Puhehäiriöiden ehkäisy esikoululaisten vanhempainkokouksessa. Vanhempainkokous esikoulun keskiryhmässä

Tavoitteet:

  • Vahvista tieto verbistä, määritä verbin aikamuoto, tunnista verbi tekstistä, aseta verbille kysymys, käytä sitä puheessa.
  • Laajenna semanttista kenttää ja rikastuta sanastoa tuomalla puheeseen synonyymejä, aktivoimalla sanastoa.
  • Paranna tekstinkäsittelytaitoja käyttämällä synonyymejä sanoja.
  • Kehittää ja selkeyttää ajallisia esityksiä luonnossa, yleisiä ja hienomotorisia taitoja, muistia, kuuloaistiota.
  • Muodosta johdonmukainen puhe.
  • Kasvata isänmaallisuutta, kunnioitusta veteraaneja kohtaan.

Laitteet: juonikuva, taulukot, aihekuvat (joutsen, käärme, kissa, tiikeri, varis, kielo), kortit, tennispallot, nauhuri.

Kurssin edistyminen.

Ajan järjestäminen.

Puheterapeutti. Oppitunti alkaa

Hän menee pojille tulevaa käyttöä varten.

Opiskelijat. Yritän ymmärtää kaiken

Haluan tietää paljon!

Puheharjoittelu.

Puheterapeutti. Toistetaan puhe.

rya - rya - la - traktori kyntää kaikki pellot

ryu-ryu-lu-caramel En pidä

le - re - re - voitimme pelin

li - ri - ri - kaikki valot sammuivat

Oppitunnin aihe.

Puheterapeutti. Nimeä toiminnot, joita kuvissasi olevat eläimet ja linnut voivat suorittaa.

(Oppilaat vastaavat.)

Kuinka näitä sanoja voidaan kutsua yhdellä yleisellä sanalla?

Mitä sinä tiedät verbistä?

(Oppilaat vastaavat.)

Puheterapeutti. Tänään vahvistamme tietoa verbistä, valitsemme sanat - ystävät, ts. verbien synonyymit, määritä verbin aikamuoto.

Valikoima verbejä-synonyymejä tekstissä.

Puheterapeutti. Venäjän kielessä on sanoja, jotka kuulostavat ja kirjoitetaan eri tavalla, mutta ne tarkoittavat samaa asiaa - samaa esinettä tai merkkiä esineestä, samaa toimintaa. Nämä sanat ovat ystäviä, synonyymejä. Synonyymien avulla voit ilmaista ajatuksen tarkemmin ja elävämmin.

Mistä vuodenajasta runo puhuu?

Avaan munuaiseni

vihreisiin lehtiin.

Puen puita

Kastelen kasveja

Täynnä liikettä.

Nimeni on... ( Kevät).

Tänään oppitunnilla puhumme paljon keväästä. Sinulla on tekstikortteja pöydälläsi. Poimitaan tekstistä puuttuvat verbit saada mielenkiintoinen tarina. On tarpeen valita tarkin sana, joka sopii jokaiseen lauseeseen. Kirjoita haluamasi verbi muistiin.

Kevät. __________ aurinko on kirkas. Noin _____________ iloisia virtauksia. _____________ jäätä joella. Puissa on ___ haisevia silmuja. Pian _______________ muuttolintuja.

(Työ suoritetaan lauseiden mukaan, opiskelijat nimeävät synonyymejä verbejä, kirjoittavat ne korteille.)

(Tuli, astui; loistaa; virtaa, juokse, soi, murisee; tummunut, muuttunut siniseksi, halkeilevaksi, halkeamaksi; turvonnut, kukoistanut, puhkesi; palaa, lennä sisään, palaa.)

(Tarkistaa tekstit.)

Sananlaskutyö.

Puheterapeutti. Nimeä kevätkuukaudet.

Opiskelijat. Maaliskuu Huhtikuu Toukokuu.

Puheterapeutti. Miten sinä ymmärrät sananlaskun?

Toukokuu koristaa metsiä, kesä odottaa vierailua.

(Sananlasku on kirjoitettu taululle.)

Opiskelijat. Toukokuussa metsä on tyylikäs. Kaikki ympärillä on vihreää, pensaat, kukat, jotkut puut kukkivat. Saattaa - viime kuukausi kevät, sitten tulee kesä.

Puheterapeutti. Kirjoita sananlasku, alleviivaa verbit.

Puheterapeutti. Mikä osa lausetta on verbi lauseessa?

Opiskelijat. Predikaatti.

Fizkultminutka.

Lapset tekevät rytmisiä harjoituksia musiikin tahtiin.

Sormivoimistelu tennispallolla kehittämiseen hienomotoriset taidot.

Työskentele puheen kehittämiseksi.

a) Puheterapeutin tarina.

Puheterapeutti. Mikä mahtava loma lähestyy?

(Lasten vastauksia.)

