Keemiatunnid 8. Meelelahutusteaduste Akadeemia

Tund töötati välja UMK G.E. Rudzitis, F.G. Feldman.

esmane eesmärk see õppetund- selle eesmärk on üldistada ja kinnistada õpilaste teadmisi algsete keemiamõistete kohta; kognitiivse tegevuse aktiveerimine ja õpilaste motivatsiooni tõstmine keemiat õppida. Õpilaste keemiahuvi arendamine ja kognitiivse tegevuse aktiveerimine, kasutades mittestandardseid mänguvormid õppetegevused. Tund toimub turniiri vormis.

Tunnis kasutatakse IKT-d, arvutiesitluse kasutamise vajaduse tingivad järgmised põhjused:

  • Organisatsioon erinevad tüübidõpilaste tegevused.
  • Materjali nähtavuse ja tihendamise vahendid.
  • Enesekontrolli korraldamine ilma tunniaega kulutamata.
  • Aitab kokku hoida tunniaega

Meetodid: verbaalne, visuaalne, IKT kasutamine, probleemiotsing.

Mängu eesmärgid:

  • õpitud keemiamaterjali kordamine lünkade täitmiseks ja planeeritud kontrolltööks valmistumiseks;
  • keemiahuvi arendamine ja tugevdamine, õpilaste silmaringi laiendamine, nende kultuuritaseme tõstmine;
  • suhtlemisoskuse, enesekindluse ja suhtlemise lõdvuse arendamine;
  • vastutustundliku suhtumise edendamine kollektiivsesse tegevusse.

Sihtrühm: 8. klass

Metoodiline arendus tund teemal "Hape" sisaldab esitlust ja tunni kokkuvõtet. Tund teemakohase uue materjali õppimine, tutvustab õpilasi klassiga anorgaanilised ühendid- happed, nende üldvalem, klassifikatsioon, levik looduses. Samuti on õpilastel võimalus tutvuda peamiste anorgaaniliste hapetega.

Sihtrühm: 8. klass

Metoodiline arendus sisaldab esimese keemiatunni kokkuvõtet 8. klassis + esitlus.
Tunni eesmärgid on:
- kujundada ettekujutus keemia ainest, tutvustada ettevaatusabinõusid keemialaboris töötamisel;
- anda algmõisted ainest kui keemia uurimisobjektist;
- õppida tuvastama ja kirjeldama ainete omadusi.
Tund on sissejuhatav kõikidele soovitatud õppematerjalidele.
Ettekandes esitatakse illustreeritud teoreetiline materjal ning kontroll- ja mõõtematerjal teema üldistamiseks ja esmaseks kinnistamiseks.

Sihtrühm: 8. klass

Tunni selline arendus vastab programmi materjalile Kasutatud õpik: O.S. Gabrielyan "Keemia 8. klass". Meetodid ja võtted valitakse vastavalt õpilaste vanusele ja individuaalsetele iseärasustele, kasutatakse õpilasekeskset õpikäsitust. Tunnis kasutatakse erinevaid töövorme: frontaaltöö, paaristöö, individuaalne töö. loomingulised ülesanded, probleemne olukord aidata kaasa õpilaste kognitiivsete võimete arendamisele, sotsiaalselt oluliste isiksuseomaduste kasvatamisele. Tunnis hindavad õpilased ennast iseseisvalt, kasutades väljatöötatud hindamiskriteeriumitega enesehinnangulehti. Tunni materjal jälgib interdistsiplinaarseid seoseid, seost eluga. Lapsed õpivad materjali analüüsima ja kokkuvõtteid tegema, oma järeldusi tegema, lisainfot otsima erinevatest allikatest (raamatud, arvuti- ja meediaabivahendid). Õppimishuvi tõstmiseks kasutati multimeediaesitlust.

Sihtrühm: 8. klass

Üldtund teemal "Keemiliste elementide ühendid" keemias 8. klass. Tund viiakse läbi mängu-rännaku vormis. See vorm aitab kaasa materjali kvalitatiivsele fikseerimisele. Tunni eesmärk: ülesannete ja tüüptüüpülesannete abil selgitada välja ja kinnistada õpilaste teadmisi käsitletavatel teemadel.

Sihtrühm: 8. klass

Arendus on mõeldud kaheksandate klasside õpilastele teemal "Oksüdatsiooni-redutseerimisreaktsioonid" (Õpik O.S. Gabrielyan. Keemia. 8. klass). Ettekannete abil on õpilastel lihtsam õppida elektroonilise tasakaalu meetodit, mõista oksüdatsiooni ja redutseerimise keerulisi protsesse.

Sihtrühm: 8. klass

Tund valmistati ette osalemiseks konkursil "Aasta Õpetaja". Tund on mõeldud 8. klassi õpilastele ja Rudzitise õpiku järgi õppivatele õpilastele. Eesmärk: õppimine füüsikalised omadused, vesiniku saamise meetodid, jaotamine. Tunni vorm: Tund-seletus uuest materjalist. Varustus: arvuti, projektor, esitlus.

Keemiatund 8. klassis

(sissejuhatav tund)

Tutvuge keemiaga!

"Keemial on vastupandamatu veetlus

tänu tohutule ja piiramatule jõule

ta kingib neile, kes teda tunnevad."

W. Collins Sihtmärk: Arendada 8. klassi õpilastes tunnetuslikku huvi keemia aine vastu.

Ülesanded:

Tutvustada õpilasi keemia arengu ajalooga, anda esimesi ideid selle teaduse kohta;

Värskendada õpilaste teadmisi ainetest, hakata kujundama ideid ainete omaduste ja nende muundumiste kohta;

Arendada õpilaste analüüsioskust.

Varustus.

Temaatilised seinalehed, kaardid ainete ja keemiliste reaktsioonide valemitega, keemilised keeduklaasid, lamedapõhjalised kolvid, tume klaaspurk, tikud, kuiv kütus, näidislaud, tiigli tangid, taskurätik, portselantiigel, metallide ja plastide kollektsioonid.Ained: Värskelt valmistatud kaaliumjodiidi ja pliatsetaadi, fenoolftaleiini, sooda, naatriumvesiniksulfaadi, etanooli, norsulfasooli tabletid, ammooniumdikromaadi lahused.

Tundide ajal

I . sissejuhatusõpetajad.

Maailmas on teadus, ilma milleta on tänapäeval võimatu ellu viia kõige fantastilisemaid projekte ja vapustavaid unistusi. See- KEEMIA. Tema hoiupõrsas on palju selliseid imesid, mille ees maailma parimate jutuvestjate fantaasiad kahvatuvad: nagu oleks Tuhkatriinu printsessiks, muudab ta grafiidist briljantseks teemandiks, annab paberile metalli tugevuse ja metalli. annab mälu. Asjata ei kutsuta teda nõiaks ja imetegijaks: ta toidab, jootab, riietab, ravib, peseb, ammutab mineraale, laseb tal kosmosesse tõusta ja ookeani põhja vajuda.

Igaüks teist viib enese teadmata iga päev läbi keemilisi reaktsioone, isegi kodust lahkumata: süütab tikud ja gaasi, valmistab süüa. Ja inimkeha ise on suur keemiatehas, milles toimub palju keemilisi reaktsioone.

Täna on teie esimene tutvus selle hämmastava teadusega. Ja esitluse peavad 9. klassi õpilased. Nad räägivad teile keemiateaduse arengu ajaloost, näitavad teile palju huvitavaid kogemusi, ja tunni lõpus saate viktoriini küsimustele vastates osta kiirrongi sissepääsupiletid, mis kihutab teid mööda planeedi avarusi.Keemia - 8.

