Ettekanne lapsevanematele, miks on vaja logopeedi. Miks me vajame logopeedi? esitlus teemal

Ülesanded:

Hariduslik:

  • kinnistada hääliku [l] õiget hääldust silpides, sõnades, lausetes.

Parandus:

  • arendada terviklikku taju, mälu, peenmotoorikat, tähelepanu, foneemiline kuulmine;
  • sõnavara rikastamine ja laiendamine;
  • oskusi kinnistada helianalüüs ja süntees;

Hariduslik:

  • arendada iseseisvust ja huvi tegevuste vastu.

Varustus:

  • kuubikud-sümbolid artikuleerivaks võimlemiseks, objektipiltide komplekt: puukingad, kahvel, hobune, jalgratas, eesel, jalgpall, pääsuke, saag, vasar, hunt, kepp, kriit, lestad, rull, kannike, laud, riidepuu, vibu, paat, paberist kujukesed multikategelastelt "Luntik".

Tunni edenemine

1. Aja organiseerimine.

Täna saime kirja. Kellelt - arvake ise. Ma annan sulle vihje: ta on koomiksitegelane. Tal on palju sõpru.

Mäng "Jah-ei".

(lapsed küsivad küsimusi, püüdes kangelast tuvastada)

Jah, see on Luntik. Vaatame, mis ümbrikus on. Jah, siin on mingi kaart. Luntik kirjutab, et ta on eksinud ja leitakse vaid selle kaardi ja sellega kaasnevate ülesannete abil.

Ja siin on esimene ülesanne.

2. Liigestusvõimlemine.

Luntiku tüdruksõber Mila ei tea, kuidas häält -L- hääldada, kuid tahab väga õppida. Aitame teda. Kuid kõigepealt kordame kõike, mida me selle heli kohta teame (heliprofiili liidame kuubikutest).

Kordame harjutusi:

  • Tara
  • Hammaste pesemine
  • Kiik
  • Aurulaev
  • Me hääldame seda eraldi -L-L-L

Hästi tehtud. Täitsime esimese ülesande. Ja saate esimese vihje. (4 sammu otse)

Lapsed, tõustes lauast, astuvad 4 sammu ja asetavad sellesse kohta sildi.

3. Heli [L] automatiseerimine silpides.

Teise vihje saamiseks peate aitama mesilasel lilledelt nektarit koguda. (Lendame mööda teed kummeli... kellukese... maasika juurde..., hääldades silpe)

  • la la la
  • ala-ala-ala
  • lu-lu-lu
  • ulu-ulu-ulu
  • vale-vae-va
  • yly-yly-yly
  • lo-lo-lo
  • olo-olo-olo

Lapsed, kes on ülesande täitnud, saavad järgmise vihje ja liigutavad kursorit.

4. Helianalüüsi oskuse kujundamine.

Uue vihje saamiseks peate õunad koos Kuzyaga korvidesse panema.

  • 1 - sõnad, kus L on sõna alguses.
  • 2 sõna, mille keskel on L.
  • 3-sõnaline, kus L on sõna lõpus.

5. TRIZ-mängu tehnika "pildile sisenemine".

Oleme Mila, Kuzya ja Väikese Mesilasega murul. Sulgege silmad ja kujutage ette: päike paistab, lilled õitsevad, linnud laulavad, liblikad lendavad.

(muusikaline saate)

Logopeed: "Jätkake lauseid:

Tunnen kätega...(külm märg lumi, õrnad kleepuvad lehed jne)
Ma kuulan... (linnud laulavad, oja hääl, tilga hääl)
Ma lõhnan... (Lilled, värskus, niiskus, lehed)

6. Hääliku [L] automatiseerimine lausetes.

Poisid, röövikud on vallatud nagu alati. Nad ajasid väikese mesilase koostatud laused segamini. Aidake need lahti harutada.

  • Mila sõi salatit.
  • Kelk kannab Slavat.
  • Paul kukkus toolile.
  • Jalgpall läks isa kätte.
  • Spaatliga võttis Lola.
  • Klava peopesad pesti.
  • Lusha ostis nuku.
  • Mila tükeldas sibula.
  • Alla pani valge salli selga.