Puheterapeutti. Kaverit, 9. toukokuuta kaikki ihmiset maassamme ja ympäri maailmaa juhlivat Voitonpäivää. Natsi-Saksa kukistettiin 64 vuotta sitten. Armeijamme voitti ja saavutti Berliinin.

b) Työskentele epämuodostuneen lauseen kanssa juonikuvan perusteella.

Puheterapeutti. Muodosta lause näistä sanoista ja kirjoita se muistiin kommentein ja nimeä kaikki "erehtyneet" paikat.

(Epämuodostunut lause kirjoitetaan taululle.)

onnittelut, voitonpäivä, kaverit, s, veteraani

Puheterapeutti. Miten ymmärrät sanan merkityksen veteraani-?

Opiskelijat. Veteraani - viimeisen sodan osallistuja, vanha kokenut soturi, sotilas.

(Yksi oppilas kommentoi lausetta ja nimeää oikeinkirjoituksia.)

c) Tarjouksen tekeminen.

Puheterapeutti. Mitä sotilas teki vihollisen kanssa sodan aikana?

Opiskelijat. Hän taisteli vihollisen kanssa.

Puheterapeutti. Valitse sanalle synonyymit taistellut.

Opiskelijat. Taisteli, taisteli, taisteli.

Puheterapeutti. Miksi hän taisteli vihollista vastaan?

Opiskelijat. Hän taisteli vihollista vastaan ​​maansa puolesta.

Puheterapeutti. Kirjoita tämä lause vihkoon sanelun alla.

(Oppilaat kirjoittavat lauseen.)

Puheterapeutti. Kaverit, miten meidän pitäisi kohdella sotaveteraaneja?

(Oppilaat vastaavat, perustele.)

Puheterapeutti. Meidän on muistettava veteraanien sotilaalliset ansiot. Kohtele heitä kunnioittavasti. Auta, huolehdi heistä, onnittele heitä loman johdosta.

Auditiivinen valikoiva sanelu.

Puheterapeutti. Nimeä verbin aikamuodot ja kysymykset, joihin verbi vastaa.

Opiskelijat. Imperfekti. Mitä olet tehnyt? Mitä sinä teit?

Nykyaika. Mitä teen? Mitä hän tekee? Mitä he tekevät?

Imperfekti. Mitä sinä teit? Mitä tekee?

Puheterapeutti. Kirjoita annetusta tekstistä verbit kolmeen sarakkeeseen aikamuodon mukaan taulukoiden avulla.

Kielo

Teploemaskyn aurinko lämmitti maata. Puut peittivät tiheän lehtien. Tuuli heiluu niiden raskaat kruunut, ja pian se kantaa tuoksuvan tuoksun läpi metsän. Tämä lempeä kielo nosti valkoiset päänsä mehukkaiden ja kiiltävien lehtien maton yläpuolelle. Auringon säde murtautuu vanhan lehmuspuun oksien läpi. Aamukasteen pisarat syttyvät kieloihin iloisella tulella.

(Oppilaat katsovat kuvassa olevaa kieloa.)

(Oppilaat kirjoittavat verbit muistivihkoon ja taululle.)

Yhteenveto oppitunnista.

Puheterapeutti. Mikä merkittävä loma lähestyy? Mitä voit sanoa verbistä? Mitä sanoja kutsutaan tuoksi ääneksi ja ne kirjoitetaan eri tavalla, mutta ne ovat merkitykseltään samanlaisia?

(Oppilaat vastaavat kysymyksiin.)

Kirjallisuus

  1. Matveeva A. N. Temaattinen ja lopullinen koepaperit venäjäksi sisään ala-aste: Menetelmä. korvaus. – M.: Bustard, 1995.
  2. Eletskaya O.V., Gorbachevskaya N. Yu. Logopedinen apu vammaisia ​​opiskelijoita kirjoittaminen: Ideoiden muodostuminen tilasta ja ajasta: Menetelmä. korvaus. - Pietari: Kustantaja "Rech", 2005.

Aihe: Verbi. Puheenosan peruskäsitteet.

Tarkoitus: Yleistää lasten tietoa verbistä.

Tehtävät:

Systematisoi lasten tieto verbistä.

Opi esittämään kysymyksiä verbeistä.

Opeta lapsia määrittämään verbien sukupuoli, lukumäärä, aikamuoto.

Kurssin edistyminen.

Taiteilijanimi

Puheterapeutin toiminta

Esimerkkivastauksia lapsilta

Organin hetki.

Hei lapset.

Lapset istuvat alas

Käsiteltävän materiaalin toisto.

Mieti, mitä teit viime oppitunnilla. Ja kuka muistaa, minkä säännön opit viime oppitunnilla?

Anna minulle pronominit, jotka tiedät.

Tee minulle lause, jossa on pronomini prepositiolla (puheterapeutti kysyy kahdelta lapselta).

pronominit, heidän oikea kirjoitus ehdotusten kanssa.

Pronominit, joissa on prepositiot, kirjoitetaan erikseen.

Minä, me, sinä, sinä, hän, hän, se, he, minä jne.

