Testküsimused melanhoolia töö kohta. Ja tehke selle töö kohta test (10 küsimust)

Õppetund (TRKM) Koolihariduse üheks oluliseks probleemiks on laste soovimatus ilukirjandust lugeda. Ühest küljest lükkab lugemise tagaplaanile multimeedia infoallikate mitmekesisus, tohutu valik meelelahutusprogramme. Teisest küljest ei paku lugemine enamikule huvi. Seetõttu valmistavad koolilastele ja õpetajatele raskusi kirjanduse ja vene keele tunnid, kus õpitakse kunstiteoseid.

Kriitilise mõtlemise tehnoloogia kasutamine klassiruumis, peatustega lugemine muudab kirjandusteksti õppimise mitte ainult põnevaks tegevuseks, vaid arendab ka õpilaste kriitilise mõtlemise, järelduste tegemise ja edasiste arengute ennustamise oskust.

Näide selle tehnika kasutamisest kirjandustunnis on pakutud tund.

Loo "Tosca" teksti lapsed ette ei loe, jagame selle viieks osaks, lõikame ära ja pakume lugemist "osadeks", iga kord fikseerides oma peegelpildi kirjutades "Ennustuste puusse" ja loo edasise sisu ennustamine. Lugu on erakordselt väärtuslik, sest see võimaldab tõstatada olulisi moraalseid probleeme ja on väikese mahuga (ja seetõttu minimaalse ajakuluga) suurepärane materjal kirjutamisoskuse uurimisel.

Kasutatavad võtted: isiklikule kogemusele apelleerimine, ideekorv, "Ennustuspuu", lugemine koos peatustega, esseed.

õppetunni tüüp - oskuste ja võimete valdamise tund.

Tunni vorm- õppetund-töötuba - võimaldab õpilastel lõõgastuda, siseneda kirjaniku või luuletaja loomelaborisse, keskenduda omaaegsetele teravatele probleemidele, mis ei ole kaotanud oma aktuaalsust ka praegu, omandada reflektiivse tegevuse käigus uuritava teema omana”, luua oma, kuigi väike, töö, saada töö lõpus positiivselt hinnatud.

Lae alla:


Eelvaade:

Tunni kokkuvõte

Teema: Inimese üksinduse tragöödia teiste inimeste maailmas.

Tund - töötuba A.P loost. Tšehhovi "Tosca".

(klassiväline lugemistund)

7. klass SM keskkool nr 132

I. Metoodiline kommentaar

Õppetund edasi kriitilise mõtlemise arendamise tehnoloogiad(TRCM). Koolihariduse üks olulisi probleeme on laste soovimatus ilukirjandust lugeda. Ühest küljest lükkab lugemise tagaplaanile multimeedia infoallikate mitmekesisus, tohutu valik meelelahutusprogramme. Teisest küljest ei paku lugemine enamikule huvi. Seetõttu valmistavad koolilastele ja õpetajatele raskusi kirjanduse ja vene keele tunnid, kus õpitakse kunstiteoseid.

Kriitilise mõtlemise tehnoloogia kasutamine klassiruumis, peatustega lugemine muudab kirjandusteksti õppimise mitte ainult põnevaks tegevuseks, vaid arendab ka õpilaste kriitilise mõtlemise, järelduste tegemise ja edasiste arengute ennustamise oskust.

Näide selle tehnika kasutamisest kirjandustunnis on pakutud tund.

Loo "Tosca" teksti lapsed ette ei loe, jagame selle viieks osaks, lõikame ära ja pakume lugemist "osadeks", iga kord fikseerides oma peegelpildi kirjutades "Ennustuste puusse" ja loo edasise sisu ennustamine. Lugu on erakordselt väärtuslik, sest see võimaldab tõstatada olulisi moraalseid probleeme ja on väikese mahuga (ja seetõttu minimaalse ajakuluga) suurepärane materjal kirjutamisoskuse uurimisel.

Kasutatavad võtted: isiklikule kogemusele apelleerimine, ideekorv, "Ennustuspuu", lugemine koos peatustega, esseed.

õppetunni tüüp - oskuste ja võimete valdamise tund.

Tunni vorm - õppetund-töötuba - võimaldab õpilastel lõõgastuda, siseneda kirjaniku või luuletaja loomelaborisse, keskenduda omaaegsetele teravatele probleemidele, mis ei ole kaotanud oma aktuaalsust ka praegu, omandada reflektiivse tegevuse käigus uuritava teema omana”, luua oma, kuigi väike, töö, saada töö lõpus positiivselt hinnatud.

II. Tunni eesmärgid ja eesmärgid

Koolitus:

  1. huvitada õpilasi uue teema uurimise vastu, aidata kaasa mõelda olemise probleemidele;
  2. muuta lugemisprotsessi efektiivsemaks, aktiveerida interaktiivse teabe hankimise ja selle kohta kollektiivse arutlemise protsessi kriitilise refleksiooni eesmärgil.

Arendamine:

  1. oskus esitada küsimusi, püstitada iseseisvalt hüpoteesi;
  2. probleemide lahendamise oskus;
  3. oskus kujundada oma arvamust erinevate kogemuste, ideede ja ideede mõistmise põhjal;
  4. oskus väljendada oma mõtteid (suuliselt ja kirjalikult) selgelt, enesekindlalt ja korrektselt teiste suhtes;
  5. oskus oma seisukohti argumenteerida ja teiste seisukohtadega arvestada;
  6. innustage neid peatustega lugemise käigus arutlema autori tõstatatud probleemide üle.