7. Kehalise kasvatuse minut.

Nüüd jalutame läbi maagilise lagendiku.

"Meile meeldib Luntikuga mängida -
Nagu rohutirtsud hüppavad,
Ja kuidas mesilased lendavad.
Nad istusid vaikselt lilledel.
Ohkasime ja jäime magama."

Laps teeb järgmisi harjutusi:

  • hüppab kahel jalal;
  • vehib kätega;
  • kükid;
  • käed põse all.

8. Areng foneemiline kuulmine.

Noh, teenime nüüd järgmise jootraha. Kärnkonn Klava ja Mila peavad koguma pilte, millel on heli -L-
(ütlevad sõnad: Klava galoppis, kappas, ..... nägi.) Nad saavad veel ühe vihje.

9. Loominguliste võimete arendamine.

Kogutud sõnu kasutatakse loo loomiseks (kataloogimeetod).

Eesmärk: õpetada last singlisse siduma süžee juhuslikult valitud objektid, arendada oskust koostada muinasjututeksti mudeli järgi, milles on kaks kangelast (positiivne ja negatiivne), kellel on oma eesmärgid; nende sõbrad, kes aitavad neil neid eesmärke saavutada; teatud koht.

Suure muinasjuttude rühma ülesehitus sisaldab järgmisi komponente: positiivne ja negatiivne kangelane, negatiivse kangelase põhjustatud kurjus, positiivse kangelase võitlus selle kurjuse vastu. Sõbrad või maagia võivad appi tulla nii ühele kui ka teisele kangelasele.

Läks jalutama (reisima, vaatama...)... Kus?

Kas sa kohtasid kedagi kurja? Mis kurja see negatiivne kangelane kõigile põhjustas?

Meie kangelasel oli sõber. WHO? Milline ta oli? Kuidas ta saaks peategelast aidata? Mis juhtus kurja kangelasega?

Kus meie sõbrad elasid?

Mida sa tegema hakkasid?

Pärast ülesande täitmist saavad nad viimase vihje: 4 sammu paremale. Nad leiavad Luntiku magusa üllatusega.

10. Tunni kokkuvõte. Peegeldus.

Sinul ja mul õnnestus kadunud Luntik üles leida.

Tuletame meelde, keda me täna aitasime? Milliseid ülesandeid täitsite? Mis sulle meeldis? Luntik ja ta sõbrad jätavad sinuga hüvasti. Järgmise korrani.

Babkova Olga Sergeevna,
õpetaja logopeed
MBDOU d\s nr 6,
Rasskazovo, Tambovi piirkond.

Seotud artiklid:

Sektsioonid: Kõneteraapia

Sihtmärk: automatiseerida heli [l] sõnades

Ülesanded:

  • Paranduslik ja hariv:
    • täpsustada õige liigendus heli [l];
    • korrake hääliku [l] õiget hääldust eraldi
    • sisse harjutama õige hääldus heli [l] silpides, sõnades;
    • õppida oma häält vastavalt tugevusele moduleerima;
    • jätkata intonatsioonide eristamise õppimist kõrva järgi;
  • Korrigeeriv ja arendav:
    • arendada artikulatsiooni ja sõrmede motoorseid oskusi;
    • arendada mälu, tähelepanu, mõtlemist
  • Paranduslik ja hariv:
    • kasvatada teadlikku suhtumist helihäälduse korrigeerimise vajadusesse, enesekontrollioskusi

Varustus: sümbolkaardid: “Naeratus”, “Tara”, “Aken”, “Sild”, “Purre”, “Aurik sumiseb”; 3 kaarti, mis kujutavad intonatsioone, kummelit.

Leksikaalne materjal.

KLASSI EDENDUMINE

1. Organisatsioonimoment

D/harjutus "Järgige juhiseid"

Juhised: näita vasakut silma vasaku käe nimetissõrmega; puudutage parema käega paremat kõrvanibu; puudutage parema käe peopesaga vasakut põlve jne.

