Logopeediline tund helide eristamisest w. Heli eristamise tund -

Teema: "F" - "W" eristamine sõnades

Teemad:

  1. Parandus - "Eristus "F" - "W" sõnades"
  2. Grammatika - “Kaashäälikud “ZH” - “SH”, ZH, SHI kirjutamise reegel
  3. Leksikaalne – “Rõivad”

Eesmärgid:

  1. Arendage oskust eristada sõnades helisid "F" - "W".
  2. Arendada foneemilise analüüsi ja sünteesi oskust, kasutades erineva helistruktuuriga sõnu
  3. Aktiveerige teemasõnastik teemal "Riietus"
  4. Arendada ruumilist orientatsiooni
  5. Arendada peenmotoorikat

Varustus: objektipildid, “püramiidid” heli iseloomustamiseks, helijoonlauad, riistad, tähed, märkmikud, pastakad.

Tunniplaan

I. Organisatsioonimoment

II. Põhiosa

1. Harjutused ruumilise orientatsiooni arendamiseks
2. Harjutused sõnades levinud kaashääliku isoleerimiseks
3. Tunni teema ja eesmärgi väljaütlemine
4. Heliomaduste kordamine
5. Harjutus helide “Zh”, “Sh” esinemise määramiseks sõnades
6. Harjutus häälikute “Zh”, “Sh” koha määramiseks sõnades
7. Ordinaalhääliku analüüsi arendamine
8. Kombineeritud arendusharjutus peenmotoorikat ja kvantitatiivne helianalüüs
9. Sõna "riided" skeemi koostamine
10. Sõnade “parem”, “vasak”, “vahel” tähenduse täpsustamine
11. Psühhovõimlemise elementidega kehaline harjutus
12. Mäng “Leia tähed”
13. Silpide lugemine koos ruumilise orientatsiooni samaaegse arendamisega
14. Mäng "Ära tee viga"
15. Sõnade kopeerimine vihikusse

III. Tunni kokkuvõte

Tunni edenemine

Märkmed

Tere kutid. Mul on väga hea meel teid klassis näha. Täna tunnis teeme

Põhiosa
Ruumilise orientatsiooni arendamine
Mäng "Kloun"
- Üles tõstma parem käsi
- Ja nüüd vasakpoolne.
- Koputage parema käega vasakut õlga.
- Nüüd puudutage vasaku käega oma ninaotsa. Hästi tehtud!
- Vaadake slaidil näidatud objekte. Nimetage üksus paremas ülanurgas; alumises vasakus nurgas; paremas alanurgas; ülemises vasakus nurgas.

Õpilastele esitatakse nurkades asuvate piltidega slaid
Pildid: kaelkirjak, hiired, kass, siilid

Harjutus sõnades levinud kaashääliku isoleerimiseks
- Nimetage levinud kaashääliku häälik sõnades "suusk" "kärnkonn" "ring"
- Nimetage levinud kaashäälik sõnades "kõrvad" "onn" "puder"

Heli " JA»

Heli " Sh»

Tunni teema ja eesmärgi kajastamine
- Poisid, proovige ära arvata, milliseid helisid me täna tunnis eristame.

Õige. Meie tunni teema on “Helid “F” - “W”. Õpime neid helisid sõnades eristama

Helid "_ JA_» - «_ Sh

Heliomaduste kordamine
F - kaashäälik, heliline, alati kõva

Ш - kaashäälik, kurt, alati kõva

Igal õpilasel on kolm püramiidi, millel on neli külge. Püramiidide servadel on kujutatud:

  1. püramiid - punased ja sinised ringid
  2. püramiid - kelluke, läbikriipsutatud kelluke
  3. püramiid - kivi ja rohi

Õpilased pööravad soovitud servaga püramiide. Seega iseloomustavad nad helisid "_ JA_» - «_ Sh

Silpide lugemine käsi tõstes.
Iga silbi alla kirjutatakse tähed:
B - tõsta mõlemad käed üles,
P - parem käsi üles,
L - vasak käsiüles

ZHA SHU SHI ZHA SHO ZHI ZHU
V L V P L P V

Slaid silpidega



Harjutus helide olemasolu määramiseks “_ JA __» - «_ Sh __" sõnadega: lusikas, pirn, maikellukesed, ajakiri, kool, loik, pall, tass, Zhenya, Dasha

Õpilased, kes kuulevad ühes sõnas häält "_". Sh __” keerake käed palliks (ühendage sõrmeotsad). Kui sõna sisaldab heli " JA" kujutage mardikat: suruge sõrmed rusikasse, ajage nimetissõrmed ja väikesed sõrmed laiali

Harjutus helide koha määramiseks piltide nimedes: auto, nuga, mardikas,

Ordinaalhääliku analüüsi arendamine
- Mis heli on? JA"sõnaga: noad, kruus,
maod
- Mis on heli "_" Sh _" sõnadega: konn, kott, müra

Õpilased näitavad vastust helijoonlaudade abil.