Hariduslik:

  1. edendada sotsiaalset vastutust;
  2. kasvatada esteetiliselt ettevalmistatud lugejat;
  3. mõistete "väikesed inimesed", "tühised inimesed", "inimlik üksindus" sisu kujunemine

III. Varustus:

1. A. P. Tšehhovi loo "Tosca" tekst, jagatud viieks osaks, millest igaüks antakse lugemise käigus koolilastele;

2. Tahvlile kirjutatakse tunni teema - A.P. jutt. Tšehhov "Tosca", probleemne küsimus: "Millises olukorras (millal) teised inimesed mind ei kuule?", "Ennustuspuu" lugemise käigus prognoosi tegemise eest.

3.Arvuti, projektor, esitlus

Tunniplaan:

1. Tunni sissejuhatus. Sõna melanhoolia jaoks on üles ehitatud assotsiatiivne massiiv, töötage selgitavate sõnaraamatutega.

2. Lugu "Igatsus". Väljakutse etapp: pöördume isikliku kogemuse poole, mis aitab õpilasi ette valmistada isiklikuks töö tajumiseks. "Ideede korv".

3. Teksti lugemine väikeste lõikudena koos igaühe sisu arutamise ja süžee arengu prognoosiga. Kohustuslik küsimus: "Mis saab edasi ja miks?"

4. Peegeldus. Selles etapis tekstkäsitleda tervikuna.

5. Kogusummade käitumine.Tund lõpeb teemakohase esseegaTund lõppeb kirjalike vastusevariantide lugemise ja selgitamisega.

7. Töö hindamine tunnis.

Tundide ajal

  1. Sissejuhatus õppetundi.

Esiteks peaks tahvlile ja vihikutesse ilmuma lihtsalt sõna “igatsus”, ilma autori nime ja tunni pealkirja nimetamata, et saavutada “puhas” peegeldus.

Igatsus ... Kirjutage selle sõna assotsiatiivne seeria.Assotsiatiivseid sarju lugedes võite lisada need sõnad, mida peate "oma", kuid mis ei tulnud kohe meelde.

See on tunni algus, mis õpilastele meeldib. Assotsiatiivne seeria on lihtne üles ehitada. Tahvlile on kirjutatud mitu kõige sagedamini esinevat sõna.

Mida ütlevad meile sõnaraamatud?(õpilased otsivad selle sõna tähendust)

ANEVUS (ajakirjandus) vaimu piiratus, hinge kurbus, piinav kurbus; vaimne ärevus, ärevus, hirm, igavus, lein, kurbus, südamevalu, lein. ( V. Dahli sõnaraamat)

TOSKA, -ja, f. üks. Vaimne ärevus, meeleheide. 2. Igavus, samuti (kõnekeelne) st. väga igav ja ebahuvitav. (S.I. Ožegov, N. Yu. Švedova. vene keele seletav sõnaraamat)

See on A. P. Tšehhovi loo pealkiri. Miks see siinkirjutaja jaoks ebatavaline tundub?Nagu pealkiri viitab, pole see humoorikas lugu.Mis on Tšehhovi tõsise loo eripära, selle üle mõtiskleme täna.

Tahvlile ja vihikusse kirjutamine:

Inimese üksinduse tragöödia teiste inimeste maailmas. Tund - töötuba A.P loost. Tšehhovi "Tosca".

Tunni eesmärgi ja eesmärkide teavitamine.

Tunni eesmärgid ja eesmärgid:näidata inimliku üksinduse traagikat teiste inimeste maailmas A.P. loos. Tšehhovi "Tosca", uurige autori kirjutamisoskust, looge tingimused lugeja maitse, nägemisvõime arendamiseks.teksti ja mõista seda.

Õpetaja sõna. Lugedes, filmi vaadates, mõne sündmuse arengut jälgides ütleme mõnikord: "Ma ei oodanud seda!" Inimene on nii paigutatud, et püüab alati ette vaadata, tulevikku ennustada, ühesõnaga ennustada. On olemas selline asi nagu lugeja prognoos.

- Ja milliseid raamatuid sulle rohkem lugeda meeldib: kas neid, mille tegelaskujudest saab hõlpsasti aimata, või neid, mille süžees on täiesti ootamatuid pöördeid? Miks?

Loeme lugu osade kaupa, “peatustega” ja vaatame, millistesse kirjanikesse A. Tšehhov kuulub – kas nendesse, kelle mõtteid on kerge ette ennustada, või nendesse, kes oskavad huvi tekitada või lausa jahmatada lugejat ootamatute süžeepööretega.

2. Väljakutse.

Väljakutse etapis pöördume isikliku kogemuse poole, mis aitab õpilasi ette valmistada isiklikuks töö tajumiseks.

Lause kirjutatakse tahvlile:"Millises olukorras (millal) teised inimesed mind ei kuule?".Küsimusele vastamiseks kasutatakse “ideede korvi” tehnikat.

Õpilaste vastused kirjutatakse tahvlile.

ei ole huvitatud,

mõtle nende peale

ei võta arvesse oma seisukohta,

teadlikult ignoreeritud

Ei taha.

Saadud vastuseid arutades jõuavad õpilased järeldusele: "Inimesed on kurdid!"