Uusi aihe

Kuuntele sanoja, päätä mihin osaan puhetta ne kuuluvat (juoksee, rakensi, oppii, opettaa). Tänään puhumme verbistä. Ja nyt avaa muistikirjasi ja kirjoita yhdessä minun kanssani ylös oppituntimme päivämäärä ja aihe: huhtikuun neljästoista. Oppitunnin aiheena on "Verbi".

Muistatko mitä verbi tarkoittaa?

Verbi on osa puhetta, joka ilmaisee esineen toimintaa. Kirjoita vihkoon: tarkoittaa: kohteen toiminta.

Mihin kysymyksiin verbi vastaa?

Kirjataan ylös vastaukset kysymyksiin ... .. Miten verbit muuttuvat? Kirjataan: muuta: numeroiden, ajat, henkilöt ja menneisyydessä sukupuolen mukaan.

Muistetaan, mitä tarkoittaa muuttuminen ajan myötä. Toimia merkitsevä verbi voi myös osoittaa ajan, jolloin toiminto suoritetaan. Verbillä on kolme aikamuotoa: nykyisyys, menneisyys ja tulevaisuus. Present-verbit osoittavat, että toiminta osuu puhehetkeen ja vastaavat kysymyksiin mitä minä teen? mitä hän tekee? ("Teen sen nyt, kirjoitan kirjettä, korjaan jääkaappia") Mennyt aikaverbit tarkoittavat toimintaa, joka tapahtui ennen puhehetkeä ja vastaavat kysymyksiin: mitä teit, mitä teit? ("tein sen eilen, kirjoitti kirjeen, korjasi jääkaapin"). Tulevaisuuden verbit ilmaisevat toiminnan, joka tapahtuu puhehetken jälkeen - mitä teen? Mitä hän aikoo tehdä? ("Teen sen huomenna, kirjoitan kirjeen, korjaan jääkaapin").

Mikä osa lauseesta on yleensä verbi? oikein. Kirjoitetaan se kaavion muodossa: lauseessa se on predikaatti. Sääntökaavio on laadittu. Yritetään puhua verbistä taulukkomme mukaan.

Nämä ovat verbejä.

Lapset kirjoittavat ylös oppitunnin päivämäärän ja aiheen. Lisäksi analyysin edetessä lapset kirjoittavat yhdessä puheterapeutin kanssa säännön verbistä osana puhetta.

Kohteen toiminta.

Mitä hän tekee? Mitä tehdä? Mitä tehdä? Mitä hän aikoo tehdä? Mitä teen?

Aikamuodoilla, henkilöillä, numeroilla ja menneisyydessä - synnytys.

Predikaatti.

Yksi lapsi puhuu verbistä kaavion mukaan.

Harjoitus 280

Lue tehtävä (valitse kullekin substantiiville sopivin verbi).

Mieti nyt, mitkä näistä pareista ovat lauseita ja mitä voidaan kutsua lauseiksi. Perustele valintasi.

Kaupunkeja rakennetaan, voimalaitoksia rakennetaan, taloja rakennetaan, rautatiet tasoittaa. Sähke luovutetaan, lahja esitetään, kirja annetaan. Kaali leikataan, perunat kaivetaan, porkkanat vedetään ulos, kurkut korjataan. Puro virtaa, joki virtaa.

Lapset löytävät lauseita ja lauseita.

Etsi verbi.

Tule ulos (nimi) taululle ja kirjoita lauseet muistiin, kaikki muut kirjoittavat vihkoon: Kaverit istuttivat puun. Menemme huomenna eläintarhaan. Äiti leipoo minulle ja veljelleni kakun. Sinä ja minä kävelimme pihalla koiran kanssa. Etsi verbi, määritä sukupuoli, henkilö ja aikamuoto. Katso nyt tarjoukset huolellisesti. Mikä sääntö löytyi 2 ja 4 lauseesta?

Määrittää ajan, sukupuolen ja henkilön.

Sääntö:

prepositiot sisältävät pronominit kirjoitetaan erikseen.

Liikuntaminuutti

Kielletty liike. Toistat kaikki liikkeet minun jälkeeni, käden kielletty liike vyön päällä, sinun ei pitäisi tehdä sitä.

281.

Lukea. Kirjoita pois lisäämällä puuttuvat adjektiivien päätteet. Kirjoita aikamuoto kunkin verbin yläpuolelle ja kirjoita verbin jälkeen sulkeisiin kysymykset, joihin he vastaavat. Kirjoitamme ensimmäisen ehdotuksen. (Nimi) lue mitä sait.

Lapset suorittavat tehtävän muistikirjassa.

Tulokset

Muistetaanpa, mistä puheen osasta puhuimme tänään? Mitä hän tarkoittaa? Mihin kysymyksiin se vastaa? Miten se muuttuu? Kuka jäsen on ehdotuksessa? Hyvin tehdyt lapset. Oppitunti on ohi. Hyvästi.

