Logopeediline tund sõnadest, tegutsemismärkidest. Logopeediline tund "Objektide omadusi tähistavad sõnad"

Üksikisiku kokkuvõte logopeediline seanss

"Sõnad, mis tähistavad objekti atribuuti"

Hariduslik:

-kujundada ettekujutust sõnadest, mis tähistavad objekti tunnust;

-kujundada ettekujutust objekti tunnust tähistava sõna graafilisest esitusest;

- arendada valikuoskusi homogeensed sõnad, mis näitab objekti omadusi;

- õpetada lapsi viipesõnu õigesti kasutama (olenevalt nende leksikaalsest tähendusest).

Parandus:arendada ja täiustada leksikon.

Hariduslik:arendada oskusi leksikaalsete ja grammatiliste struktuuride analüüsimisel ja sünteesil;

areneda visuaalne taju, mõtlemine, kuulmis- ja visuaalne mälu.

Varustus: sõna-atribuudi skeem, teemapildid.

Tunni käik:

I. Korraldusmoment:

Juhised:

Täna tunnis õpime valima objektide atribuute.

II. Atribuutsõna graafilise kujutise selgitamine:

Juhend 1:Sul on käes õun.

Öelge:

Mis värv see on?

Mis on suurim õun?

Mis õun sulle meeldib?

Mis tunne on õun?

Õige.

Õun on kollane, suur, magus, sile.

Objekti - õun - jaoks valisime sõnad-atribuudid. Need näitavad, mis tüüpi objekt see on.

Atribuutsõna tähistatakse järgmise skeemiga.

Juhend 2:

Nüüd võta sidrun.

Öelge:

Mis värvi on sidrun?

Mis on suurim sidrun?

Milline sidrun sulle meeldib?

Mis tunne on sidrun?

Nimetage kõik sõnad-märgid, mille oleme selle aine jaoks valinud.

Millist skeemi kasutame atribuutsõnade tähistamiseks?

III. Sõnavara arendamine.

Lapse ees on 2 pilti, millel on kujutatud korralik ja räpane poiss.

Juhend 1:

Vaata neid poisse. Ütle mulle, kes see poiss on? (puhas, puhas, korralik) - need on märgisõnad, kuigi need on erinevad, on need tähenduselt sarnased.

Juhend 2:

Milline see poiss on? (räpane, lohakas, lohakas) - need on märgisõnad, kuigi need on erinevad, on need tähenduselt sarnased.

IV. Fizminutka:

Me trampime jalgu

Plaksutame käsi

Noogutame pead.

Tõstame käed

Anname alla

Ja pöörame pead.

V. Leksikaalsete ja grammatiliste struktuuride analüüsi- ja sünteesioskuste arendamine ja korrigeerimine:

Juhend 1:

Leidke "lisa" sõna:

1. Kurb, kurb, masendunud, sügav.

2. Vapper, häälestatud, julge, julge.

Mõelge sõnale, millele need märgid viitavad.

3. Tugev, usaldusväärne, magus, vastupidav.

Mõelge sõnale, millele need märgid viitavad.

Juhend 2:

Kuula lugu:

(Tume) pilv on sisse kolinud. (Selge) päike kadus. (Hele) välk sähvatas. Hakkas vihma sadama (tugev).

See lugu on igav, sest sellel puuduvad vihjed.

Valige sõnad-märgid.

VI. Tunni kokkuvõte:

Kõneterapeut: Milleks on viipesõnu vaja?

Mida nad mõtlevad?

Milleks neid vaja on?

Millist skeemi kasutatakse atribuutsõnade tähistamiseks?

Teema: “Tutvumine eseme omadusi tähistavate sõnadega”

Eesmärgid: 1. Kinnitada ideid objekti tähistavate sõnade ja objekti tegevuse kohta. Tutvustage sõnu, mis tähistavad objekti omadust (millistele küsimustele vastatakse, nende graafiline pilt). Parandage sõnamoodustusoskusi. Rikastage oma sõnavara. 2. Arendage artikulatsiooni, üldist, peenmotoorikat. Parandada vaimseid protsesse: ruumiline orientatsioon, taju, tähelepanu, mälu. 3. Kasvatada indiviidi moraalseid ja vaimseid omadusi, läbi oskuse kuulata vestluspartnerit, töötada koostöös (paaris); oskus analüüsida elusituatsiooni, tuues esile kangelaste tegevuse moraalse poole.