2. Artikulatsiooniaparaadi motoorsete oskuste normaliseerimine

Liigestusvõimlemine

Juhised: teie ees on pildid-sümbolid liigendvõimlemise harjutuste sooritamiseks. Tehke harjutusi sümbolipiltide asukohas ("Naeratus" - "Tara" - "Aken" - "Sild" - "Purre" - "Aurik sumiseb").

3. Heli [l] automatiseerimine silpides

Juhised: Sina ja mina mängime mängu “Papagoid”. Ma hääldan silpe heliga [l] ja sina kordad nagu papagoi minu järel.

La-lo; Lola; lu-ly; ly-lo; lo-la-lo; lu-ly-la.

4. Heli [l] automatiseerimine sõnades

D/harjutus “Korda pärast mind”.

Juhised: Ma hääldan sõnu heliga [l] ja teie kordate neid.

Lamp, nuudlid, pääsuke, Lusha, laviin, labidas, maikelluke, rüü, telk.

D/harjutus "Lisa silp".

Juhised: Ma panen osa sõnast nime ja lisate silbi -LA-.

upa-LA, chita-LA, kool-LA, kida-LA, kandma-LA, solvata-LA, vaata-LA.

D/harjutus “Kummel”.

Juhised: teie ees on kummel. Peate valima kroonlehed, millel on kujutised objektidest, mille nimed sisaldavad heli [l] (sibul, saag, salat, piim jne).

D/harjutus "Ütle sõna".

Kassipoeg õmbles endale sussid,
Et talvel ära ei külmuks... (käpad).

Meie jaoks on pime. Küsime emalt
Peaksime selle heledamaks muutma... (lamp).

Ljudmila läks käsi pesema,
Ta vajas... (seep).

5. Füüsiline harjutus

Liikumiste improviseerimine.

Vasak käsi - õlal,
Ma keeran seda parema käega,
Sinu varvastel ja kandadel,
Nüüd on laadimine lõppenud.

Juhised: Meie klassi lendas mardikas. Ta lendab meile lähemale, siis lendab minema. Kasutage oma hääle jõudu, et näidata mardika lähenemist ja seejärel eemaldumist.

7. Prosoodia normaliseerumine

3 kaarti sisaldavad intonatsioonide graafilisi kujutisi. Kaardid on lapse ees laual.

Juhised: kuulake, kuidas ma seda fraasi hääldan ja millise intonatsiooniga. Valige sobiv kaart.

Täna läheme parki.
Kas lähme täna parki?
Täna läheme parki!

D/harjutus "Milline sõna on lisa?"

Juhised: Täna õppisime häält [l] õigesti hääldama. Kuulake, kuidas sõnad kõlavad, ja leidke lisasõna.

Säga, küünarnukk, telk, naeratus.

8. Tunni kokkuvõte

Lapse aktiivsuse hindamine.

- Millist häält õppisite sõnades hääldama? (Heli [l])
- Mõelge sõnadele, mis algavad heliga [l]
- Hästi tehtud! Õigete vastuste eest saate auhinna - “Neelake” kommid.

Sihtmärk: automatiseerida heli [l] silpides, sõnades, fraasides.

Ülesanded:

Paranduslik ja õpetlik:

Arendage hääliku [l] hääldamisel õiget artikulatsioonimustrit.

Harjutage hääliku [l] selget hääldamist silpides, sõnades,

Korrigeeriv ja arendav:

Arendada foneemilist teadlikkust,

Arendage sujuvat väljahingamist

Arendada kuulmis- ja visuaalset tähelepanu,

Arendada peenmotoorikat.

Parandus - hariv:

Kasvatage visadust ja enesekontrolli.

Varustus : liigendvõimlemisega kuubik, anum veega, värviline lauatennise pall, kast, pallid loovuseks, paarispildid, lilledetailid (valged ja värvilised), elevant, puur, loss, kast kaevu kujul, väikesed loomad: lõvi , sebra , jõehobu, ahv, tiiger.

