma palvetan/ südamest.//

Mis pilte sa nägid?

Millised assotsiatsioonid tekkisid teil pärast selle luuletuse kuulamist?

Mis te arvate, milline oli poeedi meeleolu selle luuletuse kirjutamise ajal?

Põld, mets, õhtu, päikeseloojang

Suve lõpp, suvega hüvasti

Kurbus, rahu

Video

4) Luuletuse lugemine

Hästi. Nüüd hakkame luuletust lugema. Avage oma õpikud lk 146.

Kas sa said kõigest aru? Millistest sõnadest sa aru ei saanud?

Poisid, mida teie arvates tähendab sõna unenäod?Unistus - see tähendab unistada.

Mida teie arvates tähendab sõna piir?Mezha - kitsas maariba, maa piirid.

Ja mis on sära?Sära - see on punase, kollase või oranži värvi peegeldus taevas.

Lugege kolmandat salmi. Kas sa said kõigist sõnadest aru? Mida tähendab leebe?alandlik tähendab rahulikult, rahulikult.

Mis on tempel?Tempel – hoone, kus toimuvad usutseremooniad; koht palveteks.

Ja nüüd loeme uuesti, aga ilmekamalt.

Loe esimene salm.

Lugege teist salmi.

Loe kolmas salm.

Nüüd leidke ja lugege rida:

    Kus pilved hõljuvad?

    Mis pilved hõljuvad?

    Mis on metsa kohal veidi märgatav?

    Mis õhtu see hetk on?

    Mis äkki puhus?

    Mida öeldakse kõrva kohta?

    Mida öeldakse kuu kohta?

    Kuidas kuu metsa valgustab?

    Mida öeldakse tähtede kohta?

    Kuidas luuletaja seda valdkonda kirjeldab?

Ei, unistused, piir, sära

Laste vastused

Laste vastused

Laste vastused

Laste vastused

Laste vastused

Lapsed vastavad küsimustele luuletuse ridadega

Sõnavara sõnade illustratsioonid

5) Füüsiline minut

Nüüd ma kontrollin, kui tähelepanelik te olete. Kui plaksutan 1 korra, siis hakka luuletust ette lugema, kui plaksutan 2 korda, siis jätka selle lugemist mõttes.

6) Töö analüüs

Puhkasime veidi ja nüüd jätkame oma luuletusega tööd. Nagu teate, ilmuvad kirjandusteostes, eriti luuletustes, kujutised ekspressiivsete vahendite abil. Kes ütleb mulle, milliseid väljendusvahendeid sa juba tead?

Mis on juhtunudvõrdlus ? See on ühe objekti omadus, mis saadakse selle võrdlemisel teise objektiga nende sarnasuse järgi, mis võib olla ilmne või kauge ja ootamatu, näiteks:sinised silmad nagu taevas;

Mis on juhtunudpersonifitseerimine ? See on inimese omaduste ülekandmine elututele objektidele, näiteks:loodus jäi magama;

Mis on juhtunudepiteet ? See on subjekti iseloomustav definitsioon, st. sõna värvikas kirjeldus, näiteks:Kuldne sügis;

Niisiis, palun lugege esimese neljavärsi kaks esimest rida. Miks "kuldsete servadega pilved"? Milliseid väljendusvahendeid autor siin kasutab?

Ja mida tähendab rida “Soe õhtu läbipaistev põsepuna”?

Mis kellaaeg teie arvates on?

Lugege teise katriini esimest rida. Vaadake, poisid, kui huvitav see välja tuleb. Oli alles “soe õhtu” ja mõne aja pärast juba “hingab öösel jahedalt”? Miks see juhtub?

Kuidas mõistate selle luuletuse teist rida? Milliseid väljendusvahendeid autor siin kasutas? Milliseid väljendusvahendeid näete veel teise neliku kahes esimeses reas?

Lugege teise katriini kolmandat ja neljandat rida. Miks võrdleb autor kuud tulekeraga? Asi on selles, et kui ilm muutub, läheb kuu punaseks ja ujutab metsa selle punase tulega üle.

Milliseid väljendusvahendeid veel on?

Ja mis kellaaega on kirjeldatud teises katräänis?

Lugege kolmanda katriini esimest rida. Milliseid väljendusvahendeid autor siin kasutas?

Nüüd vaadake kolmandat rida. Mis võrdlus seal on?

Nüüd otsige epiteet teiselt realt.

