Kaasaegne tund VIII tüüpi paranduskoolis. Õppetunnid parandusklassidele Märkmed koolis 8 tüüpi

METOODILISED NÕUDED ERI(PARANDUS)KOOLI TUNNILE VIII TÜÜP

Vaimse puudulikkusega õpilase psühhofüüsilise arengu tunnused nõuavad, et õpetajad suurendaksid õppeprotsessi tõhusust spetsiaalsetes (paranduslikes) asutustesVIIIlahke. Hariduse efektiivsus, kvaliteet sõltub suuresti õpetaja kogemusest, õigest planeerimisest ja muudest teguritest. HaridusasutusVIIItüüp peaks aitama intellektipuudega õpilasel omandada sellise hulga hariduslikke ja erialaseid teadmisi, oskusi, mida ta saab rakendada sotsiaalse keskkonna tingimustesse, s.o. sotsiaalselt kohaneda.

Psühholoogilised ja pedagoogilised nõuded tunnile.

    Eraldi psühholoogilise ja pedagoogilise mõjutamise vahendite, metoodiliste võtete pakkumine, mis tagavad õpilaste arengu.

    Pedagoogiline taktitunne.

    Psühholoogiline kliima (hea loomuga õhkkonna säilitamine, ärikontakt).

    Kognitiivse tegevuse korraldus.

    Vanuse ja individuaalsete iseärasuste arvestamine planeerimisel.

    Nõrkade ja tugevate õpilaste arvestus tundides.

    Diferentseeritud lähenemine.

    Tund peaks olema emotsionaalne, äratama huvi õppimise vastu ja tõstma teadmiste järele vajadust.

    Rakendage maksimaalset tasu, minimaalset karistust, töökoormuse järkjärgulist suurendamist, luues eduolukorra.

    Meditsiiniline meditsiiniline tugi.

Hügieeninõuded:

    1. Temperatuurirežiim (mitte kuum, mitte külm) - ventilatsioon, kleepimine, küte.

    2. Õhu füüsikalised ja keemilised omadused (ventilatsioon).

    3.Valgustus.

    4 Väsimuse ja ületöötamise vältimine (füüsilised minutid).

    Alternatiivsed tegevused.

    Õpilase õige kehahoiaku (asendi) järgimine

PÕHINÕUDED KOOLI KASVATUSPROTSESSI KORRALDUSELE

    1. Kompleksis õppimise käigus rakendatakse koolituse kasvatuslikke, paranduslikke - arendavaid, harivaid funktsioone;

    Kogu haridusprotsessil on korrigeeriv fookus;

    Kogu korrektsioonitöö süsteem viiakse läbi lapse kliinilise ja psühholoogilise ja pedagoogilise uuringu, individuaalse ja diferentseeritud lähenemise alusel.

    Tunnis tuleks järgida õpetamise põhiprintsiipe;

    Tunni sisu peaks olema kooskõlas õppekavaga;

    Esitatav materjal peab olema teaduslik, usaldusväärne, eluga seotud ja põhinema laste varasematel kogemustel;

    Tunnis tuleks läbi viia ainetevaheline ja ainesisene suhtlus;

    Tund peaks olema varustatud:

Tehnilised õppevahendid, didaktiline materjal

(tabelid, kaardid, illustratsioonid, testid, diagrammid, arutlusalgoritm, perfokaardid, perfoümbrikud jne);

Kogu materjal peaks olema seotud tunni loogikaga.

    Klassiruumis tuleks läbi viia uuenduslikke protsesse,kasutatakse info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaid;

    Klassiruumis tuleb rangelt järgida turvarežiimi:

füüsiliste minutite hoidmine (algkool - 2-3, vanem -1 füüsiline minut);

mööbli vastavus laste vanusele;

didaktilise materjali vastavus suuruse ja värviga;

õppekoormuse vastavus lapse vanusele;

sanitaar- ja hügieeninõuete järgimine.

    Tund peaks kaasa aitama kooli ees seisvate peamiste ülesannete lahendamisele:

pakkuda vaimselt alaarenenud lapsele igakülgset pedagoogilist tuge;

edendada ebanormaalselt areneva lapse sotsiaalset kohanemist.

Tunni ülesehitus paranduskoolis vaimupuudega lastele määrataksedidaktiline, paranduslikud - arendavad ja kasvatuslikud eesmärgid , selle koht teematundide süsteemis.

Parandus – arendustund – tund, mille käigus töötatakse välja koolitusteave kõigi analüsaatorite maksimaalse töö seisukohast ja mille eesmärk on arendada artikulatsiooni motoorseid oskusi; visuaalne taju ja äratundmine; visuaalne mälu ja tähelepanu; kuuldav tähelepanu ja mälu; põhilised vaimsed operatsioonid; visuaalne-kujundlik, verbaalne-loogiline mõtlemine jne. iga õpilane eraldi.

Tunni eesmärk: (kolmekordne eesmärk)

Paranduslik ja hariv (didaktiline) - mida selles õppetükis õpetada (ZUN-i programminõuded).

Korrigeeriv - arendav - millised vaimsed funktsioonid selles tunnis kõige enam kaasatud on (aistingud, tähelepanu, mälu, motoorilised oskused).

Paranduslik – hariv - kuidas tunnis kasvatatakse õppimismotivatsiooni, areneb teadmiste vajadus, visadus, kannatlikkus, kollektivismitunne.

Tunni struktuuri all On tavaks mõista osade (tunni elementide, etappide) suhet ja järjestust.