Eeltöö : “Nõia” soojenduse õppimine/

Tunni käik:

I. Aja organiseerimine.

- Tere. Istuge toolile. Täna läheme sina ja mina muinasjuttu. Sellesse sisenemiseks sulgege silmad ( Logopeed paneb lauale luku ja puuri koos elevandipojaga). Avage silmad ja kuulake muinasjutu algust. Elas kord elevandipoeg. Ta ei suutnud hääldada häält L. Ja nad ütlesid talle, et lossis elab võlur, kes aitab tal seda häält hääldada. Ja elevandipoeg läks tema juurde. Kuid see osutus kurjaks nõiaks. Ta vangistas ta puuri. Elevandipoeg tuleb päästa.

II. Teatage tunni teemast.

- Kas aitame elevandipoega? Päästame ta nõia käest? Sina ja mina õpime hääldama häält L. Samal ajal õpetame elevandipoega. Kuid tee lossi pole lihtne. Nõid on meile lõksud seadnud ja nendest mööda hiilimiseks peame ülesandeid täitma. Kuid olen kindel, et saate nendega hõlpsalt hakkama.

III. Põhiosa.

1. Liigestusvõimlemine.

– Meie teel on esimene lõks. Kivi. Näete, et kivi pole lihtne. Kui kõik need ülesanded on täidetud, veeretame ta rajalt maha.

Kuubi mõlemal küljel on vastav pilt artikulatsiooni harjutus:

Tara

Autojuht saabub
Noh, ees on tara.
See pidurdab ka tagurpidi.
Ja nii kaheksa korda järjest.

Aken

Ava oma suu laiemalt

Hoidke üks, kaks, kolm, neli.

Kui keel hüppab,

“A-a-a” me laulame ja ta heidab pikali!

Pannkook

Küpsetasime mõned pannkoogid

Aknal jahutatud,

Sööme neid hapukoorega,

Kutsume ema õhtusöögile.

Maalikunstnik

Ma tõstan keele üles

Ja ma värvin lage

Liigu edasi-tagasi

Meie keel on väga õnnelik!

Hästi tehtud, sul läks hästi. Sina ja mina eemaldasime kivi.

2. Sujuva väljahingamise arendamine.

- Ja jõudsime jõe äärde. Kuid nõid lõhkus silla ja nüüd ei saa loomad teisele poole minna. Transpordime need teiega kaasa. Hea, et paat alles jäi.

(Lapse ees on ristkülikukujuline anum veega, vee peal värviline tennisepall. Laps puhub palli peale, logopeed seab loomad ükshaaval ümber).

Kõik transporditud, hästi tehtud.

3. Foneemilise kuulmise arendamine. Mäng "Püüdke heli"

– Nüüd jõuame järgmise lõksu juurde. See on auk, mille nõid kaevas, et erinevad loomad saaksid sinna kukkuda. Las täidame selle teiega. Ma ütlen teile nüüd need sõnad. Kuula tähelepanelikult. Kui sõna sisaldab heli L, viskad kivi auku.

Lakk, moon, laud, peatus, koor, vaha, diivan, aken, kriit, tool, maja, käpp.

Sa teed suurepärast tööd. Nüüd loomad kindlasti lõksu ei satu.

4. Mäng “Värvitud lilled”.

"Sina ja mina sattusime lagendikule, aga vaata: lilled on värvitud." Ilmselt andis nõid ka siin endast parima. Aga ma tean, kuidas saame lilledele värvi lisada. Värvilise kroonlehe saamiseks peate õigesti hääldama kaks L-häälega silpi:

al-ol, ol-ul, ul-el, el-al, la-lo, lo-lu, lu-ly, ly-la,

(Laps kordab logopeedi järel silpe ja muudab valge kroonlehe värviliseks).

5. Füüsiline harjutus.

"Ma arvan, et sina ja mina oleme nõialõksude vältimisest pisut väsinud." Puhkame natuke.

(Laps kordab pärast logopeedi sõnu ja liigutusi)

Kuri võlur tuli metsa.
Ta on hirmus ja suur.