3. Arusaamine – teksti lugemine väikeste lõikudena koos aruteluga igaühe sisu ja süžee arengu prognoosiga. Kohustuslik küsimus: "Mis saab edasi ja miks?"

Vaatame, kuidas A.P. selle probleemi, inimese kurtuse probleemi lahendab. Tšehhov loos "Tosca"

(Lugu ette ei loeta).

ANEVUS

Kellele me oma kurbust laulame?

Õhtuhämarus. Suur märg lumi keerleb laisalt ümber äsja süüdatud laternate ja lebab õhukese pehme kihina katustel, hobuste seljal, õlgadel, kübaratel. Autojuht Ion Potapov on üleni valge kui kummitus. Ta on painutatud nii kaugele, kui elus keha saab painutada, ta istub kitsedel ega liiguta. Kui talle langeks terve lumehang, siis tundub, et isegi siis poleks ta pidanud vajalikuks endalt lund maha raputada ... Ka tema hobune on valge ja liikumatu. Oma liikumatuse, vormide nurgelisuse ja pulgataolise jalgade sirgedusega, isegi lähedalt vaadates, näeb see välja nagu peni piparkoogihobune. Ta on ilmselt mõttesse vajunud. Kes adrast, tavalistest hallidest piltidest lahti rebiti ja siia sellesse koletuid tuld, rahutuid praksuvaid ja jooksvaid inimesi täis basseini visati, ei saa muud üle kui mõelda ...

Esimene peatus

Võimalik küsimus:

Millest lugu algab? (Looduse kirjeldusest. Märg lumi langeb laisalt kõigele ümberringi ja Joonasele.)

Kus üritused toimuvad?(Linnamaastik. (tsitaat) See on maastik - meeleolud. Miks see on autori antud? (Selle taustal paljastuvad kangelase emotsionaalsed läbielamised)

Kes on teose kangelane? Miks me näeme Iona Potapovit sellises olekus?(Lein, melanhoolia).

Miks on Joona sellises seisundis? teie prognoos.

Joona ja tema hobune pole pikka aega liikunud. Nad lahkusid enne õhtusööki õuest, kuid initsiatiivi siiski polnud. Siis aga laskub õhtune udu linna peale. Tänavalaternate kahvatus annab koha elavaks värviks ja tänavasagin muutub lärmakamaks.

Autojuht, Viiburi! - Joona kuuleb - Taksojuht!

Joona väriseb ja läbi lumega kaetud ripsmete näeb kapuutsiga mantlis sõjaväelast.

Viiburisse! - kordab sõjaväelane. - Kas sa magad või mis? Viiburisse!

Kokkuleppe märgiks tõmbab Joona ohjad, mistõttu langevad hobuse seljast ja õlgadelt lumekihid maha ... Sõjaväelane satub kelgu. Juht laksutab huuli, sirutab kaela nagu luik, tõuseb ja vehib rohkem harjumusest kui vajadusest piitsa. Hobune sirutab ka kaela, väänab pulgasarnaseid jalgu ja liigub kõhklevalt oma kohalt ...

Kuhu sa lähed, goblin! - alguses kuuleb Joona hüüatusi pimedast, edasi-tagasi liikuvast massist - Kuhu kurat nad lähevad? Hoidke seda õigesti!

Sa ei tea, kuidas sõita! Hoidke oma õigusi! - vihane sõjaväelane.

Kutsar noomib vankrilt, vaatab vihaselt ja raputab varrukast lume maha möödujat, kes ületas teed ja jooksis õlaga vastu hobuse koonu. Joona askeldab kitsede kallal, nagu nõeltel, torkab küünarnukid külgedele ja ajab silmi nagu hullumeelne, nagu ei saaks ta aru, kus ta on ja miks ta siin on.

Millised kaabakad! - naljatab sõjaväelane - Nad püüavad teiega kokku põrgata või hobuse alla jääda. Sellest nad rääkisid.

Joona vaatab ratsaniku poole tagasi ja liigutab huuli... Ilmselt tahab ta midagi öelda, aga kurgust ei tule midagi peale susisemise.

Mida? - küsib sõjaväelane.

Joona väänab naeratades suud, pingutab kõri ja hõiskab:

Ja mu härra, mu poeg suri sel nädalal.

Hm! .. Miks ta suri?

Joona pöörab kogu keha ratsaniku poole ja ütleb:

Ja kes teab! See pidi olema palavikust ... Ta lamas kolm päeva haiglas ja suri ... Jumala tahe.

Rulli kokku, kurat! - kostab pimeduses - Kas see on välja roninud või midagi, vana koer? Vaata oma silmadega!

Sõida, sõida ... - ütleb rattur. - Nii et me jõuame sinna alles homme. Lase käia!

Juht kurnab jälle kaela, tõuseb püsti ja kõigutab raske armuga piitsa. Pärast seda vaatab ta mitu korda tagasi ratturile otsa, kuid viimane on silmad kinni pannud ja ilmselt pole tal mingit tuju kuulata. Viiborgskajasse maha pannud, peatub ta kõrtsis, kummardub kitsede peale ja jälle ei liigu... Märg lumi värvib ta ja hobuse jälle valgeks. Möödub tund, siis teine...

Teine peatus

Võimalikud küsimused:

Kas me näeme loos kangelase portreed? (Ei, sisemist olekut kirjeldatakse – see on oluline).