Tunni käik:

I. Kõne soojendus

See, kes kordab väljendit pärast mind ilma vigadeta, istub:

*Meie külaline viis meilt kepi ära.

*Kolmkümmend kolm autot järjest, lobisevad, lobisevad.

*Jõulupuul on nõelatud nõelad.

*Vähk tegi krabile reha.

II. Aja organiseerimine

Mäng "Tipud ja juured" (ruumis orienteerumise arendamine)

Mõne köögiviljaga sööme seda, mis kasvab maapinnal (pealsed), teistega aga seda, mis on maa sees (juured).

Üles tõstma parem käsi, kui nimelises juurviljas kasutatakse toiduks “pealset”, kui “juurt”, siis vasakut kätt.

Sõnad: kapsas, naeris, tomat, kurk, kartul, õun, pipar, suvikõrvits, redis, porgand, banaan, baklažaan

III. Kaetud materjali kordamine

Nimetage mis tahes sõna, mis tähistab objekti. Millisele küsimusele see vastab?

Ühendage oma sõna toiminguga, mida see objekt suudab sooritada.

Pane küsimus objektsõnast tegevussõnale ja vastupidi.

IV. Põhiosa

1. Tutvumine sõnadega, mis tähistavad esemete omadusi (mäng "Imeline kott")- õpilane võtab pirnieseme välja.

Mis on teie kätes? Ütle mulle, mis värvi see on? vorm? mäletate selle maitset? Logopeed kuvab tahvlile objektipildi pirnist ja selle tunnussõnadest:

pirn - roheline, kolmnurkne, magus

Objekti - pirni jaoks oleme valinud sõnad, mis tähistavad selle objekti omadusi. Loetlege need sõnad.

Mida oleme neid sõnu kasutades pirni kohta õppinud? (nii nagu see on: roheline, kolmnurkne, magus).

Analoogia põhjal valitakse märgid sõnadele: sidrun ja õun:

sidrun - kollane, ovaalne, hapu

õun - punane, ümmargune, mahlane

Millise küsimuse ma teile esitasin, et õuna kohta teada saada? pirn? sidrun? (küsimused pannakse tahvlile atribuutsõnade vastas).

Milline? Milline? Milline?

Täna töötame sõnadega, mis tähistavad objektide omadusi.

2. Harjutus "Vali sõnad"(individuaalne töö)

Teie tabelitel on teemapildid ja küsimused, mida esitatakse atribuutsõnade kohta. Peate oma piltide jaoks valima selle teema jaoks sobiva küsimuse ja vastama sellele.

Teema pildid:pall, laud, kukk, päike, rebane, järv, pann, vihm, liblikas (5 pilti igale lapsele)

Miks on teie arvates vaja sõnu, mis tähistavad objektide omadusi? (laste vastused)

Vene keeles on need sõnad kõneosa, mida nimetatakse omadussõnaks. Need sõnad on vajalikud teema kirjelduse täpsuse, meie kõne kujundlikkuse ja kaunistamise jaoks. Neid rõhutatakse lainelise joonega.

3. Füüsiline ettevalmistus

Me kõnnime mööda teed

Tõstkem jalad üles

Nad jooksid kiiresti, kiiresti,

Ja siis nad istusid maha ja tõusid püsti

Hüppa-hüppa, hüppa-hüppa,

Ja siis me istusime maha - see on kõik!

Sõrmede võimlemine (massaažipalliga)

Ma võtan palli oma kätte -

Ma pigistan seda üks kord, ma pigistan seda kaks korda,

Ja ma panen selle teise -

Ma pigistan seda üks kord, ma pigistan seda kaks korda,

Ma panen selle oma peopesade vahele -

Ma keerlen ja keerlen,

Ma käin su kõigist sõrmedest läbi

Ja ma panen selle oma kohale.

4. Märkmikute kujundus. Töö kaartidega (sõnamoodustusoskuste arendamine)

Lahendage näide ja kirjutage üles fraas, mis tuleneb sõnadest liitmise teel:

päike + päev; kodu + mugavus; õun + mahl; lumi + naine

Kontrollige (logopeedi näidis pannakse tahvlile):

5. Töötamine deformeerunud tekstiga (paarides)

Siin on tekst, milles kõik laused on ümber pööratud.

