Verbin puheterapiaistunnon nykyaika. Yhteenveto alaryhmäpuheterapiatunnista "Etuliitteet verbit

FGKDOU " päiväkoti nro 154" Puolustusministeriö

Oppitunnin itseanalyysi valmentavalle ryhmälle.

Koulutusala "Kognitiivinen kehitys" FEMP.

Aihe: "Kain pelastukseen"

Valmistaja: opettaja

Maksimova Svetlana Trofimovna.

Olenegors-2

2016

Ohjelmistotehtävät:

Koulutusalue: "Kognition"

Korjaa järjestysluku

Jatka oppimista löytääksesi annetun numeron seuraavan numeron.

Jatka lukujen koostumuksen vahvistamista 10:n sisällä.

Jatka säveltämisen ja ratkaisemisen oppimista aritmeettisia ongelmia ja kirjoita ratkaisunsa muistiin numeroilla ja merkeillä, korosta tehtävän ehto, kysymys ja vastaus.

Vahvista kykyä korreloida esineiden lukumäärä numeroon.

Koulutusala: "Puheenkehitys"

Opi ilmaisemaan ja tekemään yksinkertaisia ​​johtopäätöksiä, ilmaisemaan ajatuksesi selkeästi muille.

Kehittää kykyä käydä vuoropuhelua opettajan ja lasten välillä; oppia olemaan ystävällisiä ja oikeita keskustelukumppaneita.

Koulutusala: "Taiteellinen ja esteettinen kehitys"

Vahvistaa tiimityötaitoja: kyky jakaa vastuita, työskennellä yhteisen suunnitelman mukaisesti toisiaan häiritsemättä.

Vahvistaa kykyä liikkua ilmeikkäästi ja rytmisesti musiikin mukaisesti.

Koulutusala: "Fyysinen kehitys"

Kehitä kykyä säilyttää oikea asento erilaisia ​​tyyppejä toimintaa.

Koulutusala: "Sosiaalinen viestintäkehitys"

Edistää lasten välisiä ystävällisiä suhteita, kehittää kykyä itsenäisesti yhdistyä yhteistä leikkimistä ja työtä varten, neuvotella ja auttaa toisiaan.

Muodosta sukupuoli-identiteettiä

Alustava työ:

1. Satu "Lumikuningatar" lukeminen;

2. runon ulkoa ottaminen;

3. Keskustelu ystävyydestä ja ystävällisistä suhteista keskenään;

Liittäminen koulutusalueet"Puheen kehitys", "Kognitiivinen kehitys", "Sosiaalinen ja kommunikatiivinen", "Fyysinen kehitys", "Taiteellinen ja esteettinen kehitys"

Tavoitteiden ja tavoitteiden analyysi.

Oppitunti pidettiin valmisteleva ryhmä. Oppitunti koostui kolmesta toisiinsa liittyvästä vaiheesta, joiden aikana lapset suorittivat vähitellen erilaisia ​​toimintoja. Tämä rakenne on täysin perusteltu, koska oppitunnin jokainen vaihe on tarkoitettu tiettyjen ongelmien ratkaisemiseen ja tarjoaa valikoiman menetelmiä ja tekniikoita. Tavoitteet ja tavoitteet vastaavat Federal State Educational Standard for Educationin tavoitteita. Tavoitteen saavuttamiseksi on luotu koulutusympäristö, jonka tavoitteet ja tavoitteet vastaavat ikärajoja. Tavoitteiden ja tavoitteiden ja koulutustoiminnan teeman välillä on yhteys.

Järjestäytyneen koulutustoiminnan organisoinnin analyysi.

