Kemian tunnit 8. Viihdetieteiden akatemia

Oppitunti kehitettiin UMK G.E. Rudzitis, F.G. Feldman.

päätavoite tämä oppitunti- Tämä on yleistää ja lujittaa opiskelijoiden tietämystä alkuperäisistä kemiallisista käsitteistä; kognitiivisen toiminnan aktivointi ja opiskelijoiden motivaation lisääminen kemian opiskeluun. Opiskelijoiden kiinnostuksen kehittäminen kemiaa kohtaan ja kognitiivisen toiminnan aktivointi epästandardien avulla pelin muotoja oppimistoimintaa. Oppitunti pidetään turnauksen muodossa.

Oppitunnilla käytetään ICT:tä, tietokoneesityksen käytön tarpeen sanelevat seuraavat syyt:

  • Organisaatio erilaisia ​​tyyppejä opiskelijoiden toimintaa.
  • Keinot materiaalin näkyvyyden ja tiivistymisen takaamiseksi.
  • Itsetutkiskelun järjestäminen ilman tuntiaikaa.
  • Auttaa säästämään luokka-aikaa

Menetelmät: verbaalinen, visuaalinen, ICT:n käyttö, ongelmanhaku.

Pelin tavoitteet:

  • tutkitun kemian materiaalin toistaminen aukkojen täyttämiseksi ja suunniteltuun valvontatyöhön valmistautumiseksi;
  • kemian kiinnostuksen kehittäminen ja vahvistaminen, opiskelijoiden näkemyksen laajentaminen, kulttuurin tason nostaminen;
  • kommunikaatiotaitojen kehittäminen, itseluottamus ja löysyys kommunikaatiossa;
  • vastuullisen asenteen edistäminen yhteistä toimintaa kohtaan.

Kohdeyleisö: luokalle 8

Metodinen kehitys oppitunti aiheesta "Acid" sisältää esityksen ja yhteenvedon oppitunnista. Oppitunti oppia uutta materiaalia aiheesta, esittelee oppilaat luokkaan epäorgaaniset yhdisteet- hapot, niiden yleinen kaava, luokitus, jakautuminen luonnossa. Lisäksi opiskelijalla on mahdollisuus tutustua tärkeimpiin epäorgaanisiin happoihin.

Kohdeyleisö: luokalle 8

Menetelmäkehitys sisältää yhteenvedon ensimmäisestä kemian tunnista luokalla 8 + esitelmä.
Oppitunnin tavoitteet ovat:
- muodostaa käsityksen kemian aineesta, ottaa käyttöön turvatoimet kemian laboratoriossa työskennellessä;
- antaa alkukäsitteet aineesta kemian tutkimuskohteena;
- oppia tunnistamaan ja kuvaamaan aineiden ominaisuuksia.
Oppitunti johdattaa kaikki suositellut opetusmateriaalit.
Esityksessä esitetään kuvitettua teoreettista materiaalia sekä ohjaus- ja mittausmateriaalia aiheen yleistämiseen ja ensisijaiseen tiivistämiseen.

Kohdeyleisö: luokalle 8

Tämä oppitunnin kehitys vastaa ohjelman materiaalia Käytetty oppikirja: O.S. Gabrielyan "Chemistry Grade 8". Menetelmät ja tekniikat valitaan opiskelijoiden iän ja yksilöllisten ominaisuuksien mukaan, oppimisessa käytetään opiskelijakeskeistä lähestymistapaa. Tunnilla käytetään erilaisia ​​työskentelymuotoja: frontaalityötä, parityötä, yksilöllistä työtä. luovia tehtäviä, ongelmatilanne edistää opiskelijoiden kognitiivisten kykyjen kehittymistä, yhteiskunnallisesti merkittävien persoonallisuuden ominaisuuksien koulutusta. Oppitunnin aikana opiskelijat arvioivat itseään itsenäisesti käyttämällä itsearviointilomakkeita, joissa on kehitetyt arviointikriteerit. Oppitunnin materiaali jäljittää tieteidenvälisiä yhteyksiä, yhteyttä elämään. Lapset oppivat analysoimaan ja tiivistämään materiaalia, tekemään omat johtopäätöksensä, etsimään lisätietoa eri lähteistä (kirjat, tietokone- ja media-apuvälineet). Kiinnostusta oppimiseen käytettiin multimediaesityksellä.

Kohdeyleisö: luokalle 8

Yleinen oppitunti aiheesta "Kemiallisten alkuaineiden yhdisteet" kemiassa luokka 8. Oppitunti toteutetaan pelimatkan muodossa. Tämä muoto edistää materiaalin laadullista kiinnitystä. Oppitunnin tarkoitus: Tunnistaa ja lujittaa opiskelijoiden tietämystä käsitellyistä aiheista tehtävien ja vakiomuotoisten tehtävien avulla.

Kohdeyleisö: luokalle 8

Kehitys on tarkoitettu kahdeksannen luokan opiskelijoille aiheesta "Oksidaatio-pelkistysreaktiot" (oppikirja O.S. Gabrielyan. Chemistry. Grade 8). Esitysten avulla opiskelijoiden on helpompi oppia elektronisen tasapainon menetelmää, ymmärtää hapettumisen ja pelkistyksen monimutkaisia ​​prosesseja.

Kohdeyleisö: luokalle 8

Oppitunti valmisteltiin osallistumista "Vuoden opettaja" -kilpailuun. Tunti on tarkoitettu 8. luokalle ja Rudzitis-oppikirjan mukaan opiskeleville. Tarkoitus: opiskelu fyysiset ominaisuudet, vedyn saantimenetelmät, jakelu. Oppituntimuoto: Uuden materiaalin oppitunti-selitys. Laitteet: tietokone, projektori, esitys.

Kemian tunti 8. luokalla

(aloitustunti)

Tutustu kemiaan!

"Kemialla on vastustamaton vetovoima

sen valtavan, rajattoman voiman ansiosta

hän lahjoittaa niille, jotka tuntevat hänet."

W. Collins Kohde: Kehittää 8. luokan oppilaiden kognitiivista kiinnostusta kemian aineeseen.

Tehtävät:

Tutustuttaa opiskelijat kemian kehityksen historiaan, antaa ensimmäiset ideat tästä tieteestä;

Päivittää opiskelijoiden tietoa aineista, alkaa muodostaa käsityksiä aineiden ominaisuuksista ja niiden muunnoksista;

Kehitä opiskelijoiden analyyttisiä taitoja.

Laitteet.

Temaattiset seinälehdet, kortit aineiden ja kemiallisten reaktioiden kaavoilla, kemialliset dekantterilasit, tasapohjaiset pullot, tumma lasipurkki, tulitikkuja, kuivapolttoainetta, esittelypöytä, upokaspihdit, nenäliina, posliiniupokas, metalli- ja muovikokoelmat.Aineet: Juuri valmistetut kaliumjodidin ja lyijyasetaatin liuokset, fenolftaleiini, sooda, natriumvetysulfaatti, etanoli, norsulfatsolitabletit, ammoniumdikromaatti.

Tuntien aikana

minä . avauspuhe opettajat.

Maailmassa on tiedettä, jota ilman tänään on mahdotonta toteuttaa upeimpia projekteja ja upeimmat unelmat. se- KEMIA. Hänen säästöpossussaan on paljon sellaisia ​​ihmeitä, joiden edessä maailman parhaiden tarinankertojien fantasiat haalistuvat: ikään kuin Tuhkimosta tulee prinsessa, hän muuttaa grafiitin loistavaksi timantiksi, antaa paperille metallin lujuutta ja metallia. antaa muistia. Häntä ei turhaan kutsuta noitaksi ja ihmetyöntekijäksi: hän ruokkii, kastelee, pukee, parantaa, pesee, poimii mineraaleja, antaa hänen nousta avaruuteen ja vajoaa meren pohjaan.

Jokainen teistä, tietämättään, suorittaa kemiallisia reaktioita joka päivä, poistumatta edes kotoa: sytyttää tulitikkuja ja kaasua, valmistaa ruokaa. Ja ihmiskeho itsessään on suuri kemiantehdas, jossa tapahtuu monia kemiallisia reaktioita.

Tänään on ensimmäinen tutustumisesi tähän hämmästyttävään tieteeseen. Ja esityksen pitävät 9. luokan oppilaat. He kertovat sinulle kemian tieteen kehityksen historiasta, näyttävät sinulle paljon mielenkiintoisia kokemuksia, ja oppitunnin lopussa tietokilpailukysymyksiin vastaamalla voit ostaa pääsyliput pikajunaan, joka kiihdyttää sinut planeetan laajojen avaruusten yliKemia - 8.