Laused on vaja üles kirjutada õiges järjekorras.

Lugege saadud teksti, millest see räägib? Mida Katya tegi? Mida saate tema tegevuse kohta öelda?

Leia igast lausest sõna, mis tähistab objekti omadust ja tõmba see lainelise joonega alla (märkige).

V. Kaetud materjali tugevdamine (mäng palliviskamisega)

Logopeed "viskab" sõna-objekti ja õpilane "viskab" selle omadust tähistava sõna.

Näiteks: logopeed - taevas, õpilane - sinine.

Sõnad: pall, raamat, jänes, päike, maja, lumi, kukk, tomat, nukk, mahl, lill.

VI. Alumine joon. Hinne.

Meie õppetund on lõppenud.

Milliste sõnadega me täna töötasime?

Millistele küsimustele vastavad sõnad, mis tähistavad objekti omadust?

Miks me vajame oma kõnes viipesõnu?

Poisid, te olete suurepärased! Kõik töötasid hästi! Teie laudadel on emotikonid. Hinda ennast, asetades naerunäo tahvlile klassis tehtud töö eest antud hinde alla.

Sektsioonid: Põhikool

Eesmärgid:

  1. Laste teadmiste aktiveerimine teemal: “Objektide omadusi tähistavad sõnad”, praktiliste oskuste arendamine tunnuste valimisel, omadussõna kokkuleppimine nimisõnaga sooliselt ja arvuliselt.
  2. Areng foneemiline teadlikkus ja kuulmine, foneemiline analüüs ja süntees, üld- ja peenmotoorika, visuaalne tähelepanu ja mälu, loogiline mõtlemine, loov kujutlusvõime.
  3. Positiivse õppimismotivatsiooni edendamine.

Varustus:

  • looduslikud köögiviljad;
  • köögiviljade moonutatud värviga joonised;
  • kolm korvi;
  • aedniku ülikond;
  • värvilised sümbolid;
  • kaardid sõnade-objektide ja sõnade-toimingutega;
  • kollased ja punased lehed.

Tunniplaan.

  1. Aja organiseerimine.
  2. Kaetud materjali kordamine.
  3. Sissejuhatus tunni teemasse.
  4. Müoopia ennetamine.
  5. Areng foneemiline kuulmine ja taju.
  6. Sõrmede peenmotoorika arendamine.
  7. Visuaalse tähelepanu arendamine.
  8. Dünaamiline paus.
  9. Nimisõnade kokkuleppimine omadussõnadega.
  10. Lausete koostamine, vihikusse kirjutamine.
  11. Õppetunni kokkuvõte.

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment.

Sihtmärk: aktiveerida laste tähelepanu.

Poisid, mis päev, kuu, nädalapäev täna on?

  • Mis aastaaeg praegu on? (Sügis.)
  • Mida inimesed sügisel teevad? aiamaad?(Nad koristavad köögivilju.)

Istub maha see, kes juurviljadele nime paneb. (Tomatid, porgand, suvikõrvits, suvikõrvits, paprika.)

(Istuge nende töölaudade taha.)

2. Käsitletu kordamine.

Sihtmärk: aktiveerida laste teadmisi teemadel: “Objekte tähistavad sõnad” ja “Objekte tegevust tähistavad sõnad”.

Lugege esimeses veerus olevaid sõnu tahvlil.

(Lapsed lugesid ette esimeses veerus olevad sõnad.)

  1. Kuidas me neid sõnu nimetame? Nimeta sõnad-objektid, mis sind ümbritsevad? (Need on sõnad-objektid.)
  2. Millise küsimuse me nende sõnade kohta esitame? (Objektsõnade puhul esitame küsimuse "Kes?", "Mis?")
  3. Kuidas me objektsõnu rõhutame? (Sõnad-objektid tõmbame alla ühe reaga.)
  4. Nimetage sõnaobjekt, mis viitab köögiviljadele? (Baklažaan.)
  5. Millest sõnad koosnevad? Nimeta silbid? (Sõnad koosnevad silpidest. BAKLAZAAN - 3 silpi.)
  6. Millistest helidest see sõna koosneb? (Need iseloomustavad sõna häälikuid ja tähistavad iga heli konkreetse värvisümboliga.)

Foneemiline analüüs ja süntees.