Oppitunnilla käytettiin henkilölähtöistä toimintamallia. Ongelmanhakuluonteiset kysymykset olivat vallitsevia. Seuraavia menetelmiä käytettiin lasten aktivoimiseen:

1. Sanallinen (keskustelu, runo, kysymykset lapsille, rohkaisu);

2. Visuaalinen - esittely (kortit numeroilla, kortit numeroilla, oksamalli, linnut, jääpalat);

3. Käytännön (lukusarjan laatiminen eteenpäin ja taaksepäin, tehtävien laatiminen ja ratkaiseminen, numeroiden sommittelu 10:n rajalla);

4. Pelaaminen ( yllätys hetki"Lumikuningatar", pelit "Cheerful Snowman", "Etsi viereinen numero", "Laske kuinka monta?", "Rakenna linna")

ja tekniikat: leikki, selitykset, ohjeet, näyttö, taiteellinen ilmaisu, rohkaisu, yksilöllistä työtä, analyysi, keskustelu.

Kaikki lapset kääntyivät vapaasti minun puoleeni saadakseen apua, kun he kohtasivat vaikeuksia tietyn asian ratkaisemisessa. Koko oppitunnin aikana loimme ongelmallisia tilanteita, ratkaisemaan osoitetut ongelmat. Hän piti kiinni aikuisen asemasta - "koordinaattorista" ja "mentorista".

Koulutustoiminnan analyysi.

Oppitunnin alussa käytin yllätyshetkeä. seurakunta" Lumikuningatar"loi lapsissa sisäisen tarpeen olla mukana toiminnassa. Lapsia pyydettiin suorittamaan tehtäviä Kain pelastamiseksi. Koko oppitunnin ajan lapset suorittivat tehtäviä ja saivat jääpalat.

Pelitehtävät suoritettiin alla musiikillinen säestys- kaikki tämä auttoi oppitunnin tehokkuutta, henkistä toimintaa ja lasten puheen kehitystä. Kaikki oppitunnin elementit yhdistetään loogisesti keskenään yhteinen teema.

Oppitunnin aikana havaittiin seuraavaa koulutusalueiden integraatiota: "kognitiivinen kehitys", "sosiaalinen ja kommunikatiivinen kehitys", " puheen kehitys", "fyysinen kehitys", "taiteellinen ja esteettinen kehitys", jotka toteutettiin lasten iän kykyjen ja ominaisuuksien mukaisesti.

Oppitunti koostuu motivaatio-osoitus-, etsintä-, käytännön-, reflektoiva-arvioivista vaiheista. Kehitystä varten kognitiivinen kiinnostus Ja kognitiivinen toiminta kaikkialla koulutusprosessi, lapset osoittivat aloitteellisuutta, luovuutta ja itsenäisyyttä. Kun suoritat tehtäviäKäytettiin seuraavanlaisia ​​aktiviteetteja: kommunikatiivista, kognitiivista - tutkimusta, taiteellista - esteettistä, motorista. Yksi toimintatyyppi siirtyi sujuvasti toiseen.Jokaisen tehtävän toteuttamiseksi valitsin tekniikat, jotka auttoivat ratkaisemaan ne. Tekniikat perustuivat leikkillisiin oppimistilanteisiin, joissa yritin rohkaista lapsia aktiiviseen puhetoimintaan, lapset olivat aktiivisia, tarkkaavaisia, tunsivat olonsa mukavaksi ja pystyivät itsenäisesti kehittää kykyä itsenäisesti yhdistyä yhteiseen leikkiin ja työhön, neuvotella ja auttaa toisiaan.

Oppitunnilla vallitsi dialoginen kommunikointityyli. Käytin luovia tehtäviä (linnan rakentaminen rakennussarjasta). Johdonmukaisuus säilytettiin koko koulutustilanteen ajan tarina, loogisen yhteyden olemassaolo vaiheiden välillä, tavoitteiden säilyminen, motivaatio ja mielekäs asenne toimintaan kussakin vaiheessa. Tämän kaiken vahvistavat toimintamme tulokset.