Mis on leina, igatsuse põhjus?(poeg suri)

Kuidas sõdur reageerib (kas ta kuuleb) Joona jutule oma poja surmast?(Peremees lausub kohusefraasi. Ta ei kuula enam Joonast.) Miks?

Kes sa arvadkas Iona Potapov rääkis oma loo?

tahvlil "Ennustuste puu" :

Sillutise peal, valjult kalosse paugutades ja kaklemas, on kolm noort inimest: kaks neist on pikad ja kõhnad, kolmas väike ja küürakas.

Autojuht, politseisillale! hüüab küürakas põriseva häälega: "Kolm ... kaks kopikat!"

Joona tõmbab ohjad ja lööb huuli. Kahe kopika hind ei ole sarnane, aga ta ei ole hinna peal ... Mis rubla, mis nikkel - tal pole nüüd vahet, oleks ainult rattureid ... Noored, tõukavad ja vandudes lähenege saanile ja kõik kolm ronivad kohe istmele. Algab küsimuse lahendus: kes kaks peaks istuma ja kes kolmas seisma? Pärast pikka kemplemist, kapriissust ja etteheiteid jõutakse otsusele, et küürakas peaks seisma nagu kõige väiksem.

No sõida! küürakas põriseb, sätib end maha ja hingab Joonale kuklasse. Jah, ja sul on müts, vend! Hullemat ei leia tervest Peterburist...

G-s... ge-s... - Joona naerab. - Mis on ...

Noh, sina, mis sa oled, sõida! Kas sa lähed siis lõpuni? Jah? Aga kaela?

Mu pea praguneb... - ütleb üks pikkadest.- Eile Dukmasovite juures jõime Vaskaga neli pudelit konjakit.

Ma ei saa aru, miks valetada! - vihastab teine ​​pikk - Ta valetab nagu metsaline.

Jumal õnnistagu mind, tõesti...

See on sama tõsi kui see, et täi köhib.

Oi! - Jonah muigab. - Rõõmsad härrased!

Ah, neetud! .. - on küürakas nördinud. - Kas sa lähed, vana koolera, või mitte? Kas nad sõidavad nii? Hammusta teda piitsaga! Aga kurat! Aga! Kena ta!

Joona tunneb enda selja taga keerlevat keha ja küüraka häält värisevat. Ta kuuleb talle suunatud väärkohtlemist, näeb inimesi ja üksindustunne hakkab tasapisi rinnast taanduma. Gorbach vannub, kuni lämbub kergemeelse kuuekorruselise needuse peale ja köhib. Pikad hakkavad rääkima mingist Nadežda Petrovnast. Joona vaatab neile tagasi. Pärast väikest pausi ootamist vaatab ta uuesti ringi ja pomiseb:

Ja sel nädalal on mul ... see on kõik ... mu poeg suri!

Me kõik sureme ... - ohkab küürus, pühkides huuli pärast köhimist. - No sõitke, sõitke! Härrased, ma ei saa absoluutselt nii jätkata! Millal ta meid viib?

Ja sa rõõmustad teda kergelt ... kaelas!

Vana koolera, kas sa kuuled? Lõppude lõpuks, ma krutsen oma kaela! .. Et seista koos oma vennaga tseremoonial, nii et kõndige jalgsi! .. Kas kuulete, madu Gorynych? Või ei huvita teid meie sõnad?

Ja Joonas kuuleb rohkem kui tunneb laksu hääli.

Jee... - naerab ta. - Häid härrased... Jumal õnnistagu!

Autojuht, kas sa oled abielus? - küsib pikk.

Kas ma olen? G-s ... rõõmsad härrased! Nüüd on mul üks naine - niiske maa ... Hee-ho-ho ... haud, see tähendab, et minna minu juurde, tema oma poja juurde ...

Ja Joona pöördub ümber, et rääkida, kuidas ta poeg suri, kuid siis ohkab küürakas kergelt ja teatab, et jumal tänatud, nad on lõpuks kohale jõudnud. Saanud kaks kopikat, vaatab Joonas tükk aega pimedasse sissepääsu kaduvaid nautijaid. Taas on ta üksi ja jälle saabub vaikus... Korraks vaibunud melanhoolia ilmub uuesti ja rebib ta rinda veelgi suurema jõuga. Joonase silmad jooksevad murelikult ja märtrilikult läbi mõlemal pool tänavat sipleva rahvahulga: kas pole nende tuhandete inimeste seas vähemalt üks, kes teda kuulaks? Kuid rahvahulgad põgenevad, märkamata ei teda ega ahastust... Tohutu igatsus, millel pole piire. Pursutage Joona rindkere ja valage tema melanhoolia välja, nii et ta näib ujuvat üle kogu maailma, kuid sellest hoolimata pole teda näha. Tal õnnestus mahtuda nii ebaolulisse kesta, et te ei näe teda päeva jooksul tulega ...

Kolmas peatus

Võimalikud küsimused:

Kes on järgmised reisijad?(Kolm noort).

- Mida ta praegu tahab, millest on puudu?(Tähelepanu ja empaatia. Üksindus on nagu kleepuv lumi, sellest on võimatu lahti saada.)

Millised üksikasjad kinnitavad meie tähelepanekuid?(“Kolm ... kahekopikane tükk! Joona tõmbab ohjad ja lööb. Kahekopikane hind ei ole sarnane, aga see ei vasta hinnale ... Mis rubla, mis nikkel – see kõik on sama tema jaoks oleks praegu ainult ratturid ...)

