Mängu püüdmine peopesades heli fikseerimine a. Avatud tund "heli "a", täht "a""

Helid: [u], [o], [d], [sh], [l], [sh], [z], [s], [sh], [p], [sh], [z], [w], [w], [s], [h], [w], [w], [s], [w].

Õppetunni kokkuvõte.

Õppetund nr 2

Sihtmärk: artikulatsiooniseadmete ettevalmistamine heli tekitamiseks [w]; oskuste arendamine helianalüüs; foneemilise kuulmise arendamine.

Varustus: peegel, mustad ja valged ruudud (kiibid).

Tunni käik:

Org moment.

Tunni eesmärgi seadmine.

2. Näita õige liigendus heli [w] logopeedi poolt.

Hääliku [w] hääldamisel on huuled veidi piklikud ja ümarad, hambad on "aia" kokku viidud, kuid ei puutu kokku, nende vaheline kaugus on 2-3 mm, keel on "tassitud", õhk on soe, vool on suunatud ülespoole keele keskel, hääl ei kõla.

Liigestusvõimlemine.

4. "Mõtle, ärge kiirustage." Valige piltide abil sõna, mis algab sõna viimase heliga:

moon, kass, kõrvits, album, ema, toonekurg, pappel, pärn, antenn, kuulipilduja, tank, kuubikud, kalkun, tilgad.

Mäng "Must - valge" - foneemilise kuulmise arendamine.

Eesmärk: heli [w] leidmine kõrvaga tajutavates sõnades. Tõstke must kiip, kui kuulete sõnas [w], ja valge, kui sellest helist mitte sõnas.

moon, müts, maja, kõrvad, kasukas, tank, vibu, hiired, kapp.

Õppetunni kokkuvõte.

Õppetund nr 3

Sihtmärk: heli tootmine [w]; heli [ш] automatiseerimine silpides; foneemilise kuulmise arendamine.

Varustus: peegel, pall.

Tunni käik:

Org moment.

Tunni eesmärgi seadmine.

2. Heli seadistamine [w]. Heli [sh] õige artikulatsiooni demonstreerimine logopeedi poolt.

Heli [w] lavastamine segatud viisil.

3. Liigestusvõimlemine.(vt lisa 1, lk 160–163).

4. Hääliku [ш] fikseerimine silpides.

Mäng "Tere, väike sõrm!"

Pöial vaheldumisi teretab (puudutab padjaga) teisi, kusjuures iga kord ütleb laps esmalt sama ja siis teistsuguseid tervitusi. Kui laps hääldab erinevaid silpe, asetatakse tema ette tabel (häälikutega A, I, O, U).

Logopeedi juhised:

Öelge igale sõrmele tere, hääldades silpi SHA (SHI, SHO, SHU).

Silpide iseseisev reprodutseerimine.

5. Automatiseerimine [ш] silpides.

a) Korrake pärast mind:

sha - sha - sha sha - shi - shi shi - sha - sha

shi - shi - shi shi - sha - sha shi - shi - shi

sha - sha - shi sha - shi - sha shi - shi - sha

shi - sha - shi shi - shi - sha sha - sha - shi



b) “Lõpeta sõna” - mäng palliga.

Silbiga -sha: Silbiga -shi:

Jah sha kama shi

(Lusha, pirn, Alyosha, Katyusha, galoshes, onnid, nišid)

Mis on ekstra?

Lapsed tõstavad käed, kui kuulevad lisasilpi.

Pa - pa - pa - ba poo - poo - boo - poo

poolt - poolt - poolt - bo py - py - oleks - py.

Õppetunni kokkuvõte.

Õppetund nr 4

Sihtmärk: heli [ш] automatiseerimine silpides; foneemilise kuulmise arendamine; helianalüüsi oskuste arendamine.

Varustus Kabiin: peegel, laastud.

Tunni käik:

Org moment.

Tunni eesmärgi seadmine.

2. Heli [sh] õige artikulatsiooni demonstreerimine laste poolt.

Hääliku [w] hääldamisel on huuled veidi piklikud ja ümarad, hambad on "aia" kokku viidud, kuid ei puutu kokku, nende vaheline kaugus on 2-3 mm, keel on "tassitud", õhk on soe, vool on suunatud ülespoole keele keskel, hääl ei kõla.

Liigestusvõimlemine.

4. Konsolideerimine õige hääldus heli [w] silpides.

Mäng "Tere, väike sõrm!"

5. Heli [ш] automatiseerimine silpides:

a) Mäng "Korda pärast mind":

sho - sho - sho shu - shu - sho sha - shi - sho - shu

ta - ta - ta shu - sho - shu sha - sho - shi - shu

sho - sho - shu sho - shu - shu sha - shu - shi - sho

shu - sho - sho ta - ta - ta sha - shu - sho - shi

shu - sho - sho ta - sho - ta sha - shi - shu-sho

b) "Arva ära sõna."

Logopeed alustab ja laps lisab osa sõnast:

mina - ... (šokk) la-shu Nägime: Paša

pu -... (šokk) ma-shu Maša

mäed -...(šokk) pi-shu Miša

lendama -... (šokk) tu - shu Daša

reme -... (šokk) umbes - shu Katjuša

poro -... (šokk) hinga-shu Aljoša

sõudmine - .... (šokk) ko - shu Nataša

Kehalise kasvatuse minut.

Käed ette, üles, külgedele, samal ajal hääldades silpe: sha - sho - shu - she.

Lapse koolieelne arenguperiood on kõige olulisem, kuna sel ajal pannakse alus, millele kogu tema haridustegevus tulevikus rajatakse.

Kõne arendamine Eelkooliealine laps hõlmab järgmiste tegurite kujunemist ja arendamist:

    Foneemiline kuulmine (oskus eristada kõnehelisid üksteisest) ja artikulatsioon (hääldus);

    Sõnavara;

    Kõne grammatiline struktuur;

    Seotud kõne.