Harjutus käte peenmotoorika arendamiseks

Kokad
- Sõtkusime tainast, sõtkusime tainast: meil paluti kõik põhjalikult sõtkuda, kuid ükskõik kui palju me sõtkume ja kui palju me sõtkume, tekib ikka ja jälle tükke.

Määrake sõnades helide arv
- Pane see selga vasak peopesa nii palju herneid, kui on sõnades häälikuid: pall, kuumus, hernes,

Asetage oma paremale peopesale nii palju herneid, kui sõnades on helisid:

Õpilased panevad käed hernestega anumatesse, teevad taigna sõtkumisel käte tööd simuleerivaid liigutusi ja hääldavad teksti.

Mõistatuse äraarvamine. Sõnadiagrammi paigutus
Madu roomas puu otsa,
Ta päästis puu iseendaga:
Kui tuuled puhusid,
Ta soojendas puud.
(Sall)

Õpilased panevad helimärkide abil sõna diagrammi

Fizminutka
Jalad, jalad (näidake jalgu ükshaaval)

Kus sa oled olnud?
Käisime metsas küttepuid toomas! (Üleujutused paremale ja vasakule)
Pliiatsid, pastakad, kus te olete olnud? (Pöörake ja näita käsi)
Lõhkusime metsas puid. (Käeliigutused – “Puidulõhkuja”)
Vau, vau, vau, vau!

Mäng "Arva ära, kus tähed on?"
Slaidil on ühe tähe “I” kujutis, ülejäänud tähed on kaetud esemetega. Lapsed saavad vihje abil ära arvata, kus antud tähed asuvad.
- täht "_ JA _" asub tähe "I" kohal ja sellest paremal. Leidke täht Z
- täht "__" Sh __" on tähe "I" all ja sellest vasakul. Ütle mulle, millise objekti taha on peidetud täht “SH”?

Lugege saadud silpe. ZHI, SHI kirjutamise reeglite konsolideerimine

Õpilased nimetavad objekti, mille taha antud täht nende arvates peidus on.

Mäng "Ära tee viga"
Slaid sisaldab puuduvate tähtedega sõnu. Õpilastel palutakse nimetada puuduv täht. Nimetage seda ühe sõnaga.

Sõnad:
...ilet, ...uba, var...ki, ...orty, pi...ama, ruba...ka

Sõnade kopeerimine vihikusse

Õppetunni kokkuvõte
Mida sa tunnis õppisid?
Milline ülesanne teile kõige rohkem meeldis?

Novikova S.N., omavalitsuse autonoomse eelkooli õpetaja-logopeed haridusasutus Nyagani omavalitsuste moodustamine Lasteaed Nr 2 “Muinasjutt”.

Tunni eesmärgid:

  • Korrigeeriv
    • selgitada häälikute [w] ja [zh] artikulatsiooni ja õiget hääldust;
    • tavade võrdlemine, diskrimineerimine ja õige hääldus helid [w] ja [z] silpides, sõnades, fraasides;
    • sisse harjutama helianalüüs ja sõnade süntees.
  • Arendav
    • arendada oskust valida objektile teatud atribuudi kvaliteeti;
    • arendada visuaalset tähelepanu, mõtlemisoskust, sidusat kõnet.
  • Hariduslik
    • kasvatada huvi ja soovi töötada arvutitega.

SEADMED

    • Multimeedia seadmed
    • Laua peegel.
    • Didaktiline mäng "Nutikas rong".
    • Magnetplaat.
    • Karinka "Teremok"

KLASSI EDENDUMINE.

  1. Aja organiseerimine.
  2. Logopeed näitab pilti “Teremok”.

    Mis mängu peaksime mängima?