II. Uue materjali õppimine. Kogemuste demonstreerimine. Esimene saatejuht

8. klassis hakkad õppima enda jaoks uut ainet.keemia -ainete ja nende muundumiste teadus.Kõik meid ümbritsevad ained koosnevad keemilistest elementidest, mida on praegu üle 110. Erinevate elementide aatomitest koosnedes moodustuvad kokku üle kahekümne miljoni aine.

Ainete omaduste tundmiseks on vaja leida nende rakendus. Niisiis hindasid meie kauged esivanemad räni erakordset kõvadust ja kasutasid seda relvade ja tööriistade valmistamiseks. Mõned ained, mida te juba teate: raud, alumiinium, vesi, kriit, suhkur, hapnik, süsinikdioksiid, plastid ja teised (metallide, plastide kollektsioonide demonstratsioon). Mitte ainult Maal leiduvad ained, vaid kogu Universum koosneb samadest elementidest, mida teadlased on üksteise järel meie planeedil avastanud.

Keemiatundides saate teada palju huvitavat keemiliste elementide kohta. Ja täna tahame teile lühidalt tutvustada keemia arengu ajalugu.

õpilased

Reeglina eristab enamik keemia ajaloolasi selle arengu järgmisi põhietappe:

1. Alkeemiline periood: kuni III sajandini. AD

Alkeemia-eelsel perioodil arenesid ainealaste teadmiste teoreetilised ja praktilised aspektid üksteisest suhteliselt sõltumatult. Aine omaduste päritolu käsitles iidne loodusfilosoofia, praktilised toimingud ainega olid käsitöökeemia eesõigus.

2. Alkeemiline periood: III - XVII sajand.

Alkeemiline periood jaguneb omakorda kolmeks alamperioodiks -Aleksandria(kreeka-egiptuse keel) araabia ja euroopa keel alkeemia. Alkeemiline periood on filosoofi kivi otsimise aeg, mida peeti vajalikuks metallide transmutatsiooni läbiviimiseks. Sel perioodil sündis eksperimentaalne keemia ja koguti teadmisi aine kohta; iidsetel alustel põhinev alkeemiateooria filosoofilised ideed elementide kohta, oli tihedalt seotud astroloogia ja müstikaga. Koos keemilis-tehnilise "kulla valmistamisega" on alkeemiline periood märkimisväärne ka loomingu poolest. ainulaadne süsteem müstiline filosoofia.

3. Moodustamisperiood (assotsiatsioon): XVII - XVIII sajand.

Keemia kui teaduse kujunemise käigus toimus selle täielik ratsionaliseerimine. Keemia vabanes loodusfilosoofilistest ja alkeemilistest vaadetest elementidele kui teatud omaduste kandjatele. Koos ainealaste praktiliste teadmiste laienemisega hakati kujundama ühtset vaadet keemilistele protsessidele ja hakati täielikult kasutama katsemeetodit. Selle perioodi lõpetanud keemiarevolutsioon andis keemiale lõpuks iseseisva (ehkki teiste loodusteaduste harudega tihedalt seotud) teaduse välimuse, mis tegeleb kehade koostise eksperimentaalse uurimisega.

4. Kvantitatiivsete seaduste periood (aatomi-molekulaarteooria): 1789 - 1860.

Kvantitatiivsete seaduste periood, mida iseloomustas keemia peamiste kvantitatiivsete seaduste - stöhhiomeetriliste seaduste - avastamine ja aatom-molekulaarse teooria kujunemine, viis lõpuks lõpule keemia muutumise täppisteaduseks, mis ei põhine mitte ainult vaatlusel, vaid ka mõõtmine.

5. Klassikalise keemia periood: 1860 - XIX lõpus V.

Klassikalise keemia perioodi iseloomustab teaduse kiire areng: perioodiline süsteem elemendid, valentsusteooria ja keemiline struktuur molekulid, stereokeemia, keemiline termodünaamika ja keemiline kineetika; Rakendatud anorgaaniline keemia ja orgaaniline süntees saavutasid hiilgavaid edusamme. Seoses aine ja selle omaduste alaste teadmiste mahu kasvuga algas keemia diferentseerumine - selle eraldi harude eraldamine, omandades iseseisvate teaduste tunnused.

6. Uusaeg: 20. sajandi algusest tänapäevani.

20. sajandi alguses toimus füüsikas revolutsioon: Newtoni mehaanikal põhinev teadmiste süsteem mateeria kohta asendati uuega. kvantteooria ja relatiivsusteooria. Aatomi jaguvuse kindlakstegemine ja loomine kvantmehaanika investeeris keemia põhimõistetesse uut sisu. Füüsika edusammud 20. sajandi alguses võimaldasid mõista elementide ja nende ühendite omaduste perioodilisuse põhjuseid, selgitada valentsjõudude olemust ning luua teooriaid aatomitevahelise keemilise sideme kohta. Põhimõtteliselt uute füüsikaliste uurimismeetodite esilekerkimine on andnud keemikutele enneolematud võimalused aine koostise, struktuuri ja reaktsioonivõime uurimiseks. Kõik see kokku määras muude saavutuste kõrval 20. sajandi teise poole bioloogilise keemia hiilgavad kordaminekud - valkude ja DNA struktuuri väljaselgitamise, elusorganismi rakkude talitlusmehhanismide tundmise.

Teine saatejuht

Keemia sai alguse Egiptusest. Nimi« keemia » tuleneb sõnast hemi ehk huma (must), mida vanad egiptlased nimetasid oma riigiks. Seega tähendab sõna "keemia" Egiptuse kunsti, mis käsitles erinevaid mineraale ja metalle. Keemiat peeti jumalikuks teaduseks, see oli preestrite käes ja oli võhikute eest varjatud. Araablased lisasid sellele iseloomuliku sõna "keemia". araabia keel eesliide "al". Ilmusid terminid "alkeemia" ja "alkeemik". Nüüd nimetatakse alkeemiat keemia arengu perioodiks 4. kuni 16. sajandil AD

Alkeemikute uurimistöö oli suunatud "filosoofi kivi" otsimisele, mis väidetavalt oleks võimeline muutma mis tahes metalli kullaks. Kuningad ja kuningad hoidsid oma paleedes alkeemikuid, et neile kulda hankida. Vaadake, kuidas alkeemikud töötasid.

Alkeemik

- Näitan teile kogemust "Vee kullaks muutmine".

Üks keeduklaas sisaldab värskelt valmistatud kaaliumjodiidi lahust, teine ​​pliatsetaadi lahust. Mõlemad lahused valatakse suurema mahutavusega keeduklaasi. Tekib erekollane pliijodiidi sade (näitab keemilise reaktsiooniga kaarti).

2 KI + Pb ( CH 3 COO )2 = PbI 2 + 2 KCH 3 COO

Järgmistes tundides saame teada, mida sellised keemiliste reaktsioonide võrrandite kirjed tähendavad.

Kolmas peremees

Kuid alkeemikutel ei õnnestunud kunagi metalle kullaks muuta. Alkeemia on paljudes riikides keelatud. Alkeemilise uurimistööga tegelenud inimesi süüdistati nõiduses ja nad põletati tuleriidal. Kuid teadust ei saa keelata. Teadlased jätsid sõna "alkeemia" eesliite "al" kõrvale ja said uue nime - keemia. Nii kutsutakse seda praeguteadus, mis uurib meid ümbritsevaid aineid, samuti nende omadusi ja muundumisi.

Tänapäeval on keemiatoodetel meie turul domineeriv positsioon Igapäevane elu. Keemilisi uuringuid tehakse teaduslike uurimisinstituutide laborites, tehastes, tehastes jne. Igas koolis on keemiatuba ja keemialabor.

Nüüd tutvume mõne aine ja keemiliste muundumisega.

Esimene laborant

- Näitan teile kogemust "Vee muutmine vaarikasiirupiks".