II. Uuden materiaalin oppiminen. Kokemusten esittely. Ensimmäinen esiintyjä

8. luokalla alat opiskella uutta aihetta sinulle.kemia -tiede aineista ja niiden muunnoksista.Kaikki meitä ympäröivät aineet koostuvat kemiallisista alkuaineista, joita on nyt yli 110. Yhdessä eri alkuaineiden atomit muodostavat yli kaksikymmentä miljoonaa ainetta.

Aineiden ominaisuuksien tunteminen on välttämätöntä niiden sovelluksen löytämiseksi. Joten kaukaiset esi-isämme arvostivat piin poikkeuksellista kovuutta ja käyttivät sitä aseiden ja työkalujen valmistukseen. Jotkut aineet, jotka jo tunnet: rauta, alumiini, vesi, liitu, sokeri, happi, hiilidioksidi, muovit ja muut (metallien, muovien kokoelmien esittely). Ei vain aineet maan päällä, vaan koko maailmankaikkeus koostuu samoista alkuaineista, jotka tiedemiehet ovat löytäneet planeetaltamme peräkkäin.

Kemian tunneilla opit paljon mielenkiintoista kemiallisista alkuaineista. Ja tänään haluamme esitellä sinulle lyhyesti kemian kehityksen historian.

opiskelijat

Yleensä useimmat kemian historioitsijat erottavat seuraavat sen kehityksen päävaiheet:

1. Esialkemia: III vuosisadalle asti. ILMOITUS

Esialkemian aikana ainetietämyksen teoreettinen ja käytännöllinen puoli kehittyi suhteellisen riippumattomasti toisistaan. Aineen ominaisuuksien alkuperää käsitteli muinainen luonnonfilosofia, käytännön operaatiot aineella olivat käsityökemian etuoikeus.

2. Alkemian aikakausi: III - XVII vuosisata.

Alkemiallinen ajanjakso puolestaan ​​​​jaetaan kolmeen osajaksoon -Aleksandrialainen(kreikka-egyptiläinen) arabia ja eurooppalainen alkemia. Alkemiallinen ajanjakso on viisasten kiven etsimisen aika, jota pidettiin välttämättömänä metallien transmutaation toteuttamiseksi. Tänä aikana tapahtui kokeellisen kemian synty ja ainetta koskevan tiedon kerääminen; Alkemia teoria perustuu antiikin filosofisia ajatuksia elementeistä, liittyi läheisesti astrologiaan ja mystiikkaan. Kemiallis-teknisen "kultavalmistuksen" ohella alkemiallinen aikakausi on myös merkittävä luomisen kannalta. ainutlaatuinen järjestelmä mystinen filosofia.

3. Muodostumisaika (assosiaatio): XVII - XVIII vuosisatoja.

Kemiaa tieteenä muodostuessaan tapahtui sen täydellinen rationalisointi. Kemia vapautui luonnonfilosofisista ja alkemiallisista näkemyksistä alkuaineista tiettyjen ominaisuuksien kantajina. Käytännön ainetietämyksen laajenemisen myötä kemiallisista prosesseista alkoi kehittyä yhtenäinen näkemys ja kokeellista menetelmää alettiin hyödyntää täysimääräisesti. Kemiallinen vallankumous, joka päätti tämän ajanjakson, antoi kemialle lopulta ulkonäön riippumattomalta (vaikkakin läheisesti muihin luonnontieteen aloihin liittyvältä) tieteeltä, joka harjoittaa ruumiiden koostumuksen kokeellista tutkimusta.

4. Määrällisten lakien aika (atomi-molekyyliteoria): 1789 - 1860.

Kvantitatiivisten lakien aika, jota leimaa kemian tärkeimpien kvantitatiivisten lakien - stoikiometristen lakien - löytäminen ja atomi-molekyyliteorian muodostuminen, saattoi vihdoin päätökseen kemian muuttamisen eksaktiksi tieteeksi, joka perustuu paitsi havainnointiin myös mittaus.

5. Klassisen kemian aikakausi: 1860 - myöhään XIX sisään.

Klassisen kemian ajanjaksolle on ominaista tieteen nopea kehitys: jaksollinen järjestelmä elementit, valenssiteoria ja kemiallinen rakenne molekyylit, stereokemia, kemiallinen termodynamiikka ja kemiallinen kinetiikka; Sovellettu epäorgaaninen kemia ja orgaaninen synteesi saavuttivat loistavia menestyksiä. Ainetta ja sen ominaisuuksia koskevan tiedon määrän kasvun yhteydessä alkoi kemian eriyttäminen - sen erillisten haarojen allokointi, joka hankki itsenäisten tieteiden piirteitä.

6. Nykyaika: 1900-luvun alusta nykypäivään.

1900-luvun alussa tapahtui fysiikassa vallankumous: Newtonin mekaniikkaan perustuva ainetietojärjestelmä korvattiin kvanttiteoria ja suhteellisuusteoria. Atomin jaotuvuuden määrittäminen ja luominen kvanttimekaniikka investoi uutta sisältöä kemian peruskäsitteisiin. Fysiikan edistyminen 1900-luvun alussa mahdollisti alkuaineiden ja niiden yhdisteiden ominaisuuksien jaksoittaisuuden syiden ymmärtämisen, valenssivoimien luonteen selittämisen ja teorioiden luomisen atomien välisestä kemiallisesta sidoksesta. Pohjimmiltaan uusien fysikaalisten tutkimusmenetelmien syntyminen on tarjonnut kemistille ennennäkemättömät mahdollisuudet tutkia aineen koostumusta, rakennetta ja reaktiivisuutta. Kaikki tämä yhdessä määritti muun muassa biologisen kemian loistavat menestykset 1900-luvun jälkipuoliskolla - proteiinien ja DNA:n rakenteen selvittämisen, elävän organismin solujen toimintamekanismien tuntemuksen.

Toinen esiintyjä

Kemia sai alkunsa Egyptistä. Nimi« kemia » tulee sanasta hemi tai huma (musta), jota muinaiset egyptiläiset kutsuivat maansa. Siten sana "kemia" tarkoittaa egyptiläistä taidetta, joka käsitteli erilaisia ​​mineraaleja ja metalleja. Kemiaa pidettiin jumalallisena tieteenä, se oli pappien käsissä ja piilossa vihkiytymättömiltä. Arabit lisäsivät sanaan "kemia" ominaisen arabialainen etuliite "al". Termit "alkemia" ja "alkemisti" ilmestyivät. Nyt alkemiaa kutsutaan kemian kehitysjaksoksi 4-16-luvuilla ILMOITUS

Alkemistien tutkimuksen tavoitteena oli etsiä "viisasten kiveä", jonka oletetaan pystyvän muuttamaan minkä tahansa metallin kullaksi. Kuninkaat ja kuninkaat pitivät alkemisteja palatseissaan saadakseen kultaa. Katso kuinka alkemistit työskentelivät.

Alkemisti

- Näytän sinulle kokemuksen "Veden muuttaminen kullaksi".

Yksi dekantterilasi sisältää juuri valmistettua kaliumjodidiliuosta ja toinen lyijyasetaattiliuosta. Molemmat liuokset kaadetaan dekantterilasiin, jonka tilavuus on suurempi. Esiintyy kirkkaan keltainen lyijyjodidisakka (näkyy kortti, jossa on kemiallinen reaktio).

2 KI + Pb ( CH 3 KUJERTAA )2 = PbI 2 + 2 KCH 3 KUJERTAA

Seuraavilla oppitunneilla opimme, mitä tällaiset kemiallisten reaktioiden yhtälöiden tietueet tarkoittavat.

Kolmas isäntä

Mutta alkemistit eivät koskaan onnistuneet muuttamaan metalleja kullaksi. Alkemia on kielletty monissa maissa. Ihmisiä, jotka osallistuivat alkemialliseen tutkimukseen, syytettiin noituudesta ja poltettiin roviolla. Mutta tiedettä ei voi kieltää. Tutkijat hylkäsivät etuliitteen "al" sanasta "alkemia" ja saivat uuden nimen - kemia. Näin sitä nyt kutsutaantiede, joka tutkii ympärillämme olevia aineita sekä niiden ominaisuuksia ja muutoksia.

Nykyään kemiantuotteilla on hallitseva asema meillä Jokapäiväinen elämä. Kemiallista tutkimusta tehdään tieteellisten tutkimuslaitosten laboratorioissa, tehtaissa, tehtaissa jne. Jokaisessa koulussa on kemian sali ja kemian laboratorio.