    Mäng "Teremok" (Lapsed ütlevad kordamööda sõnu "Põllu peal on Teremok-Teremok, see pole madal ega kõrge, selles väikeses tornis heli ... elab", nimetage mis tahes kõneheli ja istuge toolidele ).

    Nii sattusime Teremoki lähedale lagendikule. Kes siin elab? (Kõnehelid)

    Probleem:

    Lapsed, vaadake ekraani, kas siin juhtus midagi? Mida sa arvad?

    Kuidas aidata neil helidel torni pääseda?

  3. Eraldatud hääldus ja helide omadused.
  4. Kõneterapeut. Kuidas kõlab ussi laul? Suhin (lühidalt, nüüd juba üle pika aja). Kuidas kõlab mardika laul? Sumin (vaikselt, nüüd kõvasti).

    Räägi meile, kuidas neid laule tehakse. (Lapsed räägivad kordamööda helide [SH], [Zh] omadusi - huuled on ümarad, keel tõuseb üles, muutub tassi, keset “tassi”, soe tuul läheb läbi, kelluke ei tööta (töötab [g]-ga. Kuna suus on takistus - keel, see tähendab, et see heli on kaashäälik ja kõva).

    Kuidas on helid sarnased ja erinevad?

  5. Sõnade helianalüüs ja süntees.
  6. Kas me vajame kõiki helisid? Miks? Tõesta seda.

    Mis juhtub, kui heli [Ш] kaob?

    Ekraanile ilmuvad pildid: müts, kasukas, hiir, pliiats . (Laps selgitab, mis nendest sõnadest välja võib tulla ja selle tõttu kaob objekt ekraanilt).

    Samamoodi piltidega, mille nimed sisaldavad heli [Zh] - kärnkonn, kaelkirjak, siil, käärid.

  7. Häälikute eristamine silpides.
  8. Kõneterapeut. Rääkisite helidest, nad ei tülitse enam ega laula laule. Toeta neid, laula nendega. (Üks laps hääldab silpe häälikuga [Ш] ja teine ​​sõnu heliga [Zh]. Siis need muutuvad)

  9. Visuaalne võimlemine.
  10. Me avame silmad - üks kord,

    Ja me sulgeme silmad - kaks,

    Avage silmad laiemalt.

    Ja nüüd on nad jälle suletud,

    Meie silmad olid puhanud.

  11. Erinevus sõnades.

Ja nüüd kutsuvad helid mängima "Leia lisaobjekt."Ärge unustage, et mängu pakuvad teile helid. Pildid ekraanil:

  • Kasukas, särk, lühikesed püksid, vest. (Milline üksus on ekstra? Miks? Kus sõnas vest kas on heli [Zh]?
  • Käärid, tangid, pahtlilabida, rauasaag.
  • siil, kass, kaelkirjak, varss.
  • lusikas, tass, nuga, kann.

Kõneterapeut. Hästi tehtud. Et helid tülli ei läheks ja naaseksid kiiresti häärberisse kõne helid, teeme neile kingitusi. Arva ära mõistatus ja saa teada, mida sa neile annad.

Vennad on valmis külla tulema,
Nad klammerdusid üksteise külge.
Ja nad tormasid pikale teekonnale,
Nad jätsid lihtsalt suitsu.
(Rong)

Mäng "Nutikas rong"

Millise rongi peaks teie arvates andma "ussilaulu"? (Rong, mis veab haagiseid objektidega, mille nimed sisaldavad heli [Ш]).

Kuidas on lood "vealauluga"? (laps vastab).

Ärge unustage kasutada märke, et rong oleks ilus ja nutikas.

Laste iseseisev töö magnettahvlil.

Nüüd... räägi mulle oma kingitusest. (Laps kirjeldab objekte, valides nende jaoks atribuudi väärtused, mis asuvad selle objektiga haagise kohal: näiteks - rong heliga [F] veab vankusid sumiseva mardika, rohelise kärnkonna ja raudkääridega).

Teine laps räägib oma loo samamoodi.

Suurepärane. Kontrollime, kas meie helid on Teremokile tagasi tulnud? Slaidil on helid Teremkas.

  1. Peegeldus.

Mida me nüüd tegime?

Kuidas me seda tegime?

Miks me seda tegime?

Teema:"Helide [Zh] - [[Ш] eristamine sõnades ja lausetes."

Sihtmärk:õppida eristama sõnades ja lausetes häälikuid [F] - [SH].