HaridusasutusesVIIIKõige tavalisem tüüp on kombineeritud õppetund, mille ühised elemendid on:

tunni alguse korraldamine;

eelnevalt õpitud ja kodutööde assimilatsiooni kontrollimine;

tunni eesmärkidest ja eesmärkidest teavitamine;

uue materjali uurimine, mis on ratsionaalselt ühendatud tegevuste ja nähtavusega;

teadmiste omandamise esmane kontroll;

teadmiste kinnistamine

teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine;

tunni kokkuvõtte tegemine;

kodutööde aruandlus ja laste ettevalmistamine nende iseseisvaks tööks;

Iga tund tuleks siduda nii eelmise kui ka õpilaste kõigi eelnevate töödega. Iga tund valmistab õpilasi ette järgmiseks materjaliks.

Ligikaudsed ülesannete sõnastused:

Õppeülesanded:

kujundada (kujundada) õpilaste ideid ... kohta;

paljastama (paljastama);

täpsustada…;

laiendada…;

kokkuvõte…;

süstematiseerida…;

eristada…;

õppida praktikas rakendama ...;

õppida kasutama ...;

rong…;

kinnita….

Parandus- ja arendusülesanded

õige tähelepanu (vabatahtlik, tahtmatu, stabiilne, tähelepanu lülitumine, tähelepanu mahu suurendamine) sooritades ...;

sidusa suulise kõne korrigeerimine ja arendamine läbi ... rakendamise;

kirjaliku kõne korrigeerimine ja arendamine läbi ... rakendamise;

mälu korrigeerimine ja arendamine (lühiajaline, pikaajaline) ...;

visuaalsete tajude korrigeerimine ja arendamine…;

kuulmistaju arendamine ...;

taktiilse taju korrigeerimine ja arendamine…;

käte peenmotoorika korrigeerimine ja arendamine (käelise oskuse kujundamine, rütmi arendamine, liigutuste sujuvus, liigutuste proportsionaalsus) ...;

vaimse tegevuse korrigeerimine ja arendamine (analüüsi ja sünteesi operatsioonid, põhiidee väljaselgitamine, loogiliste ja põhjus-tagajärg seoste loomine, mõtlemise planeerimisfunktsioon) ...

õpilaste isikuomaduste korrigeerimine ja arendamine, emotsionaalne-tahtlik sfäär (enesekontrolli oskused, sihikindlus ja vastupidavus, oskus oma tundeid väljendada).

Õppeülesanded:

kasvatada huvi õppimise, aine vastu;

arendada oskust töötada paaris, meeskonnas;

kasvatada iseseisvust;

kasvatada moraalseid omadusi (armastus, austus ..., töökus, empaatiavõime jne).

KAASAEGSE TUNNI ANALÜÜSI PEAMISED LIIGID

    Lühike.

    Struktuurne.

    Aspekt.

    Täis.

    Kompleksne.

Lühianalüüs - viiakse läbi kohe pärast õppetundi ega ole lõplik. See toob kaasa teise analüüsi. Tunni jälgides hindab analüsaator seatud eesmärgi või õppetunni täitmist ja ülesande tulemused ühtivad ennustatuga.

Struktuurianalüüs - on kõigi analüüside aluseks ja viiakse läbi pärast lühikirjeldust. See määrab tunni struktuurielementide loogilise järjestuse ja seotuse ning toob esile tunni domineerivad etapid.

Aspektanalüüs - teostatakse struktuurse alusel. Põhitähelepanu pööratakse ühe tunni aspekti analüüsile:

a) tunni eesmärgid;

b) tunni ülesehitus ja korraldus;

c) tunni sisu;

d) õpetaja tegevust klassiruumis;

e) õpilaste tegevust tunnis;

e) kodutööd;

g) tunni sanitaar-hügieenilised tingimused;

h) tunni psühholoogiline aspekt.

Täielik analüüs on aspektanalüüside süsteem. Täielikku analüüsi saab teha samaaegselt mitme analüsaatoriga või see on õppetunni kõigi aspektide üldistatud järelduste summa. See viiakse läbi õpetaja atesteerimisel, pedagoogilise kogemuse üldistamisel, konfliktiolukorras õpetajaga.

Arvutitehnoloogiat kasutavad tunnikonspektid VIII tüüpi spetsiaalse (parandusliku) kooli 5.–9. klassile multimeediumirakendusega

© VLADOS Humanitarian Publishing Center LLC, 2014

* * *

Info- ja arvutitehnoloogiad SBO tundides eri(parandus)koolis

Sotsiaalne orientatsioon (SBO) viitab puuetega lastele mõeldud eri- (parandus-)kooli õppeainetele. Sellele õppeainele omistatakse eriline roll arusaamade arendamisel ja laste kujunemisel, kellel on hilinenud ideed ümbritseva maailma kohta. On teada, et neid iseloomustab aeglane, piiratud vastuvõtlikkus, millel on tohutu mõju kogu nende vaimse arengu edasisele kulgemisele. Just halbadeks aistinguteks ja arusaamadeks nimetas L. S. Võgotski neid esmaseid sümptomeid, mis takistavad puuetega laste kõrgemate vaimsete protsesside, eriti mõtlemise, arengut.

