Talvises metsas nähtamatud niidid 2. Talvises metsas nähtamatud niidid - Ülevenemaaline keskkonnafestival “Hoolitse oma planeedi eest!” - Võistlustööd - Artiklite kataloog - DIA "CREATIV"

Rubriigi teema: Loodus.

Tunni teema: Nähtamatud lõimed sisse talvine mets.

Tunni eesmärgid: tutvustada õpilastele looduslikud ühendused talvises metsas.

Ülesanded:
Hariduslik: süstematiseerida ja laiendada õpilaste arusaamu loomadest, taimedest, nende eluviisist ja ökoloogilistest seostest.

Arendav: arendada analüüsi-, võrdlemis-, arutlus- ja loogiliste seoste loomise oskust.

Haridus: kasvatada lugupidavat, ettevaatlik suhtumine loodusele, soov teha koostööd, osaleda millegi uue otsimisel.

Tunni tüüp: kombineeritud tund.

Tunnivarustus: arvuti, multimeediaprojektor, ekraan, tunni esitlus teemal: “Nähtamatud niidid talvises metsas”

Tunniplaan

1. Aja organiseerimine- 5 minutit

2. Põhiosa – 35 minutit

1) Kodutööde kontrollimine – 15 minutit
2) Kehalise kasvatuse tund – 3 minutit
3) Uue materjali tutvustamine – 10 minutit
4) Käsitletava materjali koondamine – 7 minutit

3. Lõpuosa – 5 minutit

Tundide ajal

I. Organisatsioonimoment.
- Tere päevast! Alustame oma õppetundi!
Kutsun teid külastama väga ilusat aastaaega ja
Mis aastaaeg on, saate mõistatusest teada:

Lumi põldudel
Jää jõgedel
Tuisk kõnnib.
Millal see juhtub? slaid 2

Kõik ümberringi on valge ja sinine,
Kõik on õhukeses varjupitsis.
Ja mets on kaetud koheva härmatisega, liumägi 4
Magasin esimeste kevadpäevadeni.

Mis sa arvad, millal talv tuleb?

Milliste märkide järgi tunneme ära talve saabumise?
külm, õhutemperatuur alla nulli slaid 5
jõed olid kaetud jääga ja maad lumega,
sageli sajab lund,
päev on lühike,
Ma ei kuule linde
külmad

Kõik on õige! Talv on kalendri järgi 1. detsember. Teadlased usuvad
ut talve alguses 22. detsembril. Sel päeval tõuseb päike
madalal, madalal taevas, varjud on pikad ja päev on kõige lühem
aastas.

II. Kodutööde kontrollimine.

Nüüd näeme, kuidas talv elu mõjutas
taimed ja loomad. Kuidas puud talvituvad?
- Lehtpuud neil on lehed maha kukkunud ja okaspuud seisavad liumägi 6
roheline.
- Kuidas põõsad ja kõrrelised talvituvad?
- Põõsad langetavad lehti, kõrrelised muutuvad kollaseks, kuid mitte kõik.
- Millised maitsetaimed lähevad lume all roheliseks?
- Maasikad, sõraline muru ja ka rohetavad lume all
talinisu, rukis.
- Miks nad ei külmuta?
- Lumi kaitseb pakase eest. Mida rohkem lund, seda lihtsam
taimed taluvad talvekülma.

Siin näeme seost elava ja eluta looduse vahel.

Kuidas loomad talvituvad?

Jänes on öine elanik. Veedab päeva eraldatud kohtades: all
langenud puud, põõsastes, kuusekäppade all. Tugevas
pakane kaevab lumme kuni pooleteise meetri sügavused augud.
Toitub õhukestest haava-, paju- ja kaseokstest. Okstest
paksemad, närib ainult koort, sööb kuiva rohtu. slaid 7

Rebane püüab jäneseid, kuid tema põhitoiduks on närilised,
kokku hallhiired, kes on punahiirtest aeglasemad
ja hiired. Rebaste jahti närilistele nimetatakse hiirejahiks.
Rebane puhkab tavaliselt otse lumel, avatud urgudes -
kuskil keset põldu mäe otsas. Rebane on siin turvalisem.
Näete selgelt kõike, mis ümberringi toimub.

Hunt on tugev, intelligentne kiskja. Tema saak ei ole
ainult jänesed, aga ka suured loomad - metssiga, põder. Tavaliselt hundid
jahti väikestes karjades. Nad suudavad kaua ja järjekindlalt taga ajada
saada oma saak. Tõsi, sügavas lahtises lumes nad
raske on joosta ja sageli jäävad hundid nälga.

Põder on metsahiiglane. Kõik see ulatub kuni 400 kg-ni. Sellised
loom vajab palju toitu. Põder rändab aeglaselt põõsaste vahel ja
noored puud söövad nende oksi. Kui kohtad langenud meest,
uus haab, närib koort. Kogu see toit on madala toiteväärtusega -
ny. Teadlased on välja arvutanud, et põder võib päevas rohkem süüa
1700 filiaali!
Aeg-ajalt põder puhkab, mattub lahtise lume sisse.
Ja siis tagasi toidu juurde.