Uskon, että valitsemani oppitunnin organisointimuoto oli varsin tehokas ja dynaaminen. Yritin olla kumppani, lasten avustaja ja noudattaa pedagogisen etiikan ja tahdikkuuden normeja. Yritin rakentaa lausuntoni pätevästi ja lapsille ymmärrettävästi,rohkaisi lapsia oma-aloitteisuuteen ja itsenäisyyteen, rohkaisi yksittäisiä saavutuksia lapset.

Oppitunnin reflektoivassa-arvioinnissa esitettiin kysymyksiä ja sana ”Ystävyys” tehtiin jäälautasta.Kaikkien lasten toimintaa arvioitiin myönteisesti, heidän henkilöarvoaan ei vähätelty.

Hän vahvisti istunnon myönteisiä tuloksia suullisella rohkaisulla. Tämä oppitunnin rakenne on täysin perusteltu. Uskon, että oppitunnilla asetetut tavoitteet saavutettiin. Toiminta saavutti tavoitteensa.

Analyysi suoraan organisoidusta koulutustoiminnasta toisessa junioriryhmässä "A" mukaan kognitiivinen kehitys (matemaattinen kehitys)

"Metsän vieras"

Sijainti: MDOU "Kindergarten No. 44"

Päivämäärä: toukokuu 2017

Kouluttaja: Atenyaeva A.N.

Oppitunnin sisältö ja määrä koulutusmateriaalia vastaavat tämän ryhmän lasten kehitystasoa. Tätä yhteenvetoa laatiessani otin ensinnäkin huomioon toisen lasten iän ja henkiset yksilölliset ominaisuudet junioriryhmä. Kaiken tämän huomioon ottaen hahmottelin tavoitteen, tavoitteet, sisällön, määritin toteutusmuodon, menetelmät, tekniikat ja tarvittavat keinot. positiivisia tuloksia.

Oppitunnin tarkoitus: tehdä yhteenveto vuoden aikana hankituista tiedoista, taidoista ja kyvyistä.

Minulle annettiin seuraavat tehtävät:

Koulutus: jatka matemaattisten peruskäsitteiden muodostamista: - Erottele esineiden ja esineiden muoto, väri, koko;

Yksinkertaisten yhteyksien ja suhteiden hallitseminen: enemmän (pienempi) kooltaan, sama, enemmän (vähemmän) määrältään, sama, samanlainen ja eri värinen ja kokoinen;

Vahvistaa kykyä muodostaa kuva esineestä osista;

Kyky navigoida pienessä tilassa: edessä (takana), yläpuolella (alla), oikealla (vasemmalla).

Koulutuksellinen:

Kehitä puhetta ja kognitiivista toimintaa, huomiota, muistia, ajattelua, älykkyyttä, mielikuvitusta; aistikulttuurin kehittäminen.

Koulutuksellinen:

Kasvata kiinnostusta toimintaa kohtaan, kovaa työtä, tarkkuutta ja ystävällisiä suhteita.

Koko oppitunnin koulutus rakentui jännittäväksi leikkitoimintaa. Tämä toiminta loi positiivisen, tunneperäisen taustan oppimisprosessille, lisäsi lasten kognitiivista aktiivisuutta ja säilytti kiinnostuksen koko oppitunnin ajan.

Organisaatiovaiheessa hän loi opiskelijoiden keskuudessa positiivisen ja myönteisen asenteen ottaa heidät mukaan opetustoimintaan, käyttäen psykologinen tekniikka"Hymy".

Siirtyessäni NOODin päävaiheeseen käytin yllätyshetkeä - kirjettä Belochkalta, joka pyysi apua. Toin toimintaan pelitilanteen: lapset, soittaminen geometrisia kuvioita lipuista, etsi heidän paikkansa vaunuissa. Opetustoiminnan pääosan sisältö vastasi toisen nuoremman ryhmän lasten ikää ja tietoja.

NOODin päävaiheessa ratkaistiin seuraavat tehtävät:

Tehtävät: "Metsän reunalla", "Kolme karhua", "Mansikka karhuille", "Teremok", pyrittiin vetoamaan aiemmin kertyneeseen kokemukseen, muistin, älyn, tiedon kehittämiseen. matemaattisia käsitteitä, ideoita geometrisista muodoista.