Mida ütlevad noored, kui taksomees räägib oma pojast?("Me kõik sureme"). Miks nad nii ütlevad?(Noorus, ükskõiksus)

Kas Joona tundis end pärast noortega rääkimist paremini?("Mõneks ajaks vaibunud igatsus ilmub uuesti ...").

Joona näeb kotiga majahoidjat ja otsustab temaga rääkida.

Kallis, mis kell nüüd saab? ta küsib.

Kümnendaks... Miks ta siia sattus? Ole nüüd!

Joona nihkub paar sammu tagasi, kummardub ja annab end igatsusele... Ta peab inimeste poole pöördumist mõttetuks. Kuid enne viie minuti möödumist ajab ta end sirgu, raputab pead, nagu tunneks teravat valu, ja tõmbab ohjad... Ta on väljakannatamatu.

"Õue," mõtleb ta. "Õue!"

Ja hobune, nagu ta mõtet mõistaks, hakkab traavima. Poolteist tundi hiljem istub Joona juba suure räpase ahju lähedal. Inimesed norskavad pliidi peal, põrandal, pinkidel. Õhus on "spiraal" ja umbus... Joona vaatab magavaid inimesi, kratsib ennast ja kahetseb, et nii vara koju jõudis...

"Ja ma ei läinud kaera pärast välja," arvab ta. "Sellepärast see igatsus ongi. Mees, kes tunneb oma äri ... kes on ise täis ja hobune on täis, on alati rahulik ... "

Ühes nurgas tõuseb noor taksojuht, vuhiseb uniselt ja sirutab käe veeämbri järele.

Tahtsid juua? küsib Joona.

Niisiis, joo!

Nii et... Sinu terviseks... Ja mu vend, mu poeg suri... Kuulsid? See nädal haiglas... Ajalugu!

Joona vaatab oma sõnade mõju, kuid ei näe midagi. Noormees kattis end peaga ja magas juba. Vanamees ohkab ja kriibib... Nagu noorel oli janu, nii ta tahab rääkida. Varsti saab nädal aega poja surmast ja ta pole veel kellegagi rääkinud ... Peame rääkima selgelt, kokkuleppega ... Peame rääkima, kuidas poeg haigestus, kuidas ta kannatas, mida ta ütles enne oma surma, kuidas ta suri .. Peate kirjeldama matuseid ja reisi haiglasse surnu riiete järele. Anisya tütar jäi külla... Ja me peame temast rääkima... Aga kunagi ei tea, millest ta nüüd rääkida võib? Kuulaja peab oigama, ohkama, hädaldama... Ja naistega rääkimine on veelgi parem. Kuigi nad on lollid, möirgavad nad kahest sõnast.

Neljas peatus.

Võimalikud küsimused:

Kellega Joona veel räägib?(Korapidajale, noorele taksojuhile).

Miks nad teda ei kuula?(Ükskord, ärkvel).

Miks A.P. Tšehhov "sunnib" noort autojuhti vett jooma?(Janu on tugev, kui tugev on soov rääkida).

Küsimus-prognoos: - Mis sa arvad, kellele Iona Potapov oma loo rääkis?Pöördume "ennustuste puu" poole(Hobused) Miks?

Otsige teksti lõikest 1 detail, mis viitab sellele, et ainult hobune suudab Joonast "kuulata", teda mõista.(Hobuse kohta öeldakse: "Suure tõenäosusega on ta mõtetesse sukeldunud. Kes iganes adrast, tavalistest hallidest maalidest lahti rebiti ja siia, sellesse koletuid tuld, rahutuid turska ja jooksvaid inimesi täis basseini, visati, sellele ei saa muud kui mõelda ... ”Siin muutub hobune omamoodi alter egoks Joonast: mõlemad on ära lõigatud majast, külamaailmast, tuttavast keskkonnast.)Näib, et ilmutusolukord hobusega võib naeratada, kuid autoril õnnestus koondada lugeja tähelepanu kangelase üksindusele ja kannatustele.

Peale arutelu loetakse tekst lõpuni.(Variandina soovitan vaadata katkendit filmist "Karussell")

"Mine vaadake hobust," mõtleb Joona. "Sul on alati aega magada ... ma arvan, et magate piisavalt ..."

Ta riietub ja läheb talli, kus tema hobune seisab. Ta mõtleb kaerast, heinast, ilmast... Üksi olles ei suuda ta oma pojale mõelda... Temast võib kellegagi rääkida, aga väljakannatamatult jube on mõelda ja tema pilti endale joonistada...

Kas sa närid? - küsib Iona hobuselt, nähes tema säravaid silmi. mina... See oli tõeline taksobuss... Kui ma vaid saaksin elada...

Joona vaikib mõnda aega ja jätkab:

Niisiis, vend titt ... Kuzma Ionych on läinud ... Ta käskis kaua elada ... Ta võttis selle ja suri asjata ... Nüüd, oletame, et sul on varss ja sa oled selle varsa ema ... Ja äkki, ütleme, käskis see sama varss kaua elada ... Kas pole kahju?

Hobune närib, kuulab ja hingab omanikule pihku...

Joona läheb ära ja räägib talle kõik...

1886

Mis tunde loo lõpp tekitab?

4. Peegeldus.

Selles etapis tekstkäsitleda tervikuna. Mõtisklemise etapis pöördume esmalt epigraafi "Kellele saadame oma kurbuse?..." juurde.

küsimus:

Meie ees on retooriline küsimus. Kuidas mõistate epigraafi tähendust?(Inimesed ei taha mind kuulda, nad on kurdid, nii et saan pöörduda Jumala poole, kes ei saa minust keelduda).