Tietoja verbistä. Osoittaa kohteen toiminnan. Vastaa kysymyksiin…

Se vaihtelee numeroiden, henkilöiden, aikamuotojen ja menneisyydessä sukupuolen mukaan. Lauseessa on predikaatti

Puheterapiatunnin tiivistelmä (junior kouluikä, luokka 4) aiheesta "Verbi"

Tarkoitus: puheen leksikaalisen ja kieliopillisen rakenteen ja koherentin puheen kehittäminen.

Tehtävät:

  1. Verbisanakirjan laajennus.
  2. Yhtenäisen puheen kehitys.
  3. Lukutaitojen parantaminen.

Laitteet:

  1. Uzorova O.V., Nefyodova. Käytännön opas puheen kehittämiseen. - M .: Astel Publishing House LLC: AST Publishing House LLC, 2003.
  2. Efimenkova L.N. Kirjoitusten korjaus ja suullinen puhe opiskelijat alemmilla luokilla: opas puheterapeutille. - M.: Humanitaarinen julkaisukeskus VLADOS, 2001.
  3. Shukeilo V.A. Opitaan yhdessä. Opiskelemme intohimolla. Venäjän kieli peruskoulussa: opas vanhemmille ja opettajille. - Pietari: "Parity", 2004.
  4. Amosova N.N., Kaplina N.I. Käytännön työ palauttaa puheen potilailla, joilla on aivohalvaus, traumaattinen aivovamma ja muita aivosairauksia. Kolmessa muistikirjassa. - M .: V. Sekachev, kauppahuone IOI, 2003.
  5. Taulukot puheenosien nimillä, kysymyksillä ja nimityksillä.
  6. Tekstien tulosteet.
  7. koulutarvikkeet, tietokone.
  8. Koulutusohjelma "Perhementori: Venäjän kieli, peruskoulu".

Oppitunnin edistyminen:

1. Organisatorinen hetki. (3 minuuttia)

Muista puheen osat: sanat-objektit, sanat-merkit, sanat-toiminnot; kysymyksiin, joihin nämä puheenosat vastaavat.
Ohjeet: edessäsi ovat tabletit, joissa on puheosien nimet. Valitse jokaiselle puheenosalle kysymyksiä, joihin se vastaa, ja mitä kukin puheenosio tarkoittaa.
Lapsi: valitsee tarvittavat kysymykset ja symbolit jokaiselle tabletille.

2. Päärunko:

1. Poimi antonyymit verbeille (suullisesti). (3 minuuttia)
Ohje: Luen sanat, ja sinun on löydettävä antonyymit jokaiselle sanalle:
Muuttua kalpeaksi -
Aamunkoitto -
Sammuttaa -
Auttaa -
Naura -
Puhu -
Olla rakastunut -
Jäädyttää -
Tallentaa -

Lapsi: punastua, hämärtää, valoa, häiritä, itkeä, olla hiljaa, vihata, lämmetä, tuhota.

2. Oppitunnin aiheen esittely: mitä osa puhetta ovat kaikki nämä sanat?

(1 minuutti).
Lapsi: verbi.
Opettaja: Tänään puhumme yksityiskohtaisemmin verbeistä.

3. Verbien etsiminen: tietokoneohjelma"Mentori" (5 minuuttia).

Ohje: lue lauseet huolellisesti ja selvitä, onko lauseessa verbiä; jos on, nimeä se.
Lapsi: Lapsi noudattaa ohjeita.

Ohje: lue teksti "Frost auttoi" ja kirjoita kaikki verbit, jotka tapaat.
Frost auttoi.

Lapsi: lukee tekstin ja kirjoittaa verbit jokaisesta lauseesta.

5. Liikuntakasvatus.(1 minuutti) - harjoitus parantaa aivoverenkiertoa. (toista 2 kertaa)

  • Aloitusasento - istuu, kädet vyöllä.
  • Käänny pään oikealle.
  • Aloitusasento.
  • Käänny pään vasemmalle.
  • Aloitusasento.
  • Kallista päätäsi varovasti taaksepäin.
  • Aloitusasento.
  • Kallista päätäsi varovasti eteenpäin.
  • Aloitusasento.

Ohje: lue teksti, etsi kirjoittajan virhe. Korvaa toistuvat sanat synonyymeillä ja kirjoita ne ylös. Mitä puheen osia nämä sanat ovat?
Lapsi: lukee tekstiä, valitsee sanat, jotka ovat merkitykseltään läheisiä.
Ilja Ivanovitš meni metsään. Amur-koira meni (juoksi) hänen perässään. Metsästäjä näki jäniksen jalanjäljet ​​lumessa. Koira meni (otti jäljen) polkua pitkin. Pensaiden takaa tuli jänis. Amur-koira lähti nopeasti (ryntäsi) pedon perään. Mutta tällä kertaa viekas lähti (pakeni).

Lapsi kirjoittaa synonyymejä ja tunnistaa puheenosat.