Tutustutaanpa nyt joihinkin aineisiin ja kemiallisiin muutoksiin.

Ensimmäinen laborantti

- Näytän sinulle kokemuksen "Vedestä vadelmasiirappia".

Kokeessa käytetään neljää kemiallista dekantterilasia ja tummaa lasipurkkia. Ensimmäinen dekantterilasi sisältää fenolftaleiinia, toinen sisältää natriumkarbonaattia, neljäs sisältää natriumhydrosulfaattia ja kannu sisältää vettä. Kolmas lasi ei sisällä mitään.

Tumman lasin kannussa on tavallista vettä, kaada se neljään lasiin. Kaada sitten vesi lasista, viimeistä lukuun ottamatta, takaisin kannuun, jättäen viimeisen lasin kontrolliksi. Kaada vesi kannusta takaisin lasiin. Katso: liuoksesta on tullut kirkkaan ruskea, kuin siirappi! Kaada "siirappi" kannuun, laimenna se "vedellä" viimeisestä lasista. Viimeisen kerran kaadimme vettä kannusta lasiin. Katso, "siirappi" muuttui taas vedeksi.

Se näyttää olevan ihme! Ei, vain yhdessä lasissa oli fenoliftaleiinia, toisessa - liuosta, jossa oli alkalinen ympäristö. Kun ne sekoitetaan, muodostuu vadelmanvärinen liuos. Muistaa:fenolftaleiini alkalisissa liuoksissa aina karmiininpunainen. Jotta väri katoaisi, lisäsin hieman hapanta liuosta. Happo neutraloi alkalin ja liuos muuttui värittömäksi.

Nimeä tässä kokeessa käytetyt kemikaalit.

Toinen laborantti

- Monet teistä rakastavat satuja ja fantasiaa. Nyt näet kuinka muukalainen tai yksinkertaisesti käärme Gorynych syntyy kotelosta.

(Musiikki soi, faraokäärme-kokemus esitetään)

Kokemuksen kuvaus

Jauha tabletti kuivaa polttoainetta ja aseta se alustalle. Aseta kolme norsulfatsolitablettia polttoaineen päälle. Sytytä kuiva polttoaine. Käytä metallitankoa ryömivien "käärmeiden" korjaamiseen. Sammuta tuli kokeen päätyttyä sulkemalla muovikansi.

Ensimmäinen laborantti

- Nyt otan nenäliinan käsiini, kastan sen ensin lähdevedellä ja sytytän sen tuleen tulitikkujen liekillä.

(Kokemus "Tulenkestävä huivi" on esitelty)

Kokemuksen kuvaus

Huuhtele nenäliina vedessä, väännä se sitten kevyesti ulos ja liota se hyvin alkoholissa. Tartu upokaspihdillä nenäliinaan sen yhdestä päästä ja pidä niitä ojennetussa kädessä ja tuo pitkä sirpale kankaaseen. Alkoholi leimahtaa välittömästi - näyttää siltä, ​​​​että nenäliina on tulessa. Mutta palaminen lakkaa ja nenäliina pysyy vahingoittumattomana, koska märän kankaan syttymislämpötila on paljon korkeampi kuin alkoholin.

C 2 H 5 vai niin + 3 O 2 = 2 CO 2 + 3 H 2 O

Nimeä aine, joka tukee palamis- ja hengitysprosesseja. Mitä tiedät tämän aineen ominaisuuksista?

Toinen laborantti

- Tapaamisemme lopussa näytän kokeen nimeltä "Vulcano". Tietenkin tiedät kuinka mahtava näky se on - tulivuorenpurkaus. Muinaisina aikoina Vesuvius-tulivuori peitti Pompejin kaupungin.

(Musiikki soi, kokemus näkyy.)

Kokemuksen kuvaus

Aseta upokas tai posliinikuppi erlenmeyerpullon kaulaan. Pullo voidaan peittää muovailuvahalla antaen sille vuoren muodon tai tehdä mäen malli. Aseta iso paperiarkki pullon tai mallin alle kromioksidin keräämiseksi ( III ). Kaada ammoniumdikromaatti upokkaaseen, kostuta se alkoholilla kasan keskelle. Tulivuori sytytetään palavalla sirulla. Reaktio on eksoterminen, etenee nopeasti, yhdessä typen kanssa kuumia kromioksidihiukkasia lentää ulos ( III ). Jos sammutat valon, saat vaikutelman purkautuvasta tulivuoresta, jonka kraatterista vuotaa hehkuvia massoja (näytetään korttia, jossa on kemiallinen reaktio).

( NH 4)2 Cr 2 O 7 = N 2 + Cr 2 O 3 + 4 H 2 O

(Kromi(III)oksidi ) kerää ja tallenna muita kokeita varten).

Opettaja

Näin monta mielenkiintoista kemiallista muutosta jouduit tarkkailemaan tänään oppitunnilla.

Kemiallinen reaktio voidaan arvioida sen merkkien perusteella - aineiden värin muutos, hajun esiintyminen, saostuminen, valon ja lämmön vapautuminen, kaasumaisen aineen muodostuminen.

- Mitä merkkejä kemiallisista reaktioista voit nimetä osoitetuissa kokeissa?

III. Tietokilpailu opiskelijoille Opettaja

- No, kaverit, valloittiko kemia teidät ihmeillään? Ja nyt yrität myös vastata tietokilpailukysymyksiin, jotka ovat sinulle kuin pääsyliput aineiden ja transformaatioiden ihmeelliseen maailmaan.

Tietokilpailukysymykset

Yleisin aine maan päällä. (vesi)

Se ei uppoa veteen, ei pala tulessa, on olemassa vain alle nollan lämpötiloissa.(Jää)

Nimeä metalli, joka on huoneenlämmössä nestemäistä. (Mercury)

Ilman tätä kaasua maailmassa

Eläimet ja ihmiset eivät eläisi.

Lapset voivat nimetä sen

Loppujen lopuksi häntä kutsutaan ....Happi

5) Asun tunnetuksi maailmassa, Kolmannessatoista asunnossa. Olen pehmeä, kevyt, muokattava, Pakkauksessa kimalteleva. (Alumiini )

6) Tämä kaasu muodostuu salamapurkausten aikana. Se on mäntymetsässä, jossa on helppo hengittää.

Eikä se jätä makua veteen ollenkaan, siksi se desinfioi sen hyvin. (Otsoni )

Hyvin tehty, kaikkiin kysymyksiin vastattiin oikein.

Mitä kemikaaleja voit nyt nimetä?

IV. Yhteenveto oppitunnista Opettaja:

Todistivatko avustajani sinulle, että kemia on mielenkiintoinen tiede? Mikä auttoi sinua varmistamaan tämän? Mitä kokeita voit toistaa kotona yllättääksesi läheisesi? Mutta älä unohda turvallisuutta.

Mutta kemia on yksi monimutkaisista tieteistä, jotka sisältyvät luonnontieteen osaan. Miljoonia aineita, ja siksi miljoonia kemiallisia kaavoja, kemiallisia reaktioita, monia lakeja ja säännönmukaisuuksia. Ja sinun täytyy tutkia näitä lakeja, kemian lakeja, maailmankaikkeuden lakeja. Jokainen, joka omistautuu tälle tieteelle, voi osallistua luonnon mysteerien purkamiseen ja luoda uusia aineita ja materiaaleja, joita luonnossa ei ole.

Lukuvuoden aikana oppitunnilta oppitunnille valloitamme vähitellen planeetan - Chemistry 8, jonka voimme hallita vain tietojemme avulla.

Toivon sinulle menestystä tällä vaikealla mutta mielenkiintoisella tiellä! Onnea!

V. Kotitehtävät

Oppikirjan mukaan: Esipuhe. Johdanto. Luku 1.§yksi Aiheena kemia. Aineet. Aineiden muuntaminen.

Valmista raportteja (valinnainen) kemian historiasta: "Muinaisten kansojen kemiallinen tieto", "Alkemia", "Käytännön kemia muinaisella Venäjällä".

Oppitunnin aihe:"Hapot, niiden koostumus, luokitus ja merkitys".

Oppitunnin tavoitteet:

Koulutuksellinen:

    Harkitse happojen koostumusta ja luokitusta;

    Epäorgaanisten yhdisteiden pääluokkiin kuuluvien aineiden kaavojen kirjoittamisen taitojen jatkaminen;

    Jatka taitojen muodostumista yhdisteiden kemiallisten alkuaineiden hapettumisasteen määrittämiseksi;

Kehitetään:

    Jatka opiskelijoiden ajattelutaitojen kehittämistä: vertaile, analysoi, tee johtopäätöksiä;

    Jatkaa kokeellisen työn taitojen kehittämistä;

    Jatketaan yleissivistystaitojen ja -taitojen kehittämistä;

    Kehitä kiinnostusta aihetta kohtaan.