Oppitunnin aikana lapset harjoittivat tuottavaa toimintaa, jonka tavoitteena oli kyky muodostaa kuva esineestä osista. (Eläintalot).

Lasten terveyden parantamiseksi käytin voimistelua (liikuntakasvatusta).

15 minuutin koulutustoiminta oli dynaamista ja tarjosi nopean lasten toimintojen vaihdon, mikä mahdollisti lasten väsymyksen välttämisen.

Lapset suorittivat kaikki tehtävät ja harjoitukset mielenkiinnolla ja mielenkiinnolla ja olivat aktiivisia ja uteliaita koko opetustoiminnan ajan. Tunnelma luokassa oli ystävällinen.

Opetustoiminnassani käytin kontrollin ja stimuloinnin menetelmää hyväksynnän, ylistyksen ja rohkaisun muodossa. Minun ja lasten välinen suhde rakentui yhteistyön periaatteelle.

Aineiston lujittamiseksi loppuvaiheessa lapsia pyydettiin muistamaan, mitä tehtäviä he suorittivat, mikä oli heille mielenkiintoista ja mikä jäi eniten mieleen.

Sisällytä suoraan järjestettyihin kognitiivisen kehityksen koulutustoimintoihin: didaktisia pelejä tai monimutkaista tehtäviä tarjoamalla lapsille muita tapoja ratkaista ongelma.

GCD:n itseanalyysi perusmatematiikan muodostumisesta
esityksiä vanhemmassa ryhmässä
"Työskentely taikasauvojen kanssa"
Tavoite: lujittaa opittuja matemaattisia peruskäsitteitä lapsilla,
Cuisenairen omalla menetelmällä.
Tehtävät:
Koulutuksellinen:






korjaa pisteet 10:n sisällä;
kyky löytää numero ja vierekkäiset numerot numerosarjasta;
osaa erottaa geometriset muodot muodon, värin, koon mukaan;
vahvistaa kykyä navigoida avaruudessa;
lujittaa tietoa viikonpäivien nimistä, niiden järjestyksestä;
harjoitella kertalukulaskentaa ja loogisten ongelmien ratkaisemista.
Koulutuksellinen:
Kehitä lasten ajattelua, muistia, huomiokykyä, puhetta, mielikuvitusta ja kykyä
design;
Koulutuksellinen:
Kasvata kiinnostusta matematiikkaa kohtaan, ilon tunnetta yhteisistä toimista, onnistuneesti
suoritettuja tehtäviä.
GCD-teema vastaa ikäominaisuudet lapset. Ennen GCD:tä ja sen aikana
kun sitä on noudatettu hygieniallisesti hygieniavaatimukset ja standardeja varten
lasten terveyden ylläpitäminen.
Suoraan koulutustoimintaa koostui kolmesta toisiinsa liittyvästä
koostuu osista, joiden aikana lapset suorittivat vähitellen erilaisia ​​toimintoja. Tämä
rakenne on täysin perusteltu, koska jokainen GCD:n osa on tarkoitettu ratkaisemaan
tiettyjä pedagogisia tehtäviä ja tarjoaa valikoiman sopivia menetelmiä ja tekniikoita.
GCD:n sisältö vastasi annettuja tehtäviä.
Kaikkia GCD:n elementtejä yhdistää loogisesti yhteinen teema "Työskentely
taikasauvat" ja yhteinen päämäärä lasten perustietojen lujittaminen
matemaattisia käsitteitä käyttäen kirjoittajan Cuisenaire-tekniikkaa.
Valitut menetelmät ja tekniikat vastaavat lasten ikää ja valittiin heidän huomionsa
yksilölliset ominaisuudet (tarkkailutila, väsymys jne.)