3. Loppuosa. (4 minuuttia)

Ohje: muista mikä verbi on, mihin kysymyksiin se vastaa ja mitä se tarkoittaa. Mitä ovat synonyymit? Mitä antonyymit ovat?
Lapsi: verbi on osa puhetta, joka vastaa kysymyksiin mitä tehdä? Mitä tehdä? Ja ilmaisee kohteen toimintaa.
Synonyymit ovat sanoja, joilla on läheinen merkitys.
Antonyymit ovat sanoja, joiden merkitys on vastakkainen.

Materiaali opiskelijoille.

Tehtävään numero 4.

Frost auttoi.
Metro rakennettiin Moskovaan. Pehmeä maa hiipi. Vesi juoksi puroina. Työ on pysähtynyt. Jäähdytyskone tuli maan alle. Maanalainen suo oli jäässä. Tunnelin seinät muuttuivat kiinteiksi. Vesi ei mennyt seinien läpi. Joten pakkanen auttoi rakentamaan metroa.

Kirjoita verbit tekstistä:

1.________________________________________________________

2.________________________________________________________

3._______________________________________________________

4._______________________________________________________

5. ________________________________________________________

6._______________________________________________________

7.________________________________________________________

8._____________________________________________________

9._____________________________________________________

10._____________________________________________________


Tehtävään numero 6.
Ilja Ivanovitš meni _________________________ metsään.

Häntä seurasi ___________________________________ koira Amur.

Metsästäjä näki jäniksen jalanjäljet ​​lumessa.
Koira seurasi jälkiä.

_________________ jänis tuli ulos pensaiden takaa.

____________________________ koira Amur lähti nopeasti pedon perään.

Mutta tällä kertaa huijari lähti ___________________________________.

Kunnan itsenäinen esiopetuslaitos

"Lasten kehityskeskuksen päiväkoti nro 6"

Etutunnin tiivistelmä

esikouluryhmässä

aiheesta:

"Etuliitteiset verbit"

Istunnon suunnitteli ja veti:

Opettaja puheterapeutti

Simonova Elena Valerievna

Aihe: "Etuliitteiset verbit"

Kohde: oppia käyttämään adjektiiveja oikein.

Tehtävät:

  1. Harjoittele uusien sanojen muodostamista etuliitteen avulla yhdestä varresta.
  2. Harjoitus liikeverbien valinnassa tilamerkityksillä etuliitteineen.
  3. Opi valitsemaan oikea etuliiteverbi lauseeseen ja lauseeseen.
  4. Tutustuttaa lapsia käsitteeseen "etuliite", "sanapala", jonka avulla muodostetaan uusia sanoja.
  5. Kehitä huomiota, muistia, perusajatteluprosesseja.

Oppitunnin edistyminen

1) Ajan järjestäminen

Puheterapeutti tervehtii lapsia ja pyytää heitä menemään seisomaan tuolien taakse.

Puheterapeutti:

Kaverit! Katsoin hiljattain satua Baba Yagasta. Hän lensi taivaalla laastissa.

Täällä Baba Yaga lensi, lensi metsään ...

Baba Yaga ... lensi metsään.

Puulle...

Puun takia...

Pensaan alla...

Pensaan alta...

Mökille ... lensi ylös.

Mökin ympärillä... lensi ympäriinsä.

Putkeen... lensi sisään.

Ikkunasta... lensi ulos.

Käydessään Serpent-Gorynychissa ... lensi pois.

Hyvin tehty pojat! Olet nimennyt monia toimintasanoja.

2) Nyt näytän sinulle esityksen. Tätä varten tarvitsen: lasin, kupin ja kannun vettä. Teen jotain näille tavaroille. Sinun täytyy seurata minua tarkasti ja kertoa minulle, mitä tein.

Joten kaverit, mitä minä tein?

Kaadettiin (lasissa ei ollut vettä, mutta nyt se on ilmestynyt).

Lisätty (lasissa oli jo vettä, mutta nyt sitä on enemmän).

Hän joi (lasissa oli vähemmän vettä).

Kaadoin sen (lasissa ei ole enää vettä, mutta nyt se on kupissa).

Kaatunut (nyt lokero on märkä).

Polila (kukka).

Kaadettiin (lelunorsu kastui).

Kaadettiin pois (kuppiin ei jäänyt vettä).

3) Katsokaa kaverit! Perhonen tuli tunnillemme.

Perhonen huoneessa ... lensi sisään ja istui pöydälle.

Pöydältä perhonen ... nousi.

Kukaan ... lensi ylös.

Kukan ympärillä ... lensi ympäriinsä ja istui kukan päällä.

Kukasta... lensi pois

Lasilla... lensi yli.

Lasista ... lensi pois.

Pöydän alle... lensi sisään.

Pöydän alta... lensi ulos.

Ja huoneesta kadulle ... lensi pois.

Kaverit! Kaikki nimeämämme sanat ovat soundiltaan samanlaisia. Ja ne eroavat kappaleista (etuliitteistä). Siksi niillä on eri merkitys.

4) Liikuntakasvatus

On hyvä olla kuljettaja (Käännä kuvitteellista ohjauspyörää)

Ja pilotti on parempi. (Tuo suorat kädet sivuille)

Menisin lentäjien luo, (heilutan käsiäni ylös ja alas)

Anna minun olla opetettu.