Täiskasvanu igapäevane kogemus loob illusiooni, et vastsündinud laps näeb ja kuuleb. See on aga eksitav. Laps ei tea, kuidas näha ja kuulda, kuni ta õpib eristama kujundeid, värve, suurusi, kontuure, laikude ja toonide kombinatsioone, kuni ta õpib eristama helisid. Vastsündinud laps õpib vaatama ja nägema, kuulama ja kuulma, st õpib eristama ümbritsevaid objekte, sünteesima kõne, muusika jms helisid. Näiteks selleks, et beebi õpiks ära tundma ema nägu, ja seejärel Tema lähedaste näod, tema ajukoore osades peaksid arenema diferentseeritud konditsioneeritud ühendused ja seejärel dünaamilised stereotüübid, st selliste ühenduste süsteemid. Järelikult kujunevad lapsel nägemisteravus ja silm järk-järgult, ainult korduvate korduste tulemusena. I. M. Sechenov ütles, et iga taju sisaldab äratundmist. "See tähendab, et näo kui näo, õuna kui õuna, laulu kui laulu tajumine eeldab eelnevat kogemust." See, mida inimene näeb ja kuuleb, on teatud elukogemuse tulemus.

Normaalselt areneval lapsel on konditsioneeritud reflekside kogumi kogunemine kiire, samas kui kahjustatud närvisüsteemiga lastel kulgevad need protsessid aeglaselt ning paljude tunnuste ja puudustega. Aistingud ja tajud on ümbritseva maailma tunnetuse esimene etapp ning see ei kaota oma tähtsust kogu inimese elu jooksul. Järelikult, kui lapse tajuprotsessid on häiritud, kujunevad kõik ettekujutused teda ümbritsevast maailmast suurte raskustega.

Tajumise tempo aeglus on piiratud vaimsete võimetega lastel kombineeritud tajutava materjali mahu olulise vähenemisega. Näiteks vaimselt alaarenenud lapsed "näevad" samal maastikul läbi akna vaadatuna vähem objekte kui nende tavaliselt arenevad eakaaslased. See annab alust eeldada, et mitmest ainest koosnev reaalsusvaldkond osutub piiratud vaimsete võimetega lastele väheks. Vaate nõrkus on tingitud liikumise iseärasustest. Mida normaalsed lapsed kohe näevad, seda näevad vaimse puudega lapsed järjekindlalt. Vaimselt alaarenenud laps näeb näiteks tänaval või mõnes naabruskonnas ringi vaadates vähem ja märkab vähem kui tema tavaliselt arenev eakaaslane. Normaalselt arenev laps uues piirkonnas või ebatavalises keskkonnas kõike toimuvat uurides tõstab kohe põhilise esile ja orienteerub olukorras ning laps ei suuda toimuva tähendust ammu hoomata. Taju kitsas ei lase tal orienteeruda võõras piirkonnas või uues olukorras ning seetõttu leiavad lapsed end sageli desorientatsioonist. Seega takistavad visuaalsete ja auditiivsete esituste vaesus, suhtlemis- ja iseseisva tegevuse äärmiselt piiratud kogemused ning mis kõige tähtsam – kõne kehv areng mõtlemise arenemiseks vajaliku baasi kujunemist.

Eelneva põhjal tuleks järeldada, et ümbritsevast maailmast selgema ettekujutuse saamiseks vajab laps ümbritseva reaalsuse objektide vaatamisel, kuulamisel, uurimisel mitmeid harjutusi. Seetõttu on SBO õppeaine põhiülesanne piiratud vaimsete võimetega laste tutvustamine välismaailmaga, kognitiivse tegevuse puuduste maksimaalne korrigeerimine, mõtlemise ja kõne arendamine ning suhtlemisoskuste ja iseseisva tegevuse kujundamine.

Arvutitehnoloogia kasutamine tõstab oluliselt parandus- ja arendustöö efektiivsust, kuna võimaldab õpetajal laiendada infovälja, varieerida õppematerjali esitusviisi, mitmekesistada töövorme, individualiseerida pedagoogilist protsessi jne. Arvuti kasutamine animatsioonislaididel visuaalsete abivahenditena on standardtabelite demonstreerimise ees tohutu eelis. Näiteks 7. klassis teemat "Ravimtaimed" uurides kasutati varem tabelit, mis sisaldas teavet kõige kohta korraga: kogumise reeglite ja tähtaegade, säilitustingimuste, ravimvormide ja kuiva rohu massi kohta erinevas mahus. ühikut. Teades lapse visuaalse taju eripärasid, saab selgeks, et ta ei suuda iseseisvalt peamist välja tuua, selle tabeli abil mis tahes objekti valikuliselt kaaluda.

Järelikult on mõtlemisprotsess keeruline ja õpilane ei õpi õppematerjali selgeks.

Erinevalt traditsioonilistest tabelitest võimaldavad arvutitehnoloogiad õpetajal esitada teavet õigel ajal, võttes arvesse sellesse kategooriasse kuuluvate laste visuaalse taju eripära. Objekti saab näidata keskmises ja lähivaates, selle detaili saab esitada lähemaks uurimiseks. Teabematerjali esitamise paindlikkus ja varieeruvus aitavad kaasa taju, tähelepanu arendamisele, intellektuaalse alaarenguga laste ümbritseva maailma kohta selgete ideede kujunemisele.