Katse jaoks kasutatakse nelja keemilist keeduklaasi ja tumedat klaaspurki. Esimene keeduklaas sisaldab fenoolftaleiini, teine ​​sisaldab naatriumkarbonaati, neljas sisaldab naatriumhüdrosulfaati ja kann sisaldab vett. Kolmas klaas ei sisalda midagi.

Tumedas klaasist kannus on tavaline vesi, valage see nelja klaasi. Seejärel valage vesi klaasidest, välja arvatud viimane, tagasi kannu, jättes viimase klaasi kontrolliks. Kalla vesi kannust tagasi klaasidesse. Vaata: lahus on muutunud heledaks karmiinpunaseks, nagu siirup! Valage "siirup" kannu, lahjendage viimasest klaasist "veega". Viimasel korral valame vee kannust klaasidesse. Vaata, "siirup" muutus jälle veeks.

Tundub, et see on ime! Ei, lihtsalt ühes klaasis oli fenoolftaleiin, teises - leeliselise keskkonnaga lahus. Nende segamisel tekib vaarikavärvi lahus. Pidage meeles:fenoolftaleiin leeliselistes lahustes Alati karmiinpunane. Et värv kaoks, lisasin veidi happelist lahust. Hape neutraliseeris leelise ja lahus muutus värvituks.

Nimetage selles katses kasutatud kemikaalid.

Teine laborant

- Paljud teist armastavad muinasjutte ja fantaasiat. Nüüd näete, kuidas tulnukas või lihtsalt madu Gorynych sünnib kookonist.

(Muusika kõlab, näidatakse vaarao mao kogemust)

Kogemuste kirjeldus

Jahvatage kuiva kütuse tablett ja asetage see alusele slaidi. Asetage kolm norsulfasooli tabletti kütuse peale. Kuiv kütus süüdata. Roomavate "madude" parandamiseks kasutage metallvarrast. Pärast katse lõppu kustutage tulekahju plastkaane sulgemisega.

Esimene laborant

- Nüüd võtan taskurätiku pihku, leotan selle kõigepealt allikaveega ja panen tikuleegiga põlema.

(Esitatakse kogemust "Tulekindel sall")

Kogemuste kirjeldus

Loputage taskurätik vees, seejärel väänake see kergelt välja ja leotage seda hästi alkoholiga. Haarake taskurätiku ühest otsast tiiglitangidega ja hoidke neid väljasirutatud käes, tooge kangale pikk kild. Alkohol lööb kohe lõkkele – tundub, et taskurätik põleb. Kuid põlemine lakkab ja taskurätik jääb terveks, kuna märja lapi süttimistemperatuur on palju kõrgem kui alkoholil.

C 2 H 5 Oh + 3 O 2 = 2 CO 2 + 3 H 2 O

Nimetage aine, mis toetab põlemis- ja hingamisprotsesse. Mida teate selle aine omadustest?

Teine laborant

- Meie kohtumise lõpus näitan katset nimega "Vulkaan". Muidugi teate, kui suurejooneline vaatepilt see on – vulkaanipurse. Iidsetel aegadel kattis Pompei linna Vesuuvi vulkaan.

(Muusika kõlab, kogemust näidatakse.)

Kogemuste kirjeldus

Sisestage koonilise kolvi kaela sisse tiigel või portselanist tass. Kolbi saab katta plastiliiniga, andes sellele mäe kuju, või teha künka mudeli. Asetage kroomoksiidi kogumiseks suur paberileht kolbi või maketi alla ( III ). Valage tiiglisse ammooniumdikromaat, niisutage seda mäe keskel alkoholiga. Vulkaan süüdatakse põleva kiluga. Reaktsioon on eksotermiline, kulgeb kiiresti, koos lämmastikuga lendavad välja kuumad kroomoksiidi osakesed ( III ). Kui valgust kustutada, jääb mulje purskavast vulkaanist, mille kraatrist paiskuvad välja hõõguvad massid (näitab keemilise reaktsiooniga kaarti).

( NH 4)2 Kr 2 O 7 = N 2 + Kr 2 O 3 + 4 H 2 O

(Kroom(III)oksiid ) koguge ja salvestage muudeks katseteks).

Õpetaja

Just nii palju huvitavaid keemilisi muundumisi tuli täna tunnis jälgida.

Keemilist reaktsiooni saab hinnata selle tunnuste järgi - ainete värvuse muutus, lõhna ilmumine, sademed, valguse ja soojuse eraldumine, gaasilise aine moodustumine.

- Milliseid keemiliste reaktsioonide märke saate demonstreeritud katsetes nimetada?

III. Viktoriin õpilastele Õpetaja

- Noh, poisid, kas keemia vallutas teid oma imedega? Ja nüüd proovite vastata ka viktoriiniküsimustele, mis on teile kui sissepääsupiletid ainete ja transformatsioonide imelisse maailma.

Viktoriini küsimused

Kõige tavalisem aine maa peal. (vesi)

See ei vaju vees, ei põle tules, eksisteerib ainult temperatuuril alla null kraadi.(Jää)

Nimetage metall, mis on toatemperatuuril vedel. (Elavhõbe)

Ilma selle gaasita maailmas

Loomad ja inimesed ei elaks.

Lapsed oskavad seda nimetada

Lõppude lõpuks kutsutakse teda ....Hapnik

5) Ma elan maailmas tuntud, kolmeteistkümnendas korteris. Olen pehme, kerge, tempermalmist, pakendis sädelev. (Alumiinium )

6) See gaas tekib pikselahenduse käigus. Seal on see männimetsas, kus on kerge hingata.

Ja see ei jäta vette üldse maitset, Sest see desinfitseerib seda hästi. (Osoon )

Hästi tehtud, kõikidele küsimustele vastati õigesti.

Milliseid kemikaale oskate praegu nimetada?

IV. Õppetunni kokkuvõte Õpetaja:

Kas mu abilised tõestasid teile, et keemia on huvitav teadus? Mis aitas teil selles veenduda? Milliseid katseid saate kodus korrata, et oma lähedasi üllatada? Kuid ärge unustage ohutust.

Kuid keemia on üks loodusteaduste sektsioonis sisalduvatest keerukatest teadustest. Miljonid ained ja seega miljonid keemilised valemid, keemilised reaktsioonid, paljud seadused ja seaduspärasused. Ja sa pead õppima neid seadusi, keemiaseadusi, universumi seadusi. Igaüks, kes sellele teadusele pühendub, saab anda oma panuse looduse saladuste lahtiharutamisse, luues uusi aineid ja materjale, mida looduses ei eksisteeri.

Õppeaasta jooksul, tunnist õppetundi, vallutame järk-järgult planeedi - Keemia 8, mida saame omandada vaid oma teadmiste toel.

Soovin teile edu sellel raskel, kuid huvitaval teel! Edu!

V. Kodutöö

Õpiku järgi: Eessõna. Sissejuhatus. 1. peatükk.§1 Keemia aine. Ained. Ainete muundumine.

Valmistage ette (vabatahtlik) aruandeid keemia ajaloost: “Muistsete rahvaste keemiaalased teadmised”, “Alkeemia”, “Praktiline keemia iidsel Venemaal”.

Tunni teema:"Happed, nende koostis, klassifikatsioon ja tähendus".

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

    Kaaluge hapete koostist ja klassifikatsiooni;

    Jätkata anorgaaniliste ühendite põhiklasside ainete valemite üleskirjutamise oskuste kujundamist;

    Jätkata oskuste kujundamist keemiliste elementide oksüdatsiooniastme määramiseks ühendites;

Arendamine:

    Jätkata õpilaste mõtlemisoskuse arendamist: võrrelda, analüüsida, teha järeldusi;

    Jätkata eksperimentaaltöö oskuste arendamist;

    Jätkata üldhariduslike oskuste ja vilumuste arendamist;

    Arendage huvi teema vastu.