Õpetaja sõna: Loole eelnev epigraaf juhatab lugeja globaalse ahastuse, kosmilise üksinduse õhkkonda. See on vaimuliku salmi esimene rida, mis annab edasi piibelliku Joosepi, Jaakobi poja itkumisi, kelle vennad müüsid orjusse:

Kellele me oma kurbust laulame,
Keda ma nutma kutsun?
Ainult sina, mu isand,
Minu kurbus on teada.

Ka autojuhi nimi tekitab piibellikke assotsiatsioone: Joona on prohvetitest vanim, kelle kirjutised on Piiblisse kantud. Meie ees pole mitte ainult lugu väikesest mehest oma murede ja valudega, vaid lugu mehest, kes on üksi teiste inimeste maailmas.

Seejärel pöördume õpilaste vastuste poole, mis olid tahvlile kirjutatud tunni alguses, kui kasutati “ideede korvi” tehnikat ja valime nimekirjast kõige täpsema.(Ei taha).

Ja nii Tšehhovi lugu lõppes. Kas seda oli huvitav lugeda? Mis teid lugu lugedes üllatas?

Lugu on väga lühike, aga kas võib öelda, et seda on raske lugeda? Miks?

Kas "lugemise lõpetamine" aitas teil lugu paremini mõista ja kui jah, siis mil viisil? Kas lugeja ennustus oli kasulik (ja miks)?

Kas Tšehhovi nägemus inimesest on optimistlik või pessimistlik?

Milliseid tundeid lugu sinus tekitas? Mida sa teeksid, kui oleksid Joona reisijad?

Mida soovitaksime endale ja teistele inimlikust leinast mööduvatele inimestele?

5. Kogusummade käitumine.

Teema kohta essee kirjutamine (Brahmsi muusika järgi)."Kas lugu võib pidada oluliseks ka meie aja jaoks?"Essee eesmärk on reflekteerimine kirjalikult, peegeldades õpilase arvamust, tema seisukohta, kooskõlas tema kogemusega – reflekteeriv hinnang õpitule. Tund lõppeb kirjalike vastusevariantide lugemise ja selgitamisega.

Kirje väljundmärkmikusse:

Loos “Tosca” toob kirjanik esile inimese üksinduse ühiskonnas, inimeste vastastikuse mittemõistmise ja võõrandumise probleemid.Inimsuhete normaalsuse ja olemise terviklikkuse taastamiseks on kõige olulisem olla kaastundlik, austada ligimesi.

Ja see on üks Tšehhovi kunsti saladusi. Sa kohtud temaga uuesti.

Tšehhovi teosed on õpetuseta. Tšehhov ei kavatsenud õpetada, oma arvamust peale suruda. Tšehhovi kaasaegsed kriitikud süüdistasid teda mõnikord objektivismis. Ütle, ta ei süüdista, ei noomi, ei kahetse... Kas meil ei ole Joonasest ja teistest kangelastest kahju? Tšehhov esitab nende kujundeid lugudes nii, et lugeja süda tõmbub kokku. Tema teostes usaldus lugeja vastu, vestlus võrdsetel alustel, lootus reageerimisvõimele, muljetavaldavusele, elulisele vaatlusele, empaatiale.

Tšehhovi lugudel on lahtine lõpp. Kirjanik loodab, et lugeja saab ""teise nägemise"" ja ta näeb ridade vahele. See on seotud kodutöödega.

6. Kodutöö selgitus.

Kirjutage jutule jätk teemal "Joonase vestlus hobusega".

7. Töö hindamine tunnis.

  1. õpetaja ja õpilaste hinnang õpilaste individuaalsele tööle;
  2. klassi kui terviku taju, aktiivsuse ja soorituse hindamine.

Drozdova Irina Valentinovna, vene keele ja kirjanduse õpetaja, keskkool nr 132, o. Samara


Regionaalne riiklik riiklik õppeasutus

„Õpilaste internaat

puuetega nr 26 "

MO inimeseõpetuse tsükli õpetajad

Kirjanduse test

"A. P. Tšehhovi lood"

7. klassi jaoks

Kirjanduse õpetaja

Tulupova Larisa Sergeevna

Uljanovski, 2017

annotatsioon

See metoodiline töö on materjalid A. P. Tšehhovi lugude "Kameeleon", "Sissetungija", "Igatsus", "Saht" testi läbiviimiseks ja seda saab kasutada nende lugude sisu assimilatsiooni taseme kontrollimiseks.

Juhend

Test on antud 20-25 min. Määratud aeg ja selle varieeruvus on tingitud sellest, et see testimine viiakse läbi raske kõnepuudega õpilaste koolis, mistõttu pikeneb õpilastel sõnastatud küsimuse lugemiseks ja mõistmiseks kuluv aeg. Üldhariduskoolis saab selle testi sooritamise aega lühendada kuni 15 min.

Õpilased peavad iga küsimuse jaoks etteantud variantide hulgast valima õige vastuse. Vastus tuleb sisestada testi juurde kuuluvale vormile “Vastused”, mille õpilased täidavad, sisestades oma täisnime, klassi ja vastused. Testivormile märkmeid ei tehta!