Arvutitehnoloogia abil saavad õpilased iseseisvalt ette valmistada sõnumeid konkreetsel teemal, saates oma lugu slaidiseansiga. Selline saatmine annab lastele rohkem enesekindlust, arendab mälu, sidusat kõnet, arendab iseseisva tegevuse oskusi, kujundab püsiva huvi aine vastu. Näiteks vaimse tegevuse intensiivistamiseks ning ravimtaimedest ja nende kasutamisest selgema ettekujutuse kujundamiseks saab kasutada metoodilist võtet “esemete välistamine”, mänguliselt ülesandeid andes: “Aita kannatanut”, “Loo esmalt kodu. -abikomplekt“, „Võtke nohu vastu rohtu“ , „Tuvasta taime välimuse järgi“ jne. Neid ülesandeid saavad õpilased ise sooritada personaalarvutites, esitlusekraanil, interaktiivsel tahvlil. Selliste ülesannete täitmine arendab nende klassifitseerimis-, üldistus-, järelduste tegemise oskust, samas kui õpilased võivad teha vigu ja naasta uuesti algsele positsioonile kuni ülesande õige täitmiseni. Objektide klassifikatsioon näitab tähelepanu töövõimet ja stabiilsust, kuna objektide väljajätmine seab üldistuste loogilisele kehtivusele ja õigsusele suuri nõudmisi. Nagu näitab eksperimentaalsete tegevuste kogemus, on õpilased väga valmis täitma ülesandeid üksikutes arvutites, teevad palju vähem vigu ja suhtuvad vastutustundlikult oma sõnumite animatsioonislaidide valikusse.

Teatavasti ei taju arengupuudega lapsed abstraktseid verbaalseid selgitusi ja vajavad eelkõige visuaalset tuge õppematerjali valdamisel. Näiteks teema "Linnadevaheline raudteetransport" uurimisel kasutatakse slaidiesitlust Tomsk-1 jaama raudteejaama kirjavahetuse vormis. Selles tunnis vaatavad õpilased slaididel olevaid illustratsioone, kordavad transpordiliike ja jaotavad raudteeveeremeid vastavalt nende otstarbele. Animeeritud slaidid aitavad kujundada lastel selgeid visuaalseid kujutisi, mis aitavad kaasa tajutava teabe mõistmisele, selle meeldejätmisele. Tõhusamad tulemused vaimse puudega lapsi ümbritseva maailma mõtlemise ja ideede arendamisel on see, kui õpilased külastavad uuritavat objekti enne virtuaaltuuri. Siis muutuvad objektid äratuntavaks, see põhjustab õpilastes suurenenud huvi, nad astuvad meelsasti dialoogi, vahetavad arvamusi, mis aitab kaasa mõtlemise ja sidusa kõne arengule. Selliseid ekskursioone saab läbi viia auto- ja lennuterminalides, muuseumides, teatrites ja muudes sotsiaalselt olulistes kohtades. Nagu näitavad uurimistegevuse tulemused, aitavad arvutitehnoloogiad kaasa infovälja laienemisele, visuaalse taju arendamisele, kognitiivse sfääri aktiveerimisele, millel on suur tähtsus ideed kujundada õpilasi ümbritseva maailma kohta. parandusasutused.

Ebastandardne tund, õppetund-reis. Koos vallatu multikategelase Vovkaga lähevad poisid teekonnale Kaug-Kauge Kuningriiki.

Õpilased õpivad tunnis liigitama esemete sõnu-nimetusi kahte rühma "Elukutsed" ja "Tööriistad" ning esitama küsimusi sõnadele Kes? või mis?. Tund on suunatud töökuse kasvatamisele, lugupidamisele erinevate elukutsete inimeste vastu.

Tund toimus VIII tüüpi kooli 3. klassis. Selle õppetunni rakendamine on võimalik selle teema õppimisel üldharidusliku massikooli 2. klassis.

Teema: vene keel

Õppetund on reisimine. Poisid lähevad Prostokvashino külla. Õpilased võrdlevad tunnis mets- ja koduloomade elupaiku, kordavad, mis toimub loomade elus sügise saabudes. Taatlustööd tehakse frontaalkontrolliga. Tunni materjal on suunatud lemmikloomade suhtes vastutustundliku suhtumise kasvatamisele.

Teema: Maailm ümberringi

Sihtrühm: 3. klass

Materjal on kasulik algkooliõpetajatele ja paranduskoolide vene keele õpetajatele, kes töötavad kuulmispuudega (kurdid ja vaegkuuljad) lastega ning ASD-ga lastega. Selle kategooria laste esitluse ettevalmistamine ja kirjutamine erineb traditsioonilisest.Esmalt antakse õpilastele ettekande tekst, seejärel tehakse sõnavaratööd.Pärast tekstiga töötamist koostavad õpilased plaani, esita esitluse tekst õpetajale, jutusta tekst ümber ja alusta esitluse kirjutamist. Tuleb meeles pidada, et kuulmispuudega lastel on kirjaliku kõne tase madalam kui suulisel ja avalduste kirjutamine tekitab neile palju raskusi.

Sihtrühm: 5. klass

See arendus on mõeldud 4. klassi korrektsiooniõpetajatele ja maailma juhtivatele õpetajatele. See õppetund on üldine õppetund teemal "Keskkond". Tunni eesmärk on õpetada lapsi õigesti kohtlema keskkonda ja inimeste tervist. Tunni eesmärgid: 1. õpetada järgima keskkonna ja oma tervise kaitse reegleid; 2. arendada kõnet, mõtlemist; 3.rikastada sõnavara; 4. edendada austust keskkonna vastu. Seda arendust saab rakendada üldhariduskooli klassiruumis ja klassiruumides töötavatel õpetajatel, kuna teema on aktuaalne.

Sihtrühm: 4. klass

Tund on pühendatud vene rahva võidule Suures Isamaasõjas. Tunni jooksul õpivad õpilased lahendama näiteid lahutamiseks üleminekuga läbi tosina ning õpivad kättesaadaval kujul ka veteransõdurite kangelaslikkusest, vaenlase liinide taga olnud inimeste raskest tööst Suure Isamaasõja ajal.