Ülesanded:

Paranduslik ja õpetlik:

1. Õppige eristama sõnades ja lausetes häälikuid [zh] ja [w].

2. Arendage oskust esile tõsta sõnu häälikutega [zh] ja [w].

3. Parandage zhi – shi kirjutamise reegel.

4. Õppige võrdlema paronüümsõnu tähenduse, kõla ja õigekirja järgi.

5. Õppige töötama moondunud lausetega.

6. Õppige diagrammide abil lauseid koostama.

Korrigeerivad ja arendavad:

1. arendada, rikastada ja täpsustada sõnavara.

2. Arendama ja aktiveerima artikulatsiooniaparaadi motoorseid oskusi.

3. Arendage käte peenmotoorikat.

4. Arendage visuaalne taju, mälu, tähelepanu, mõtlemine.

Hariduslik:

1. Arendage oskust oma tegude üle mõelda, ellu viia

otsuseid vastavalt etteantud reeglitele.

2. Arenda enesekontrolli.

3. Moodustage emotsionaalne fookus liigese vastuvõtmisel positiivne tulemus.

4. Loo motivatsioon haridustegevus.

Varustus: peeglid, kuused, jõulumänguasjad, arvuti.

Tunni edenemine.

    Aja organiseerimine.

Kõneterapeut: Taas heliseb kell.

Õppetund algab.

Tõusime sirgelt püsti, tõmbasime end püsti...

Ja nad naeratasid üksteisele.

II. Sissejuhatus tunni teemasse.

Kõneterapeut: Ja nüüd istub maha see, kes nimetab sõnu häälikutega [ZH] ja [SH].

(Laste vastused)

Kõneterapeut: Istuge sirgelt, asetage käed lauale, jalad peaksid puudutama põrandat.

Liigestusvõimlemine.

Kõneterapeut: Nüüd võtke peeglid, teeme ära artikulatsiooni harjutused.

(Lapsed sooritavad harjutust “Tara”, “Piip”)

Sõrmede võimlemine.

Kõneterapeut: Nüüd teeme harjutusi "Pall" ja "Lipp".

(Lapsed järgivad logopeedi ja teevad harjutusi.)

Luuletuste kallal töötamine.

Kõneterapeut: Nüüd loeme luuletust. Milline heli kõlab luuletuses kõige sagedamini?

Kärnkonn pakkus kärnkonnale

Murakas maitsev moos.

Blackberry? - ta küsis -

Noh, siis ma arvan, et ma söön selle ära!

Lapsed: Heli [F].

Kõneterapeut: Pange tähele, milliseid kirjavahemärke siin leidub?

Lapsed: Küsimärk, hüüumärk, punkt, kriips.

Kõneterapeut: Lugege luuletust, ärge unustage märke.

(Lapsed loevad)

Kõneterapeut: Nüüd loeme teist luuletust. Milline heli kõlab luuletuses kõige sagedamini?

Kolm väikest hiirt

Öövaikuses nad kahisevad,

Kui kassi järsku kuuldakse,

Siis sahisevad nad vaiksemalt.

Lapsed: Heli [Ш].

(Lapsed loevad)

Kõneterapeut: Poisid, kui paljud teist arvasid, milliste helide kallal me täna töötame?

Lapsed: Töötame helide [ZH] ja [SH] kallal.

    Tunni teemaga töötamine.

Kõneterapeut: Täna töötame helide [F]-[W] kallal. Tänase tunni teema: "Helide eristamine [F] - [W]."

Kõneterapeut: Avage märkmikud, võtke pliiatsid, kirjutage üles tunni kuupäev ja teema.

(Lapsed kirjutavad numbri ja teema vihikusse.)

Kõneterapeut: Meile tulid külla meie vanad sõbrad. Need on päkapikud ZHIK ja CHIC. Nad tõid meile palju erinevaid ülesandeid. Kindlasti tegeleme nendega.

Ütle nüüd, mis on nime ZHIK esimene heli?

Lapsed: Heli [F].

Kõneterapeut:Ütle nüüd, mis on nime CHIC esimene heli?

Lapsed: Heli [Ш].

Kõneterapeut: Iseloomustame heli [F].

Lapsed: Heli [ZH] on kindel hääleline kaashäälik.

Kõneterapeut: Iseloomustame heli [Ш].

Lapsed: Heli [Ш] on kõva kurtide kaashäälik.