Kõige märgatavam loom metsas on orav. Metsas, kus on palju lohkusid
lehtpuud, orav elab õõnsuses. Kui neid pole, ehitage
pesa. Oravate põhitoiduks on okaspuude seemned. Arvutama
tano: et loom oleks rahul, peab loom selle päevaga tühjendama
kakskümmend kaheksa kuusekäbid või 380 mänd. Orav ikka
otsib pasknääri talvehoidla lume alt üles, siis kaevab üles
sügisel ristnoka poolt maha kukkunud käbi. Orava näljastel aastatel
sööb puude, eriti kuusepungasid. Söömine talvevarud:f-
ludi, sarapuupähklid, seened.

Kuidas linnud talvituvad?
- Putukatest toituvad linnud on lennanud soojemasse kliimasse
servad. harakad, tihased, varblased, pähklipuu,
rähn, ristnokk. Nad jätkavad juhtimist aktiivne pilt elu. slaid 8
varblased, harakad, varesed toituvad inimasustuste läheduses
ka. Rähnid ja pikad toituvad putukate vastsetest, saades
neid puude koore alt. Pasknäärid, kuldnokad, tihased koguvad
ülejäänud puuviljad ja taimede seemned.

Millised linnud tulevad meile talveks põhjast?
- Nad lendasid meile talveks põhjapoolsed piirkonnad härgvindid
ja vahatiivad. Pihlaka marjad neile - parim ravim.
Talv on loomade, seega ka inimeste, elus raske aeg
toidab neid.

Poisid, kuidas saate aidata lindudel sellest raskest ajast üle saada?
-Saad teha sööturi, riputada selle puu külge ja tuua sinna liumägi 9
toit, riputa akna lähedale seapekk – tihastele.
(Võttes laste vastustest kokkuvõtte, avab õpetaja tahvlil diagrammi)
III. Kehalise kasvatuse minut
Päike soojendab maad nõrgalt,
(Käed üles ja alla)
Öösel säriseb pakane,
(Käed vöökohal, külgedele painutatud)
Lumenaise hoovis
(Käed vöökohal, pööra ümber) libistage 11
Porgandi nina sai valgeks.
(Lapsed näitavad nina)
Järsku oli jões vesi
liikumatu ja kindel
(Hüppab paigale)
Tuisk on vihane
Lumi keerleb
(Lapsed keerlevad)
Pühib kõik ümberringi
Lumivalge hõbe.
(Imiteerige kätega liikumist)

IV. Arva ära mõistatused

Metsa vahel
Sepad sepistavad.
(Rähn)

Hall kasukas suveks,
Teist värvi talveks.
(jänes)
Ilma tiibadeta
A kiiremini kui lind slaid 12
Lendab puult puule.
(Orav)
Talvel õunad okstel.
Koguge need kiiresti kokku;
Ja äkki lendasid õunad üles -
Lõppude lõpuks on see... (Huljavindid)
Milline tüdruk?
Ei õmbleja ega käsitööline.
Ta ei õmble ise midagi,
Ja nõeltes aasta läbi.
(Kuusk)

Poisid, mis teie arvates on neil loomadel ühist?
- Nad on kõik kuuse peal või peidus kuuse käppade all.
- Loomad peidavad end kuuseokste vahele ja leiavad toitu.

V. Töö tunni teemaga.

"Nähtamatud niidid talvises metsas"
- Mida me nimetame nähtamatuks lõimeks?
- Nähtamatuteks lõimedeks nimetasime looduses eksisteerivaid seoseid.
kõikjal.
Elutu ja Elav loodus, taimed ja
loomad, erinevad loomad.

Täna vaatame seda seost.
Kuusk on üks meie huvitavamaid ja ilusamaid puid
metsad.

Vaata joonist.
Kuidas on loomaelu seotud kuusega?
- Loomad söövad kuuseseemneid. slaid 13
- Nad peidavad end kuuseokste vahele, nende alla.
- Ristnokad ehitavad kuusepuudele talvel pesad ja toidavad neid kuusega
oma tibude seemneid.

Kuid ka loomade "sõprade" vahel on seos
sõid. Niisiis on ristnoka toitmisel omapära: kuusekäbi korjates,
ta sööb sellest ainult osa seemnetest ja viskab siis minema. Ristnokkade visatud käbisid korjavad lumest üles oravad ja rähnid ning see hõlbustab neil toidu leidmist. Kuid veelgi olulisemad on need, mis on ristnootidega maha kukkunud
käbid metshiirtele ja hiirtele, kes neid ise puudelt korjata ei saa.
Nii huvitav on talvise metsa elu, kui keerulised, kuigi esmapilgul nähtamatud seosed talvises metsas.

Vaid ühe jõulupuu näitel veendusime, et see
toimib loomade varjupaigana ja varustab neid toiduga.

Kes on kuusega sõber?
Orav. Ristnokad.
Jänes. Nirk.
Metsis. Hiired.

Miks nad kuusega sõbrad on?
- Kuusk annab loomadele toitu ja kaitseb neid halva ilma eest.

Poisid, mis te arvate, kas nende loomade vahel on seos?
-Ristnokka söötmisel on järgmine omadus: koonuse äravõtmine
kuusk, ta sööb sellest ainult osa seemneid ja siis viskab käbi.

Kas sa arvad, et keegi võtab peale metsaelanikud, ristnokkidega visatud käbid?
- Orav – see muudab tal toidu leidmise lihtsamaks.
Hiired, hiired - nad ei saa neid ise korjata.