BAKLAZAAN

B – acc., sound, hard. (sinine)

A - Ch. (punane)

K – acc., gl., tv. (sinine)

L – acc., heli, tv. (sinine)

A - Ch. (punane)

F – acc., heli, kõva (sinine)

A – ptk, (punane)

N – acc., heli, tv. (sinine)

Lugege sõnu tahvlil teises veerus.

(Lugege sõnu teises veerus.)

  1. Kuidas me neid sõnu nimetame? (Need on tegusõnad.)
  2. Mis on tegevussõnad? Milliseid küsimusi me esitame tegevussõnade kohta? (Tegevussõnade puhul esitame küsimuse: "Mida see teeb?", "Mida see teeb?")
  3. Kuidas me rõhutame tegevussõnu? (Tegevussõnad on kahe joonega alla joonitud.)

Kirjutage tänane kuupäev vihikusse.

3. Sisestage teema.

Sihtmärk: juhatage lapsi tunni teemat iseseisvalt määrama, andke uute mõistete kõige täielikum määratlus.

Täna õpime palju uusi sõnu, mis aitavad meil rääkida eseme värvist, kujust, suurusest ja maitsest. Selleks tuli meie klassi külaline. (Siseneb aednikuks riietatud koolipoiss.)

Kes see on? (See on suvine elanik - aednik.) See on aednik! Miks sa arvad, miks seda nii nimetatakse? (Aednik on inimene, kes töötab köögiviljaaias.) Ta tõi kaasa palju juurvilju. Vaatame, mis ta meile täpselt tõi (aednik näitab juurvilju).

(Lapsed võtavad korvist juurvilju.)

  • Vaata, mis see on? (Need on tomatid, paprika, porgand, peet.)
  • Köögiviljade tundmaõppimiseks esitame küsimuse "Milline?"
  • Millised on suurimad köögiviljad? (Suur tomat. Suur pipar. Väike porgand. Väike punapeet.)
  • Tomat – milline? Pipar – missugune? Porgand – missugune? Peet – missugune?
  • Mis värvi on köögiviljad? Mis tomat, pipar? Missugune porgand, peet? (Punased tomatid, roheline paprika, oranž porgand, Burgundia peet.)
  • Millised köögiviljad sulle meeldivad? Mis tomat, pipar? Missugune porgand, peet? (Magusad tomatid, terav paprika, magus porgand, magus peet.)
  • Kuidas köögiviljad tunduvad? Mis tomat, pipar? Missugune porgand, peet? (Tomat on sile, porgand on kare, pipar on sile, peet on kare.)
  • Poisid, kas te teate nende sõnade nimesid, mida kasutate köögiviljade kirjeldamiseks? (Neid sõnu nimetatakse märgisõnadeks.)

Need sõnad on märgid, need on lainelise joonega alla joonitud.

4. Müoopia ennetamine.

Sihtmärk: teostada okulomotoorset mehhanismi.

Aednik puistab lehti laiali.

Järgige keerlevat lehte.

(Nad jälgivad lehe liikumist silmadega, pead pööramata.)

5. Foneemilise kuulmise ja taju arendamine.

Sihtmärk: arendada oskust määrata kõrva järgi etteantud hääliku olemasolu sõnas.

Ole ettevaatlik. Plaksutage käsi, kui kuulete sõnas heli.

C – magus, mõru, küps, mahlane, roheline, krõbe, punane.

L – küps, sile, terav, ümar, mahlane. Küps, kollane.

(Plaksutage käsi, kui kuulevad sõnades antud helisid.)

6. Peenmotoorika arendamine.

Sihtmärk: arendada sõrmede lihaseid.

Aednik kutsub lapsi köögivilju korvidesse koguma.

Koguge 1. korvi punased siledad köögiviljad.

2. korvi koguge väikesed punased ja rohelised köögiviljad.

(Pane köögiviljad korvidesse vastavalt etteantud omadustele.)

7. Visuaalse tähelepanu arendamine.

Sihtmärk: arendada visuaalset tähelepanu, seostada kujutist originaaliga.

Vaata, aednik on oma juurviljad joonistanud. (Aednik demonstreerib valesti maalitud köögiviljade jooniseid.)

(Lapsed vaatavad jooniseid.)

Vaatame, kas tema joonistel on kõik õige? (Aednik kaunistas köögiviljad valesti.)