Ta vehkis kätega
Ja ta võlus loomi.
Aga mu lapselikud sõbrad tulid,
Malakad väikesed tüdrukud,
Hakkas mõtlema ja otsustama
Kuidas ülesandeid täita.
Lõpuks nad otsustasid
Ja loomad vabastati.
Ja nüüd, sõbrad, tantsige,
Meid ei ole vaja heidutada.

Kohapeal kõndimine

Näidake nende näol viha ja tehke kätega suur ring

Nad vehivad kätega, nagu nad loitsiksid

Hüppab rõõmsalt

Näidake, mida nad arvavad

Näidake, et nad on probleemi lahendanud

Nad hoiavad käest kinni ja tantsivad

6. Didaktiline mäng"Üks on palju."

– Noh, sina ja mina oleme jõudnud kurja nõia lossi. ( Puur eemaldatakse, elevandipoeg seisab lossi ees). Ta jälgis meid kogu selle aja, nägi, kuidas sa osavalt tema lõkse väldid, et ta ehmus ja jooksis minema. Ja kui ta jooksis, pühkis ta pildid laualt ja need läksid kõik segamini ( Logopeed postitab paarispildid eriala teemal). Muidugi aitasime sina ja mina elevandipoega, ta tänab teid abi eest. Aga sellist segadust me siia jätta ei saa. Koristame ja laseme nõialossis elama kõik metsa loomad.

(Leia paaris elukutsed ja nimeta üks või mitu).

IV. Õppetunni kokkuvõte.

- Kui hea mees sa oled. Ja ta ei langenud lõksu ja ajas nõia minema ja vabastas elevandipoja. Kas teile tundus meeldis? Milline ülesanne teile meeldis? Mida oli raske teha?

(Lapse vastused.)

DO nr 10 "Alma"

Logopeed: Balmagambetova.G.K.

Üksiktundide kokkuvõte
"Heli automatiseerimine [L]"

Eesmärk: automatiseerida heli [l] silpides, sõnades, fraasides.

Paranduslik ja õpetlik:

Arendage hääliku [l] hääldamisel õiget artikulatsioonimustrit.

Harjutage hääliku [l] selget hääldamist silpides, sõnades,

Korrigeeriv ja arendav:

Arendada foneemilist teadlikkust,

Arendage sujuvat väljahingamist

Arendada kuulmis- ja visuaalset tähelepanu,

Arendada peenmotoorikat.

Parandus - hariv:

Kasvatage visadust ja enesekontrolli.

Varustus: liigendvõimlemisega kuubik, anum veega, värviline lauatennise pall, kast, pulgad, lilledetailid (valged ja värvilised), flamingod, puur, loss, kast süvendi kujul.

Tunni käik:

Aja organiseerimine.

- Tere. Istuge toolile. Täna läheme sina ja mina muinasjuttu. Sinna sisenemiseks sulgege silmad (Logopeed paneb lauale luku ja linnukesega puuri). Avage silmad ja kuulake muinasjutu algust. Elas kord üks ilus lind. Ta ei saanud häält L. Ja nad ütlesid talle, et lossis elab võlur, kes aitab tal seda häält hääldada. Ja lind läks tema juurde. Kuid see osutus kurjaks nõiaks. Ta vangistas ta puuri. Flamingod vajavad päästmist.

Teatage tunni teemast.

- Kas aitame? Päästame ta nõia käest? Sina ja mina õpime hääldama häält L. Samal ajal õpetame lindu. Kuid tee lossi pole lihtne. Nõid on meile lõksud seadnud ja nendest mööda hiilimiseks peame ülesandeid täitma. Kuid olen kindel, et saate nendega hõlpsalt hakkama.

Põhiosa.

Liigestusvõimlemine.

– Meie teel on esimene lõks. Kivi. Näete, et kivi pole lihtne. Kui kõik need ülesanded on täidetud, veeretame ta rajalt maha.

Kuubi mõlemal küljel on artikulatsiooniharjutusele vastav pilt:

Tara

Autojuht saabub
Noh, ees on tara.
See pidurdab ka tagurpidi.
Ja nii kaheksa korda järjest.

Ava oma suu laiemalt

Hoidke üks, kaks, kolm, neli.