Koulutuksellinen:

    Edistää henkisen työn ja yhteistyön kulttuuria;

    Kasvata vastuuntuntoa, tarkkuutta;

    Osallistu suotuisan psykoemotionaalisen ilmapiirin luomiseen luokkahuoneessa.

Oppitunnin tyyppi: yhdistetty

Opetusmenetelmät: verbaalinen (tarina, selitys, keskustelu);

Havainnollistava;

Demo;

Osittainen haku, ongelmallinen, tutkimus.

Laitteet ja reagenssit: kannettava tietokone, projektori, interaktiivinen taulu, esitys, näytteet hapoista: kloorivety-, rikki-, askorbiini-, etikka-, sitruuna-, koeputket, koeputkitelineet, indikaattorit, muistikirjat, työarkit, taulukot happokaavoilla.

Tuntien aikana:

    Org. hetki

    Tiedon päivitys.

? Kaverit, olemme alkaneet tutkia epäorgaanisten yhdisteiden luokkia. Mitä aineluokkia olemme jo tavanneet?(Oksidit, hydridit ja haihtuvat vetyyhdisteet, emäkset).

CaO, SO 2 , Fe 2 O 3 , Na 2 Voi Cl 2 O 7 (Dia 1).

? Mitä kaavoja näet?

? Mitä aineita kutsutaan oksideiksi?

? Mihin luokkaan seuraavat aineet kuuluvat? KOH, Al(OH) 3 , Va(OH) 2 , Cu(OH) 2 ?

? Mitä aineita pidetään emäksinä?

? Mikä määrittää hydroksyyliryhmien lukumäärän emäksessä?(Metallin hapetusasteesta.)

(Dia 2). Tic-tac-toe "Foundations"

Etsi voittopolku, joka koostuu peruskaavoista.

Pelikenttä nro 1 Pelikenttä nro 2

Listaa nämä perusteet.

? Mitä yhteistä on ensimmäisen pelikentän tukikentillä ja miten ne eroavat pelikentällä numero 2 sijaitsevista tukikohdista?(Ensimmäisellä pelikentällä - liukoiset emäkset, toisella - liukenemattomat.)

Antaa esimerkkejä

? Mitkä ovat liukoisten emästen ominaisuudet? Mitä varotoimia tulee noudattaa alkaleja käsiteltäessä?

    Tehtävä yhdisteiden luokittelusta.(Dia 3)

Jaa alla olevat aineet kolmeen ryhmään. Nimeä nämä ryhmät

CaO, Al(OH) 3 , CuO, HCl, H 2 Voi Cl 2 O 7 , Fe(OH) 2 , HNO 3 , NaOH, H 2 NIIN 4 .

    Uuden materiaalin oppiminen

Kolmanteen ryhmään sijoitit sinulle vielä tuntemattomia aineita, jotka kuuluvat happojen luokkaan. Tänään tutustumme tämän luokan aineisiin. Joten oppituntimme aiheena on "Hapot: koostumus, luokitus ja merkitys."Kirjoita oppitunnin aihe työkirja. (Dia 4).

? Mitä meidän tulee tietää hapoista?(Koostumus, kaavat, nimet, luokitukset, merkitys, turvallisuusmääräykset).

    Erilaisia ​​happoja (Dia 5).

Hapon tutkimussuunnitelma (Dia 6).

    Yhdiste.

    Luokitus.

    Nimikkeistö ja siihen liittyvät oksidit

    Merkitys ja sovellus.

    Turvallisuusmääräykset happojen kanssa työskennellessä.

    Happojen koostumus (Dia 7).

Näet kolmen hapon kaavat: kloorivetyHcl , rikkiH 2 NIIN 4 ja fosforihappoH 3 RO 4 . Mitä yhteistä niillä on?

Kyllä, tämä on vetyatomien läsnäolo niiden koostumuksessa, josta kaikki kolme kaavaa alkavat. Loput kutsutaan happojäännökseksi.

hapot monimutkaisia ​​aineita, joiden molekyylit koostuvat vetyatomeista ja happojäännöksestä.

    Happoluokitus

A) hapen läsnäolo . (Dia 8)

? Huomaa erot taululla olevien kahden happoryhmän happojäännöksissä. Mikä tämä ero on?

Aivan oikein, rikki-, typpi-, fosfori- ja perkloorihapon happojäännökset sisältävät happea, ja kloorivety-, bromivety-, vetysulfidi- ja fluorivetyhappojen happojäämät eivät sisällä happea.

Hapen läsnäolo tai sen puuttuminen on yksi happojen luokittelun merkeistä. Tämän perusteella hapot jaetaan kahteen ryhmään:hapeton jahappea sisältävä. Anna taulukosta esimerkkejä hapettomista ja happea sisältävistä hapoista.

B) Happojen luokitus emäksisyyden mukaan . (Dia 9).

? Katso taululla olevia happokaavoja. Ne on jaettu kolmeen ryhmään tietyllä perusteella. Mikä tämä merkki mielestäsi on?

Perusteet - vetyatomien lukumäärä hapossa.

Anna esimerkkejä yksi-, kaksi- ja kolmiemäksisistä hapoista taulukosta.

Vetyatomien lukumäärällä voit määrittää happojäännöksen kokonaisvarauksen, joka veteen liuotettuna muodostaa negatiivisesti varautuneen ionin.

Vety muodostaa liuenneena positiivisesti varautuneen ionin, jonka varaus on +1. Ionin varauksen nimeämisellä on omat erityispiirteensä.

C) Happojen luokitus vesiliukoisuuden mukaan (Dia 10).

Muuten, kyky liueta veteen on toinen merkki happojen luokittelusta. Tämän perusteella kaikki hapot jaetaan kahteen ryhmään: liukoisiin ja liukenemattomiin. Annetaan esimerkkejä liukoisuustaulukon avulla.

    Alkuaineiden hapetusaste hapoissa ja happoja vastaavat oksidit. (Dia 11).

1 −1 +1 − 2 +1 X − 2 +5 − 2

HCl H 2 S N 3 RO 4 → P 2 O 5 - fosforihappo

(+1) 3 +x + (−2) 4 = 0

x - 5 = 0

X = + 5

1 + 3 − 2 +3 − 2

H 3 RO 3 → P 2 O 3 - fosforihappo

Määritä happoja vastaavat oksidit.(Dia 12).

H 2 NIIN 4 → NIIN 3 HNO 3 → N 2 O 5

H 2 NIIN 3 → NIIN 2 HNO 2 → N 2 O 3

Happojen nimikkeistö

Anoksiset hapot:

Vokaali lisätään happoa muodostavan alkuaineen nimeen"noin"

ja sanat "vetyhappo"

HCl- suolahappoH 2 S - rikkivetyhappo

Happea sisältävät hapot:

Suffiksi lisätään happoa muodostavan elementin venäläiseen nimeen:

Jos elementti näyttääkorkeampi NIIN(sama kuin ryhmän numero)

+6

"-n" ja loppu "-th":H 2 NIIN 4

rikkihappo

Jos elementin CO alla korkeampi +4

"-ist" ja loppu "-aya":H 2 NIIN 3

rikkihappoa

    Happojen arvo luonnossa ja ihmisen elämässä (Dia 13-14).

Hapot luonnossa

Hapot ihmisen elämässä

Ihmiskehossa

Kulinaarisessa ruoassa

Lääketieteessä

AT kansallinen talous

hapan sade

    Happoturvallisuussäännöt (Dia 15-16).

1800-luvulla tiedemies Justus Liebig asui ja työskenteli Saksassa. Hän oli kokeilija Jumalalta Alkuvuosina auttoi innokkaasti isäänsä valmistamaan lakkoja, maaleja ja lääkkeitä. Olipa kerran oppitunti kreikkalainen Liebigin laukku räjähti räjähtävällä elohopealla. Isä varmisti, ettei poikaa tehty lukioon, ja antoi hänet oppipoikaksi apteekkiin. Muutamaa kuukautta myöhemmin 13-vuotias kemisti tiesi opettajaa paremmin lääkkeiden formuloinnin. Toisen räjähdyksen jälkeen hänet karkotettiin, mutta hän ei jättänyt kemian luokkia ja 23-vuotiaana hänestä tuli professori Giessenin yliopistossa. Näin Liebigin kanssa työskennellyt kemisti Karl Vogt kuvailee yhtä tapausta. ”Liebig tulee sisään, käsissään pullo, jossa on tulppa. "Tule, paljasta kätesi", hän sanoo Vogtille ja koskettaa hänen käsivarttaan märällä korkilla. "Eikö se ole totta, palaako se? Liebig kysyy rauhallisesti. "Lousin juuri vedetöntä muurahaishappoa." Käsittelikö Liebig mielestäsi happoja oikein?