Mõelge, miks võite neid kuuse sõpradeks nimetada?
- Neid ühendab toiduahel ja levivad seemned.

Kas sa arvad, et kui kuusel poleks selliseid sõpru, siis nad saaksid
kas seemned satuvad maasse?
Selgub, et kuusekäbid avanevad iseenesest juba veebruaris
Suve- või märtsipäike hakkab neid soojendama ning nendest pudenevad välja kerged tiivulised seemned, mille tuul üles korjab ja eri suundadesse kannab.

Seega olime vaid ühe jõulupuu näitel veendunud, et see
ühendatud nähtamatute niitidega loomadega, sest see toimib neile peavarjuna ja varustab neid toiduga.

Millisele pühale on see leht pühendatud?
-Miks sa arvad, miks jõulupuule see puhkus ei meeldi?
- Kombe kohaselt minnakse metsa ja langetatakse aastavahetuse tähistamiseks sadu, tuhandeid jõulupuid. Mees üritab kaunistada slaidi 14
teie kodu vaid mõneks päevaks, see hävitab terve puu, palju puid.
- Mida see endaga kaasa toob?

Mida me saame järeldada?
- Peame mõtlema, kas tasub osta päris.
Jõulupuu, kas poleks parem jätta see metsa ja kaunistada maja kunstlikuga? (F/m laul "Väikesel jõulukuusel pole talvel külm.")
-Hoolitse kuuse eest!
Kuuskede langetamisega jätame loomad ilma kodust, peavarjust ja toidust.

VI. Toiduahelate ülevaade.
Ülesande täitmine töövihikutes lk. 54
Kirjutage lahtritesse nende loomade nimed, kes libisevad 15
püherdama kuuseseemnetes

V. Kokkuvõte.
-Mida me nimetame nähtamatuks lõimeks, slaid 16
-Kas neid on talvises metsas?

VII. Kodutöö.
1. Tee toiduahel, alustades kuuseseemnetest.
2. Tee plakat, et kaitsta jõulupuud maharaiumise eest.
3. Valmistage vanaraua materjalidest jõulukuuse makett.

Kasutatud raamatud:
Pleshakov A.A., Õpik “Maailm meie ümber”, I osa – Moskva:
"Valgustumine", 2009
Kazakova O.V., N.A. Sboeva. Kursuse tunniarendused
« Maailm. 2. klass" - M. "Prosveštšenije", 2006
Pleshakov A. A. Rohelised lehed: raamat õpilastele
Algklassid - M.: “Prosveštšenije”, 2007.
Plešakov. A. A. Töövihik 2. klassi õpiku jaoks. 1 tund
“Maailm meie ümber” M.: “Valgustumine”, 2009.

Plaan – tunni “Maailm meie ümber” kokkuvõte

teemal “Nähtamatud niidid talvises metsas”

MBOU Balyksinskaya keskkool

Sektsiooni teema

Tunni teema

Talvises metsas nähtamatud niidid.

Tunni tüüp

Kombineeritud.

Tunni eesmärk

Teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine talvemuutustest elu- ja elutu loodus.

Tunni eesmärgid

Tutvustage lastele elutu ja elava looduse muutusi talve saabudes.

Sõnastage mõisted: talvised nähtused looduses.

Rikastage laste teadmisi looduslikest seostest.

Oodatud Tulemus

Võtab õpiku tekstist ja illustratsioonidest välja infot seoste kohta looduses;

Analsib õpikus olevat joonist ja skeemi;

Korreleerib need omavahel.

Jälgib skeemi järgi kuuse ja metsaloomade seoseid;

Simuleerib ühendusi talvises metsas kasutades erinevaid meetodeid skeemid;

Uuritud nähtamatutest lõimedest rääkimiseks kasutage diagramme (mudeleid);

Õppetunni sammud

Õpetaja tegevused (tüüpilised dialoogifraasid)

Õpilaste tegevused

(väidetav)

Motivatsioon õppetegevuseks

Oleme tähelepanelikud. Meile meeldib võrrelda ja üldistada. Naeratage üksteisele. Soovime kõigile õnne – asuge tööle! Tere hommikust!

Töökoha ettevalmistamine tunniks.

Teadmiste värskendamine

Tuletame meelde......

Teatud kuningriigis, teatud riigis nad elasid - nad olid......

Ei - ei, mitte kuningas ja kuninganna.....

Kõik need kuningriigid on erilised. Nad ei ole kaugel, vaid meile väga lähedal, meie ümber. Need on looduse kuningriigid.

Viime teid reisile läbi elava ja elutu looduse kuningriigi.

Milliseid eluslooduse kuningriike te teate?

Millised on elutu looduse peamised kuningriigid?

Õpilane vastab

Loomad, taimed, linnud, bakterid, seened.

Kivid, päike, pilved, vesi.

Haridusprobleemi püstitamine ja lahendamine

Ütle mulle, kas looduses on seoseid?

Kordame looduses olevaid seoseid, nimetagem neid erinevalt nähtamatuteks lõimedeks.

Nähtamatud niidid – ühendused looduses

Mõelge, kuidas inimene saab need sidemed katkestada?

Täna kutsun teid külastama väga ilusat aastaaega ja mis aastaaeg see on, saate mõistatusest teada:

Lumi põldudel

Jää jõgedel

Tuisk kõnnib.