Mis viga? (Roheline kapsas, roheline kurk, punane tomat.)

Kirjutage oma vihikusse köögiviljade õiged värvid.

8. Dünaamiline paus.

Sihtmärk: vältida lihaste väsimust.

Aednik tahab sulle aiapidamist õpetada.

(Tehke muusika järgi imiteerivaid liigutusi.)

Võtsime labidad ja kaevasime peenrad üles.
Nad võtsid reha kätte ja tasandasid peenrad.
Istutasime seemned koos ridadesse,
ja siis valati peale sooja vett.

9. Nimisõnade kokkuleppimine omadussõnadega.

Sihtmärk:õppida kokku leppima nimisõnu omadussõnadega, moodustama suhtelisi omadussõnu.

Vaadake, kui palju köögivilju aednik on kasvatanud. Aitame tal talveks ettevalmistusi teha.

  • Kapsasalat "Milline?" (Kapsasalat.)
  • Peedisalat “Milline?” (Peedisalat.)
  • Suvikõrvitsa kaaviar "Milline?" (Squash Cavier.)
  • Baklažaani kaaviar "Milline?" (Baklažaani kaaviar.)
  • Kartulipuder "Milline?" (Kartuli puder.)

Kirjutage kaks fraasi väikese tähega, järgmine uuele reale, joonige sõnamärk lainelise joonega alla.

(Kirjutage vihikusse kaks fraasi, "aednik" kirjutab tahvlile 2 fraasi.)

10. Ettepanekute tegemine.

Sihtmärk:õpetada etteantud mustri järgi lauseid koostama.

Poisid, aednikul paluti meile rääkida köögiviljadest, mida ta kasvatas. Aitame teda. Kuid selleks peate koostama laused järgmise skeemi järgi: sõna-objekt, sõna-tegevus, sõna-atribuut, sõna-objekt.

(Koosta laused skeemi järgi. Kirjuta laused tahvlile.)

  • Aednik kasvatas mahlaseid tomateid.
  • Aednik kasvas magus porgand.

Kirjutage laused vihikusse, tõmmake sõnad lainelise joonega alla.

(Kirjutage lõpetatud laused vihikusse, joonige sõnad-tunnused alla. “Aednik” küsib kooliõpilastelt, aitab lauseid koostada.)

11. Tundide kokkuvõte.

Sihtmärk: selgitada välja õpilaste suhtumine tundi, hinnata tunnis tehtud tööd.

Meie tundi tuli aednik.

  • Milliseid köögivilju aednik meile tõi? (Aednik tõi küpsed tomatid, magusad porgandid, mahlane kapsas.)
  • Milliseid sõnu me kohtasime? (Täna tutvusime viipesõnadega.)
  • Kuidas rõhutame tunnussõnu? (Sõnad-atribuudid on lainelise joonega alla joonitud.)

Meie külaline tänab teid tehtud töö eest ja kingib teile korvi värskeid köögivilju.

Iga õpilase töö hindamine.

Individuaalse logopeedilise tunni “Sõnad-märgid” kokkuvõte.

Koostanud: õpetaja - logopeed T.N. Dyatko
Sihtmärk: tutvustada sõnu - märke ja küsimust, millele nad vastavad.
Ülesanded:
Paranduslik ja õpetlik:
- kujundada õpilastes ettekujutus sõnadest, mis tähistavad objekti omadusi;
- laiendada ja aktiveerida oma sõnavara märke tähistavate sõnadega;
- tugevdada üldist mõistet "puu"
- kinnistada lihtlause koostamise oskust;
- õpetada lauset levitama seda tutvustades homogeensed liikmed(subjekti märgid).
Korrigeeriv ja arendav:
- arendada üldmotoorikat;
- arendada sõrmede peenmotoorikat;
- arendada kõne koordinatsiooni liikumisega;
- arendada õige kõnehingamise oskust.
- arendada tähelepanu, mälu, mõtlemist.
Paranduslik ja õpetlik:
- kasvatada huvi tegevuse vastu,
- arendada enesekontrolli oma kõne üle.

Varustus: puuviljad (õpetaja valikul), värviraamatud: õun ja sidrun, värvilised pliiatsid, pildid - mudelid: silm, käsi, nina, suu.