Kui keel hüppab,

“A-a-a” me laulame ja ta heidab pikali!

Küpsetasime mõned pannkoogid

Aknal jahutatud,

Sööme neid hapukoorega,

Kutsume ema õhtusöögile.

Ma tõstan keele üles

Ja ma värvin lage

Liigu edasi-tagasi

Meie keel on väga õnnelik!

Hästi tehtud, sul läks hästi. Sina ja mina eemaldasime kivi.

Sujuva väljahingamise arendamine.

- Ja jõudsime jõe äärde. Kuid nõid lõhkus silla ja nüüd me ei saa teisele poole minna. Hea, et paat alles jäi.

(Lapse ees on ristkülikukujuline anum veega, vee peal värviline tennisepall. Laps puhub palli peale).

Foneemilise kuulmise arendamine. Mäng "Püüdke heli"

– Nüüd jõuame järgmise lõksu juurde. See on auk, mille nõid kaevas, et erinevad loomad saaksid sinna kukkuda. Las täidame selle teiega. Ma ütlen teile nüüd need sõnad. Kuula tähelepanelikult. Kui sõna sisaldab heli L, viskad kivi auku.

Lakk, moon, laud, peatus, koor, vaha, diivan, aken, kriit, tool, maja, käpp.

Sa teed suurepärast tööd. Nüüd loomad kindlasti lõksu ei satu.

Su-Joki teraapia "Gnoomid"

Vaata, siin on veel üks takistus. Kuri nõid blokeeris teel läbipääsu, tegeleme sellega.

Elasid kord päkapikud

Imelises majas.

Kääbuspapa raius puitu,

Päkapikupoeg viis nad majja,

Päkapikuema keetis suppi,

Päkapiku tütar soolas selle,

Päkapikk-vanaema kudus,

Tädi päkapikk pesi pesu,

Vanaisa avas akna,

Kutsusin kõik sõbrad külla

Mäng "Värvitud lilled".

"Sina ja mina sattusime lagendikule, aga vaata: lilled on värvitud." Ilmselt andis nõid ka siin endast parima. Aga ma tean, kuidas saame lilledele värvi lisada. Värvilise kroonlehe saamiseks peate õigesti hääldama kaks L-häälega silpi:

al-ol, ol-ul, ul-el, el-al, la-lo, lo-lu, lu-ly, ly-la,

(Laps kordab logopeedi järel silpe ja muudab valge kroonlehe värviliseks).

Füüsiline treening.

"Ma arvan, et sina ja mina oleme nõialõksude vältimisest pisut väsinud." Puhkame natuke.

(Laps kordab pärast logopeedi sõnu ja liigutusi)

Vaadake hoolikalt ekraani ja nimetage need pildid, millel on heli "L".

Ekraanile ilmuvad pildid. Laps vastab.

Mäng valge "Värv"

Mäng "Mida tegi Alla"

– Noh, sina ja mina oleme jõudnud kurja nõia lossi. (Puur on eemaldatud, elevandipoeg seisab lossi ees). Ta jälgis meid kogu selle aja, nägi, kuidas sa osavalt tema lõkse väldid, et ta ehmus ja jooksis minema.

Õppetunni kokkuvõte.

- Kui hea mees sa oled. Ja ta ei langenud lõksu ja ajas nõia minema ja vabastas linnu. Kas teile tundus meeldis? Milline ülesanne teile meeldis? Mida oli raske teha?

KOKKUVÕTE INDIVIDUAALSEST Logopeediatunnist teemal “HELI L AUTOMATISEERIMINE SÕNADES JA LAUSES”

Sihtmärk: L-hääliku automatiseerimine sõnades ja lausetes.

Ülesanded:

Paranduslik ja õpetlik: teadmisi kinnistada artikulatiivne struktuur hääliku L hääldamisel kinnistada oskust moodustada nimisõna mitmus, kinnistada oskust valida analoogia järgi objekte, parandada kõne grammatilist struktuuri.