Johdanto-osa on lasten organisointi, motivaatio tuleviin aktiviteetteihin. Päällä
GCD:n organisointivaiheessa käytettiin ongelmatilannemenetelmää
Lapsia pyydettiin etsimään, keneltä kirje oli, ja auttamaan heitä parhaalle ystävälle Marinka.
Kiinnostus lasten toimintaa kohtaan säilyi koko ajan. Uskon, että
Tätä helpotti käyttämäni metodologinen tekniikka. Tehtävien valinta
toiminnan muutoksen määräsi itse toiminnan logiikka. Fyysisen harjoittelun laittaminen päälle
osaltaan poistamiseen lihasjännitystä, emotionaalinen lepo. Lapset olivat
aktiivisia, he pysyivät kiinnostuneina koko oppitunnin ajan.
Yleisesti ottaen lapset selviytyivät asetettujen tavoitteiden ja päämäärien kanssa. Käytön ansiosta
Olemme oppineet Cuisenairen tekniikat innovatiivinen tekniikka.
Laskutikut
Cuisenaire on monitoiminen matemaattinen työkalu, joka mahdollistaa
Lapsen "käsien kautta" muodostaa käsite numerosarjasta, numerokoostumuksesta ja
paljon enemmän. Setti edistää lasten luovuuden, mielikuvituksen ja
mielikuvitus, kognitiivinen toiminta, hienomotoriset taidot, visuaalinen
ajattelu, huomio, avaruudellinen suuntautuminen, havainto, kombinatorinen ja
suunnittelukykyjä.
Luottamus visuaaliseen analysaattoriin laskentatoimia suoritettaessa voidaan jäljittää
(numeroiden vertailu, tikkojen järjestäminen pituuden mukaan).
NOD:n pääosa oli erityisen organisoitu ja riippumaton
lasten toimintaa, ongelmatilanteita luotiin (tehtävien ratkaisemiseen), joihin pyrittiin
ratkaisemaan osoitetut ongelmat.
Viimeisessä osassa GCD käytti myös peliversiota, joka mahdollisti yhdistämisen
oppitunnin positiiviset tulokset.
Jokaisen tehtävän toteuttamiseksi valittiin tekniikat pelin perusteella
opetustehtävät, jotka kannustivat lapsia olemaan aktiivisia puheessa ja ajattelussa
toimintaa.
Lasten kanssa työskennellessäni käytin keskustelua, kysymyksiä lapsille älykkyyden testaamiseen ja
loogista ajattelua, loogisia tehtäviä numeroiden ja värien kiinnittämiseen, niiden korostamiseen
ominaisuudet, kvantitatiivisen ja järjestyslaskennan tiedon konsolidointi kymmeneen asti, korrelaatio
Esineiden määrä. Kaikki tämä vaikutti tehokkuuteen GCD, henkinen
toiminnan ja puheen kehittäminen,
alkeismatematiikan muodostuminen
ajatuksia lapsissa.
Opetustoiminnan materiaali valittiin lasten saatavilla olevalla tasolla ja vastasi heidän omiaan
psykologisia ominaisuuksia ja oli järkevää saavuttaa tavoitteet ja
tehtäviä.
NOD:n aikana lapset olivat aktiivisia, tarkkaavaisia ​​ja tunsivat olonsa mukavaksi. Tämä
vahvistaa toiminnan tulokset.
NOD:n toimintaa luonnehditaan yhteiseksi ja yksilölliseksi. Käytetty
seuraavat työmuodot: frontaalinen, yksilöllinen, kollektiivinen.