Korraldatud õppetegevuse sisu.
I. Sissejuhatav osa.
Logopeed: Vaata, mis laual on? (Puuviljad). Nad on kõik erinevad ja ei ole sarnased. Iga vilja kohta saame öelda värvi, kuju, suuruse, kaalu jne järgi. Valige mis tahes puuvili. Milline ta on?
II. Põhiosa.
1. Lugu sõnadest – märkidest.
Logopeed: punane, ümmargune, suur…. - need on objekti omadused. Objekti atribuudi nimetamiseks peame esitama küsimused: "Milline?", "Milline?", "Milline?", "Milline?".
Kui me nimetame objekti märgi, hääldame sõna.
Näiteks: suur on üks sõna; suur, punane - kaks sõna; suur, punane, ümmargune – mitu sõna see on?
Sõna-märke tähistame kolmnurgaga.
Sõnade nimetamiseks - märgid, pildid - aitavad meid sümbolid: silm, käsi, nina, suu. (Lapsele esitatakse pildid - modellid)
Mida me oma silmadega näeme? (värv, kuju, suurus, materjal)
Mida me saame oma kätega tunda? (sile – kare, kõva – pehme, raske – kerge)
Mida saate tunda, kui paned keelele eseme suhu? (maitse)
Mida me oma ninaga tunnetame? (lõhn)
2. Hingamisharjutused"Milline puu?"
Logopeed: kas sa suudad puuviljade lõhnu eristada? Ma kontrollin seda kohe.
Lapsel seotakse silmad kinni ja esitatakse erinevad puuviljad. Tuletame lapsele meelde, et hingame läbi nina.
3. Sõrmemäng"Kompoti keetmine"
Keedame kompotti,
Teil on vaja palju puuvilju. Siin:
Hakime õunad
Hakkime pirni.
Pigista sidrunimahl
Me paneme drenaaži ja liiva.
Teeme süüa, keedame kompotti.
Kohtleme ausaid inimesi.
4. Piltide funktsioonide valik.
Logopeed: Mul on teile 2 pilti (värviraamat – õun, sidrun)
Värvige see. Vastake küsimusele: "Mis see on?", "Kuidas see on?" Valige sõnad - märgid ja joonistage piltide alla kolmnurk. Loendage, mitu sõna - märke (kolmnurki) sa ütlesid?
5. Füüsiline minut “Õun”
See on õun! See-

Siruta käsi, vali õun (siruta käed ette).
Tuul hakkas oksa raputama (tõstke käed üles, raputage käsi)
Õuna on raske hankida (tõmmake üles)
Ma hüppan püsti ja sirutan käe (nad hüppavad üles)
Ja ma valin kiiresti ühe õuna! (plaksutage käsi pea kohal)
See on õun! See-
Mahl on magusat täis (püsti, käed külgedele, käed vöökohal).
6. Lauseskeemide koostamine.
Logopeed: mõelge välja ja joonistage lauseskeemid värvitud puuviljade nimedega. Ja pika lause tegemiseks aitavad teid jälle sümbolid: silm, käsi, suu, nina.
III. Õppetunni kokkuvõte.
Logopeed: millised sõnad vastavad küsimustele: "Milline?", "Milline?", "Milline?", "Milline?" (sõnad on märgid). Milline sümbol tähistab sõnu – märke? (kolmnurk) Öelge sõnad - märgid küsimusele: "Milline?" (Suur.) "Milline?" (Punane.) "Milline?" (Ring.) Milliste meelte abil määrame esemete omadused? Mis teile meie tunnis kõige rohkem meeldis? Mis oli teile raske?

Sihtmärk:

Omadussõnade tutvustamine kõne osana
. Objektide valik omaduste järgi ja vastupidi;
. Oskus kooskõlastada nimisõnu omadussõnadega;
. Moodustage nimisõnadest omadussõnu;
. Areng loogiline mõtlemine, visuaalne tähelepanu, taju, peenmotoorika.

Varustus: puuviljade, marjade maketid, klaaspurgi pildiga plakat, vanaema, plakat esemete kirjeldamiseks vastavalt skeemile, kaardid moosi nimega.