Poisid, kui paljud teist on kunagi olnud templis või kirikus? Milliseid tundeid kogesite, milliseid helisid kuulsite?

Leidke sellest neljavärsist sõnad, mis kirjeldavad loodusseisundit.

Millist kellaaega selles nelikvärsis kirjeldatakse?

Metafoor, võrdlus, personifikatsioon, epiteet

Laste vastused

Laste vastused

Laste vastused

Päike on peidus pilvede taga ja valgustab neid

Epiteet

Päikeseloojangu roosakas, nagu kerge põsepuna

varajane õhtu

Suve lõpus temperatuur muutub, päeval on endiselt soe, öösel läheb külmemaks.

Kõrv tundub uinuvat

personifitseerimine

Lahe öö – epiteet

Laste vastused

Personifikatsioon - kuu tõuseb, valab

Hilisõhtu

Kuldne sära – epiteet

Vaikus on võrreldav vaikusega templis

Puhas väli

Rahulikkus, vaikus

Sest nii seal kui seal tundsin rahu, vaikust

Tasane (rahulik) sära, rahu, vaikus, vaikus.

Talle väga meeldib see rahunemise hetk, ma naudin seda, imetlen seda.

Öö

Slaidil kuvatakse definitsioonid

7) Loominguline töö pärast loetut

Ja nüüd ootab meid ees väga huvitav töö. Meil on 3 rühma. Soovitan teil joonistada luuletuse jaoks pilt. Igal rühmal on A3 leht – see on toorik, meie pildi taust. Samuti on igal rühmal ümbrikus oleva pildi andmed. Liimige need detailid A3-lehele, et saaksite meie luuletusest valmis pildi.

Hästi tehtud! Ja nüüd tuleb iga rühma kapten tahvli juurde ja kleebib teie pildi tahvlile.

Poisid, vaadake, kas pildid said samasugused? Mida me siis teeme? Töö oli üks, materjal on kõigil sama, aga pildid said erinevad. Palun igal võistkonnal oma pilti kaitsta, kui täpselt sa oma pildil kõike luuletuses olevat kajastanud.

Esimene meeskond vastab.

Nii et teie pilt pole valmis. Kellel on järg? Kas teil on täielik pilt? Vastutab teine ​​meeskond.

Küsime kolmandalt meeskonnalt.

Millise järelduse saame teha? Täpselt nii, ainult kõik 3 maali koos loovad ühtse teose.

Ei

Meie pildil on sinine taevas, kuldsete servadega pilved, metsa peal udu. Aga meil pole kõrva, millest räägitakse 2 neljavärsis.

Meil on kõrv, kuu, aga meil pole seda, mis oli esimesel meeskonnal, ega ka staare, mida mainitakse kolmandas neljas.

Meil on tähed, väli ja inimene - autor, kes vaatleb loodust praegu, aga meil pole seda, mis on esimesel ja teisel meeskonnal.

Igal rühmal on A3 leht tausta ja pildi detailidega

8) Omandatud teadmiste kinnistamine

Poisid, igaühel teist on test.

Iga küsimuse jaoks peate valima õige vastuse.

Testpostkaart

III.Lõpuosa

Millise tööga me täna kohtusime?

Kes selle teose kirjutas?

Tõstke käed need, kes täna kõigest aru said. Käsi püsti, kui teil on probleeme.

Tõstke käed nende poole, kellel täna ei õnnestunud.

Tänan teid õppetunni eest. Hüvasti!

Ivan Nikitin oli väga andekas ja edukas inimene. Vene kirjanduses sai ta kuulsaks "maastikulaulude meistrina". Tema luuletused on alati tekitanud inimese südames vastakaid tundeid. Nad rõõmustasid samaaegselt oma kodumaa ilu üle, kuid samal ajal heitsid end hirmust selle rikkuda või kaotada.

Teda nähakse lapsena, taassündinuna oma luuletustes.

Ta hakkab kirjutama üsna hilja, 30-aastaselt avaldab ta oma esimese luulekogu, millega lugejad kohtuvad suure heameelega. Tema looming oli alguses vaid loomulik, kirjeldas selle ilu ja suursugusust. Pärast luuletaja haigestumist ilmneb tema laulutekstidesse oluline teema, usuteema.

Luuletus “Sinises taevas hõljuvad üle põldude” on korraga kahe tähendusega. Looduse teema on tihedalt läbi põimunud usu teemaga. Ta kirjeldab loodust kui kaunist jumalikku nähtust. Samal ajal ei jäta Nikitin võimalust kasutamata,

Kasutage tema ilu elavamalt edasi andvaid epiteete - "kuldsete servadega pilved", "soe õhtu", "tulepall".