(Ei. Kun työskentelet kemikaalit sinun on oltava varovainen: poista hiukset, kääri vaatteiden hihat, kaada enintään 1-2 ml liuosta pitäen purkkia etiketillä ylhäällä.)

? Kuinka happo voidaan määrittää turvautumatta äärimmäisiin menetelmiin?

    Tiedon konsolidointi

Kokemus laboratoriosta

OHJE KARTTA:
Työmuoto: höyrysauna.
Työaika - 8-10 minuuttia.
Harjoittele:
Tarkista ilmaisimien väri happamissa ympäristöissä.
Laitteet ja reagenssit:
3 koeputkea kloorivetyhapolla ja 3 koeputkea sitruunahapolla, neste-indikaattorit: lakmus, fenolftaleiini ja metyylioranssi, lasisauvat.
Turvallisuussäännöt:
Huomio! Happojen kanssa on työskenneltävä varovasti, koska voit saada palovamman tai myrkytyksen. Jos happoa joutuu iholle, pese se pois vesisuihkulla.
Kokeen suorittaminen ja tulosten raportointi:

1 ryhmä: Lisää tippa fenolftaleiinia koeputkeen kloorivetyhapolla. Sekoita lasisauvalla. Merkitse havaintojen tulokset taulukkoon.
Lisää pisara metyylioranssia 2. koeputkeen kloorivetyhapolla. Sekoita lasisauvalla. Merkitse havaintojen tulokset taulukkoon.

Lisää pisara lakmusia kolmanteen koeputkeen kloorivetyhapolla. Sekoita lasisauvalla. Merkitse havaintojen tulokset taulukkoon.

2 ryhmää: Lisää tippa fenolftaleiinia koeputkeen sitruunahapon kanssa. Sekoita lasisauvalla. Merkitse havaintojen tulokset taulukkoon.
Lisää pisara metyylioranssia sitruunahapon 2. putkeen. Sekoita lasisauvalla. Merkitse havaintojen tulokset taulukkoon.

Lisää pisara lakmusia sitruunahapolla 3. koeputkeen. Sekoita lasisauvalla. Merkitse havaintojen tulokset taulukkoon.

Happojen vaikutus indikaattoreihin

Keskustelu tuloksista ja johtopäätösten muotoilu:

Mitkä indikaattorit muuttavat väriä hapoissa?(lakmus ja metyylioranssi).
? Huomasitko näissä indikaattoreissa samoja värimuutoksia molemmissa hapoissa?
(Joo).
? Minkä värin lakmus ja metyylioranssi saivat sekä suola- että sitruunahapossa?
(Lammus muuttui punaiseksi ja metyylioranssi vaaleanpunaiseksi).
Tehtyjen kokeiden perusteella teemme seuraavat johtopäätökset:
riippumatta hapon tyypistä (orgaaninen tai epäorgaaninen), indikaattorit muuttavat väriään samalla tavalla; mikä tarkoittaa, että kaikilla hapoilla on samanlaiset ominaisuudet.
? Mihin se liittyy?(Vyatomien läsnä ollessa).

Jos on aikaa. Tehtävä diassa 18

    Yhteenveto. Heijastus.

Yhteenveto oppitunnista. Arvostelu.

Jatka lausetta

    Tänään tunnilla opin...

    Opin…

    Se ei ollut minulle selvää...

    Minulle tämä oppitunti...

    Se herätti kiinnostusta...

    Vaikeuksia tuli, kun...

    Kotitehtävät. §20, s. 102-107, opettele happojen kaavat ja nimet, tehtävä 6 ("Työtaulukko"), tehtävä 1, s.107 (oppikirja).

Tämä kiehtova kemia

Ensimmäinen kemian oppitunti luokka 8

Rakastan kemiaa ensimmäiseltä tunnilta...

Kemia ei ole helppo tiede, sillä ei turhaan lähdetä opiskelemaan sitä vasta 8. luokalla, jolloin koululaisilla on jo tietty tieto matematiikasta, fysiikasta, biologiasta, maantiedosta jne. Mutta myös muut aineet ja niiden opettajat onnistuivat voittamaan koululaisten sydämet. Siksi kemian opettaja on tilanteessa, jossa opiskelijat pitää saada rakastumaan tieteeseensä ensisilmäyksellä, ensimmäisestä tunnista lähtien.

Ehdotan ensimmäisen kemian tunnin kehittämistä 8. luokalla. Tämän oppitunnin tarkoituksena on näyttää opiskelijoille, että kemia on tiede on mielenkiintoista, kiehtovaa, mutta vaatii samalla vakavaa asennetta, suurta ahkeruutta. Käytän oppitunnilla erilaisia ​​työskentelymuotoja opiskelijoiden kanssa: keskustelu, tietokilpailu, peli, laboratoriokokeet, demonstraatiokoe, tarina, videon katselu. Oppituntiin liittyy tietokoneesitys, esittely videoleikkeistä tieteen historiaa, NOU:n (opiskelijoiden tieteellinen yhdistys) kemianosaston jäsenten esittämiä dramatisointeja.

Oppitunnin aikana on tarpeen ottaa mahdollisimman monta opiskelijaa mukaan luokkaan, antaa heille mahdollisuus vastata johonkin, suorittaa tehtävä tai kokea - todistaa itsensä. Kahdeksasluokkalaisille on ominaista materiaalin havainnointi kuvien kautta, omien vaikutelmiensa kautta itsenäisestä toiminnasta, jota on tärkeää hyödyntää kestävän kiinnostuksen aihetta kohtaan. Mitä enemmän ehdotetun materiaalin havaintokanavia käytetään, sitä enemmän tietoa opitaan ja koulutuksen tehokkuus kasvaa. Siksi opiskelijoiden tulee jo ensimmäisellä oppitunnilla kiinnittää huomiota siihen, että havainnointi-, kuuntelu-, puhumis-, ajattelu-, analysointi-, johtopäätösten jne. taitojen kehittäminen edistää materiaalin parempaa omaksumista.

Vain yksi ensimmäinen kemian oppitunti 8. luokalla ei riitä saavuttamaan tavoitteitasi, joten sinun tulee pitää säännöllisesti lomatunteja eri luokissa. Sopivin aika tähän on neljänneksen tai puolen vuoden viimeinen oppitunti. Opettajan tulee kehittää kokonainen toimintajärjestelmä, joka edistää kehitystä kognitiivinen kiinnostus aiheeseen: ensimmäinen ja viimeiset oppitunnit lukuvuonna kemian viikko, koulun ulkopuolista toimintaa, retket, LEU, osallistuminen konferensseihin, kilpailuihin, olympialaisiin jne.

Oppitunnin tavoitteet.Koulutuksellinen: esitellä opiskelijat kemian aineeseen; antaa käsitys kemiasta täsmällisenä tieteenä, joka ei ole vailla sanoituksia; esittää näkemyksiä sanan "kemia" alkuperästä; Näytä kemian suhde muihin tieteisiin.

Kehitetään: kognitiivisen kiinnostuksen kehittäminen aihetta kohtaan; opiskelijoiden perehdyttäminen saavutuksiin moderni tiede, suurten kemistien elämäkertoja.

Koulutuksellinen: kasvattaa rakkautta isänmaata kohtaan, ylpeyttä maamme saavutuksista ja onnistumisista tieteen alalla; omaa terveyttä kohtaan välittävän asenteen edistäminen; edistää kunnioitusta toisten ihmisten eri näkökulmia kohtaan.

Laitteet ja reagenssit. Tietokone, videoleikkeitä OMC-moduulien kokoelmasta, tietokilpailukysymyksiä ja aineiden kuvauksia sisältävät kortit, J.Y. Berzeliuksen, D.I. Mendelejevin, R. Bunsenin, F.A. Kekulen, N.N. Beketovin, S. Arrhenius .Vuda, N.N. Zinina muotokuvia; telineet koeputkilla, kemialliset kupit, upokaspihdit, alkoholilamppu, posliinikuppi, erlenmeyerpullo, sirpale; vesi, liuos ammoniakkia, etikkahappoliuos, etyylialkoholi, bensiini, suola, sokeri, tärkkelys, jauhot, jääpalat, vanu, jokihiekka, sahanpuru, parafiini, sinivitrioli, rautalastut, kuparilastut, punainen fosfori, rikki, KI-liuokset, Pb (NO 3) 2, KOH, CuSO 4, NaOH, FeCl3, Na 2SO 4, BaCl 2, HCl, Na 2CO 3, CaCl 2, lakmus, fenolftaleiini, ammoniumdikromaatti.