Hariduslik:

    edendada intellektuaalse töö ja koostöö kultuuri;

    Kasvatada vastutustunnet, täpsust;

    Aidake kaasa soodsa psühho-emotsionaalse kliima loomisele klassiruumis.

Tunni tüüp: kombineeritud

Õppemeetodid: verbaalne (jutt, seletus, vestlus);

Illustreeriv;

Demo;

Osaline otsing, problemaatiline, uurimine.

Seadmed ja reaktiivid: sülearvuti, projektor, interaktiivne tahvel, esitlus, hapete proovid: sool-, väävel-, askorbiin-, äädik-, sidrun-, katseklaasid, katseklaasiriiulid, indikaatorid, märkmikud, töölehed, happevalemitega tabelid.

Tundide ajal:

    Org. hetk

    Teadmiste värskendus.

? Poisid, oleme hakanud uurima anorgaaniliste ühendite klasse. Milliseid ainete klasse oleme juba kohanud?(Oksiidid, hüdriidid ja lenduvad vesinikuühendid, alused).

CaO, SO 2 , Fe 2 KOHTA 3 , Na 2 Oh, Cl 2 KOHTA 7 (Slaid 1).

? Milliseid valemeid näete?

? Milliseid aineid nimetatakse oksiidideks?

? Millisesse klassi kuuluvad järgmised ained? KOH, Al(OH) 3 , Va(OH) 2 , Cu(OH) 2 ?

? Milliseid aineid peetakse alusteks?

? Mis määrab hüdroksüülrühmade arvu aluses?(Metalli oksüdatsiooniastme kohta.)

(Slaid 2). Tic-tac-toe "Vundamendid"

Leidke põhivalemitest koosnev võidutee.

Mänguväljak nr 1 Mänguväljak nr 2

Loetlege need põhjused.

? Mis on ühist esimesel mänguväljakul olevatel alustel ja mille poolest need erinevad mänguväljal number 2 asuvatest alustest?(Esimesel mänguväljal - lahustuvad alused, teisel - lahustumatud.)

Too näiteid

? Millised on lahustuvate aluste omadused? Milliseid ettevaatusabinõusid tuleks leeliste käsitsemisel võtta?

    Ülesanne ühendite klassifitseerimiseks.(Slaid 3)

Jagage alltoodud ained kolme rühma. Nimetage need rühmad

CaO, Al(OH) 3 , CuO, HCl, H 2 Oh, Cl 2 KOHTA 7 , Fe(OH) 2 , HNO 3 , NaOH, H 2 NII 4 .

    Uue materjali õppimine

Kolmandasse gruppi paigutasite teile veel võõrad ained, mis kuuluvad hapete klassi. Just selle klassi ainetega me täna tutvumegi. Niisiis, meie tunni teema on "Happed: koostis, klassifikatsioon ja tähendus".Kirjutage tunni teema sisse töövihik. (Slaid 4).

? Mida peame hapete kohta teadma?(Koostis, valemid, nimetused, klassifikatsioonid, tähendus, ohutusnõuded).

    Mitmesugused happed (Slaid 5).

Happe uurimisplaan (Slaid 6).

    Ühend.

    Klassifikatsioon.

    Nomenklatuur ja sellega seotud oksiidid

    Tähendus ja rakendus.

    Ohutusreeglid hapetega töötamiseks.

    Hapete koostis (Slaid 7).

Näete kolme happe valemit: vesinikkloriidHCl , väävelhapeH 2 NII 4 ja fosforhapeH 3 RO 4 . Mis neil ühist on?

Jah, see on vesinikuaatomite olemasolu nende koostises, millest kõik kolm valemit algavad. Ülejäänut nimetatakse happejäägiks.

happed kompleksained, mille molekulid koosnevad vesinikuaatomitest ja happejäägist.

    Happe klassifikatsioon

A) hapniku olemasolu . (8. slaid)

? Märka tahvlil kahe happerühma happejääkide erinevusi. Milles see erinevus seisneb?

Täpselt nii, väävel-, lämmastik-, fosfor- ja perkloorhappe happejäägid sisaldavad hapnikku ning vesinikkloriid-, vesinikbromiid-, vesiniksulfiid- ja vesinikfluoriidhappe happejäägid ei sisalda hapnikku.

Hapniku olemasolu või puudumine on üks hapete klassifitseerimise tunnuseid. Selle põhjal jagatakse happed kahte rühma:anoksiline Jahapnikku sisaldav. Too tabelist näiteid hapnikuvabade ja hapnikku sisaldavate hapete kohta.

B) Hapete klassifitseerimine aluselisuse järgi . (Slaid 9).

? Vaadake tahvlil olevaid happevalemeid. Need jagunevad teatud alusel kolme rühma. Mis te arvate, mis see märk on?

Põhilisus – vesinikuaatomite arv happes.

Tooge tabelist näiteid ühe-, kahe- ja kolmealuseliste hapete kohta.

Vesinikuaatomite arvu järgi saate määrata happejäägi kogulaengu, mis vees lahustades moodustab negatiivselt laetud iooni.

Vesinik moodustab lahustumisel positiivselt laetud iooni, mille laeng on +1. Iooni laengu tähistamisel on oma eripärad.

C) Hapete klassifitseerimine vees lahustuvuse järgi (Slaid 10).

Muide, vees lahustumisvõime on veel üks märk hapete klassifitseerimisest. Selle põhjal jagatakse kõik happed kahte rühma: lahustuvad ja lahustumatud. Toome näiteid lahustuvustabeli abil.

    Elementide oksüdatsiooniaste hapetes ja hapetele vastavad oksiidid. (Slaid 11).

1 −1 +1 − 2 +1 X − 2 +5 − 2

HCl H 2 S N 3 RO 4 → R 2 KOHTA 5 - fosforhappe

(+1) 3 +x + (−2) 4 = 0

x - 5 = 0

X = + 5

1 + 3 − 2 +3 − 2

H 3 RO 3 → R 2 KOHTA 3 - fosforhape

Määrake hapetele vastavad oksiidid.(Slaid 12).

H 2 NII 4 → NII 3 HNO 3 → N 2 KOHTA 5

H 2 NII 3 → NII 2 HNO 2 → N 2 KOHTA 3

Hapete nomenklatuur

Anoksiidhapped:

Hapet moodustava elemendi nimetusele lisatakse täishäälik"O"

ja sõnad "vesinikhape"

HCl- vesinikkloriidhapeH 2 S - vesinikväävelhape

Hapnikku sisaldavad happed:

Hapet moodustava elemendi venekeelsele nimele lisatakse järelliide:

Kui element näitabkõrgemale NII(võrdne rühma numbriga)

+6

"-n" ja lõpp "-th":H 2 NII 4

väävelhape

Kui elemendi CO allpool kõrgemale +4

"-ist" ja lõpp "-aya":H 2 NII 3

väävelhape

    Hapete väärtus looduses ja inimese elus (Slaid 13-14).

Happed looduses

Happed inimese elus

Inimese kehas

Kulinaarses toidus

Meditsiinis

IN rahvamajandus

happevihm

    Happeohutuse reeglid (Slaid 15-16).

19. sajandil elas ja töötas Saksamaal teadlane Justus Liebig. Ta oli Jumala katsetaja Varasematel aastatel aitas entusiastlikult isal lakke, värve ja ravimeid valmistada. Ükskord õppetund kreeka keel Liebigi kott plahvatas plahvatusohtliku elavhõbedaga. Isa, hoolitsedes selle eest, et poiss ei oleks gümnaasiumisse tehtud, andis ta apteekri õpipoisiks. Paar kuud hiljem teadis kolmeteistaastane keemik ravimeid koostada paremini kui õpetaja. Pärast järjekordset plahvatust ta heideti välja, kuid ta ei lahkunud keemiatundidest ja 23-aastaselt sai temast Giesseni ülikooli professor. Siin kirjeldab Liebigiga koos töötanud keemik Karl Vogt üht juhtumit. “Siseneb Liebig, käes pudel jahvatatud korgiga. "Tule, paljasta käsi," ütleb ta Vogtile ja puudutab märja korgiga tema kätt. "Kas see pole tõsi, kas see põleb? küsib Liebig rahulikult. "Ma just kaevandasin veevaba sipelghapet." Kas arvate, et Liebig käsitles happeid õigesti?