Luuletus kirjeldab õhtut, mil kogu loodus läheb puhkama. Ta räägib väga kaunilt sellest üleminekust, valgusest pimedusse. Meeleolu, millega luuletus lõpeb, võimaldab meil tunda jumalikku kohalolu.

Tema armastus looduse vastu on tohutu. Kasvõi sellepärast, et ta näeb temas jumalikku osalust. Sellelt realt näeme “nagu templis, seisan vaikides”, et ta võrdleb loodust templiga. Tempel tähendab inimestele jumalateenistuse, vaikuse, rahu ja kaitse paika. Ta tunneb kõike seda värskes õhus olemist oma põlismetsa lähedal.


Moskva linna haridusosakond
GBOU SPO Pedagoogikakolledž nr 15
Kirjandusliku lugemise tunni infokaart,
läbi Sh-42 rühma õpilane
Dzjubenko Anna Anatoljevna
aastal 4 "A" klassi GBOU keskkooli nr 508
Tunni toimumise aeg: 13.11.2014
Käitumismärk:
Õpetaja allkiri:
Metodisti allkiri:
Moskva 2014
Tunni koht programmis
Jaotis "Poeetiline märkmik"
Tunni teema I. S. Nikitin "Sinises taevas hõljuvad nad põldude kohal ..."
Üksuse oskused
Tutvustada õpilastega luuletaja I. S. Nikitini ja tema teost "Sinises taevas hõljuvad nad üle põldude ..." Kognitiivne
kõnelausete konstrueerimine suulises ja kirjalikus vormis; objektide analüüs tunnuste esiletõstmiseks;
Reguleerivad
Planeerida vajalikke tegevusi, operatsioone, tegutseda vastavalt plaanile;
Kommunikatiivne
Oskus väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega; koostama monoloogilisi avaldusi, omama dialoogilist kõnevormi.
Isiklik
positiivne suhtumine õppimisse, kognitiivsesse tegevusse, soov omandada uusi teadmisi ja oskusi
Toetus
mõisted, terminid Uus
mõisted, terminid
Luuletus, epiteet, võrdlus Interdistsiplinaarsed seosed Töövormid Vahendid
Maailm
vene keel
Frontaal-, rühma-, individuaalõpik Kirjandusliku lugemise klass 4, 1. osa, Venemaa L. F. Klimanova Kool. IKT ressursse. Interneti-ressursid.
Etapid Tunni edenemine Õpilaste tegevused Märkused
I. Organisatsioonihetk Tere poisid! Minu nimi on Anna Anatoljevna ja ma viin läbi tänase kirjandusliku lugemise tunni. II. Põhiosa
1) Sissejuhatus teemasse Poisid, vaadake slaidil olevaid pilte. Mis neil ühist on?
Mis aastaaeg teie arvates on? Kuidas sa arvasid?
Ja kellele teist meeldib suvel päikeseloojangut vaadata, tõstke käed.
Ivan Savvitš Nikitinile meeldis seda kellaaega väga jälgida ja ta pühendas sellele paljud oma teosed. Õhtu, päikeseloojang
Suvi, sest muru, lilled, ere päike Illustratsioonid õhtust slaidil
2) I. S. Nikitini maastikutekstid Ivan Savvitš Nikitinile meeldis oma luuletustes kirjeldada ka “metsa”:
Müra, müra, roheline mets!
Ma tean su majesteetlikku müra,
Ja teie rahu ja taeva sära
Oma lokkis pea kohal.
"Talve kohtumine":
Hoovides ja majades
Lumi peitub linades
Ja paistab päikesest
Mitmevärviline tuli.
Stepp luuletuses "Täis on, mu stepp, maga sügavalt":
Täis, mu stepp, maga rahulikult,
Ema talved kuningriik on möödas,
Mahajäetud tee laudlina kuivab,
Lumi on läinud – nii soe kui kerge.
Poisid, miks ma arvate, miks ma need luuletused meie tunniks võtsin? Võib-olla kõlab mõni luuletus teile tuttavalt?
Mida siis Nikitinile veel oma luuletustes kirjeldada meeldis? Kuidas seda kõike ühe sõnaga nimetada?
Täpselt nii, Ivan Savvitšile meeldis oma teostes väga oma sünnipärast olemust kirjeldada. Õppisime luuletusi "Talve kohtumine" ja "Täis on, mu stepp, maga sügavalt"
Mets, stepp
Loodus Igal tööl on slaidil illustratsioon.
3) Esmane taju Tänases tunnis tutvume ühe Ivan Savvitš Nikitini teosega, mille nimi on "Sinises taevas hõljuvad nad üle põldude".
Kuulake hoolikalt luuletust, vaadake ekraani.
Põldude kohal hõljuvas sinises taevas / Kuldsete servadega pilved; /
Metsa kohal on udu vaevu näha, /
Soe õhtu läbipaistvalt põsepuna.
Kõrv unistab kitsast piirist; /
Kuu tõuseb nagu tulekera, /
Mets on kaetud punase helgiga.//
Õrnalt tähed kuldne sära, /
Lagedal väljal rahu ja vaikus; /
Justkui templis seisan vaikides / ja rõõmus / palvetan / südamest.//
Mis pilte sa nägid?
Millised assotsiatsioonid tekkisid teil pärast selle luuletuse kuulamist?
Mis te arvate, milline oli poeedi meeleolu selle luuletuse kirjutamise ajal? Põld, mets, õhtu, päikeseloojang
Suve lõpp, suvega hüvasti
Kurbus, rahu video
4) Luuletuse lugemine Hea. Nüüd hakkame luuletust lugema. Avage oma õpikud lk 146.