Kõneterapeut: Mis on helidel [Zh-Sh] ühist?

Lapsed: Need helid on kaashäälikud ja alati rasked.

Kõneterapeut: Kuidas helid [Zh-Sh] erinevad?

Lapsed: Heli [Zh] on häälestatud ja heli [Sh] on hääletu.

Kõneterapeut: Milline täht tähes tähistab heli [Zh]?

Lapsed: Heli [Zh] tähistatakse kirjalikult tähega “ZhE”.

Kõneterapeut: Milline täht tähes tähistab heli [Ш]?

Lapsed: Heli [Ш] tähistatakse kirjalikult tähega “Sha”.

Kõneterapeut: Meie päkapikud tahavad meiega mängu mängida "Häälkurt." Ma ütlen teile sõnad ja kui kuulete [F], siis plaksutate käsi ja kui kuulete heli [SH], sulgete oma kõrvad. Ole valmis, alustame...

Kõneterapeut: Sa täitsid selle ülesande hästi, kuid nüüd on uus test. Kes oskab öelda, mis puhkus varsti tuleb?

Lapsed: Uus aasta!

Kõneterapeut:Õige! Uusaastaks on tavaks jõulupuu kaunistada. Aitame Zhikul ja Shikil kuuske ehtida. Me riputame heliga [Zh] mänguasjad Zhiki jõulupuule ja heliga [Sh] mänguasjad Shiki jõulupuule.

Mäng "Riieta jõulupuu."

(Lapsed võtavad mänguasjad kotist välja ja riputavad need jõulukuuse külge.)

Kõneterapeut: Hästi tehtud!

Siin on veel üks ülesanne "Helid, tähed helista - kogu sõna."

Peate nimetama esimesed helid (ekraanile ilmuvad tähed) ja moodustama sõna. Tee sõnaga lause.

Lapsed: Müts – [Ш], täht "Sha"

Ananass – [A], täht "A"

Kaelkirjak - [Zh], täht "Zhe"

Herilased – [O], täht "O"

Kraana - [K], täht "Ka"

SAMM

Laps tegi oma esimese sammu.

Töö eespool PARONÜÜMID.

Kõneterapeut: Poisid, kuulake hoolikalt lauseid ja leidke sõnad, mis erinevad ainult ühe heli poolest.

Sashal on punane PALL.

Mishal on tugev palavik.

Lapsed: PALL-KUUM

Kõneterapeut:

Lapsed:

Heli järgi. Sõnas PALL - [SH] ja sõnas HEAT - [F].

Kirjutades. Sõnas SHAR on täht "SHA" ja sõnas ZHAR on täht "ZhE".

Väärtuse järgi. Pall on... kuumus on...

Kõneterapeut:

Jänes pikad kõrvad.

SPANS elab muru sees.

Lapsed: KÕRVAD

Kõneterapeut: Hästi tehtud! Õige! Ütle mulle, kuidas sõnad üksteisest erinevad?

Lapsed:

Heli järgi. Sõnas EARS - [SH] ja sõnas UZHI - [F]

Kirjutades. Sõnas USHI on täht “SHA”, sõnas UZHI on täht “ZHE”.

Väärtuse järgi. KÕRVAD on... PUZZI on...

Kõneterapeut: See on õige, poisid!

Sõnu, mis kõlavad sarnaselt, kuid tähenduselt erinevad, nimetatakse paronüümideks. Korda.

Lapsed: PARONÜÜMID.

Kõneterapeut: Nüüd kirjutame need sõnad vihikusse.

(Pöörake tähelepanu märkmiku sobivusele, asendile...)

Kirjutame sõnad üles ja tõmbame alla tähed "sha" ja "zhe". Ütle mulle, millist pliiatsit me vajame?

Lapsed: Sinine pliiats, sest need helid on alati rasked.

Füüsiline treening.

Kõneterapeut: Nüüd mängime mängu" Üks on palju." Nimetan esemed sisse ainsus, ja olete mitmuses.

(Lapsed kutsuvad sõnu mitmuses)

Kõneterapeut: Kes arvas, miks mõned silbid on punasega esile tõstetud? Ütle mulle, millist õigekirja te siin kohtasite?

Lapsed: Punane on ohtlik värv. Sa võid teha vea.

ZHI-SHI on kirjutatud I-tähega.