TUTKIEN AIKANA

1. Organisatorinen hetki.

Johdatus luokkaan.

2. Tiedon toteuttaminen.

Opettaja.Mitä assosiaatioita sana "kemia" herättää sinussa?

Mihin tiederyhmään kemia kuuluu?

Tiedätkö jo, kuinka sanat käännetään: "maantiede", "geometria", "biologia", mutta miten sana "kemia" käännetään?

Opiskelijoiden vastaukset.

3. Tiedot.

Opettaja.Sanan "kemia" alkuperästä on useita näkökulmia.

Videoleikkeitä CMI-moduulien kokoelmasta näytetään (RNMC on opetusministeriön ohjelmistotuote, http://www.shkola.edu.ru).

Opettaja. Katsomme fragmenttia "Kemian kehityksen historia"(mmlab.chemistry.002i.oms), jossa on versiot sanan "kemia" käännöksestä.

a) hmi(egyptiläinen) - "musta" maa. Egyptin muinainen nimi, josta kemian tiede sai alkunsa.

b) Keme(egyptiläinen) - "musta" tiede. Alkemia synkänä, pirullisena tieteenä (vertaa noituuteen - noituuteen, joka perustuu pahojen henkien toimintaan).

sisään) Huma(muinainen kreikka) - metallien "valu"; sama juuri ja kreikka humos- "mehu".

G) Kim(vanha kiina) - "kulta". Silloin kemia voidaan tulkita "kullanvalmistukseksi".

4. Lämmitä.

Opettaja. Vaikka kemia on monimutkainen tiede, tiedät jo paljon muista tieteistä elämänkokemusta. Katsomme itse: sinulle tarjotaan kortteja, joissa on kysymyksiä 8., 9., 10. luokan kemian kurssin eri aiheista. Kuka haluaa vastata?

Kysymykset tietokilpailusta "Onko kemia niin vaikeaa?"

Miksi puhallamme tulitikkua, kun haluamme sammuttaa sen?

( Uloshengitysilma sisältää CO 2 .)

Miksi bensiinipaloa ei voida sammuttaa vedellä?

(Bensiini on vettä kevyempää eikä sekoitu siihen.)

Kuinka kantaa 1 litra vettä kämmenelläsi läikyttämättä pisaraa?

(Pakasta jäässä.)

Kumpi on lämpimämpi: kolme paitaa vai kolminkertainen paita?

(Kolme paitaa.)

Mihin mereen et voi hukkua? Miksi?

(Kuolleella merellä se on erittäin suolaista.)

Kumpi on painavampi: 1 kg rautaa vai 1 kg puuvillaa?

(Ne ovat samanarvoisia.)

Mistä metallista 1 g:sta voidaan vetää 2,5 km pitkä lanka?

(Kullasta.)

Onko mahdollista täyttää ilmalla vain puolet ilmapallosta?

(Se on kielletty.)

Mitä ilmaus "vesi ankan selästä" tarkoittaa?

(Höyhenet vesilinnutälä kastele vedellä.)

Mitkä metalliyhdisteet antavat Mars-planeetalle punaisen sävyn?

(Rautayhdisteet.)

Kolme identtistä palavaa kynttilää peitettiin samanaikaisesti kolmella purkilla, joiden tilavuus oli 0,4 l, 0,6 l ja 1 l. Mitä tapahtuu?

(Kynttilä sammuu mitä aikaisemmin, sitä pienempi on purkin tilavuus.)

Jokaisen vastauksen jälkeen opettaja kertoo, mihin aiheeseen ja luokkaan kysymys kuuluu.

Oikeasta vastauksesta opiskelija saa muistoksi liukoisuustaulukon tai pienen jaksollisen taulukon.

Kaikkia kysymyksiä ei voi käyttää, riippuen niihin vastaamisen ajasta, mutta lapsille on kerrottava, että heidän uudet tiedot perustuvat siihen, mitä heillä on jo muilla tunneilla ja opettaja auttaa käsittelemään asioita. vaikeita kysymyksiä.

5. Peli "Arvaa asia".

Opettaja. Mitä on kemia ilman kokeita? Tietenkin sinä itse haluat "kemikoida"! Tunnetko aineet? Voitko erottaa ne toisistaan? Tarkastetaan…

Opettajan esittelypöydällä on kolme ainealustaa - yksi sisältää vain värittömiä läpinäkyviä nesteitä, toinen vain valkoisia kiintoaineita ja kolmas monivärisiä kiintoaineita.

V e s e s t v a

1. lokero. Pienissä kupeissa: vesi, ammoniakkiliuos, etikkahappoliuos, etyylialkoholi, bensiini.

2. lokero. Kiintoaineet pienissä kupeissa valkoinen väri: suola, sokeri, tärkkelys, jauhot, jääpalat, vanu.

3. lokero. Pienissä kupeissa on kiinteitä monivärisiä aineita: jokihiekka, sahanpuru, parafiini, sininen vitrioli, rautalastut, kuparilastut, punainen fosfori, rikki.

Opettaja. Tarvitsemme kolme vapaaehtoista kokeilijoiksi, jotka yrittävät määrittää ehdotetut aineet selittäen välttämättä toimintansa.

Opettaja varoittaa oppilaita turvallisuussääntöjen noudattamisesta koetta suoritettaessa.

Opiskelijat yrittävät tunnistaa aineita.

Esitetään videofragmentti - moduuli "Alchemical laboratory" (mmlab.chemistry.003i.oms), joka antaa käsityksen alkemistien elämästä ja työstä.

6. Tiedot. Mielenkiintoisia seikkoja kemistien elämästä.

Opiskelijoiden – NOU:n jäsenten – etukäteen valmistamat dramatisoinnit pelataan.

Näyttelyssä on tutkijoiden muotokuvia.

Berzeliuksen kokki.

Pienen kaupungin, jossa kuuluisa ruotsalainen tiedemies J.J. Berzelius asui ja työskenteli, asukkaat kysyivät kerran kokkiltaan: "Mitä herrasi itse asiassa tekee?"

"En osaa sanoa tarkasti", hän vastasi. "Hän ottaa suuren pullon, jossa on jonkinlaista nestettä, kaataa sen pieneen, ravistaa, kaataa vielä pienempään, ravistaa uudelleen ja kaataa sen hyvin pieni..."

"Ja sitten?"

"Ja sitten hän kaataa kaiken!"

Tarinaan liittyy opettajan kokemusnäytös. Koetta varten otetaan 4 erikokoista pulloa. Väritön alkaliliuos kaadetaan ensin suureen pulloon, pienempi pullo esikostutetaan fenoliftaleiiniliuoksella. Alkaliliuos kaadetaan kolviin, jossa on fenoliftaleiinia, liuos muuttuu punaiseksi. Kolmanteen pulloon, vielä pienempään, kaadetaan hieman emäsliuosta korkeampaa kloorivetyhappoliuosta, jonka jälkeen siihen kaadetaan värillinen alkaliliuos. Kolmannessa pullossa liuos muuttuu värittömäksi. Ja kun koko seos kaadetaan hyvin pieneen pulloon, jossa on vähän väkevää alkaliliuosta, liuos saa jälleen karmiininpunaisen värin.

Matkalaukun mestari.

D.I.Mendelejev rakasti kirjojen sidontaa, muotokuvien kehysten liimaamista ja matkalaukkujen valmistamista. Hän osti yleensä näitä teoksia varten Gostiny Dvorissa. Eräänä päivänä oikeaa tuotetta valitessaan hän kuuli takaa: "Kuka tämä kunniallinen herrasmies on?" "Sinun täytyy tuntea sellaiset ihmiset", virkailija vastasi kunnioittaen äänellään. "Tämä on matkalaukkumestari Mendelejev!"

Hyvä ystävä.

Eräänä päivänä kollega tuli Robert Bunsenin luo. He puhuivat puolitoista tuntia. Ja vieras oli lähdössä, kun yhtäkkiä Bunsen sanoi: "Et voi kuvitella kuinka heikko muistini on. Loppujen lopuksi, kun näin sinut, luulin sinun olevan Kekule!" Vierailija katsoi häntä hämmästyneenä ja huudahti: "Mutta minä olen Kekule!"