Kas sa said kõigest aru? Millistest sõnadest sa aru ei saanud?
Poisid, mida teie arvates tähendab sõna unenäod? Unistada on unistada.
Mida teie arvates tähendab sõna piir? Mezha - kitsas maariba, maa piirid.
Ja mis on sära? Sära on punase, kollase või oranži värvi peegeldus taevas.
Loe kolmas salm. Kas sa said kõigist sõnadest aru? Mida tähendab leebe? Meekly tähendab rahulikult, rahulikult.
Mis on tempel? Tempel on hoone, milles toimuvad religioossed tseremooniad; koht palveteks.
Ja nüüd loeme uuesti, aga ilmekamalt.
Loe esimene salm.
Lugege teist salmi.
Loe kolmas salm.
Nüüd leidke ja lugege rida:
Kus pilved hõljuvad?
Mis pilved hõljuvad?
Mis on metsa kohal veidi märgatav?
Mis õhtu see hetk on?
Mis äkki puhus?
Mida öeldakse kõrva kohta?
Mida öeldakse kuu kohta?
Kuidas kuu metsa valgustab?
Mida öeldakse tähtede kohta?
Kuidas luuletaja seda valdkonda kirjeldab?
Millise kohaga autor põlluvaikust võrdleb?
Mida autor praegu kogeb? Ei, unistused, piir, sära
Laste vastused
Laste vastused
Laste vastused
Laste vastused
Laste vastused
Lapsed vastavad küsimustele luuletuse ridadega.Sõnavara sõnade illustratsioonid.
5) Füüsiline minut Nüüd ma kontrollin, kui tähelepanelik sa oled. Kui plaksutan 1 korra, siis hakka luuletust ette lugema, kui plaksutan 2 korda, siis jätka selle lugemist mõttes. 6) Teose analüüs Puhkasime veidi ja nüüd jätkame oma luuletusega tööd. Nagu teate, ilmuvad kirjandusteostes, eriti luuletustes, kujutised ekspressiivsete vahendite abil. Kes ütleb mulle, milliseid väljendusvahendeid sa juba tead?
Mis on võrdlus? See on ühe objekti omadus, mis saadakse selle võrdlemisel teise objektiga nende sarnasuse järgi, mis võib olla ilmne või kauge ja ootamatu, näiteks: sinised silmad, nagu taevas;
Mis on personifitseerimine? See on inimese omaduste ülekandmine elututele objektidele, näiteks: loodus jäi magama;
Mis on epiteet? See on subjekti iseloomustav definitsioon, st. sõna värvikas kirjeldus, näiteks: kuldne sügis;
Niisiis, palun lugege esimese neljavärsi kaks esimest rida. Miks "kuldsete servadega pilved"? Milliseid väljendusvahendeid autor siin kasutab?
Ja mida tähendab rida “Soe õhtu läbipaistev põsepuna”?
Mis kellaaeg teie arvates on?
Lugege teise katriini esimest rida. Vaadake, poisid, kui huvitav see välja tuleb. Oli alles “soe õhtu” ja mõne aja pärast juba “hingab öösel jahedalt”? Miks see juhtub?
Kuidas mõistate selle luuletuse teist rida? Milliseid väljendusvahendeid autor siin kasutas? Milliseid väljendusvahendeid näete veel teise neliku kahes esimeses reas?
Lugege teise katriini kolmandat ja neljandat rida. Miks võrdleb autor kuud tulekeraga? Asi on selles, et kui ilm muutub, läheb kuu punaseks ja ujutab metsa selle punase tulega üle.
Milliseid väljendusvahendeid veel on?
Ja mis kellaaega on kirjeldatud teises katräänis?
Lugege kolmanda katriini esimest rida. Milliseid väljendusvahendeid autor siin kasutas?