Õppeaine: matemaatika

Sihtrühm: 2. klass

Vene keele tund on üles ehitatud rännaku vormis ja pühendatud prantsuse jutuvestja Charles Perrault’ loomingule. Koos Punamütsikesega aitavad poisid Perro muinasjuttude kangelasi ja õpivad ka sõnu kirjutama. b märk sõna lõpus.

Sihtrühm: 2. klass

Pakun seda materjali õpetajatele, kes õpetavad 8. klassis parandusõpetust bioloogiat. Arvan, et see materjal on kasulik nii keskkoolide bioloogidele kui ka vestlusele GPA koolitajatega laste üldiseks arenguks.See esitlus võimaldab teil kokku võtta eelmistes tundides omandatud teadmised: kes kuulub kahepaiksete hulka, milline on nende struktuur ja konna paljunemist ning annab ka lisateavet nende sortide kohta.

.

Sihtrühm: 8. klass

Ainepraktilise koolituse tund teemal "Varesed jõulukuuse all lumes" (rakendustöö) töötati välja I tüüpi paranduskooli I klassi õpilastele, AOOP IEO puuetega lastele, valik 1.2.

Eesmärk ja eesmärgid: õpilaste tutvustamine tegevusobjekti, selle värvi, asukohaga paberilehel, tööetappide järjestuse määramine; tööks vajalike materjalide ja tööriistade määramine; oskuste kujundamine töötada pliiatsiga (ring malli järgi), kääridega (väljalõigatud) ja pintsliga liimiga (kandke hoolikalt liimi ja liimige rakenduse detailid); õppida mõistma ja järgima töö tegemisega seotud juhiseid; töö tegemisest suuliselt aru andma; arendada silmaringi, mälu, tähelepanu; töö sidusa kõne kujundamisel; aktiviseerida ja laiendada õpilaste sõnavara; kasvatada täpsust töö tegemisel, huvi aine vastu, armastust kodumaa looduse vastu.

Aine-praktilise koolituse tund teemal "Talv" (rakendustöö) töötati välja I tüüpi paranduskooli I klassi õpilastele, AOOP IEO puuetega lastele, variant 1.2.

Eesmärk ja eesmärgid: tutvustada õpilasi tegevusobjekti, selle värvi, suuruse, asukohaga paberilehel, määrata tööks vajalikud materjalid ja tööriistad; oskuste kujundamine töötada pliiatsiga (ring malli järgi), kääridega (väljalõigatud) ja pintsliga liimiga (kandke hoolikalt liimi ja liimige rakenduse detailid); õppida mõistma ja järgima töö tegemisega seotud juhiseid; töö tegemisest suuliselt aru andma; arendada silmaringi, mälu, tähelepanu; töö sidusa kõne kujundamisel; aktiviseerida ja laiendada õpilaste sõnavara; kasvatada täpsust töö tegemisel, huvi aine vastu, armastust kodumaa looduse vastu.

Sihtrühm: 1. klass

Aine-praktiline treeningtund teemal "Rebane" (joonistamine) töötati välja I tüüpi paranduskooli I klassi õpilastele, AOOP IEO puuetega lastele valik 1.2.

Eesmärk ja eesmärgid: õpilaste tutvustamine tegevusobjektiga, selle kehaosade ja värvi fikseerimine, tööks vajalike materjalide ja tööriistade määramine; pliiatsi (ring ja värv) ja kääridega (väljalõigatud) tööoskuste kujundamine; õppida mõistma ja järgima töö tegemisega seotud juhiseid; töö tegemisest suuliselt aru andma; arendada silmaringi, mälu, tähelepanu; töö sidusa kõne kujundamisel; aktiviseerida ja laiendada õpilaste sõnavara; kasvatada täpsust töö tegemisel, huvi aine vastu, armastust kodumaa looduse vastu.

Sihtrühm: 1. klass

Teema: Ristkülik

Eesmärk: Üldistada teadmisi ristküliku kohta, siduda elu ja praktilise tegevusega.

Ülesanded:

1) Ideede fikseerimiseks õpilased ristküliku kohta. Arendada praktilisi oskusi ristküliku konstrueerimisel. Õppige tegema taskut ja origami postkaarti.

2) Kasvatada kokkuhoidlikkust, kohusetunnet. Moodustage õpilaste ajutisi esindusi. Kasvatage armastust töö vastu, huvi selle teema vastu.

3) arendada tähelepanu, kujundlikku ja visuaalset mälu. Arendage tööl keskendumist.

Varustus: geomeetriliste kujunditega ümbrikud, joonlauad, pliiatsid, laeva ja printsessi kujutavad joonised, figuuridega plakat, Quadrangles laud, paber meisterdamiseks, joonised geomeetrilise ülesande jaoks.

Tundide ajal

  1. Aja organiseerimine
  1. Seadke end heaks tööks.
  1. Mäng "See, kes ütleb, istub maha"

Mis kuupäev täna on?

Mis nädalapäev täna on?

Mis kuupäev eile oli?

Mis number on homme?

Mis aasta praegu on?

Mitu kuud aastas?

Mitu päeva nädalas?

Mis aastaaeg praegu on?

  1. Tunni teema.

Inimesed on geomeetriat õppinud pikka aega. Kuulus teadlane Platon käskis oma õpilastega koos õppinud maja ukse kohal teha sildi: "Ärgu sisenege sellest uksest keegi, kes ei õpi geomeetriat."

Geomeetriat on pikka aega peetud eriti oluliseks teaduseks, sest see on eluga tihedalt seotud. Maapõllud, laud, laud, märkmik, aknaraamid, uksed on ristküliku kujuga. Et neid esemeid teha või põldu külvata, pead oskama välja arvutada vajalikud mõõtmed, pead teadma ristküliku omadusi. Mis te arvate, mida me täna uurime? (Lapsed vastavad). See on õige. Meie tunni teema on "Ristkülik".