(Ei. Kui töötate kemikaalid peate olema ettevaatlik: eemaldage juuksed, keerake riiete varrukad üles, valage mitte rohkem kui 1-2 ml lahust, hoides sildiga purki üles.)

? Kuidas saab hapet määrata ilma äärmuslikke meetodeid kasutamata?

    Teadmiste kinnistamine

Laboratoorsed kogemused

JUHEND KAART:
Töövorm: leiliruum.
Tööaeg - 8-10 minutit.
Harjutus:
Uurige sisse indikaatorite värvi happeline keskkond.
Seadmed ja reaktiivid:
3 katseklaasi soolhappega ja 3 katseklaasi sidrunhappega, vedelikuindikaatorid: lakmus, fenoolftaleiin ja metüülapelsin, klaaspulgad.
Ohutusnõuded:
Tähelepanu! Hapetega tuleb töötada ettevaatlikult, kuna võite saada põletust või mürgitust. Kui hape satub nahale, peske see veevooluga maha.
Katse läbiviimine ja tulemuste teatamine:

1 rühm: Lisage vesinikkloriidhappega katseklaasi tilk fenoolftaleiini. Sega klaaspulgaga. Märkige vaatluste tulemused tabelisse.
Lisage 2. katseklaasi vesinikkloriidhappega tilk metüülapelsini. Sega klaaspulgaga. Märkige vaatluste tulemused tabelisse.

Lisage vesinikkloriidhappega kolmandasse katseklaasi tilk lakmust. Sega klaaspulgaga. Märkige vaatluste tulemused tabelisse.

2 gruppi: Lisage sidrunhappega katseklaasi tilk fenoolftaleiini. Sega klaaspulgaga. Märkige vaatluste tulemused tabelisse.
Lisage 2. sidrunhappega katsutisse tilk metüülapelsini. Sega klaaspulgaga. Märkige vaatluste tulemused tabelisse.

Lisage 3. katseklaasi sidrunhappega tilk lakmust. Sega klaaspulgaga. Märkige vaatluste tulemused tabelisse.

Hapete toime indikaatoritele

Tulemuste arutelu ja järelduste sõnastamine:

Millised indikaatorid muudavad hapetes värvi?(lakmus ja metüülapelsin).
? Kas te täheldasite mõlemas happes nende indikaatorite samu värvimuutusi?
(Jah).
? Millise värvi omandasid lakmus ja metüülapelsin nii vesinikkloriid- kui ka sidrunhappes?
(lakmus muutus punaseks ja metüüloranž roosaks).
Läbiviidud katsete põhjal teeme järgmised järeldused:
olenemata happe tüübist (orgaaniline või anorgaaniline), muudavad indikaatorid oma värvi ühtemoodi; mis tähendab, et kõigil hapetel on sarnased omadused.
? Millega see seotud on?(Vesinikuaatomite olemasolul).

Kui aega on. Ülesanne slaidil 18

    Kokkuvõtteid tehes. Peegeldus.

Õppetunni kokkuvõte. Hindamine.

Jätkake fraasi

    Täna tunnis õppisin...

    Ma õppisin…

    See jäi mulle arusaamatuks...

    Minu jaoks see õppetund...

    See äratas huvi...

    Raskused tekkisid siis, kui...

    Kodutöö. §20, lk. 102-107, õppige selgeks hapete valemid ja nimetused, ülesanne 6 (“Tööleht”), ülesanne 1, lk.107 (õpik).

See põnev keemia

Esimene keemiatund 8. klass

Armastan keemiat esimesest tunnist...

Keemia ei ole lihtne teadus, sest asjata ei hakata seda õppima alles 8. klassis, kui koolilastel on juba teatud teadmised matemaatikas, füüsikas, bioloogias, geograafias jne. Kuid ka teised ained ja nende õpetajad said hakkama. koolilaste südameid võita. Seetõttu on keemiaõpetaja olukorras, kus on vaja panna õpilased oma teadusesse esimesest silmapilgust, esimesest tunnist armuma.

Pakun välja esimese keemiatunni arendamise 8. klassis. Selle tunni eesmärk on näidata õpilastele, et keemia on teadus on huvitav, põnev, kuid samas nõuab tõsist suhtumist, suurt töökust. Tunnis kasutan erinevaid töövorme õpilastega: vestlus, viktoriin, mäng, laboratoorsed katsed, näidiskatse, jutustus, video vaatamine. Tunniga kaasneb arvutiesitlus, videoklippide demonstratsioon aastast teaduse ajalugu, dramatiseeringud NOU (üliõpilaste teadusliku ühenduse) keemiaosakonna liikmete poolt.

Tunnis on vaja kaasata tunnis võimalikult palju õpilasi, anda neile võimalus midagi vastata, täita ülesanne või kogemus - end väljendada. Kaheksanda klassi õpilasi iseloomustab materjali tajumine piltide kaudu, omaenda muljete kaudu iseseisvast tegevusest, mida on oluline kasutada aine vastu jätkusuutliku huvi arendamiseks. Mida rohkem kavandatava materjali tajumise kanaleid kasutatakse, seda rohkem õpitakse teavet ja koolituse efektiivsus suureneb. Seetõttu peaksid õpilased juba esimeses tunnis tähelepanu pöörama sellele, et vaatlemise, kuulamise, rääkimise, mõtlemise, analüüsimise, järelduste tegemise jms oskuste arendamine aitaks kaasa materjali paremale omastamisele.

Eesmärkide saavutamiseks ei piisa ainult ühest esimesest keemiatunnist 8. klassis, seetõttu peaksite erinevates klassides perioodiliselt läbi viima pühadetunde. Kõige mugavam aeg selleks on veerandi või poole aasta viimane õppetund. Õpetaja peaks välja töötama tervikliku tegevuste süsteemi, mis aitab kaasa arengule kognitiivne huvi teemale: esimene ja viimased õppetunnidõppeaastal keemianädalal, õppekavavälised tegevused, ekskursioonid, LEU, osalemine konverentsidel, konkurssidel, olümpiaadidel jne.

Tunni eesmärgid.Hariduslik: tutvustada õpilastele keemia ainet; anda aimu keemiast kui täppisteadusest, millel puuduvad laulusõnad; esitada seisukohti sõna „keemia” päritolu kohta; näidata keemia seost teiste teadustega.

Arendamine: kognitiivse huvi arendamine aine vastu; õpilaste tutvustamine saavutustega kaasaegne teadus, suurte keemikute elulugudega.

Hariduslik: kasvatada armastust isamaa vastu, uhkust meie riigi saavutuste ja kordaminekute üle teaduse vallas; oma tervisesse hooliva suhtumise edendamine; kasvatada austust teiste inimeste erinevate seisukohtade vastu.