Millal see juhtub?

Milliste märkide järgi tunneme ära talve saabumise?

Jätame meelde talvekuud.

Nüüd näeme, kuidas mõjutas talv taimede ja loomade elu. Kuidas puud talvituvad?

Kuidas põõsad ja kõrrelised talvituvad?

Miks nad ei külmuta?

Siin näeme seost elava ja eluta looduse vahel.

Kuidas loomad talvituvad?

Kehalise kasvatuse minut.

Päike soojendab maad nõrgalt,

(Käed üles ja alla)

Öösel säriseb pakane,

(Käed vöökohal, külgedele painutatud)

Lumenaise hoovis

(Käed vöökohal, pööra ümber) libistage 11

Porgandi nina sai valgeks.

(Lapsed näitavad nina)

Järsku oli jões vesi

liikumatu ja kindel

(Hüppab paigale)

Tuisk on vihane

Lumi keerleb

(Lapsed keerlevad)

Pühib kõik ümberringi

Lumivalge hõbe.

(Imiteerige kätega liikumist)

Kuidas linnud talvituvad?

Talv on loomade, seega ka inimeste, elus raske aeg

toidab neid.

Poisid, kuidas saate aidata lindudel sellest raskest ajast üle saada?

Aitate juba linde, söötjad on tehtud ja lindudele süüa tehtud.

Arva ära mõistatused

Metsa vahel

Sepad sepistavad.

Hall kasukas suveks,

Teist värvi talveks.

Ilma tiibadeta

Ja kiiremini kui linnud

Lendab puult puule.

Milline lind koorub talvel tibusid?

Milline tüdruk?

Ei õmbleja ega käsitööline.

Ta ei õmble ise midagi,

Ja nõeltes aastaringselt.

Poisid, mis teie arvates on neil loomadel ühist?

Erinevad loomad on omavahel seotud.

Taimed ja loomad on omavahel seotud ning inimesed on nendega seotud.

Elusa ja eluta looduse seos.

Inimene võib hävitada loomi ja hävitada loodust. Raiu metsa maha. Põhjustada korvamatut kahju keskkonnale.

Külm, õhutemperatuur alla nulli

Jõed olid kaetud jääga ja maad lumega,

Tihti sajab lund,

Päev on lühike

Ma ei kuule linde

detsember jaanuar veebruar.

Lehtpuud on lehed maha ajanud, okaspuud on rohelised.

Põõsad kaotavad lehti, kõrrelised muutuvad kollaseks.

Lumi kaitseb pakase eest. Mida rohkem lund, seda kergemini taluvad taimed talvekülma.

Jänes on öine elanik. Ta veedab päeva eraldatud paikades: mahalangenud puude all, põõsastes, kuusepuude käppade all. Tugeva pakase korral kaevab ta lumme kuni pooleteise meetri sügavused augud. Toitub õhukestest haava-, paju- ja kaseokstest. Jämedamatest okstest närib ta ainult koort ja sööb kuiva rohtu.

Rebane püüab jäneseid, kuid tema põhitoiduks on närilised, peamiselt hallhiired, kes on punahiirtest ja hiirtest aeglasemad. Rebaste jahti närilistele nimetatakse hiirejahiks.

Rebased puhkavad tavaliselt otse lume peal, lagedates urgudes – kuskil keset põldu mäe otsas. Rebane on siin turvalisem.

Näete selgelt kõike, mis ümberringi toimub.

Hunt on tugev, intelligentne kiskja. Tema saagiks ei saa mitte ainult jänesed, vaid ka suured loomad - metssiga, põder. Hundid jahivad tavaliselt väikestes karjades. Nad võivad pikka aega visalt oma saaki jälitada. Tõsi, sügavas lahtises lumes nad

raske on joosta ja sageli jäävad hundid nälga.

Kõige märgatavam loom metsas on orav. Metsas, kus on palju õõnsaid puid, elab orav õõnsuses. Kui neid seal pole, ehitab see pesa. Oravate põhitoiduks on okaspuude seemned. Orav otsib endiselt lume alt pasknääri talvehoidlat, siis kaevab sügisel välja ristnoka maha kukkunud käbi. Orava näljastel aastatel

sööb puude, eriti kuusepungi. Sööb talvevarusid: tammetõrusid, sarapuupähkleid, seeni.

Putukatest toituvad linnud on lennanud soojematesse piirkondadesse. Talveks jäävad harakad, tihased, varblased, pähklipuu, rähnid ja ristnokad. Nad jätkavad aktiivset elustiili. varblased, harakad, varesed toituvad inimasustuste läheduses

ka. Rähnid ja pikad toituvad putukate vastsetest, ammutades neid puude koore alt. Pasknäärid, kuldnokad ja tihased koguvad kokku taimede ülejäänud viljad ja seemned.

Saab teha söötja, riputada puu otsa, tuua sinna süüa, riputada aknale pekitüki - tihastele.

Kõik nad on kuuse peal või peidus kuuse käppade all.

Loomad peidavad end kuuseokste vahele ja leiavad toitu.

Töötage tunni teemaga

"Nähtamatud niidid talvises metsas"

Ava õpiku lk 36.

Mida me nimetame nähtamatuteks lõimedeks?