Menetelmät:
1. Sanallinen (kysymykset lapsille, runoja, arvoituksia, rohkaisua);
2. Visuaalinen esittely.
3. Käytännön (toimien suorittaminen esineiden kanssa ongelman ratkaisemisen yhteydessä
tehtävät);
4. Peli (apuystävä Marinka, tehtävät);
5. Valvontamenetelmät (täytettyjen tehtävien analyysi, suoritustulosten arviointi
sana).
Menetelmät sisältävät järjestelmän tekniikoita, jotka yhdistetään ratkaisemaan
oppimistehtävät. Tekniikat (selitykset, ohjeet, esittely, komennot, pelitekniikka,
kirjallinen ilmaisu, rohkaisu, lapsen auttaminen, analyysi, johdatuskeskustelu) on tarkoitettu
jokaisen lapsen yksilölliseen kehitykseen.
Uskon, että valittu muoto organisaation suora koulutus
Lasten toiminta oli varsin tehokasta ja dynaamista. GCD:n aikana
pedagogisen etiikan ja tahdikkuuden normeja noudatettiin.

luokkia matemaattisten peruskäsitteiden muodostumisesta keskiryhmässä

Oppitunnin tavoitteet: Kasvatus: Muodosta tilakäsitteet: yllä, alla. Vahvista järjestyslaskentaa kolmen sisällä, kykyä korreloida numero 3 suureen. Koulutus: kehittää hienomotoriset taidot, huomiota, ajattelua, sinnikkyyttä. Koulutus: kehittää keskinäisen avun ja empatian tunnetta.

Materiaalit: kirjain, kuva joulukuusista ja "Kolme karhua" -sadun hahmoista, flanelgrafi, monisteet: neliöt: 6 kpl. jokaiselle lapselle lyijykynät, paperitynnyrien siluetit, numerot 3. Esityöt: "Kolme karhua" -sadun lukeminen, leikkiminen leikattujen kuvien kanssa, väritystaitojen oppiminen.

Oppitunnin rakenne

Opettajan toimintaa

Tekniikat lasten toiminnan hallintaan

Lasten toimintaa

Organisaatiovaihe

Kiinnittää huomion pöydällä makaavaan satukirjeeseen

Luo motivaatiotilanteen harjoitteluun

He liittyvät ryhmään yhdessä opettajan kanssa. Vastaa opettajan kysymyksiin

Peli "Kerää kuva"

Käyttäytyminen didaktinen peli"Kerää kuva." Kutsuu 3 lasta yksitellen koomaan leikatun kuvan flanelligraafille. Esittää kysymyksiä lapsille

Kerää kuva ja vastaa opettajan kysymyksiin.

Uuden tiedon hankkiminen

Maan pinnan epätasainen taso on esitetty flanelligraafissa. Korkein puu seisoo alimmalla tasolla, ja kaikki puut näyttävät seisovan samalla korkeudella. -Voitko kertoa kumpi puu on korkeampi? -Miten puut pitäisi sijoittaa löytääksesi korkeimman? Opettaja liimaa paperille kaksi erikorkuista nauhaa. Lehti on kiinnitetty näkyvään paikkaan.

- Kuinka monta joulukuusta? - Verrataanpa joulukuusia korkeuden mukaan. – Näytä korkein, alin, alin. - Laske ne järjestyksessä.

Johtopäätös lasten kanssa: kahden korkeuden vertaamiseksi sinun on asetettava ne vierekkäin tasaiselle pinnalle.

Vastaa opettajan kysymyksiin.

Uuden tiedon sisällyttäminen assimilaatio- ja toistojärjestelmään

Johtaa pelejä "Kuka on pidempi", "Rakentajat"

kehottaa lapsia seisomaan pareittain ja päättämään, kumpi parista on korkeampi ja kumpi matalampi. -miten vertaat korkeutta? Opettaja kiinnittää lasten huomion kaavioon. Lasten tulee kertoa, että heidän on seisottava vierekkäin ja sanottava tulos: minä olen häntä pitempi tai hän on minua pidempi.

Johtaa liikuntatuntia

He pelaavat pelejä ja suorittavat opettajan tehtäviä.

Harrasta liikuntaa.

Oppitunnin yhteenveto

Kysy lapsilta, mitä he oppivat oppitunnilla.

Kiitos lapsille aktiivisuudesta.

He vastaavat opettajan kysymyksiin siitä, mitä he ovat oppineet vertaamaan pituutta.