II. Sõnaline loendamine.

1. Poisid, täna kutsutakse meid külastama vana lossi Geometry riigis, King Point ja tema tütar Princess Straight. Kuid vanasse lossi sisenemiseks peate lahendama kuninga ristsõna. (Kuningas ja printsess on tahvlil värvikalt kujutatud)

  1. Mida saab paberile panna pliiatsi, pastaka, viltpliiatsiga?
  2. Rida, millel pole algust ega lõppu.
  3. Mis juhtub, kui kaks punkti asetatakse sirgjoonele üksteisest teatud kaugusel?
  4. Mida saab kompassiga ehitada?
  5. Osa ringist.
  6. Joonis, mille nurgad on täisnurgad ja küljed võrdsed.
  7. Kui joon ei ole sirge ja katkendlik, siis on see ....
  8. Mis joon see on, mis algab ühest punktist ja jätkub lõpmatuseni.

Nii et, poisid, saate aru - meid kutsutakse karnevalile.

Karnevalil on väga olulised kujud: ristkülikud, ruudud, kolmnurgad, ringid. Ja me kuulame neid: Lapsed esinevad ettevalmistatud luuletustega. Geomeetriliste kujundite kujutisega krooni peadel.

  1. Sina minu peal, sina tema peal

Vaadake meid kõiki

Meil on kõik, meil on kõik

Meil on ainult kolm

Kolm külge ja kolm nurka

Ja nii palju tippe

Ja kolm korda raskeid asju teeme kolm korda

Kõik meie linnas on sõbrad

Ei leia sõbralikumat

Oleme kolmnurkade perekond

Kõik peaksid meid tundma!

Teab väga lihtsalt

Ma olen ükskõik milline õpilane

Olen loll-otse-terav

kivisöe kolmnurk

Kui kõik nurgad on õiged

Ja seal on neli nurka

Noh, mõlemalt poolt

vastandlik ja võrdne

See nelinurk

Kutsume ristkülikut

Ärge imestage, kui näete mind, siis suurt, siis väikest, külgede suuruse poolest võin olla ükskõik milline. Ainult minu figuuri ilu sellest ei muutu.

Mul on neli nurka

Ja neli külge

Kõik mu nurgad on õiged

Ja küljed on sama pikkusega:

Mis kuju ma olen?

Arvake ära, sõbrad! (ruut)

Olen ristküliku lähim sugulane. Vaata, kuidas ma välja näen. Minu küljed on kõik sirged. Kui ma kummardun mööda keskmist vertikaaljoont, siis minu vastasküljed ühinevad ja nurgad kattuvad täpselt. Kui ma kummardun mööda keskmist horisontaaljoont, võrdsustuvad jällegi minu nurgad ja vastasküljed. Kui tahan, painutan mööda mis tahes sirget, mis läheb nurgast nurka ja naaberküljed ühinevad. Maailmas pole ilusamat kuju kui mina! Poisid kirjutavad puuris vihikutesse ja puur on ruudukujuline, see tähendab, et ma olen. Lapsed mängivad õues väljakuid.

Olen ring. Mind võib võrrelda mündi, pannkoogi, taldrikuga.

Mul on üks tüdruksõber. Kõik teavad tema välimust.

Ta kõnnib ringi serval

Ja seda nimetatakse ringiks.

Ümbermõõtu saab võrrelda (pannkoogi), rõnga, rooli, rõngaga. Poisid mängivad palli, ta näeb välja nagu mina. Ja mis kõige tähtsam - poisid armastavad vitamiine, nad on nagu mina, nad -ümmargune.

3. Kuuldav diktaat.

Tunned ära tuttavad kujud. Karneval jätkub.

Paigutage kujundid meie karnevali pidulikus tantsusaalis. Selle jaoks...

Asetage ruumi keskele

Ringi kohal

Ringist vasakul

Ringist paremal

Ülemisse vasakusse nurka

Üleval paremal

All vasakule

All paremale

Vaatame, millised kujundid tantsus rohkem osalevad.

D.: ristkülikud

DW: Mis kuju on saal?

D.: Ristkülikukujuline

  1. Uue materjali selgitus

Ma näen, et see ei olnud juhus, et sattusite vanasse lossi. Oled tuttav geomeetriliste kujunditega. Kuid selleks, et nendega sõber olla, peate nende kohta palju rohkem teadma. Tea nende omadusi, oska neid teiste kujundite hulgast leida.

Vaata siit: Karnevalil on figuurid

Alus

Mis on nende kujundite üldnimetus? (nelinurgad)

Miks neid nii kutsutakse? (neil on 4 nurka)

Nagu näete, on nelinurgad mitmel kujul. Millise kuju sina nende hulgast välja tooksid? (Ristkülik).

Ristkülik on nelinurk, millel on kõik täisnurgad.

Kui ristküliku kõik küljed on võrdsed, nimetatakse seda ruuduks. Seega on iga ruut ristkülik, kuid mitte iga ristkülik pole ruut. ABCD punkte nimetatakse tippudeks. Neid ühendavad segmendid on küljed. Ristküliku nimetamiseks nimetage selle tipud järjestikku. Ristkülikus ABCD - AD ja BC - alused, AB, SD - küljed. Tahvlil on ristkülik tippude tähttähistusega.

Võtke ristkülik oma lauale. Kuva ülemine alus, alumine alus, küljed. Lapsed valivad ristküliku paljude muude geomeetriliste kujundite hulgast.