Täna vaatame seda seost.

Kuusk on meie metsa üks huvitavamaid ja ilusamaid puid.

Vaata joonist.

Kuidas on loomaelu seotud kuusega?

Kuid ka loomade vahel on seos - kuuse "sõbrad". Niisiis on ristnoka söötmises omapära: kui ta nopib kuusekäbi, sööb ta sellest vaid osa seemnetest ära ja viskab siis minema. Bro

Oravad ja rähnid korjavad ristnokkadest käbisid lume seest üles ning see hõlbustab neil toidu leidmist. Veelgi olulisemad on aga ristnokkadest maha lastud käbid metskiirtele ja -hiirtele, kes neid ise puudelt korjata ei oska.

Nii huvitav on talvise metsa elu, nii keeruline, kuigi esialgu

Selge pilk ja nähtamatud seosed talvises metsas.

Poisid, mis te arvate, kas nende loomade vahel on seos?

Ristnoka toitumisel on järgmine omapära: kui ta nopib kuusekäbi, sööb ta sellest vaid osa seemnetest ja siis viskab käbi minema.

Kas sa arvad, et keegi metsaelanikest korjab ristnoka visatud käbid üles?

Seega olime vaid ühe jõulupuu näitel veendunud, et see

ühendatud nähtamatute niitidega loomadega, sest see toimib neile peavarjuna ja varustab neid toiduga.

Nüüd lõpetame ülesande töövihik. Lehekülg 20., harjutus 1.

Ava õpik.

Nähtamatuteks niitideks nimetasime ühendusi, mis eksisteerivad kõikjal looduses.

Elu ja elus loodus, taimed ja loomad, erinevad loomad on omavahel seotud.

Loomad toituvad kuuseseemnetest.

Nad peidavad end kuuseokste vahele, nende alla.

Ristnokad ehitavad talvel kuusepuudele pesa ja toidavad oma tibusid kuuseseemnetega.

Orav – see muudab tal toidu leidmise lihtsamaks.

Hiired, hiired - nad ei saa neid ise korjata.

Ülesande täitmine töövihikus.

Õppetegevuste refleksioon

Mis teid tunnis huvitas?

Kes oli kõige tähelepanelikum ja organiseeritum?

Kodutöö: lk 21 harjutus 2. (töövihik)

Kas soovite arvutioskusi paremaks muuta?

Paljud inimesed kasutavad Internetti valmisesseede, referaatide jms andmebaasina. Mida peaks aga õpetaja sellises olukorras tegema? Kuidas eristada plagiaati originaaltekstist?

Kaasaegsed tehnoloogiad teabe otsimise ülesannet oluliselt lihtsustada. Interneti abil leiate peaaegu kõike! Kahjuks ei kasuta kõik koolilapsed Internetti ainult oma teadmiste täiendamiseks. Paljud inimesed kasutavad Internetti valmisesseede, abstraktide jms andmebaasina. Kiusatus on suur: milleks õpikuid üle vaadata, pingutada, kui saad lihtsalt endale meelepärase materjali alla laadida ja enda omana edasi anda?

Lugege uusi artikleid

Suund eeldab suure tõenäosusega kõigepealt armastuse kaalutlusi. Lihtsalt sellepärast, et see on kõige levinum suhtetüüp mehe ja naise vahel. Kuid võimalikud on ka vihkamise, sõpruse ja töösuhete variandid. Pole mõtet kõike loetleda võimalikud variandid armastuse teemat puudutavaid teoseid.

Jätame meelde

  1. Mida me nimetasime nähtamatuteks lõimedeks? Millistesse rühmadesse me nad jagasime?
  2. Milliseid nähtamatuid niite avastasime sügisesest metsast?

Kellega on kuuse sõber?

Lähme otsima talvises metsas nähtamatuid niite.

Siin meie ees on ilus kuusk. See on sirge, sihvakas puu. See võib olla väga kõrge. Ja elab kuni 500 aastat! Tüvi on tihedalt kaetud roheliste okastega okstega. Paljudel neist näeme käbisid ja leiame neist seemneid.

Metsaloomadele on kuusk õde ja kaitsja.

Oravad, rähnid ja ristnokad saavad tema käbidest osavalt seemneid välja tõmmata. See on nende peamine toit talvine aeg. Ja mida nad ei söö, kukuvad maha ja korjavad lume sisse metsahiired.

Paksus kuuseoksad oravad ja linnud varjuvad vaenlaste eest. Ja ristnokad ehitavad siin talvel ka pesasid ja kooruvad tibusid! Külma nad ei karda, kui toitu on piisavalt.

Paljudel kuusepuudel on peaaegu maani ulatuvad oksad. Selle rohelise kardina taha saab tuule ja röövloomade eest peitu pugeda jänes.

  • Järgige kuuse ja metsaloomade seose skeemi.
  • Kasutades oma teadmisi lindude ja loomade talvisest elust, tooge muid näiteid nähtamatutest niitidest talvises metsas (8).

Kuidas loomad üksteist aitavad

Vaatame, kuidas meie vanal sõbral pasknääril läheb. Ta peitis palju tammetõrusid oma sahvritesse ja otsib neid nüüd ja sööb. Kuid siin on probleem: pasknäär ei tea, kuidas sügava lume alt tammetõrusid kätte saada. Mida ta peaks tegema?