Varkaat kirjastossa.

Kerran innostunut palvelija juoksi akateemikko N. N. Beketovin toimistoon: ”Nikolaji Nikolajevitš! Kirjastossasi on varkaita!” Tiedemies, joka ei heti katsonut ylös laskelmistaan, kysyi rauhallisesti: "Ja mitä he siellä lukevat?"

Töissä.

R. Wood
(1868–1955)

Amerikkalainen fyysikko Robert Wood aloitti uransa laboratorioassistenttina. Eräänä päivänä hänen pomonsa meni huoneeseen, joka oli täynnä pumppujen ja laitteiden huminaa ja kolinaa, ja löysi sieltä Woodin, joka oli syventynyt lukemaan rikosromaania. Päällikön suuttumisella ei ollut rajoja.

- Herra Wood! hän huudahti vihasta kiihtyneenä: "Sinä ... annat itsesi lukea dekkaria ?!

- Jumalan tähden, olen pahoillani! Wood oli hämmentynyt. - Mutta sellaisella melulla runoutta ei yksinkertaisesti havaita!

Professori Zininin sankarilliset huvit.

Pahoinpiteltiinkö opiskelijoita Venäjällä? Törkeää väkivaltaa ei ollut, mutta opettajat käyttivät, vaikkakin harvoin, hihansuita. Tunnettu akateemikko N.N. Zinin ei vain moitti huolimattomia opiskelijoita, vaan myös löi heitä. Kukaan ei loukkaantunut tästä, koska. akateemikolle annettiin vaihtorahaa. Mutta metsästäjiä ei ollut ryhtynyt kostotoimiin. Zininillä oli suuri fyysinen voima ja hän pystyi niin puristamaan vihollisen syliinsä, ettei hän voinut toipua pitkään aikaan.

N.N.Zinin
(1812–1880)

7. Tee-se-itse-ihmeitä.

Opiskelijoiden pöydillä on telineitä kahdella koeputkella.

Opettaja. Olet itse ihania kokeilijoita, yksinkertaisten temppujen avulla saat ihmeitä aikaan. Sinun tehtäväsi on sekoittaa koeputkien sisältö keskenään.

Opettaja selittää oppilaille kokeen turvallisuussäännöt.

Opettaja.Liuokset valitaan siten, että kussakin tapauksessa joko erivärisiä saostumia putoaa, kaasua vapautuu tai väri muuttuu.

Oppilaat suorittavat kokeen, tarkkailevat tapahtuvia muutoksia. (Esimerkiksi kaliumjodidin ja lyijy(II)nitraatin, kaliumhydroksidin ja kupari(II)sulfaatin, natriumhydroksidin ja rauta(III)kloridin, natriumsulfaatin ja bariumkloridin, lakmus- ja kloorivetyhapon, lakmus- ja natriumhydroksidin, etikkaliuokset happo ja natriumkarbonaatti jne.)

8. Pelataan...

Peli "Mitä mustassa laatikossa on?"

Luokka on jaettu 4 hengen ryhmiin.

Opettaja.Komentojen osoittaminen: ominaisuuksien ominaisuuksien kuvauksen mukaan, löytöhistoria, tuttuja sovelluksia, sinun on arvattava, mikä aine on kyseessä. Jos arvaat aineen ensimmäisellä yrittämällä, saat 5 pistettä, toisella - 4 pistettä ja niin edelleen. Vastaukset annetaan kirjallisesti, jotta muut joukkueet voivat jatkaa peliä. Jos joukkue antoi väärän vastauksen, sillä on oikeus jatkaa peliä, mutta se saa miinus 1 pisteen.

Kahden tai kolmen kierroksen tulosten perusteella määritetään voittajajoukkue, joka saa palkinnon.

Isäntä antaa oikean vastauksen jokaisen kierroksen lopussa. Pisteet säilytetään taululla (voit valita avustajan luokan kavereista).

Ensimmäinen asia

1) Tätä ainetta kutsuttiin ennen vanhaan elämän ja kuoleman hallitsijaksi. Hänet uhrattiin jumalille, ja joskus häntä palvottiin jumalana.

(5 pistettä.)

2) Se toimi vaurauden, voiman, kestävyyden, voiman mittana, sitä pidettiin nuoruuden ja kauneuden ylläpitäjänä.

(4 pistettä.)

3) Uskomusten mukaan sillä on kyky auttaa ihmistä kaikissa hänen asioissaan, pelastaa ongelmia ja onnettomuuksia.

(3 pistettä.)

4) "Hän syntyy vedestä, mutta hän pelkää vettä."

(2 pistettä.)

5) Sitä käytetään laajasti jokapäiväisessä elämässä, ruoanlaitossa, nahkateollisuudessa, tekstiiliteollisuudessa ja muissa.

(1 piste)

(Vastaus. Suola.)

S e k o n e

1) Muinaiset egyptiläiset kutsuivat sitä "vaaepereeksi", joka tarkoittaa "taivaalle syntynyttä".

(5 pistettä.)

2) Muinaiset koptit kutsuivat sitä "taivaan kiveksi".

(4 pistettä.)

3) Sen tuotteita arvostettiin enemmän kuin kultaa. Vain erittäin rikkaat ihmiset saattoivat valmistaa sormuksia ja rintakoruja.

(3 pistettä.)

4) Alkemistit pitivät sitä niin epäjaloisena metallina, ettei sen kanssa kannattanut käsitellä.

(2 pistettä.)

5) Hänen mukaansa on nimetty vuosisata. Se on sitkeä pehmeä metalli.

(1 piste)

(Vastaus. Rauta.)

9. "Tiesitkö, että..."

Opettaja. Nyt opimme modernin tieteen saavutuksista, mielenkiintoisista löydöistä kemian ja siihen liittyvien tieteiden alalla.

Tietojen mukana on tietokoneesitys, jonka diat on havainnollistettu valokuvilla, videoleikkeillä, flash-animaatioilla jne.

Nanoteknologia: tänään ja huomenna. Nano (kreikasta. nanos- kääpiö) - miljardisosa jostakin. Tieteenala, joka tutkii 10–9 m kokoisten esineiden ominaisuuksia.Nanoteknologia käsittelee yksittäisiä hiukkasia kooltaan 1-100 nm ja kehittää myös samankokoisia laitteita. Nyt on luotu jauheita ja suspensioita, jotka parantavat moottoreiden ja mekanismien toimintaa. Nanoteknologialla valmistetuista materiaaleista valmistetut pinnoitteet ehkäisevät ruostetta, auttavat materiaalia puhdistumaan itsestään tai eivät pääse kastumaan vedestä. Ensimmäiset nanorobotit pystyvät kulkemaan eläinten kehon läpi. Vetyä voidaan varastoida turvallisesti nanoputkien avulla. Tulevaisuudessa on mahdollista suunnitella mitä tahansa molekyylejä ja luoda supervahvoja materiaaleja. Lääketieteessä on tarkoitus luoda kohdennettuja lääkkeitä, jotka tunkeutuvat sairaaseen kudokseen tai kasvaimeen; nanorobottien käyttö lähes kaikkien sairauksien diagnosointiin ja hoitoon, kudosten ja elinten viljely. Elektroniikassa tämä on pienikokoisten elektronisten laitteiden, joustavien näyttöjen, elektronisen paperin, uudentyyppisten moottoreiden ja polttokennojen luomista (http://www.aif.ru).

Monet glakiologit uskovat, että napajäätiköiden paksuus kutistuu tasaista tahtia. 5 vuoden aikana Atlantille vuosittain laskeutuvan jään määrä on kasvanut lähes 2-kertaiseksi, mikä vastaa maailman valtameren tason nousua 0,5 mm vuodessa. Etelämanner vuosina 2002-2005 menetti vuosittain keskimäärin 152 km 3 jäätä. Merenpinta voi nousta vuoteen 2100 mennessä 4–6 metriä nykyisestä.

Kiviin 2000 vuotta sitten tehdyt kreikkalaiset ja latinalaiset kirjoitukset eivät ole luettavissa kiviä tuhonneen eroosion vuoksi. Kirjoitusten palauttamiseksi tutkijat käyttivät fluoresenssimenetelmää: kun röntgensäteet pommittavat pintaa, atomit joutuvat kiihtyneeseen tilaan ja sitten palatessaan lepotilaan säteilevät. näkyvä valo. Tämän avulla voidaan määrittää muinaisen kirjailijan taltan jättämät lyijyn tai raudan jäljet.