Korrigeerivad ja arendavad: arendada artikulatsiooniaparaati,kõne hingamine, hääl, visuaalne taju, mõtlemine, peenmotoorika,

Paranduslik ja õpetlik: Kasvatage visadusthuvi edasine töö edukalt sooritatud ülesannete taustal.

Varustus: kaart õunapuuga silpidega, kummel, pliiats, pall, akendega kaart, sõna keskel oleva heli L automatiseerimiseks, kaart hääliku L automatiseerimiseks fraasis.

Edusammud:

    Aja organiseerimine.

L : Tere, Igor! Mul on väga hea meel teid täna nii rõõmsa, ilusa ja rõõmsameelsena näha.

    Massaaž näo lihased ja näovõimlemine.

L: Teeme veidi sooja

"Üllatav" - kergitage kulme.
"Hämmastav" - tõstke kulmud üles, avage suu.
"Naeratused" - naeratage, näidates hambaid ja suu suletud.
“Kortsutab kulmu” – kortsuta kulmu.
"Sardilki" - kortsutage kulme, ajage põsed üles.
"Ärav" - kortsutage kulme, langetage suuotsad alla

    Hingamise kallal töötamine .

    Harjutus "Siil". Pöörake pead vasakule ja paremale. Samaaegselt iga pöördega hingake läbi nina (nagu siil) lühidalt ja mürarikkalt sisse. Väljahingamine on pehme, tahtmatu läbi avatud huulte.Korda 4-6 korda.

    Huuled "toru". Hingake täielikult nina kaudu välja, tõmmates sisse kõhtu ja roietevahelisi lihaseid. Suruge huuled torusse, tõmmake järsult õhku sisse ja täitke kopsud täis. Tehke neelamisliigutus. Tehke paus 2-3 sekundit, seejärel tõstke pea üles ja hingake sujuvalt ja aeglaselt õhku läbi nina.Korda 4-6 korda.

    Liigestusvõimlemine.

L: Helide õigeks ja kauniks hääldamiseks alustame õppetundi artikuleeriva võimlemisega.

    Naerata. Naeratage, näidake suletud hambaid. Hoidke oma huuli selles asendis, kuni loendus on 5-10. Seejärel viige huuled tagasi algasendisse. Korda 3-4 korda

    Kiik. Naerata, ava suu. Kontol"üks-kaks" suruge vaheldumisi keeltsiis ülemistes, siis alumistes hammastes. AltpooltLõualuu on liikumatu.

    Maalikunstnik . Naerata, ava suu. Lai konkasutage keelt, et silitada suulae hammastest mägedenilu. Alumine lõualuu ei tohiks liikuda.

    Harjame ülemisi hambaid. Naeratage, avage veidi suu. Cumkasutage oma keelt oma ülemiste hammaste "puhastamiseks".seestpoolt, keelt liigutadesparem Vasak.

    "Aurik sumiseb." Naeratage, hammustage oma keele otsa ja hääldage pikka aega häält "Y". Samal ajal saate kuulda kindel heli"L".

    "Nõel"

Avage suu, lükake keel kaugele ette, pingutage ja tehke see kitsaks. Hoidke selles asendis 15 sekundit, seejärel eemaldage see alumiste hammaste kaudu, ärge sulgege suud, korrake 5-10 korda.

    "Maitsev moos"

Asetage oma lai keel alahuulele ja seejärel lakuge ülemist huult ülevalt alla, liigutades keelt ülemiste hammaste taha. Ärge liigutage oma lõualuu.

    Teatage tunni teemast.

L: Meenutagem, millise heliga me viimases tunnis töötasime?

JA: Heliga L.

L: Õige. Täna meieJätkame tööd häälikuga L, kuid õpime seda hääldama mitte ainult sõnades, vaid ka lausetes.

    Heliliigenduse selgitamine. Eraldatud hääldus ja sellele järgnevad omadused.

L: Tuletagem meelde, millised omadused me sellele helile andsime?

JA: Heli L on kaashäälik, kõva, kõlav.

L: Kui me hääldame heli Lhuuled on lahti - Hambad on lahti - Keele ots on ülemiste hammaste taha tõstetud. Õhuvool läheb mööda keele külgi - Hääl heliseb (käsi kurgus) Korda L-l-l-l-l.