Seadmed ja reaktiivid. Arvuti, videoklipid OMC moodulite kogust, kaardid viktoriiniküsimuste ja ainete kirjeldustega, J.Y.Berzeliuse, D.I.Mendelejevi, R.Bunseni, F.A.Kekule, N.N.Beketovi, S.Arrheniuse .Vuda, N.N.Zinina portreed; riiulid katseklaasidega, keemiatopsid, tiiglitangid, piirituslamp, portselanist tass, kooniline kolb, kild; vesi, lahus ammoniaak, äädikhappelahus, etüülalkohol, bensiin, sool, suhkur, tärklis, jahu, jäätükid, vatt, jõeliiv, saepuru, parafiin, sinivitriool, rauaviilud, vaselaastud, punane fosfor, väävel, KI lahused, Pb (NO 3) 2, KOH, CuSO 4, NaOH, FeCl 3, Na 2 SO 4, BaCl 2, HCl, Na 2 CO 3, CaCl 2, lakmus, fenoolftaleiin, ammooniumdikromaat.

TUNNIDE AJAL

1. Organisatsioonimoment.

Sissejuhatus klassi.

2. Teadmiste aktualiseerimine.

Õpetaja.Milliseid assotsiatsioone sõna “keemia” sinus tekitab?

Millisesse teaduste rühma keemia kuulub?

Kas teate juba, kuidas sõnu tõlgitakse: "geograafia", "geomeetria", "bioloogia", aga kuidas tõlgitakse sõna "keemia"?

Õpilaste vastused.

3. Teave.

Õpetaja.Sõna "keemia" päritolu kohta on mitu seisukohta.

Kuvatakse videoklippe CMI moodulite kogust (RNMC on haridusministeeriumi tarkvaratoode, http://www.shkola.edu.ru).

Õpetaja. Vaatame fragmenti “Keemia arengu ajalugu”(mmlab.chemistry.002i.oms), milles on toodud sõna “keemia” tõlke variandid.

A) hmi(Egiptuse) - "must" maa. Egiptuse iidne nimi, kust sai alguse keemiateadus.

b) Keme(Egiptuse) - "must" teadus. Alkeemia kui tume, kuratlik teadus (võrdle nõidusega – kurjade vaimude tegevusel põhineva nõidusega).

V) Huma(vanakreeka) - metallide "valu"; sama tüvi ja kreeka humos- "mahl".

G) Kim(vana hiina) - "kuld". Siis võib keemiat tõlgendada kui "kulla valmistamist".

4. Soojenda.

Õpetaja. Kuigi keemia on keeruline teadus, teate juba palju teistest teadustest, alates elukogemus. Vaatame ise: teile pakutakse kaarte küsimustega 8., 9., 10. klassi keemiakursuse erinevatel teemadel. Kes tahab vastata?

Viktoriini "Kas keemia on nii raske?" küsimused

Miks me tiku peale puhume, kui tahame selle kustutada?

(Väljahingatav õhk sisaldab CO 2 .)

Miks ei saa bensiinipõlenguid veega kustutada?

(Bensiin on veest kergem ega segune sellega.)

Kuidas kanda 1 liitrit vett peopesas ilma, et see tilkagi maha voolaks?

(Külmutage jääs.)

Kumb on soojem: kolm särki või kolmekordse paksusega särk?

(Kolm särki.)

Millises meres sa ei saa uppuda? Miks?

(Surnumeres on see väga soolane.)

Kumb on raskem: 1 kg rauda või 1 kg puuvilla?

(Nad on võrdsed.)

Millisest metallist saab 1 g-st tõmmata 2,5 km pikkuse traadi?

(Kullast.)

Kas õhuga on võimalik täita ainult pool ballooni?

(See on keelatud.)

Mida tähendab väljend "vesi pardi seljast"?

(Suled veelinnudärge niisutage veega.)

Millised metalliühendid annavad planeedile Marsile punase varjundi?

(Rauaühendid.)

Kolm ühesugust põlevat küünalt kaeti korraga kolme purgiga mahuga 0,4 l, 0,6 l ja 1 l. Mis juhtub?

(Mida varem küünal kustub, seda väiksem on purgi maht.)

Iga vastuse järel ütleb õpetaja, millisesse teemasse ja klassi küsimus kuulub.

Õige vastuse eest saab õpilane mälestuseks lahustuvuse tabeli või väikese perioodilisuse tabeli.

Kõiki küsimusi ei saa kasutada, olenevalt neile vastamise ajast, kuid lastele tuleb öelda, et nende uued teadmised põhinevad neil juba teistes tundides omandatutel ja õpetaja aitab nendega toime tulla. rasked küsimused.

5. Mäng “Arva ära aine”.

Õpetaja. Mis on keemia ilma eksperimentideta? Muidugi tahad sa ise "keemida"! Kas sa tead aineid? Kas saate neid eristada? Kontrollime…

Õpetaja vitriinlaual on kolm alust ainetega – üks sisaldab ainult värvituid läbipaistvaid vedelikke, teine ​​ainult valgeid tahkeid aineid ja kolmas mitmevärvilisi tahkeid aineid.

V e s e s t v a

1. salv. Väikestes tassides: vesi, ammoniaagilahus, äädikhappe lahus, etüülalkohol, bensiin.

2. salv. Tahked ained väikestes tassides valge värv: sool, suhkur, tärklis, jahu, jääkuubikud, vatt.

3. salv. Väikestes tassides on tahked mitmevärvilised ained: jõeliiv, saepuru, parafiin, sinine vitriool, rauaviilud, vaselaastud, punane fosfor, väävel.

Õpetaja. Vajame katsetajatena kolme vabatahtlikku, kes püüavad määrata kavandatud aineid, selgitades tingimata nende tegevust.

Õpetaja hoiatab õpilasi katse läbiviimisel ohutusreeglite järgimise eest.

Õpilased püüavad aineid tuvastada.

Kuvatakse videofragment - moodul "Alkeemiline labor" (mmlab.chemistry.003i.oms), mis annab aimu alkeemikute elust ja tööst.

6. Teave. Huvitavaid fakte keemikute elust.

Mängitakse läbi üliõpilaste - NOU liikmete poolt eelnevalt ettevalmistatud dramatiseeringud.

Näidatakse teadlaste portreesid.

Berzeliuse kokk.

Ühe väikelinna, kus elas ja töötas kuulus Rootsi teadlane J. J. Berzelius, elanikud küsisid kord tema kokalt: "Mida teie peremees tegelikult teeb?"

"Ma ei oska täpselt öelda," vastas naine, "ta võtab suure kolvi mingi vedelikuga, valab selle väikesesse, raputab, kallab veel väiksemasse, raputab uuesti ja kallab väga väike..."

"Ja siis?"

"Ja siis ta valab kõik välja!"

Lugu saadab kogemuste demonstratsioon õpetaja poolt. Katse jaoks võetakse 4 erineva suurusega kolbi. Esmalt valatakse suurde kolbi värvitu leeliselahus, väiksem kolb niisutatakse eelnevalt fenoolftaleiini lahusega. Leeliselahus valatakse fenoolftaleiiniga kolbi, lahus muutub karmiinpunaseks. Kolmandasse, veelgi väiksemasse kolbi valatakse veidi leeliselahusest suurema kontsentratsiooniga vesinikkloriidhappe lahust ja seejärel värviline leeliselahus. Kolmandas kolvis muutub lahus värvituks. Ja kui kogu segu valatakse väga väikesesse kolbi, milles on veidi kontsentreeritud leeliselahust, omandab lahus jälle karmiinpunase värvi.

Kohvrimeister.

D.I.Mendelejev armastas köita raamatuid, liimida portreede raame ja meisterdada kohvreid. Tavaliselt ostis ta nende teoste jaoks Gostiny Dvoris. Ühel päeval õiget toodet valides kuulis ta selja tagant: "Kes see auväärt härrasmees on?" "Te peate selliseid inimesi tundma," vastas ametnik austusega oma hääles. "See on kohvrimeister Mendelejev!"

Hea sõber.

Ühel päeval tuli kolleeg Robert Bunseni juurde. Nad rääkisid poolteist tundi. Ja külaline oli lahkumas, kui järsku ütles Bunsen: "Te ei kujuta ette, kui nõrk mu mälu on. Ju siis arvasin sind nähes, et sa oled Kekule!” Külastaja vaatas talle imestunult otsa ja hüüatas: "Aga mina olen Kekule!"