Appi tuleb orav. Tema jaoks on sahvri pasknäärid - imeline leid. Olles sügava lume osavalt välja kaevanud, sööb orav osa tammetõrusid ära. Pärast teda lendab sahvri omanik kaevatud kohale ja sööb ära, mis üle jääb.

Kuid see pole veel kõik metsanipid.

Ristnokad aitavad oraval end ära toita. Selgub, et ristnokk sööb käbist ära vaid väikese osa seemnetest. Siis viskab ta käbi ja orav saab selle kätte.

Kuid ristnokad ei aita tahtmatult mitte ainult oravaid! Käbid, mille nad ära viskavad, korjab sageli rähn üles. Ja veelgi sagedamini leiavad ja söövad neid hiired ja metshiired.

Nii on talvise metsa erinevad loomad omavahel seotud!

Mängime!

    Mõelge välja ja mängige koos lastega stseene talvisest metsaelust, mängides erinevate loomade rolle. Mängu jaoks saate kasutada kostüüme ja maske.

Mõtleme!

  1. Kuidas saaks metsa elu häiritud, kui kõik tammed äkki kaoksid? kõik mänd ja kuusk? kõik valgud? kõik ristnokad? kõik pasknäärid?
  2. Milliseid seoseid me tunnis uurisime? Vali õiged vastused: a) seosed eluta ja elava looduse vahel; b) seosed taimede ja loomade vahel; c) seosed erinevate loomade vahel; d) seosed looduse ja inimese vahel.

Kontrollime ennast

  1. Miks me kutsusime kuuske õeks ja kaitsjaks?
  2. Milliste loomade elu sõltub kuusest?
  3. Kuidas on pasknäärid ja oravad talvises metsas omavahel seotud?
  4. Kuidas aitab ristnokk teistel metsaloomadel end ära toita?

Sektsioonid: Põhikool

Klass: 2

Tunni eesmärk: teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine elus- ja eluta looduse talviste muutuste kohta.

Tunni eesmärgid:

  1. Tutvustage lastele elutu ja elava looduse muutusi talve saabudes.
  2. Sõnastage mõisted: talvenähtused looduses.
  3. Rikastage laste teadmisi looduslikest seostest.

Tundide ajal

1. Organisatsioonimoment.

2. Kodutööde kontrollimine.

Kontrolltöö teemal “Linn ja maaelu”.

1. Milline linn on meie regioonis peamine?

2. Minu piirkonnas kasvavad nad...

a) Kaktused, küpressid.

b) Kuusk, kask, haab.

c) Vaigusammal, jõhvikas, paju.

d) sulghein.

3. Millised asutused lisaharidus kas sa käid külas?

a) Muusikakool.

b) Kunstikool.

c) Spordikool.

d) Laste loovuse maja.

4. Millised masinad töötavad põllumajanduses?

5. Lõpeta laused:

    Teater, tsirkus, muuseum, raamatukogu – ................. asutused. Kool, gümnaasium, kõrgkool, tehnikum, kõrgkool, ülikool - ................. asutused.

6. Kes mida teeb? Ühendage nooltega.

3. Ettevalmistus uue materjali tajumiseks.

Mis aastaaeg praegu on?

Mis juhtus elutus looduses hilissügisel?

Rääkige meile oma hilissügisel toimunud puude ja põõsaste tähelepanekutest.

Kuidas nad on muutunud? rohttaimed? Miks?

Kuidas mõjutas külm loomade elu?

Milline ilm on hilissügisel? Kuidas see inimeste tervist mõjutab?

Kuidas inimesed end külmetuse eest kaitsevad?

Järeldus. Lehtede langemine on lõppenud. Rohud närtsisid ja närtsisid, õied kadusid. Ainult okaspuud seista rohelises riietuses. Aga lehis on oma okkad maha lasknud, need on õrnad. Sügisel muutus ka inimeste elu. Miks on aastaaeg erinev? Miks ei võiks olla näiteks igavene suvi?

4. Uus materjal.

Loodus, nõid, on valmistanud meile palju imesid. Üks neist on aastaaegade vaheldumine.

Igal aastal järgneb üks hooaeg teisele õigesti.

Nimetage aastaajad nende järgimise järjekorras.

Kas aastaaegade vahel on terav piir?

Millised aastaajad on üksteisest dramaatiliselt erinevad?

Järeldus. Maal on 4 aastaaega. Peamised on talv ja suvi, sest... need erinevad üksteisest järsult. Kevad ja sügis on üleminekuperioodid.

Mis on aastaaegade vahetumise põhjus? See tekib Maa telje kalde ja maa pöörlemise tõttu ümber päikese. Maa liigub ümber Päikese aeglaselt, täpselt aasta – 365 päeva. Maa telg viltu, nii et üks osa maakera on Päikesele lähemal, seal läheb soojemaks - suvi. Päikesest kaugemal asuvas osas on külmem, on talv. Kui mõlemad poolkerad on võrdselt valgustatud, algab kevad või sügis. Kuid mõlemal poolkeral on alati erinevad aastaajad.

1. pilt

Mis aastaajast me räägime? Kuulake katkendit muinasjutust.