Külgede pikkuste kohta. Mõõtke joonlauaga ristküliku küljed. Tehke järeldus vastaspoolte võrdsuse kohta.

IV. sõnavaratöö

Et mäletada karnevali ja selle imelisi kujundeid oma vihikutes ja meie jaoks on need teatmeteosed: teeme märkmeid.

Ülemine alus

B.s. b.s

Alumine alus

V. Kehaline kasvatus

  1. Kuningas kutsub meid puhkama oma kuninglikku aeda, kus linnud laulavad ja kalad tiigis ujuvad. (Loodushäälte kuulamine)
  2. Hingake sügavalt sisse, hingake välja, sirutage õlad, sirutage selg.

VI. Töö õpikuga

Ava lk 183, joon. 125.

Mõõtke põhi ja külg.

Alus - 5 cm Alus - 4 cm.

B. külg - 2 cm 5 mm. B. külg - 1 cm 5 mm.

VII. Töö vihikutes

Joonistage ristkülik, mille põhi on 8 cm ja külg on 1 cm.

Kuidas ristkülik välja näeb? (ribal.)

Ristkülik võib ka välja näha selline.

VIII. Mäng "Minuti hind"

Vana kuninga lossis hinnatakse aega ja hinnatakse iga minutit. Kuningas ja printsess kutsuvad teid mängima:

Minut lendab nii kiiresti, et on märkamatu. Näib, et sel perioodil on seda võimalik teha? Aga tuleb välja, et ega minutiga nii vähe teha ei saagi, kui proovida. Teen ettepaneku joonistada vihikusse 1 minuti jooksul võimalikult palju ristkülikuid. Ilma joonlauata on kahe lahtri suurused ristkülikud.

Võidab see, kellel on rohkem. Aga see on lihtsalt mäng. Aastad mööduvad ja te pole mängus, kuid proovite tööl võimalikult palju tooteid välja anda (õmmelda, teha). Niisiis, õppige hindama minutit ja aega üldiselt, see on väga oluline. Inimesed ütlevad: “sent säästab rubla”, aga tunnid, päevad, nädalad, aastad koosnevad minutitest. Ja aastad on meie elu tervikuna.

Üks hea minut ühes päevas

Tegi ühe hea asja ühe nädalaga

Kümme head minutit ühes kuus

Tegime kümme head asja. Ühe aasta jooksul

Kui palju häid asjuKui teed äri!

Saab teha

Ühe tunni jooksul

IX. Praktiline ülesanne.

Postkaardi ja origami ümbriku valmistamine ristkülikust ja ruudust

Siin asume asja juurde. Mida saab teha ristkülikust ja ruudust? Jah väga palju. Seda, mida me teeme, peetakse kuninga ja printsessi kingituseks

Kuningas ja printsess pakuvad tema kujudest meisterdamist. Paberist käsitöö valmistamine.

Siin on mõned lihtsad asjad, mida saate paberilehest teha.

Tool, millel istud

Voodi, milles magad

Märkmik, saapad, paar suuski,

Taldrik, kahvel, nuga.

Ja see küüs

Ja see maja

Ja see leivaviil.

Seda kõike tehakse raske tööga.

See ei kukkunud taevast alla.

Kõige eest, mis meie heaks tehakse

Oleme inimestele tänulikud.

Aeg tuleb, aeg tuleb

Ja me töötame!

X. Geomeetriliste mustrite lahtiharutamine. Värvimine.

Sellel joonisel peitis kuningas figuuri või midagi muud, me ei tea. Karnevalilt lahkumiseks peame selle geomeetrilise mustri lahti harutama.

Värvige roheliseks

Värvige punaseks

Lapsed värvivad. Kui ülesanne on õigesti täidetud, saadakse keskelt ristkülik, mis on maalitud väikestest kolmnurkadest.

Kuningas peitis ristküliku ära.

Värvisite geomeetrilised kujundid õigesti ja saite aimu. Ja see on meie tagasituleku võti. Jõuame tagasi vapustavalt Geomeetria maalt, olles hüvasti jätnud kuninga ja tema tütre printsess Straightiga. Aga see, mida seal nägime ja õppisime, jääb meile alatiseks meelde.

X. Küsimused teemal.

Millist kuju nimetatakse ristkülikuks?

Kuidas nimetatakse ristkülikut, mille põhjad ja küljed on võrdsed?