JA: L-l-l-l-l

    Heli sissetoomine silpidesse ja sõnadesse.

L: Ma tahan teid kostitada maitsvate ja küpsete õuntega. Aga õunapuul on küpsed ja valmimata õunad. Et te ei eksiks, kogusin ainult küpseid õunu, kirjutasin neile alla. Lugege õunte silpe. Küpsed õunad on need, millele on kirjutatud silp AL. Joonistage need rohelise pliiatsiga ja joonistage neile lehed, laske neil küpseda. Ringi küpsed õunad (koos ülejäänud silpidega) kollase pliiatsiga ja tõmmake nendest sisse nooledkorv

    L-hääliku automatiseerimine sõna alguses.

L: Tubli, sa valisid kõik küpsed õunad. Vaadake nüüd teie ees olevat tabelit, kus on kummel. Peate valima kroonlehed, millel on kujutised objektidest, mille nimed sisaldavad heli L.

(Pildid karikakral: pääsuke, vaas, pliiats, labidas, vibu, labakindad, käekell, maikelluke)

    L-hääliku automatiseerimine sõna lõpus. Pallimäng.

L: Nüüd soovitan sul palli mängida. Ma viskan sulle palli ja ütlen sõna mitmuses, ja peate sisse ütlema ainsus. Näiteks kommid-kommid.

L: lauad-

JA: Tabel.

L: Süstid -

JA: Süstimine.

L: Põrandad-

JA: Põrand.

L: saalid-

JA: Hall.

L: Pinalid-

JA: Pliiatsikarp.

L: Eesmärgid-

JA: Eesmärk.

L: Prillid-

JA: Veini klaas.

    Füüsiline treening.

Sina ja mina oleme hästi töötanud, puhkame veidi ja teeme sooja.

Üks – tõuse püsti, tõmba end üles
Kaks - kummarduge, sirguge
Kolm – kolm käteplaksu, kolm peanoogutust.
Neli - laiemad jalad.
Viis – vehkige kätega
Kuus – istuge vaikselt laua taha.

    L-hääliku automatiseerimine sõna keskel.

L: Nüüd mängime. Akendesse joonistatud piltidele tuleb anda nimed ning seejärel analoogia põhjal valida puuduv pilt ja tõmmata sellelt tühja aknasse nool.


    L-hääliku automatiseerimine fraasides.

L: Järgmise harjutuse nimi on "Mõistatused". Sinu ülesanne on välja selgitada, millest ma räägin. Panen esimese sõna nime ja peate valima teise sobiva ning seejärel nimetama kogu fraasi täielikult.

L: täis..

JA: Pudel. Pudel täis.

L: Naljakas..

JA: Sõdur. Rõõmsameelne sõdur.

L: Katki..

JA: Kallur. Katkine kallur.

L: Siid..

JA: Pluus. Siidist pluus.

L: Soe..

JA: Lambanahast kasukas. Soe lambanahkne kasukas.

L: Küps..

JA : Maasikas. Küpsed maasikad.


    Hääliku L automatiseerimine lausetes.

L: Tubli, said ülesandega väga osavalt hakkama, aga ees on veel üks asi, viimane. Otsustasin teiega lõbutseda ja tegin naljakaid ettepanekuid. Kuulake neid hoolikalt ja parandage kõik vead.

L: Mila sõi salatit.

JA: Mila sõi salatit.

L: Paul kukkus toolile.

JA: Tool kukkus lauale.

L: Jalgpall läks isa kätte.

JA: Isa käis jalgpallis.

L: Klava peopesad pesti.

JA: Klava pesi peopesad.

L: Mila tükeldas sibula.

JA: Mila korjas sibulat.

    Õppetunni kokkuvõte.

L: Meie õppetund on lõppenud. Tahan sind kiita, sa tegid täna väga head tööd. Palun öelge mulle, millise heli me täna parandasime?

JA: Heli L.

L : Milline ülesanne teile kõige rohkem meeldis?

JA : (vastused)

L : Kõike head, võite minna.