Kaadan bensiiniä säiliöön, ("Kaada" bensiiniä)

Käynnistän potkurin, (ympyräliikkeet oikealla kädellä)

Vie moottori taivaaseen, (suorat kädet ylös, seiso varpailla)

Lintujen laulamiseen. (kuvaa lintua käsillä)

5) Olipa kerran kissa, joka teki kaiken toisin päin. Jos he sanovat hänelle: "Katso, poika ryömi pöydän alle." Hän vastaa: "Ei, poika tuli ulos pöydän alta!"

päästä sisään - ulos.

juosta - loppua.

enter - exit.

mene pois - tule ylös.

juosta karkuun - juosta karkuun.

enter - exit.

lentää sisään - lentää ulos.

aja ylös - aja pois.

avaa sulje.

ryömi - ryömi.

tule - mene.

roll - roll off.

lentää ylös - lentää pois.

6) Kaverit! Yhdessä upeassa metsässä pienessä talossa asuu ystävällinen lääkäri Aibolit. Aibolit rakastaa eläimiä kovasti. Ja sitten eräänä päivänä hän sairastui. Erilaiset eläimet ryntäävät tapaamaan ystäväänsä. Ja mitä, saat selville, kun katsot kuviasi.

Niin, ja Aibolit ryntää puput, kantarellit ja linnut. Mutta he kaikki saapuivat eri tavoin. Puput ratsastivat, kantarellit juoksivat ja linnut lensivät.

Linnut lensivät, lensivät. Lensimme joelle... Joen yli ... lensi. Taloon... lensi ylös. Talon ympärillä... lensi ympäriinsä. Talon takana ... lensi sisään. He lensivät ulos talosta. Talossa... lensi sisään.

Puput Aibolitille ratsastivat, ratsastivat. Saavuimme joelle ... saavuimme. Joen toisella puolella sillalla ... muutti. Pihalle... sisään. Talon ympärillä ... ajoi ympäriinsä. Talon takana ... pysähdyimme. Talon takia... lähdimme. Kuistille ... ajoi ylös.

Kantarellit juoksivat viimeisinä Aibolitiin.

Ketut juoksivat, juoksivat. Joelle... juoksi. Joen yli ... juoksi poikki. Kotiin... juoksi ylös. Talon ympäri... juoksi ympäriinsä. Talon takana... he juoksivat. Talossa ... juoksi.

Kävikö kaikki eläimet Aibolitissa? Kaikki. Hän iloitsi ja alkoi pian toipua.

7) Oppitunnin tulos, lasten toiminnan arviointi.


Vanhempainkokous aiheesta:

"Ominaisuudet ja ongelmat puheen kehitys keskimääräisillä lapsilla esikouluikäinen. Ennaltaehkäisy puhehäiriöt»

Valmistelija: puheterapeutti Yagfarova A.Sh.

2016

Suorituslomake: pyöreä pöytä

Jäsenet : johtaja, MMR:n apulaisjohtaja, keski-ikäisten ryhmien kasvattajat, puheterapeutti, vanhemmat

Kohde : puheen merkityksen paljastaminen lapsen persoonallisuuden kokonaisvaltaisessa kehityksessä.

Tehtävät : tutustuttaa vanhemmat keski- esikouluikäisten lasten puheenkehityksen piirteisiin ja ongelmiin sekä sen kehittämisen menetelmiin ja tekniikoihin; analysoida ryhmien lasten puhekehitystä; esitellä puhepelejä, joita on hyödyllistä pelata lapsen kanssa kotona; edistää lasten kommunikatiivisten ominaisuuksien kehittymistä; edistää viestintäkulttuuria; ottaa vanhemmat mukaan pedagoginen prosessi ja ryhmäelämää.

Tapahtuman suunnitelma:

1. Johdanto.

2. Työpaja aiheista:

a) opettajan puhe aiheesta: "Hienojen motoristen taitojen vaikutus esikoululaisten puheen kehitykseen."

b) kouluttajan puhe aiheesta: "Kuinka kehittää oikeaa hengitystä."

c) kasvattajan puhe aiheesta: "Perheen rooli lasten puheen kasvatuksessa. Pelit ja pelitehtävät lasten puheen kehittämiseen kotona.

d) opettajan puhe aiheesta: "Artikulaatiovoimistelu on mielenkiintoista ja hyödyllistä"

3. Vanhempien tapaaminen puheterapeutin opettajan kanssa.

4. Viimeinen osa.

Kokouksen edistyminen:

Johdanto-osa

Hyvää iltaa rakkaat vanhemmat! Olemme iloisia voidessamme tavata sinut. Kiitos, että käytit aikaa vanhempainkokoukseen.