“...Maja oli jääst: uksed, aknad ja põrand olid jääst, seinu kaunistasid lumetähed; päike paistis nende peale ja kõik majas säras. Voodil oli sulepeenra asemel kohev lumi.»
(V. Odojevski “Moroz Ivanovitš.”)

Millisest muinasjutust, kes mäletas?

Kas tunnete selle lõigu ära?

"Ära lõhene külma,
Kaitsealuses metsas,
Männi juures, kase juures,
Ärge närige koort!
Varest täis külmetama
Jahutage inimasustust!..."

(S. Marshak “Kaksteist kuud”.)

Mis aastaajast me räägime?

Kuidas sa arvasid?

Milliseid jutte talvest veel mäletate? Milliseid talveteemalisi luuletusi sa tead? Loe seda.

Millest need teosed räägivad? Mis neil ühist on? Milliseid talvenähtusi autorid kirjeldavad? (Tuisk, tuisk, triiviv lumi, tuisk...)

Sel aastaajal ei laulnud mitte ainult vene kirjanikud ja luuletajad, vaid ka kunstnikud ja heliloojad kirjutasid säravaid teoseid talve kohta.

(Tahvlil on K. Yuoni maali “Vene talv” reproduktsioon.)

Joonis 2

Vaata, siin on K. Yuoni maali reproduktsioon, kas see meeldib? Milliseid värve kunstnik valis ja miks? Millist meeleolu autor edasi annab? Miks nad nii otsustasid? K. Yuon nimetas maali “Vene talveks”, miks sa arvad?

A P.I. Vene helilooja Tšaikovski, kes imetles looduse ilu ja püüdis muusika kaudu oma meeleolusid edasi anda, kirjutas palasid klaverile. Ta ühendas need albumiks ja nimetas selle aastaajaks. Album sisaldab 12 väikest pala, mis kajastavad iga kuu aastas muusikas.

Nimeta talvekuud. (detsember jaanuar veebruar.)

Inimesed kutsuvad detsembrit tarretiseks või lutsuks. Miks? Jaanuar on "lõige". See lõikab talve kaheks osaks. Veebruar - "kõverad teed", "bokogrey" - kuna seal on sagedased sulad, on saaniga sõita halb, sellest ka "kõverad teed". Tšaikovskil on kuude jaoks oma nimed. Detsember – “Jõuluaeg”, jaanuar – “Kamina juures” (kamina või kolde juures kütteks), veebruar – “Maslenitsa”. Miks on teie arvates Tšaikovski kuud just nii nimetatud?

Kuulake lavastust „Detsember. Jõuluaeg." Mulle meeldis. Kuidas?

Millised on talve peamised märgid? (Külm ilm, lumikate...)

Kas sulle meeldib talv? Miks? Siis kutsun teid talveks meile külla.

5. Kehalise kasvatuse hetk.

Soojendusmäng “Lumi” (õpetaja mõtleb liigutused välja).

"Kuusekäppadel on lund, lund,
Kännud kohevates kübarates, lumi, lumi,
Põld sädeles, lumi, lumi,
Valge laius, lumi, lumi,
Läbi niitude, lagendike, lume, lume,
Klaasist liuväljal - lumi, lumi,
Ja lumi lendab ja keerleb, lumi,
Meie näod on punased lumest, lumest,
Lumi, lumi lokid valges parves,
Püüame lund, lumi peopesas.

(I. Leškevitši järgi.)

6. Nähtused elutus looduses.

Töö jätkamine uue materjaliga.

Loetlege, millist meelelahutust lapsed endale talvel välja mõtlevad? Millest lumememme tehakse? Kas keegi teab, kuidas lumi tekib? Tuletan teile meelde lumehelveste sünni saladust.

Veeaur tõuseb kõrgele, kõrgele seal, kus valitseb äärmuslik külm. Siin tekivad veeaurust pisikesed jääkristallid. Need pole veel lumehelbed. Nad on väga väikesed. Kuid kuusnurkne kristall kasvab ja muutub lõpuks suureks täheks. Nende kuju on väga erinev, kuid nad on kõik sümmeetrilised.

7. Praktiline töö.

Näidake, milliseid lumehelbeid te tunniks ette valmistasite. Voldi oma lumehelves pooleks. Näete, pooled langesid kokku. Voldi uuesti pooleks, jälle kokkusattumus. See tõestab, et lumehelvestel on õige kuju.

8. Jätkas töö uue materjali kallal.

Lumehelbed kleepuvad üksteise külge, kogunevad helvesteks ja langevad aeglaselt maapinnale. Kiht kihi järel langeb lund.

Kui lund sajab, räägime lumesajust. See on vaikse tuulevaikse ilmaga väga ilus nähtus.

(Tahvlil avatakse nimedega kaardid.)

Mis on lumetorm? (Lumesadu tuules, kui lumehelveste "ümmargune tants" langeb viltu ja tormab maapinna lähedale.)

Millal on lumetormid ja lumetormid eriti sagedased? (Veebruaris.)

Kes mäletab, mis on nast? (Lume jääkoorik.)

Lumise jääkooriku moodustumisel vaatleme musta jääd.

Kuidas end jäistes tingimustes vigastuste eest kaitsta? (Sellega puistatakse teid ja radu liiva ja soolaga. Parem, kui soola asemel on tuhk.)

Milliseid nähtusi võib veel looduses täheldada? Arva ära.