Tunni edenemine

I. Org. Hetk

Üks õpilane seisab tahvli ääres, seljaga teiste laste poole, logopeed näitab objektipilti ja lapsed peavad nimetama ainult sõnu, mis vastavad küsimusele MIDA? MIS? MIS?
Näiteks, mahlane, ümar, raske, magus - mis see on? Arvanud, pöördub laps laste poole, nad näitavad talle objektipilti (nii arvavad nad veel kolm sõna - apelsin, porgand).
Tunni teema on sõnastatud: täna räägime sõnadest, mis räägivad meile objektidest, nimetades nende kuju, värvi, suurust, lõhna jne. - See sõnad-märgid.

Luuletus omadussõna kohta:
Ma defineerin objekte
Minuga on nad väga märgatavad.
Kaunistan teie kõnet.
Sa pead mind tundma, minu eest hoolitsema.

II. Põhiosa.

1. Mäng "Võlukott".
Kotis on puuviljade maketid. Lapsed määravad kordamööda puudutusega, mis puuviljaga on tegemist; pärast ära arvamist või kotist väljavõtmist kirjeldab laps seda puuvilja:
. Ümmargune, roosiline, magus
D.: õun

. Kollane, hapukas, ovaalne
D.: sidrun
Kollane th, hapu th, ovaalne th sidrun.

Sinine, magushapu, ovaalne
D.: ploom
Kirjutage fraas oma vihikusse Syn jah, magushapu ja mina, ovaalne ja mina pirn.
L.: Millised sõnad aitasid meil vilja ära arvata ja nimetada? Kuidas saab neid ühe sõnaga nimetada? (märgid)
Millistele küsimustele vastavad tunnussõnad? (MIDA? MIS? MIDA?)

2. Mõistatused

Laual on korv puuviljade ja marjadega. Lapsed peavad mõistatusi ära arvama ja äraarvatud vilja korvist võtma.

Tume mustade marjade põõsas,
maitsevad hästi. (sõstar)

Ta kasvas üles lõunas
Ta kogus oma viljad kimpu
Ja karmil talvel
Tuleb rosinatena meie koju (viinamarjad)

Sametise naha all
Ta peitis oma mahlase maitse (virsik)

Kollased, tsitrusviljad
See kasvab päikesepaistelistes maades,
Aga maitseb hapu
Ja tema nimi on ………… (sidrun)

Rippuvad punased helmed
Nad vaatavad meid põõsaste vahelt
Armastan neid helmeid väga
Lapsed, linnud ja karud (vaarikas)

Millised puuviljad maitsevad hästi?
Ja see näeb välja nagu lambipirn
Rohelist poolt soojendab päike,
Kas see muutub kollaseks ja punaseks? (pirn)

Võttes korvist puuvilja või marja, lähevad lapsed tahvli juurde ja räägivad oma taimest järgmise diagrammi järgi:
Plakat skeemiga, mida saab nimetada kuju, suurus, värv, maitse, lõhn, tunneüksus.



3. Omadussõnade moodustamine nimisõnadest

Mäng "Vanaemaga moosi keetmine"
Tahvlil on papist konservide maketid, vanaema makett. Purkidele on küljes marjade pilt. (maasikad, vaarikad, sõstrad, mustikad, viburnum, maasikad)

Lapsed peavad aitama oma vanaemal purkidele moosi nime “allkirjastada”. Selleks tuleb õigesti vastata küsimusele MIDA? (mustikatest - MIDA? jne) Olles omadussõna õigesti nimetanud, kinnitab laps selle sõna purgi külge. Olles "allkirja andnud" kõikidele pankadele, kirjutab igaüks üles lause oma sõnaga (Vanaema tegi maasikamoosi. Vanaema tegi viburnum moosi. Jne)

4. Maasikate paberist välja voltimine(lihtne origami lastele)

Milliseid sõnu sa kohtasid?
- Millistele küsimustele vastavad omadussõnad?
- Mis sulle meeldis? Mis oli raske?

Ristsõna:

Ta näris muinasjutus kuldpähkleid.
Valge tüvega puu.
Animafilmis oli tema nimi Gena.
Kana tibu.
Hallikaspruuni sulestikuga linna väikelind.
Värv.

Ristsõna lahendage sõnad horisontaalselt ja lugege saadud sõna vertikaalselt. Sobitage äraarvatud omadussõna nimisõnadega.
VALGE - (mille kohta saab öelda "valge") - jänes, lumi, suhkur ...
VALGE - lint, karikakra, tahvel...
VALGE - pilv, tekk, aken...