Kõneterapeut: Poisid, teeme kaartidel olevaid ülesandeid. Igaüks valib ülesande (ühe kolmest) ja proovib seda täita.

Teeme koostööd ZHI ja SHI-ga.

1. tase:

Yo .. k, .. r, ..shka, kann..n, pi.., ..t

2. tase:

Nat.. ..wut chi.. ja stri.. .

3. tase:

Maša ja Miša kapis olid hiired.

Laadija silmade jaoks

Kõneterapeut: Hästi tehtud! Vaata, päkapikud on meile mõistatusi koostanud. Kuid need mõistatused pole lihtsad, päkapikud krüpteerisid neisse terveid lauseid. Vaatame diagramme ja koostame nende põhjal lauseid (Esimesel diagrammil: Maša, kraan, pirn. Teisel skeemil: vanaema, pallid, sokid).

Lapsed: Masha peseb pirni.

Vanaema koob sokke.

Vanaema koob mitmevärvilisest lõngast sokke.

Kõneterapeut: Kirjutame need laused vihikusse. Ja ta läheb juhatusse ...

(Töö tahvlil ja vihikutes).

Tõmbame tähed alla sinise pliiatsiga.

Hästi tehtud! Esinesid poisid, ZHIK ja SHIK kodutöö, teinud ettepanekuid. Vaadake, kas nad tegid kõik õigesti?

Ženja pani salli villakappi.

Parandame vead.

Lapsed: Ženja pani villase salli kappi.

Kõneterapeut: Nahkkotil oli kaasreisija käes.

Lapsed: Reisija hoidis käes nahkkotti.

Kõneterapeut: Hästi tehtud, poisid, täitsite ülesande.

Aga jälle uus test. Lauseid tuleb koostada sõnade ja piltide abil. Kes proovib seda teha? (Antud sõnad: Shura, kogutud ja. Pildid: murakad, karusmarjad.

Lapsed: Shura korjas murakaid ja karusmarju.

Kõneterapeut:

Lapsed: Shura - [W], murakas - [F], karusmari - [F].

Kõneterapeut: Koostame järgmise lause (Antud on sõnad: krapsakas, jookseb, eest. Pildid: varss, hobune).

Lapsed: Krapsakas varss jookseb hobusele järele.

Kõneterapeut: Nimetage sõnad häälikutega [ZH] ja [SH].

Lapsed: Krapsakas - [W], varss - [F], jookseb - [N], hobuse järel - [W].

    Õppetunni kokkuvõte.

Poisid, me täitsime täna palju ülesandeid. Käpikud on teie tööga rahul.

Ütle mulle, kas teile tund meeldis?

Mis sulle kõige rohkem meeldis?

Millised ülesanded tekitasid raskusi?

Kuidas tunnete end klassist lahkudes?

Tunnimärkmetes edasi automaatika Sh-Zh kasutatakse erinevaid tehnoloogiaid, sh tervist säästvaid: logorütmikat, kinesioloogilisi harjutusi, hingamisharjutused(“Minu lemmiknina”).Mängus toimub helide automatiseerimine meelelahutuslikul moel silpide, sõnade ja lausete materjali põhjal (jutt-skeem “Maamardikas”).

Lae alla:


Eelvaade:

Individuaaltund

Teema: "Häälikute "SH" - "Zh" eristamine sõnades ja

Pakkumised. Tähed SH-Zh.

Eesmärgid: - kinnistada helide hääldamiseks vajalikud artikulatsiooniliigutused

Sh-Zh;

Tugevdage häälduse ajal liigendusorganite õiget asendit

kõlab “SH” - “F”;

"SH" - "F" automatiseerimine silpides, sõnades, lausetes;

Foneemilise kuulmise arendamine;

Omadussõna kokkulepe koos elamine-mitteelamine nimisõnad soost

Number;

Fraasi olevikuvormis konjugatsioon " kõndis ümber lombi";

Lausete hääldamine sõnadega võrdluspiltide põhjal"vahel";

Kõnehingamise arendamine;

Kahe käega palli vastuvõtu ja servimise liigutuste tugevdamine kõnega

Kaasnev;

Peenmotoorika arendamine, taktiilsed aistingud, rütmitaju.

Varustus: arvuti, teemapildid.

Tunni käik:

  1. Org. hetk.

A) Logorütmiline harjutus.

Oleme autojuhid

Me läheme, me läheme autoga,

Vajutame pedaali.