Nüüd vaadake kolmandat rida. Mis võrdlus seal on?
Nüüd otsige epiteet teiselt realt.
Poisid, kui paljud teist on kunagi olnud templis või kirikus? Milliseid tundeid kogesite, milliseid helisid kuulsite?
Miks siis autor võrdles oma seisundit, kui ta oli öösel põllul, olekuga, kui ta oli templis?
Leidke sellest neljavärsist sõnad, mis kirjeldavad loodusseisundit.
Miks autor ekstaasis palvetab?
Millist kellaaega selles nelikvärsis kirjeldatakse? Metafoor, võrdlus, personifikatsioon, epiteet
Laste vastused
Laste vastused
Laste vastused
Päike on peidus pilvede taga ja valgustab neid
Epiteet
Päikeseloojangu roosakas, nagu kerge põsepuna
varajane õhtu
Suve lõpus temperatuur muutub, päeval on endiselt soe, öösel läheb külmemaks.
Kõrv tundub uinuvat
personifitseerimine
Lahe öö – epiteet
Laste vastused
Personifikatsioon - kuu tõuseb, valab
Hilisõhtu
Kuldne sära – epiteet
Vaikus on võrreldav vaikusega templis
Puhas väli
Rahulikkus, vaikus
Sest nii seal kui seal tundsin rahu, vaikust
Tasane (rahulik) sära, rahu, vaikus, vaikus.
Talle väga meeldib see rahunemise hetk, ma naudin seda, imetlen seda.
Slaidile ilmuvad öised definitsioonid
7) Loominguline töö loetu järel Ja nüüd ootab meid ees väga huvitav töö. Meil on 3 rühma. Soovitan teil joonistada luuletuse jaoks pilt. Igal rühmal on A3 leht – see on toorik, meie pildi taust. Samuti on igal rühmal ümbrikus oleva pildi andmed. Liimige need detailid A3-lehele, et saaksite meie luuletusest valmis pildi.
Hästi tehtud! Ja nüüd tuleb iga rühma kapten tahvli juurde ja kleebib teie pildi tahvlile.
Poisid, vaadake, kas pildid said samasugused? Mida me siis teeme? Töö oli üks, materjal on kõigil sama, aga pildid said erinevad. Palun igal võistkonnal oma pilti kaitsta, kui täpselt sa oma pildil kõike luuletuses olevat kajastanud.
Esimene meeskond vastab.
Nii et teie pilt pole valmis. Kellel on järg? Kas teil on täielik pilt? Vastutab teine ​​meeskond.
Küsime kolmandalt meeskonnalt.
Millise järelduse saame teha? Täpselt nii, ainult kõik 3 maali koos loovad ühtse teose.
Ei
Meie pildil on sinine taevas, kuldsete servadega pilved, metsa peal udu. Aga meil pole kõrva, millest räägitakse 2 neljavärsis.
Meil on kõrv, kuu, aga meil pole seda, mis oli esimesel meeskonnal, ega ka staare, mida mainitakse kolmandas neljas.
Meil on tähed, väli ja inimene - autor, kes vaatleb loodust praegu, aga meil pole seda, mis on esimesel ja teisel meeskonnal. Igal rühmal on A3 leht tausta ja pildi detailidega
8) Omandatud teadmiste kinnistamine Poisid, igaühel teist on test.
Iga küsimuse jaoks peate valima õige vastuse. Testpostkaart
III. Lõpposa Millise tööga me täna kohtusime?
Kes selle teose kirjutas?
Tõstke käed need, kes täna kõigest aru said. Käsi püsti, kui teil on probleeme.
Tõstke käed nende poole, kellel täna ei õnnestunud.
Tänan teid õppetunni eest. Hüvasti!