Tänään puhumme yhden ihmisen tärkeimmistä kognitiivisista prosesseista - puheesta. Kokouksen teema:Keski- esikouluikäisten lasten puheenkehityksen piirteet ja ongelmat. Puhehäiriöiden ehkäisy". Sinulle tarjotaan erilaisia ​​​​tehtäviä, opettajat tutustuttavat sinut tämän ikäisten lasten puheenkehityksen normeihin, he suorittavat myös mestarikursseja hienomotoristen taitojen kehittämisestä, oikeasta puhehengityksestä ja puheen osista. artikuloiva voimistelu. Toivomme sinun osallistuvan aktiivisesti niiden toteuttamiseen.

Lapsen persoonallisuuden täysi kehitys on mahdotonta ilman hänen opettamistaan ​​oikeaan puheeseen.Monilla koulun kynnyksellä olevilla lapsilla on vakavia puhevaikeuksia: he eivät osaa selittää jotain, todistaa sitä, rakentaa lausetta oikein, heidän päättelynsä on joskus epäjohdonmukaista.

Kyselyn tulokset. Sinulle toimitettiin kyselylomake, jonka tulosten analysoinnin jälkeen tulimme siihen tulokseen

Puheterapeutti : - Mitä mieltä olette, mitä haluaisitte nähdä lapsen puheen, kun hän tulee kouluun?

Puheen tulee olla:

    Lukutaito

    ymmärrettävää

    Ilmeikäs

    merkityksellinen

    rikas

Ja mitä oikeasti tapahtuu

Mutta todellisuudessa sisään nykyaikaa lapsemme viettävät vähän aikaa vanhempiensa seurassa (enemmän tietokoneella, television katselun tai lelujen kanssa) ja harvoin kuuntelevat tarinoita ja satuja äidin tai isän huulilta ja kehittyvät vain kotona puhetunnit- Jotkut ovat erittäin harvinaisia. Joten käy ilmi, että lapsen puheeseen liittyy paljon ongelmia, kun he tulevat kouluun.

Kysymys vanhemmille: Mitä ongelmia voimme kohdata koulun edessä?

Vastaus: - Tämä on huonoa puhetta yksitavuisilla lauseilla, kyvyttömyys säveltää oikeita lauseita, yhdistää ne tarinaksi, ei ilmeistä puhetta, huono sanamuoto, heikentynyt ääntäminen, heikentynyt foneeminen kuulo.

Tänään opettajat esittelevät puhehäiriöitä ehkäiseviä tekniikoita ja työmenetelmiä. Valtava rooli oikean puheen muodostumisessa on hienomotoristen taitojen kehittämisellä. Tämän aiheen paljastaa meille ryhmän 14 opettajaKhusainova Razina Maratovna

Oikealla hengityksellä on erityinen rooli äänen ääntämisen muodostumisessa.. Tämän ongelman paljastaa meille keskiryhmän opettaja.

Liite 1

Tiedetään, että peli on esikouluikäisen lapsen ensisijainen toiminta. Loppujen lopuksi hän näkee maailman niin. Puheen kehittämiseen tähtäävien pelien avulla lapsi hankkii johdonmukaisen puheen ja verbaalisen kommunikoinnin taidot.

Keskiryhmän opettajaZakieva Zulfiya Samatovna kertoa sinulle peleistä, joita voit pelata kotona.

Perheen rooli lasten puheen kasvatuksessa. Pelit ja pelitehtävät lasten puheen kehittämiseen kotona.Liite 2

Puheterapeutti: Oikea, ilmeikäs puhe on hyvä muotokuva ihmisestä. Puhe ei ole synnynnäinen lahja. Kaikki alkaa lapsuudesta. Vaikka lapsen äänten ääntämisen hallinta on normaalia, äänen ääntämisen ja sanelun parissa on työskenneltävä, koska. selkeä ja oikea puhe on avain onnistuneeseen viestintään.

Monilla aikuisilla ja lapsilla on epäselvä, epäselvä puhe. Tämä johtuu huulten ja kielen hitaista, energiattomista liikkeistä sekä alaleuan vähäisestä liikkuvuudesta. Kerro minulle, mitä me teemme, kun haluamme vahvistaa käsivartemme ja jalkojen lihaksia?

Vanhemmat: Harjoittelemme, harjoittelemme liikuntaa, käymme hieronnassa.

Puheterapeutti: Kyllä, olet oikeassa. Myös poskissamme, huulissamme ja kielessämme on lihaksia. Näitä puhelaitteen lihaksia voimme harjoitella avulla

nivelvoimistelu. Kharisova Gulnara Talgatovna kertoo meille artikulaatiovoimistelun merkityksestä.

Kouluttajan Gulnara Talgatovna Kharisovan puhe "Artikuloiva voimistelu on mielenkiintoista ja hyödyllistä"

Käsien ja jalkojen voimistelu on meille tuttua ja tuttua. Loppujen lopuksi on selvää, miksi harjoittelemme lihaksia - jotta niistä tulee vahvoja, ketteriä, liikkuvia. Kieli on puheelinten päälihas. Ja hänelle, kuten mille tahansa lihakselle, voimistelu on yksinkertaisesti välttämätöntä.1. Oikea-aikaisten artikulaatiovoimistelutuntien ja puhekuuloa kehittävien harjoitusten ansiosta jotkut lapset voivat itse oppia puhumaan selkeästi ja oikein ilman asiantuntijan apua.