Iga õige vastuse eest saab õpilane 1 punkti. Punktid summeeritakse ja arvestatakse hinde tegemisel vastavalt testi hindamiskriteeriumid(lisatud).

Testi lõpus analüüsitakse seda koos kommentaaridega õigete vastuste kohta.

Enne testi antakse õpilastele selgitusi selle läbiviimise tehnika ja mõnede kohta näpunäiteid:

Ärge jääge ühe ülesandega liiga kauaks. Kui kahtlete vastuses, peaksite minema järgmise küsimuse juurde ja töö lõpus pöörduma tagasi vastamata ülesannete juurde.

Iga küsimuse kohta annate ainult ühe vastuse.

Teie hinnangul õige vastuse tähetähis tuleb sisestada vormile "Vastused". See vorm tuleb täita: märkige täisnimi. (perekonna puhul) ja klass.

Ülesande täitmiseks on aega 20-25 minutit. Edukat tööd!

Testi kinnitamise võti (vastused):

Testi hindamise kriteeriumid:

"5" - 14-15 punkti,

"neli" - 10-13 punkti

"3" - 6-9 punkti

"2" - 1-5 punkti

"üks"- 0 punkti

Tühi koos testiga

1. Millises linnas A. P. Tšehhov sündis?

a) Taganrogis; b) Tambovis; c) Thule.

2. Millises ülikooli teaduskonnas ta õppis?

a) seaduslik; b) filosoofiline; c) meditsiiniline.

3. "Kameeleoni" peategelane:

a) Ochumelov; b) Ovsov; c) Deniss Grigorjev.

4. Ochumelovi suhtumine Hrjukini muutub tänu sellele, et ta:

a) sai aru, mis juhtus; b) tundis kullassepast kahju; c) sai teada, kelle koeraga on tegu.

5. Keda võib A.P.Tšehhovi loos nimetada "tša-meleoniks"?

a) Ochumelov; b) Hrjukin; c) Eldyriin; d) kokad; d) pealtvaatajate hulk.

6. Loo "Kameeleon" nime tähendus tuleneb sellest, et:

a) Ochumelov kas võtab seljast või paneb mantli selga;

b) korrapidaja muudab oma kirgi ja uskumusi, nagu kameeleon muudab oma värvi.

7. Kangelase portree filmist The Intruder: „... Väike, ülikõhn laigulises särgis ja lapitud portsidega väikemees. Tema karvane, pihlakasöönud nägu ja silmad<...>on pahur raskusega. Tema peas on terve müts pikkadest räbalatest, sassis juustest ... ”- tunnistab talle:

a) vaesus b) laiskus; c) tõhusus.

8. Millises kuriteos süüdistati Deniss Grigorjevit?

a) tahtlikult raudteele kahju tekitanud;

b) vargus raudteel;

c) isiklik solvang.

9. Milleks talupojad pähkleid kasutasid?

a) tugevdada mööblit; b) kasutatakse põllumajanduses; c) tehtud raskused.

10. Kellele Mitrofan Petrov nooda müüb?

a) härrased; b) talupojad; c) perse.

11. Mis on Iona Potapovi Tšehhovi loo "Tosca" peategelase elukutse:

a) töötaja; b) juht; c) juveliir

12. Milline lein, millest Iona Potapov üritab rääkida, juhtus tema perekonnas:

a) tema naine suri b) maja põles maha; c) poeg suri.

13. Kes loo "Tosca" lõpus kuulab Iona Potapovi lugu:

a) sõjavägi; b) noored; c) korrapidaja; d) hobune.

14. Mis elukutse on Tšehhovi loo "Saba" kangelanna Julia Vassiljevna:

a) guvernant; b) kokk; c) neiu.

a) kaebab pidevalt halva enesetunde üle;

b) halb ja maitsetu toiduvalmistamine;

c) ei suuda enda eest hoolitseda.

Vastuste leht

Test A. P. Tšehhovi lugude põhjal "Kameeleon", "Sissetungija", "Igatsus", "Saht"

õpilased ________ 7. klass ___________________________________________________

Vastused:

1.__ 2.__ 3.__ 4.__ 5.__ 6.__ 7.__ 8.__ 9.__ 10.___ 11.__ 12.__ 13.__ 14.__ 15.__