Vargad raamatukogus.

Kord jooksis akadeemik N. N. Beketovi kabinetti elevil sulane: “Nikolaj Nikolajevitš! Teie raamatukogus on vargad!" Teadlane, kes ei vaadanud kohe oma arvutustest üles, küsis rahulikult: "Ja mida nad seal loevad?"

Tööl.

R. Wood
(1868–1955)

Ameerika füüsik Robert Wood alustas oma karjääri laborandina. Ühel päeval läks tema ülemus tuppa, mis oli täis pumpade ja seadmete mürinat ja kõlinat, ning leidis sealt Woodi, kes oli süvenenud kriminaalromaani lugemisse. Pealiku nördimusel polnud piire.

- Härra Wood! hüüatas ta vihast tulvil: "sa ... lubate endale detektiivilugu lugeda ?!

- Jumala pärast, vabandust! Wood oli segaduses. - Aga sellise müraga luulet lihtsalt ei tajuta!

Professor Zinini kangelaslikud lõbustused.

Kas Venemaal rünnati õpilasi? Jämedat vägivalda ei olnud, kuid õpetajad kasutasid mansetti, kuigi harva. Tuntud akadeemik N.N. Zinin mitte ainult ei sõimas hooletuid õpilasi, vaid ka peksis neid. Keegi ei solvunud selle peale, sest. lubati akadeemikule vahetusraha anda. Kuid jahimehi polnud, kes oleks võtnud vastumeetmeid. Zininil oli suur füüsiline jõud ja ta suutis vaenlase oma käte vahel nii pigistada, et ei suutnud pikka aega taastuda.

N.N.Zinin
(1812–1880)

7. Tee ise imed.

Õpilaste laudadel on kahe katseklaasiga nagid.

Õpetaja. Olete ise imelised katsetajad, lihtsate nippide abil saate imesid korda saata. Sinu ülesandeks on segada katseklaaside sisu omavahel.

Õpetaja selgitab õpilastele katse ohutusreegleid.

Õpetaja.Lahused valitakse nii, et igal juhul kukub välja erinevat värvi sadet või eraldub gaas või muutub värvus.

Õpilased sooritavad katse, jälgivad toimuvaid muutusi. (Näiteks kaaliumjodiidi ja plii (II) nitraadi; kaaliumhüdroksiidi ja vask (II) sulfaadi; naatriumhüdroksiidi ja raud (III) kloriidi; naatriumsulfaadi ja baariumkloriidi; lakmus ja vesinikkloriidhape, lakmus ja naatriumhüdroksiid; äädikhape hape ja naatriumkarbonaat jne)

8. Mängime...

Mäng "Mis on mustas kastis?"

Klass on jagatud 4-liikmelisteks meeskondadeks.

Õpetaja.Käskude määramine: vastavalt omaduste omaduste kirjeldusele, avastamise ajalugu, tuttavad rakendused, tuleb ära arvata, millise ainega on tegemist. Kui arvate aine ära esimesel katsel, saate 5 punkti, teisel - 4 punkti ja nii edasi. Vastused antakse kirjalikult, et teised meeskonnad saaksid mängu jätkata. Kui võistkond andis vale vastuse, on tal õigus mängu jätkata, kuid saab miinus 1 punkti.

Kahe-kolme vooru tulemuste põhjal selgitatakse välja võitjameeskond, kes saab auhinna.

Võõrustaja annab õige vastuse iga vooru lõpus. Punkte hoitakse tahvlil (saab valida klassi kuttide seast abilise).

Esimene asi

1) Seda ainet nimetati vanasti elu ja surma valitsejaks. Teda ohverdati jumalatele ja mõnikord kummardati teda kui jumalust.

(5 punkti.)

2) See oli rikkuse, jõu, vastupidavuse, võimu mõõdupuu, seda peeti nooruse ja ilu hoidjaks.

(4 punkti.)

3) Uskumuste kohaselt on sellel võime aidata inimest kõigis tema asjades, päästa hädadest ja õnnetustest.

(3 punkti.)

4) "Ta sünnib veest, kuid ta kardab vett."

(2 punkti.)

5) Seda kasutatakse laialdaselt igapäevaelus, toiduvalmistamisel, nahaäris, tekstiilitööstuses ja mujal.

(1 punkt)

(Vastus. Sool.)

S e c o n e

1) Vanad egiptlased nimetasid seda "vaaepereks", mis tähendab "taevas sündinud".

(5 punkti.)

2) Vanad koptid nimetasid seda "taeva kiviks".

(4 punkti.)

3) Sellest valmistatud tooteid hinnati rohkem kui kulda. Sellest võisid sõrmuseid ja sõlgi valmistada vaid väga rikkad inimesed.

(3 punkti.)

4) Alkeemikud pidasid seda niivõrd mitteväärismetalliks, et sellega ei tasu tegeleda.

(2 punkti.)

5) Tema järgi on nimetatud sajand. See on plastiline pehme metall.

(1 punkt)

(Vastus. raud.)

9. "Kas teadsite, et..."

Õpetaja. Nüüd õpime tundma kaasaegse teaduse saavutusi, huvitavaid avastusi keemia ja sellega seotud teaduste valdkonnas.

Infoga kaasneb arvutiesitlus, mille slaidid on illustreeritud fotode, videoklippide, flash-animatsioonide jms.

Nanotehnoloogia: täna ja homme. Nano (kreeka keelest. nanos- kääbus) - miljardik millestki. Teadusvaldkond, mis uurib 10–9 m suuruste objektide omadusi.Nanotehnoloogia manipuleerib üksikute osakestega, mille suurus jääb vahemikku 1–100 nm, ning arendab ka sarnase suurusega seadmeid. Nüüd on loodud pulbrid ja suspensioonid, mis parandavad mootorite ja mehhanismide tööd. Nanotehnoloogia abil valmistatud materjalidest valmistatud katted hoiavad ära roostetamise, aitavad materjalil isepuhastuda või mitte olla veest märjaks. Esimesed nanorobotid suudavad läbi loomade keha rännata. Vesinikku saab nanotorude abil ohutult säilitada. Tulevikus on võimalik kujundada mis tahes molekule ja luua ülitugevaid materjale. Meditsiinis on kavas luua sihipäraseid ravimeid, mis tungivad kahjustatud koesse või kasvajasse; nanorobotite kasutamine peaaegu kõigi haiguste diagnoosimiseks ja raviks, kudede ja elundite kultiveerimine. Elektroonikas on selleks subminiatuursete elektroonikaseadmete, paindlike kuvarite, elektrooniliste paberite, uut tüüpi mootorite ja kütuseelementide loomine (http://www.aif.ru).

Paljud glatsioloogid usuvad, et polaarjääkihtide paksus kahaneb lakkamatus tempos. Viie aasta jooksul on Atlandi ookeani igal aastal laskuva jää maht kasvanud peaaegu 2 korda, mis võrdub Maailma ookeani taseme tõusuga 0,5 mm aastas. Antarktika aastatel 2002–2005 kaotas aastas keskmiselt 152 km 3 jääd. Aastaks 2100 võib ookeanide tase tõusta praegusest 4–6 m.

2000 aastat tagasi kividele tehtud kreeka- ja ladinakeelsed pealdised pole neid hävitanud erosiooni tõttu loetavad. Kirjade taastamiseks kasutasid teadlased fluorestsentsmeetodit: kui röntgenikiirgus pinda pommitab, satuvad aatomid ergastatud olekusse ja seejärel puhkeolekusse naastes kiirgavad. nähtav valgus. See võimaldab kindlaks teha iidse autori peitli jäetud plii või raua jälgi.