2. Monimutkaisista puhehäiriöistä kärsivät lapset selviävät puhevirheistään nopeammin, kun puheterapeutti alkaa työskennellä heidän kanssaan: heidän lihaksensa ovat jo valmiina.

3. Artikuloiva voimistelu on erittäin hyödyllistä myös lapsille, joilla on oikea, mutta hidas ääntäminen ja joista he sanovat, että heillä on "puuroa suussa". On muistettava, että äänten selkeä ääntäminen on perusta kirjoittamisen oppimiselle alkuvaiheessa.

4. Artikulaatiovoimistelutunnit antavat kaikille - sekä lapsille että aikuisille - mahdollisuuden oppia puhumaan oikein, selkeästi ja kauniisti.


Aluksi nivelvoimistelu on suoritettava peilin edessä. Lapsen tulee nähdä, mitä kieli tekee. Älä ole järkyttynyt, jos jotkin harjoitukset eivät toimi ensimmäisellä kerralla edes sinulle. Yritä toistaa ne lapsesi kanssa ja tunnustaa hänelle: "Katso, minäkään en pysty siihen, yritetään yhdessä." Ole kärsivällinen, lempeä ja rauhallinen, niin kaikki järjestyy.
Harjoittele lapsesi kanssa päivittäin 3-4 minuuttia. Pitää aloittaa yksinkertaisia ​​harjoituksia ja ei saa tarjota lapselle enempää kuin 2-3 harjoitusta kerrallaan. Jokaista häiriintynyttä ääniryhmää varten on erityisiä harjoituksia, jotka suoritetaan yksilöllisesti puheterapiatunnit. Mutta on myös harjoituksia, joita lapset voivat tehdä kotona vanhempiensa kanssa ja sisällä päiväkoti kasvattajien kanssa.

Harjoitusta suoritettaessa käytetään erilaisia ​​pelitekniikoita: satu, musiikillinen säestys, värikkäitä kuvia. Tänään kokeillaan myös nivelvoimistelua. Kielemme kävelevät eläintarhassa. Artikulaatiovoimistelu on nimeltään "Tarina siitä, kuinka kieli meni eläintarhaan".

Muistutuksia nivelvoimistelun suorittamisesta

Puhe: Puheterapeutti Yagfarova A.Sh.

Meidän päiväkoti toimii puheterapiakeskus.. Työtä tehdään seuraavilla aloilla:

Äänen ääntämisen korjaus;

Työ puheen kieliopillisen rakenteen parissa;

Hienomotoristen taitojen kehittäminen, oikea puhehengitys;

Yhtenäisen puheen kehitys.

Lapset saavat ensiapua. valmistelevat ryhmät. Käytössä Tämä hetki Tutkin keskimmäiseen ryhmään 57 lasta. Puhehäiriöiden syyt voivat olla seuraavat tekijät:

Ongelmia raskauden tai synnytyksen aikana, myös toissijaisia ​​syitä ovat aivohalvaukset, kaatumiset, vilustuminen, sairauksien ennenaikainen hoito. Jos lapsellasi on puhehäiriö, ota yhteyttä neurologiin, psykiatriin, lastenlääkäriin, defektologiin ja puheterapeuttiin. Korjausprosessi voi vaihdella 2-3 kuukaudesta kahteen vuoteen, kaikki riippuu lapsen yksilöllisistä ominaisuuksista ja kyvyistä, kotitehtävistä. Lapset, joilla on monimutkaisia ​​häiriöitä, otetaan puheterapiakeskukseen, vanhempia varoitetaan, komissiota varten on tuotava avohoitokortti.

Puheterapeutti: Kun kommunikoit lapsen kanssa, opeta häntä puhumaan suosikkileluistaan, perheenjäsenistä, lepopäivästä vapaapäivänä, mielenkiintoisista tapahtumista lapsen ja hänen läheistensä elämässä, jännittävistä kävelyretkistä luonnossa, ulkona kaupungista jne. Mitä enemmän puhumme lapsen kanssa, mitä enemmän näytämme ja kerromme hänelle, sitä parempi hänen kehityksensä.

Puheterapeutti: Ja nyt on mahdollisuus sanoa sanasi esikoululaisten puheen kehityksestä kaikille sanassa - viestikilpailussa. Jotta lapsellani olisi hyvin kehittynyt puhe, minun on (pitäisi) ...

Puheterapeutti: Haluamme puolestaan ​​ilmaista kiitollisuutemme osallistumisestasi, aktiivisuudestasi. Meillä oli ilo kommunikoida kanssasi. Haluan todella, että kaikki, mitä opit ja muistat tänään, jää sinulle, jotta kotisi on iloinen ja mukava. Kaikki yhteensäsinullehyvä.

Viimeinen osa

Yhteenveto .