Lülitage gaas sisse, lülitage see välja,

Vaatame tähelepanelikult kaugusesse

Klaasipuhastid puhastavad tilgad ära.
Parem Vasak. Puhtus!

Tuul sasib mu juukseid.
Oleme autojuhid – ükskõik kuhu lähete!

B) Didaktiline mäng "Ole ettevaatlik."

I Ma tahan kutsuda teid kuulama ja probleemi lahendama, olge lihtsalt väga ettevaatlik!

A ) Emal on kass Fluff, koer Druzhok ja tütarŽanna. Kui palju kokku

Ema lapsed?

Tutvuge Žannaga ja öelge tema nime esimene heli! Milliseid teisi selle heliga nimesid teate?

2. Huulte liigutuste ja hingamise arendamine.

1). "Bagel" Teeme huultega sõõriku:

Kujutasime bagelit -

Sujuvalt ümarad huuled

Neid ei saa enam sulgeda:

Bagelit tuleb käes hoida.

2). "Maalikunstnik" - On aeg laed värvida

Palgati maalikunstnik.

Me langetame lõualuu madalamale,

Tõstame keele suulae poole,

Käime edasi-tagasi.

Meie maalril on hea meel töötada!

Hingamisharjutused "Minu lemmiknina".

1) hingate sisse ühe ninasõõrme kaudu,

Noh, hinga veel.

2) Hinga sügavalt sisse

Välja hingates ümise, mmm

Mööda nina tiibu

Puudutage sõrmedega. (tee 3 korda)

3.Sissejuhatus tunni teemasse.

Täna võrdleme koos Zhannaga “Sh” ja “Zh” helisid.

Vaadake peeglisse ja uurige helide "SH" - "Zh" liigendust.

F - huuled on ümarad ja veidi ettepoole sirutatud;

Ülaosas lai keel;

Kael "töötab".

Sh-- kael ei "tööta".

Rääkige kinesioloogiaharjutuste abil luuletusi tähtedest

Täht Ш kolme naelaga(mõlema käe sõrmede painutamine)

Ärge haarake seda kätega.

Z-täht sumiseb nagu zhu(näpista-plaksuta käsi - löö vastu lauda)

Näeb välja nagu mardikas:

Mardikal on kuus jalga ja nii ka kirjal.

4. Sõrmed ütlevad tere.

Ootan, ootan, ootan, ootan, ootan

5. Didaktiline mäng “Vastupidi”.

Sha-sha sho-shu shu-shu shi-shi

Pall - õmblema - sall - nali - kuus - nali -

5. Töö arvutiga “Õppetunnid tädi öökullilt”, Sh-Zh.

6. "Elav ja elutu."

7. Mõistatused

Aidake Žannal öelda, mis on lompide vahel? Jne.

8. Rohkem või vähem?

9. Lugu “Maamardikas”.

10. Mäng "Kadunud heli"

Aba -iraf -uk -ivot

Uba -alo - elud - prohmakas


Svetlana Skipina
Õppetund helide eristamise kohta [F] – [SH]

Teema: « Helide eristamine sh – zh» .

Sihtmärk: õppige kõrva järgi eristama kõlab sh – zh(silpides, sõnades, tekstis); asukoha määramine kõla ühesõnaga(kinnitus); tähelepanu ja mälu arendamine; haridust mitmuses nimisõnad

1. Organisatsioonimoment.

Mis aastaaeg praegu on? (sügis). Milliseid hooaegu sa veel tead? (talv, kevad, suvi). Milline sügiskuud Sa tead? (laste vastused).

2. Liigestusvõimlemine.

Nüüd treenime oma huuli ja keelt.

Harjutused "Naeratus on sõõrik", "Tara - väike aken", « Maitsev moos» , "Karikas".

3. Mäng "Pildid on segamini".

Ma tõin teile pilte kõlab Ж ja Ш, kuid nad läksid segadusse. Palun aidake mul pilte õigesti paigutada.

F – mardikas, siil, suusad, tammetõru, kärnkonn, lipp.

Sh - kass, hobune, vanaisa, tass, müts, rull, konn.

Räägi, kuidas hani susiseb. - Shhh.

Kuidas mardikas sumiseb? - W-w-w.