“Seal on küla valges sametis.
Ja aiad ja puud.
Ja kui tuul ründab,
See samet kukub." (Härmatis.)

"Ja mitte lund ega jääd,
Ja ta katab puud hõbedaga. (Rime.)

Üldistus.

Milliseid nähtusi siis elutus looduses talvel juhtub? Mis te arvate, kas loomadega toimuvad talve tulekuga muutused või mitte? Milliseid sa tead?

9. Nähtused eluslooduses.

Mäng. Valige need linnud, kes võiksid lennata talvisele heinamaale.

Pakutakse valikut paljudest illustratsioonidest, mis kujutavad ainult talvituvaid linde. (Härjalind, vahatihane, tihane, punakas, varblane, vares, tuvi.)

Mis on nende jaoks hullem: nälg või külm? Kuidas saame linde aidata?

Teeme kodus lindude söögimajad. Kes teab, millest neid teha saab? (Söötjate valmistamiseks võib kasutada mahla, piima ja karpe. Ja tihastele riputada võrke pekitükkidega, mida nad väga armastavad.)

Mäng. Tõmba joon alla nende lindude nimed, kes talveks meie juurest ära lendavad (jagatakse üksikuid kaarte).

  • Kraana.
  • Ööbik.
  • Vanker.
  • Tuvi.
  • Rähn.
  • Metsis.
  • Martin.
  • Starling.
  • Kägu.

Järeldus. Seega ei ole meil kõiki linde, keda suvel näeme, kuid saabuvad veel mõned - härglinnud, tihased, tihased. Külmadel päevadel otsivad linnud toitu terve päeva. Kust talvel süüa saada? Metsa- ja põldlinnud lahendavad seda rasket ülesannet erineval viisil. Mõni otsib ämblikke ja mardikaid koorevoldudest, mõni kaevab põllult lund, püüdes maapinnale pääseda, mõni aga otsib toitu põõsastelt ja puudelt. Paljudel neist on ju alles pungad ja seemned. Mida linnud veel söövad? Lindude söögimajadesse saame panna riivsaia, teravilja, pudrujääke, seemneid.

Kas sa tead, kuidas loomad külmaga võitlevad? (Laste vastused.)

Üldistus. Mõned magavad talveunes – karud, mägrad, hamstrid, siilid. Kõik, kes jäävad magama, jäävad talveunne, suurendavad sügiseks rasvavarusid. Kõik istuvad loomad ja linnud suurendavad oma karva- või sulekatet. Oravad, hiired. Hiired teevad soojad talvekodud. Paksus lumes leiavad kodu põdrad, metskitsed, jänesed, hundid, rebased, tedred, metskured ja nurmkanad.

Kuidas mõned loomad talve veedavad, saame teada laste aruannetest.

(Eelnevalt ettevalmistatud lapsed saadavad sõnumeid.)

Orav varub talveks pähkleid, käbisid ja seeni. Kui need otsa saavad, ei kaota orav südant. Kui päike soojendab, saab ta jälle täis.

Jänesel ei ole alalist peavarju. Talveks kasvatab ta kõhule paksud ja pikad karvad ning ninasõõrmete ümber tekivad kohevad karvad – kõik see kaitseb teda lumes paigal olles külma eest. Talvel toitub väikestest okstest, puude ja põõsaste koorest. Vahetab oma suvemantli talvemantli vastu.

Sügiseks läheb karu paksuks ja sulamine lõpeb. Tema karv muutub pikaks ja kohevaks. Ta teeb talveks varjualuse kuhugi kuiva kohta, lohku, puude ümberpööratud juurte alla, kändude alla või kivipragudesse. Talvel läheb ta talveune olekusse, ilma et oleks vaja süüa ega juua. Talvel sünnitab emakaru poegi.

Kas arvate, et taimede ja loomade elu on talvel seotud? Kuidas?

10. Talvises metsas nähtamatud niidid.

Täna käsitleme seda seost kuuse ja loomade näitel. Ava õpik lk 139 (töö õpiku illustratsioonidega, vasta õpiku küsimustele).

Lisand. Oleme kindlaks teinud, et loomade ja kuuse “sõprade” vahel on seos. Näiteks: ristnokk korjab käbi, sööb osa seemnetest ära ja viskab minema. Käbisid korjavad lumest üles oravad, rähnid, metshiired, hiired, s.o. Loomade vahel on ka nähtamatu side.

Järeldus. Jõulupuud pakuvad loomadele peavarju ja pakuvad neile toitu. Nii peidavad end loomad okste vahele, puude õõnsustesse. Taimed pakuvad loomadele toitu.

Milline talvepühad Sa tead?

Uusaasta on Peeter 1 pühade uuendus. Ta käskis tähistada pühi ehitud jõulupuuga. Inimene, kes üritab paar päeva oma maja kaunistada, hävitab terve puu, palju puid.

Mida see endaga kaasa toob? Mida teha, et loodust ei kahjustataks?

11. Üldistus. Tunni kokkuvõte.

Kuidas loomad talvituvad? Kuidas taimed talvituvad? Mida peaksime meie, inimesed, tegema, et talvel loomi aidata?

12. Kodutöö.

  1. Täida oma töövihikus ülesanne nr 1, 2 lk 26.
  2. Õpikus lk 136-137 loe, vasta küsimustele.