Kellele me oma kurbust laulame?
Õhtuhämarus. Suur märg lumi keerleb laisalt ümber äsja süüdatud laternate ja lebab õhukese pehme kihina katustel, hobuste seljal, õlgadel, kübaratel.
Autojuht Ion Potapov on üleni valge kui kummitus. Ta on paindunud nii kaugele, kui elus keha saab painutada, istub kitsedel ega liiguta. Kui talle langeks terve lumehang, siis tundub, et isegi siis poleks ta pidanud vajalikuks endalt lund maha raputada ... Ka tema hobune on valge ja liikumatu. Oma liikumatuse, vormide nurgelisuse ja pulgataolise jalgade sirgedusega, isegi lähedalt vaadates, näeb see välja nagu peni piparkoogihobune.
Ta on ilmselt mõttesse vajunud. Kes adrast, tavalistest hallidest piltidest lahti rebiti ja siia sellesse koletuid tuld, rahutuid praksuvaid ja jooksvaid inimesi täis basseini visati, ei saa muud üle kui mõelda ...
Joona ja tema hobune pole pikka aega liikunud. Nad lahkusid enne õhtusööki õuest, kuid initsiatiivi siiski polnud. Siis aga laskub õhtune udu linna peale. Tänavalaternate kahvatus annab koha elavaks värviks ja tänavate sagimine muutub lärmakamaks.
- Vedaja, Viiborgskajasse! Joona kuuleb. - Vedaja!
Joona väriseb ja läbi lumega kaetud ripsmete näeb kapuutsiga mantlis sõdurit.
- Viiborgskajale! - kordab sõjaväelane. - Jah, sa magad või mis? Viiburisse!
Kokkuleppe märgiks tõmbab Joona ohjad, mistõttu langevad hobuse seljast ja õlgadelt lumekihid maha ... Sõjaväelane satub kelgu. Juht laksutab huuli, sirutab kaela nagu luik, tõuseb ja vehib rohkem harjumusest kui vajadusest piitsa.
Samuti sirutab hobune kaela välja, väänab pulgataolisi jalgu ja liigub otsustamatult oma kohalt ...
- Kuhu sa lähed, goblin! - kohe alguses kuuleb Joona hüüatusi tumedast edasi-tagasi liikuvast massist. - Kus kurat nad on? Hoidke seda õigesti!
- Sa ei saa sõita! Hoidke oma õigusi! - vihane sõjaväelane.
Kutsar noomib vankrilt, vaatab vihaselt ja raputab varrukast lume maha möödujat, kes ületab teed ja põrkab õlaga vastu hobuse koonu. Joona askeldab kitsede kallal, nagu nõeltel, torkab küünarnukid külgedele ja ajab silmi nagu hullumeelne, nagu ei saaks ta aru, kus ta on ja miks ta siin on.
- Millised kaabakad! - naljatab sõjaväelased. - Nii et nad püüavad teiega kokku põrgata või hobuse alla jääda. Sellest nad rääkisid.
Joona vaatab ratsaniku poole tagasi ja liigutab huuli... Ilmselt tahab ta midagi öelda, aga kurgust ei tule midagi peale susisemise.
- Mida? - küsib sõjaväelane.
Joona väänab naeratades suud, pingutab kurku ja hõiskab:
- Ja ma olen, söör, tovo... mu poeg suri sel nädalal.
- Hm! .. Miks ta suri?
Joona pöörab kogu keha ratsaniku poole ja ütleb:
- Kes teab! See pidi olema palavikust ... Ta lamas kolm päeva haiglas ja suri ... Jumala tahe.
- Pöörake, kurat! - kostab pimedas. - Sai välja või midagi, vana koer?
Vaata oma silmadega!
- Mine, mine... - ütleb rattur. - Me jõuame sinna alles homme.
Lase käia!
Juht kurnab jälle kaela, tõuseb püsti ja kõigutab raske armuga piitsa.
Pärast seda vaatab ta mitu korda tagasi ratturile otsa, kuid viimane on silmad kinni pannud ja ilmselt pole tal mingit tuju kuulata. Viinud ta Viiburi juurde, peatub ta kõrtsis, kummardub kasti peale ja jälle ei liiguta... Märg lumi värvib ta ja hobuse jälle valgeks. Möödub tund, siis teine...

Lühike vastusega küsimused

1 variant

1. Kuidas nimetatakse teosele eelnevat ja selle põhiideed väljendavat ütlust?

2. Kuidas nimetatakse looduskirjeldust kirjandusteoses?
Õhtuhämarus. Suur märg lumi keerleb laisalt ümber äsja süüdatud laternate ja lebab õhukese pehme kihina katustel, hobuste selgadel, õlgadel, kübaratel ...

3. Märkige visuaalse meediumi nimi: Juht Ion Potapov on üleni valge kui kummitus.

Märg lumi värvib jälle tema ja hobuse valgeks.

5. Mis on visuaalse meediumi nimi?
Kes adrast, tavalistest hallidest piltidest lahti rebiti ja siia sellesse koletuid tuld, rahutuid praksuvaid ja jooksvaid inimesi täis basseini visati, ei saa muud üle kui mõelda ...

2. võimalus

1. Nimeta kirjanduse liik, kuhu teos kuulub.

2. Kuidas nimetatakse kirjandusteose kangelase välimuse kirjeldust?
Autojuht Ion Potapov on üleni valge kui kummitus. Ta on paindunud nii kaugele, kui elus keha saab painutada, istub kitsedel ega liiguta.

3. Määrake visuaalse meediumi nimi: Suur märg lumi keerleb laisalt ümber äsja süüdatud laternate ja lebab õhukese pehme kihina katustel, hobuste seljal, õlgadel, kübaratel.

4. Kuidas nimetatakse allegoorilise ekspressiivsuse vahendeid?
Ta (hobune) on suure tõenäosusega mõtetesse sukeldunud. Kes adrast, tavalistest hallidest piltidest lahti rebiti ja siia sellesse koletuid tuld, rahutuid praksuvaid ja jooksvaid inimesi täis basseini visati, ei saa muud üle kui mõelda ...

5. Määrake visuaalse meediumi nimi:
Joona askeldab kitsede kallal, nagu nõeltel, torkab küünarnukid külgedele ja ajab silmi nagu hullumeelne, nagu ei saaks ta aru, kus ta on ja miks ta siin on.

VASTUSED

1 variant

1. epigraaf
2. maastik
3. võrdlus
4. metafoor // personifikatsioon
5. epiteet

2. võimalus

1. eepiline
2. portree
3. epiteet
4. esinemine
5. võrdlus