4. Omadused kõlab Ш – Ж.

Ütle heli Ш. Kus on keel, kuidas asuvad huuled ja hambad? (Laste artikulatsiooni kirjeldus heli) . Milline heli Ш? (Heli Ш – kaashäälik, alati kõva, tuim, susisev).

Miks konsonant? (seal on takistus).

Miks raske? (hääldame seda rangelt).

Asetage käsi oma kõrile ja tehke kindlaks, kas see on hääleline või hääletu.

Mida sa oskad öelda heli Zh?

-Heli Z – konsonant, alati kõva, kõlav, susisev.

Miks konsonant? (seal on takistus).

Miks raske? (hääldame seda rangelt).

Hästi. Räägi nüüd, kuidas need sarnased on kõlab Ш ja Ж, mis vahet on. (Kui me ütleme kõlab Ш ja Ж, keel seisab "tass"ülemiste hammaste taga, hambad lähestikku, huuled ümarad; häälikud Ш ja Ж – kaashäälikud, raske, susiseb, aga heli Z – häälestatud, heli Ш - tuhm.

5. Mäng "Ütle vastupidist".

Lapsed hääldavad silpe selgelt.

a) Juba - tuhk

b) tuhk – shi – juba – zhi

tuhk - ta - juba - sama

tuhk - sha - juba - zha

tuhk – sho – juba – jo

tuhk - shu - juba - zhu

c) shi-shi-shi – zhi-zhi-zhi

ta-ta-ta - sama-sama-sama

sha-sha-sha – zha-zha-zha

sho-sho-sho – jo-jo-jo

shu-shu-shu - zhu-zhu-zhu

d) ela – õmble

elamine - õmblemine

jube - nali

torkima – ulakat mängima

elas ja õmbles

sööt – plaaster

Uurige tundmatute sõnade tähendusi (sööt, plaaster).

6. Mäng "Üks on palju"

Pange tähele, et sõna lõpus hääldatakse heli Zh, kui Ш ja on kirjutatud Zh).

Nuga - noad

Swift - swifts

Põrand - põrandad

7. Sõnade hääldamine koos kõlab Ш – Ж.

Kus sa kuuled heli Ш? On sõnas heli Ш? (asukoha määramine kõla ühesõnaga) .

Sõnad: lipp, riided, kohev, tahm, Dasha, päike, kõht, ahne, kirjutamine.

8. Dünaamiline paus. Mäng "Kuidas sul läheb?"

Kuidas sul läheb?

Nagu nii! (näitab pöialt)

Kas sa ujud?

Nagu nii! (kätega ujumise imitatsioon)

Kuidas sa jooksed?

Nagu nii! (taksime jalgu)

Kas sa vaatad kaugusesse?

Nagu nii! (pane sõrmed silmade juurde "binoklid").

Kas ootad lõunat?

Nagu nii! (toeta põsk rusikale).

Kas sa lehvitad mulle järele?

Nagu nii! (vehitab kätega).

Kas sa magad hommikul?

Nagu nii! (mõlemad käed põskede all).

Kas sa oled ulakas?

-… (lööb punnis põski).

9. Loo lugemine "Kass ja siil".

Lapsed tõid metsast koju siili. Siil jooksis mööda tuba ringi. Kass nägi teda, heitis põrandale pikali ja vaatas. Järsku hüppas kass ja käpas siilile. Siil peitis kiiresti oma pea ja paljastas oma teravad nõelad kassile. Kass pistis käppa ja läks nurka. Kass istus seal kaua, aga ei vaadanud siilile otsa.

Küsimused tekstile:

1).Kelle lapsed metsast tõid?

2).Kes nägi siili?

3).Mida kass tegi?

4).Kuidas siil end kaitses?

Teksti korduv lugemine ja ümberjutustamine.

Milliseid mõistatusi saab tekstiga sobitada? Mõistatuste äraarvamine.

Pehmed käpad ja kriimud käppadel. (kass).

Nõelad lebasid seal, aga jooksid laua alla. (siil).

10. Kokkuvõte klassid.

Millest me täna rääkisime, millest helid? (O kõlab Ш ja Ж) . Mille poolest need on sarnased ja mille poolest erinevad? (laste vastused). Mida me tegime? (Vaatasime pilte kõlab Ш ja Ж, mänginud mänge "Ütle vastupidist", "Üks on palju", "Kuidas sul läheb?"; määras koha kõla sõnades, mõistatas mõistatusi ja luges lugu "Kass ja siil".