XI. Õppetunni kokkuvõte. Tunni hinded.



GOU LO "Primorskaja eriline (paranduslik) üldhariduslik internaatkool"
Tunni kokkuvõte kirjutamisest
3. klassis
Teemal: "Objekte tähistavad sõnad."
Valmistas 3. klassi õpetaja
Opolchentseva E. A.
Primorsk
2014-2015
Tunni teema: Objekte tähistavad sõnad.
Tunni tüüp: kombineeritud.
Tunni eesmärk: kinnistada oskust korreleerida küsimusi "Kes?", "Mis?" subjekti nime tähistavate sõnadega.
Tunni eesmärgid:
1. Kujundada teadmisi objekte tähistavate sõnade kohta.
2. Kinnitada teadmisi elusate ja elutute nimisõnade kohta (termineid ei tutvustata).
3. Harjutage sõnade erinevust küsimustes "kes?", "Mis?".
4. Arenda visuaalset taju.
5. Tõsta huvi aine vastu, õppimismotivatsiooni.
Tundide ajal:
1. Organisatsioonimoment.
-Tere kutid. Täna tulid meie tundi külalised, pöördugem nende poole ja naeratagem, andke neile oma hea tuju.
- Nüüd pöörduge üksteise poole ja naeratage ka ning nüüd on kõik pilgud minul.
- On aeg tööd teha. Nii et ärgem raisakem aega ja asugem tööle.
Lapsed istuvad vaikselt oma kohtadel.
2. Kodutööde kontrollimine.
- Poisid, enne õppetundi vaatasin teie märkmikud läbi ja tegin enese ettevalmistamisel head tööd, järgmised õpilased……………
3. Töö vihikutes.
A) Võimlemine sõrmedele
- Sõrmed teevad harjutusi
Et oleks vähem väsinud
Ja siis on need vihikutes
Kirjutatakse kirjad.
B) Numbri- ja tunnitöö vihikutesse märkimine.
- Poisid, avage oma märkmikud, astuge oma viimasest tööst kaks rida tagasi ja kirjutage üles lahedate tööde arv.
C) minut kalligraafiat.
- Poisid, mul on tahvlil kirjad laiali.
-…….., lugege neid kirju.
- Mis kirjad need on?
- Kasutame teed, et ühendada need tähed silpideks ja kirjutada need üles.
Za, doo, ri.
- Hästi tehtud, poisid, paneme mõneks ajaks märkmikud kinni ja paneme need kõrvale.
4. Psühholoogiline hoiak.
-Vaadake, poisid, kui hea ilm on akna taga, päike tervitab meid ja annab meile oma headuse ja õnne kiired.
-Oh, poisid, vaadake ja meie tunnis on meie päike ilma naeratuseta ja ilma kiirteta. Täidame samm-sammult päikese ülesandeid ning saame temalt kiiri ja naeratuse iga õigesti täidetud ülesande eest.
5. Sissejuhatus teemasse.
A) Dialoog – vestlus:
-Mis see on, …..? Need on käärid.
-Kes see on, ….? See on poiss.
-Mis see on, …..? See on mets.
-Kes see on, …? See on liblikas.
-Aitäh, mu abilised, istuge maha. Poisid, milliseid küsimusi ma piltidele esitasin?
-Millistele objektide sõnadele esitasin küsimuse, kes?
- Mis sõnadega on küsimus mida?
Mis sõnad on elavad asjad?
- Millised neist pole elus?
B) reegel.
-Inimeste ja loomade kohta küsime - kes see on? Küsime teiste teemade kohta – mis see on?
- ……, korda, millised sõnad vastavad küsimusele Kes? Mida?
6. Esmane kinnitus.
Interaktiivne tahvel. Mäng "Kes? Mida?"
-Teie ülesanne on jagada sõnad kahte veergu Kes? Mida?
-Avage märkmikud, astuge oma viimasest tööst üks rida tagasi, jagage pool lehte kaheks võrdseks osaks, nagu kapiuksed. Kapil on kaks identset ust, vasakule uksele kirjuta küsimus kes ja paremale uksele küsimus mida.
-Me läheme kordamööda välja ja jagame sõnad kommentaaridega veergudesse ja te kirjutate sõnad vihikusse.
(sobivuse kontroll)
-Hästi tehtud poisid, kontrollige oma silmadega, kuidas lauanaaber kirjutas sõnad, ilma vigadeta? Sina saad esimese kiire, viimane õpilane kinnitab kiire päikese külge.
7. Kehaline kasvatus silmadele.
8. Töö õpikuga.
-Ava õpik, kus sul on järjehoidja, lk 143.
Vaatame sõnu uuesti ja määratleme neile küsimuse.
Loe reeglit lk 144.
- Smarties, saad ühe kiire juurde, ...., kinnita see päikese külge.
9. "Päikesega mängimine"
- Poisid, päike on teile kaardid ette valmistanud ja nende saamiseks ütlen igale lauale ühe sõna ja teie vastate mulle küsimusega kes või mis ja kommenteerige, miks just selle küsimuse valisite:
Kass, pall, Maša, kala, labidas, Sasha.
-Iga laud sai oma kaardid ja täidab ülesandeid vihikusse (maandumiskontroll) Üks õpilane tahvli juures kirjutab lause ja paneb objektide sõnade kohale küsimuse, kes või mis.
Ülejäänud ettepanekud viime läbi iseseisvalt.
- Hästi tehtud poisid, tegite head tööd ja saate päikese eest veel ühe kiire. ...., kinnituvad päikese külge.
10. Tunni tulemus.
-Vaadake, poisid, meie päikesel on kõik kiired ja see naeratab, naeratab meile ja soojendab meid oma kiirtega, päike tänab ja annab teile reegliga väikesed "päikese" embleemid.
- Kas teile tund meeldis?
- Mida sa õppisid?
-Teie kodutööks on õppida reegel ja kirjutada üles seitse sõnavara ning allkirjastada neile küsimused, kes või mis.
-Ava oma päevikud ja kirjuta üles oma kodutööd.
..., korda oma kodutööd. Mida peate iseõppimisel tegema?
-Nüüd valmistuge järgmiseks tunniks, pöörduge külaliste poole ja soovige naeratusega edaspidist head tuju.
-Jälgige maandumist: selg on tasane, sülearvuti viltu.
Z a d u r i
Täishäälikud ja kaashäälikud
Töölaual.
Päike ilmub tahvlile, ilma kiirteta ja kurva näoga.
Poisid lähevad tahvli juurde ja võtavad pilte ja hoiavad neid enda ees: mets, liblikas, poiss, käärid.
WHO? Mida?
Poiss, liblikas.
Puit, käärid.
Poiss, liblikas. (need sõnad on kinnitatud tahvlile küsimustele Kes? Mis? (reegel)) Mets, käärid.
Slaid nr 1
Slaid nr 2