Venäläiset kemistit keksivät muovipullojen kierrättämisen ja syntetisoivat myös uuden täyteaineen kumeille ja polymeereille. Vetypolttoaine antaa puhdasta vettä pakokaasujen sijaan.

USA:ssa on kehitetty läpinäkyvä polymeeriseinäpäällyste, johon mikään ei tartu. Se on eräänlainen teflon. Tällaiselle pinnoitteelle on mahdotonta kirjoittaa tai piirtää maaleilla, liidulla tai huopakynällä. Pinnoitteen avulla voidaan suojata merialusten pohjaa likaantumiselta ja lentokoneiden runkoja jäätymiseltä.

10. Viihdyttäviä esittelykokeita.

Opettaja.Tänään oli ensimmäinen tutustumisesi kemiaan. Tietenkin odotat jotain epätavallista, upeaa. Yritän muuttua taikuriksi ja näyttää sinulle kemian ihmeet.

Opettaja esittelee kokemuksia.

"Savu ilman tulta".

Kaksi kuppia kostutetaan väkevällä ammoniakin ja suolahapon liuoksilla ja tuodaan sitten toisiinsa. Tarkkaile savua ilman tulta.

"Yhdestä lasista - kivennäisvettä, vadelmamehua ja maitoa."

Värittömiä läpinäkyviä suolahapon, kalsiumkloridin ja fenolftaleiinin liuoksia kaadetaan kolmeen identtiseen dekantterilasiin. Kaada natriumkarbonaattiliuos posliinimukiin. Sitten natriumkarbonaattia kaadetaan mukista vuorotellen jokaiseen kolmeen lasiin. Ensimmäisessä niistä vapautuu nopeasti kaasua ("sooda"), toisessa ilmestyy valkoinen sakka ("maito") ja kolmannessa liuos muuttuu vadelmaiseksi indikaattorin värin muutoksen vuoksi. emäksinen liuos ("vadelmamehu").

"Tulenkestävä huivi".

Nenäliina liotetaan vedessä ja sitten etyylialkoholissa. Upokaspihtien avulla se tuodaan palavan henkilampun luo ja sytytetään tuleen. Valtavasta liekistä huolimatta nenäliina pysyy lopulta ehjänä, koska. alkoholi syttyy ja palaa ennen kuin kostea liina syttyy palamaan.

Tulivuori pöydällä.

Posliinikuppi asetetaan erlenmeyerkolvin kaulaan. Pullon alle asetetaan suuri paperiarkki. Ammoniumdikromaatti kaadetaan kuppiin, joka on kostutettu hieman alkoholilla keskeltä. Tulivuori sytytetään palavalla sirulla. Reaktio etenee rajusti, syntyy vaikutelma purkautuvasta tulivuoresta, jonka kraatterista vuotaa kuumaa massaa.

11. Oppitunnin yhteenveto.

Kirjallisuus

Gabrielyan O.S. Kemia. 8. luokka. Moskova: Bustard, 1997; Aleksinsky V.N. Hauskoja kemian kokeita. M.: Koulutus, 1995; Priroda, 2007, nro 3; Ibid., 2006, nro 5; Tiede ja elämä, 1994, nro 8; Kozhanova E.A. Kuinka ohjaan oppituntipeliä. Kemia koulussa, 1995, nro 6, s. 21.

Internet-resurssit

Avainsanat: Kemia 8. luokka. Kaikki kaavat ja määritelmät, symbolit fyysisiä määriä, mittayksiköt, etuliitteet mittayksiköiden osoittamiseen, yksikköjen väliset suhteet, kemialliset kaavat, perusmääritelmät, lyhyesti, taulukot, kaaviot.

1. Symbolit, nimet ja mittayksiköt
joitain kemiassa käytettyjä fysikaalisia määriä

Fyysinen määrä Nimitys mittayksikkö
Aika t Kanssa
Paine s Pa, kPa
Aineen määrä ν mooli
Aineen massa m kg, g
Valtaosa ω Mitattomat
Moolimassa M kg/mol, g/mol
Molaarinen tilavuus V n m3/mol, l/mol
Aineen määrä V m 3, l
Tilavuusosuus Mitattomat
Suhteellinen atomimassa A r Mitattomat
Herra Mitattomat
Kaasun A suhteellinen tiheys kaasuun B nähden D B (A) Mitattomat
Aineen tiheys R kg/m3, g/cm3, g/ml
Avogadro vakio N A 1/mol
Lämpötila absoluuttinen T K (Kelvin)
Celsius-lämpötila t °С (celsiusastetta)
Kemiallisen reaktion lämpövaikutus K kJ/mol

2. Fysikaalisten suureiden yksiköiden väliset suhteet

3. Kemialliset kaavat luokassa 8

4. Perusmääritelmät luokassa 8

  • Atomi- aineen pienin kemiallisesti jakamaton hiukkanen.
  • Kemiallinen alkuaine tietyntyyppinen atomi.
  • Molekyyli- aineen pienin hiukkanen, joka säilyttää koostumuksensa ja Kemiallisia ominaisuuksia ja koostuu atomeista.
  • Yksinkertaiset aineet Aineet, joiden molekyylit koostuvat samantyyppisistä atomeista.
  • Monimutkaiset aineet Aineet, joiden molekyylit koostuvat erityyppisistä atomeista.
  • Aineen laadullinen koostumus osoittaa, mistä atomeista se koostuu.
  • Aineen määrällinen koostumus näyttää kunkin elementin atomien lukumäärän koostumuksessaan.
  • Kemiallinen kaava- ehdollinen kirjaa laadullisista ja määrällinen koostumus kemiallisten symbolien ja indeksien avulla.
  • Atomimassayksikkö(a.m.u.) - atomin massan mittayksikkö, yhtä suuri kuin massa 1/12 hiiliatomia 12 C.
  • mooli- aineen määrä, joka sisältää hiukkasten lukumäärän, joka vastaa atomien lukumäärää 0,012 kg:ssa hiiltä 12 C.
  • Avogadro vakio (Na \u003d 6 * 10 23 mol -1) - yhden moolin sisältämien hiukkasten lukumäärä.
  • Aineen moolimassa (M ) on aineen massa, joka on otettu 1 mol.
  • Suhteellinen atomimassa elementti MUTTA r - tietyn alkuaineen atomin massan m 0 suhde 1/12 hiiliatomin massasta 12 C.
  • Suhteellinen molekyylipaino aineita M r - molekyylin massan suhde annettua ainetta 1/12 hiiliatomin massasta 12 C. Suhteellinen molekyylimassa on yhtä suuri kuin yhdisteen muodostavien kemiallisten alkuaineiden suhteellisten atomimassojen summa, kun otetaan huomioon tämän alkuaineen atomien lukumäärä.
  • Valtaosa kemiallinen alkuaine ω(X) näyttää mikä osa sukulaisesta molekyylipaino aine X putoaa tälle elementille.

ATOMI-MOLEKULAARINEN TUTKIMUS
1. On aineita, joilla on molekyylirakenne ja ei-molekyylirakenne.
2. Molekyylien välillä on rakoja, joiden mitat riippuvat aggregaation tila aineet ja lämpötilat.
3. Molekyylit ovat jatkuvassa liikkeessä.
4. Molekyylit koostuvat atomeista.
6. Atomeille on ominaista tietty massa ja koko.
Fysikaalisissa ilmiöissä molekyylit säilyvät, kemiallisissa ilmiöissä ne pääsääntöisesti tuhoutuvat. Atomit klo kemiallisia ilmiöitä järjestyvät uudelleen muodostamaan uusia molekyylejä.

AINEEN VAKION KOOSTUMUKSEN LAKI
Jokaisella kemiallisesti puhtaalla molekyylirakenteen aineella on valmistusmenetelmästä riippumatta jatkuva laadullinen ja määrällinen koostumus.

VALENSSI
Valenssi on kemiallisen alkuaineen atomin ominaisuus kiinnittää tai korvata tietty määrä toisen alkuaineen atomeja.

KEMIALLINEN REAKTIO
Kemiallinen reaktio on prosessi, jossa yhdestä aineesta muodostuu toinen aine. Reagenssit ovat aineita, jotka pääsevät sisään kemiallinen reaktio. Reaktiotuotteet ovat aineita, jotka muodostuvat reaktion seurauksena.
Kemiallisten reaktioiden merkit:
1. Lämmön (valo) vapautuminen.
2. Värin muutos.
3. Tuoksun ulkonäkö.
4. Sademäärä.
5. Kaasun vapautus.