Vene keemikud mõtlesid välja, kuidas plastpudeleid taaskasutada, ning sünteesisid ka uue kummide ja polümeeride täiteaine. Vesinikkütus annab heitgaaside asemel puhta vee.

USA-s on välja töötatud läbipaistev polümeerist seinakate, mille külge miski ei kleepu. See on teatud tüüpi teflon. Sellisele kattekihile ei saa kirjutada ega joonistada värvide, kriidi või viltpliiatsiga. Katet saab kasutada merelaevade põhjade kaitseks saastumise ja lennukite kere jäätumise eest.

10. Meelelahutuslikud näidiskatsed.

Õpetaja.Täna oli teie esimene tutvus keemiaga. Muidugi ootate midagi ebatavalist, imelist. Püüan muutuda mustkunstnikuks ja näidata teile keemia imesid.

Õpetaja demonstreerib kogemusi.

"Suits ilma tuleta".

Kaks tassi niisutatakse kontsentreeritud ammoniaagi ja vesinikkloriidhappe lahustega ning seejärel viiakse need üksteise külge. Jälgige suitsu ilma tuleta.

"Ühest klaasist - vahuvesi, vaarikamahl ja piim."

Soolhappe, kaltsiumkloriidi ja fenoolftaleiini värvitud läbipaistvad lahused valatakse kolme identsesse keeduklaasi. Valage naatriumkarbonaadi lahus portselankruusi. Seejärel valatakse naatriumkarbonaat kruusist kordamööda igasse kolme klaasi. Neist esimeses eraldub kiiresti gaas ("sooda"), teises ilmub valge sade ("piim") ja kolmandas muutub lahus indikaatori värvi muutumise tõttu vaarikaks. leeliseline lahus ("vaarikamahl").

"Tulekindel sall".

Taskurätikut leotatakse vees ja seejärel etüülalkoholis. Tiiglitangide abil viiakse see põleva piirituslambi juurde ja pannakse põlema. Vaatamata tohutule leegile jääb taskurätik lõpuks terveks, sest. alkohol süttib ja põleb läbi enne, kui niiske lapp süttib.

Vulkaan laual.

Koonilise kolvi kaelale asetatakse portselanist tass. Kolvi alla asetatakse suur paberileht. Ammooniumdikromaat valatakse tassi, keskelt kergelt alkoholiga niisutatud. “Vulkaan” süüdatakse põleva kiluga. Reaktsioon kulgeb ägedalt, tekib mulje purskavast vulkaanist, mille kraatrist paiskuvad välja punakuumad massid.

11. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

Kirjandus

Gabrielyan O.S. Keemia. 8. klass. Moskva: Bustard, 1997; Aleksinsky V.N. Meelelahutuslikud katsed keemias. M.: Haridus, 1995; Priroda, 2007, nr 3; Ibid., 2006, nr 5; Teadus ja Elu, 1994, nr 8; Kozhanova E.A. Kuidas õppetundi-mängu läbi viia. Keemia koolis, 1995, nr 6, lk. 21.

Interneti-ressursid

Märksõnad: Keemia 8. klass. Kõik valemid ja definitsioonid, sümbolid füüsikalised kogused, mõõtühikud, eesliited mõõtühikute tähistamiseks, ühikutevahelised suhted, keemilised valemid, põhimõisted, lühidalt, tabelid, diagrammid.

1. Sümbolid, nimetused ja mõõtühikud
mõned keemias kasutatavad füüsikalised suurused

Füüsiline kogus Määramine Üksus
Aeg t Koos
Surve lk Pa, kPa
Aine kogus ν sünnimärk
Aine mass m kg, g
Massiosa ω Mõõtmeteta
Molaarmass M kg/mol, g/mol
Molaarne maht V n m 3 / mol, l / mol
Aine maht V m 3, l
Mahuosa Mõõtmeteta
Suhteline aatommass A r Mõõtmeteta
Härra Mõõtmeteta
Gaasi A suhteline tihedus gaasi B suhtes D B (A) Mõõtmeteta
Aine tihedus R kg / m 3, g / cm 3, g / ml
Avogadro konstant N A 1/mol
Absoluutne temperatuur T K (Kelvin)
Celsiuse temperatuur t °С (Celsiuse kraadid)
Keemilise reaktsiooni termiline mõju K kJ/mol

2. Seosed füüsikaliste suuruste ühikute vahel

3. Keemilised valemid 8. klassis

4. Põhimõisted 8. klassis

  • Atom- aine väikseim keemiliselt jagamatu osake.
  • Keemiline element teatud tüüpi aatom.
  • Molekul- aine väikseim osake, mis säilitab oma koostise ja Keemilised omadused ja koosneb aatomitest.
  • Lihtsad ained Ained, mille molekulid koosnevad sama tüüpi aatomitest.
  • Komplekssed ained Ained, mille molekulid koosnevad erinevat tüüpi aatomitest.
  • Aine kvalitatiivne koostis näitab, millistest aatomitest see koosneb.
  • Aine kvantitatiivne koostis näitab iga elemendi aatomite arvu selle koostises.
  • Keemiline valem- tingimuslik arvestus kvalitatiivsete ja kvantitatiivne koostis aineid keemiliste sümbolite ja indeksite kaudu.
  • Aatommassi ühik(a.m.u.) - aatomi massi mõõtühik, võrdne massiga 1/12 süsinikuaatomit 12 C.
  • sünnimärk- aine kogus, mis sisaldab osakeste arvu, mis on võrdne aatomite arvuga 0,012 kg süsinikus 12 C.
  • Avogadro konstant (Na \u003d 6 * 10 23 mol -1) - ühes moolis sisalduvate osakeste arv.
  • Aine molaarmass (M ) on 1 mol koguses võetud aine mass.
  • Suhteline aatommass element A r - antud elemendi aatomi massi suhe m 0 ja 1/12 süsinikuaatomi massist 12 C.
  • Suhteline molekulmass ained M r - molekuli massi suhe antud aine kuni 1/12 süsinikuaatomi massist 12 C. Suhteline molekulmass on võrdne ühendi moodustavate keemiliste elementide suhteliste aatommasside summaga, võttes arvesse selle elemendi aatomite arvu.
  • Massiosa keemiline element ω(X) näitab, milline osa sugulasest molekulmass aine X langeb sellele elemendile.

Aatomi-Molekulaaruuringud
1. On molekulaarse ja mittemolekulaarse struktuuriga aineid.
2. Molekulide vahel on tühimikud, mille mõõtmed sõltuvad agregatsiooni olek ained ja temperatuurid.
3. Molekulid on pidevas liikumises.
4. Molekulid koosnevad aatomitest.
6. Aatomeid iseloomustab teatud mass ja suurus.
Füüsikalistes nähtustes molekulid säilivad, keemilistes nähtustes reeglina hävivad. Aatomid juures keemilised nähtusedümber korraldada, moodustades uusi molekule.

AINE PÜSIKOOSTISE SEADUS
Igal keemiliselt puhtal molekulaarstruktuuriga ainel, olenemata valmistamismeetodist, on konstantne kvalitatiivne ja kvantitatiivne koostis.

VALENTS
Valentsus on keemilise elemendi aatomi omadus kinnitada või asendada teatud arv teise elemendi aatomeid.

KEEMILINE REAKTSIOON
Keemiline reaktsioon on protsess, mille käigus ühest ainest moodustub teine ​​aine. Reaktiivid on ained, mis sisenevad keemiline reaktsioon. Reaktsiooniproduktid on ained, mis tekivad reaktsiooni tulemusena.
Keemiliste reaktsioonide märgid:
1. Soojuse (valguse) eraldumine.
2. Värvimuutus.
3. Lõhna välimus.
4. Sademed.
5. Gaasi vabastamine.