Lapse kooliks ettevalmistamine peab tingimata toimuma mängu vormis, sest mäng on iga koolieeliku põhitegevus. Tänu mängutegevus laps areneb intensiivselt.

Mängige oma lapsega kõikjal: kodus, jalutuskäigul, transpordis.

Ja tehke seda nii, et mäng poleks ainult meelelahutus, vaid ka õppimine.

Need mängud aitavad teil lõbusalt ja lihtsalt arendada kõiki lapse kõne komponente.

Mäng "Püüdke heli"

P Mängu reeglid: Täiskasvanu lepib lapsega kokku, millist heli tuleb “püüda”, näiteks: “B”. Täiskasvanu ütleb sõnad ja laps peab selle heli hääldamisel käsi plaksutama.

Vanuse omadused:

3-4 aastaselt: vali sõnad, mis algavad antud häälikuga. Näiteks valisite heli "B". Võid kasutada järgmisi sõnu: kakuke, jäär, tünn, sõlg... Nimeta need, segades neid perioodiliselt teiste sõnadega: kakuke, jäär, unistus, tünn, kevad, kartul, sõlg jne.

5-6 aastaselt: Saate lisada sõnu, milles soovitud heli on sõna keskel või lõpus. Näiteks hääliku “B” jaoks: metssiga, õun, sambad jne. Nimetage sõnad, segades neid ka teiste sõnadega.

6-7 aastaselt: proovige ülesannet keerulisemaks muuta ja lisage sõnu, mis sisaldavad pehmet kaashäälikut "B", näiteks: trumm, orav, jõehobu, pross...

Lisaks teevad ülesande raskemaks ka täiskasvanud teksti lugemine. Lapse tähelepanu ei tohiks segada teksti sisu ja ta ei tohiks sõnades kõlada. See ülesanne treenib hästi lapse tähelepanu.

Mäng "Rhymes"

Mängu reeglid: Juht viskab lapsele palli ja ütleb sõna, laps püüab palli kinni ja peab välja mõtlema riimi. Kui laps ei suuda kiiresti riimi välja mõelda, nimetab juht ise sellele sõnale riimi. Kui riim on nimetatud, saab juhiks mängija, kes ei vastanud.

Vanuse omadused:

3-4 aastaselt: Selles vanuses on lapsel veel raske iseseisvalt riimi koostada, nii et saate mängida valmis paaridega - riimidega. Valige paarispildid, et nimed riimuksid. Võtke näiteks järgmised sõnad: “tünn - neer”, “küünal – pliit”, “karu – käbi”, “kass – lusikas”... Jaga need pildipaarid nii, et riimist üks pilt oleks lapsele. , ja teine ​​täiskasvanule . Täiskasvanu näitab lapsele pilti ja laps peab oma kaartide hulgast valima selle, mille nimi riimub täiskasvanu kaardiga.

5-6 aastaselt: Täiskasvanu peaks valima lastele lihtsad riimid. Näiteks ei tohiks kasutada mitmesilbilisi sõnu: “lehelangetaja, sukelduja”...

Parem on kasutada lihtsaid sõnu: "tass, T-särk, pink" ...

6-7 aastaselt: Kui teie laps on õppinud iseseisvalt riime koostama, saate temaga mängida, nimetades kõik sõnad, millele saate ise riimi välja mõelda.

Mäng "Püüa sõna"

Mängu reeglid: täiskasvanu kutsub last sõnadega. Laps peab käsi plaksutama, kui kuuleb teistest erinevat sõna.

Vanuse omadused:

V 3-4 aastat:

Maja, maja, maja, aare, maja.

Suu, suu, võileib, suu, suu.

Talv, talv, suvi, talv, talv.

Lumi, lumi, lumi, lumi, lumi.

Väike jänku, väike jänku, väike jänku, väike jänku, väike hunt.

5-6 aastaselt:

Leht, leht, leht, vile, leht.

Meri, meri, meri, mägi, meri.

Nägu, nägu, muna, nägu, nägu.

Raam, raam, laama, raam, raam, Roma.

Puhh, puhh, kukk, puhh, puh, puh, puh.

Mänd, käbi, karu, käbi.

6-7 aastaselt:

Pats, pats, kits, pats.

Pauk, tukk, praks, pauk.

Siid, siid, klõps, siid.

Nõruta, nõruta, nõruta, virna, nõruta, nõruta.

Mäng "Vali sõna"

Mängu reeglid: pallimäng. Juht viskab lapsele palli ja nimetab silbi. Laps peab selle silbi täitma, et sellest saaks sõna. Näiteks:

Kui laps ei suuda sõna välja mõelda, peab täiskasvanu ise oma silbi täitma. Mängides on parem mitte korrata silpe. Suuremate lastega tuleb eelnevalt kokku leppida, kas on võimalik välja mõelda rohkem kui kahe silbiga sõnu.

Mäng "Sõnad tagurpidi"

Mängu reeglid: Juht viskab palli lapsele ja ütleb sõna. Laps peab palli kinni püüdma ja nimetama "tagurpidi sõna" või "vastupidise tähendusega sõna". Kui laps ei suuda kiiresti antonüümi välja mõelda või räägib valesti, siis juht kutsub teda ise. Kui laps hakkab õigesti sõnu valima, saab temast autojuht.

Vanuse omadused:

Enne selle mängu mängimist peate õpetama oma last valima antonüüme.

3-4 aastaselt Saadaval on järgmised antonüümid :

päev öö;

suur väike;

must valge;

hea halb;

tugev valgus;

rõõmsameelne - kurb;

mõru - magus;

kuum Külm;

määrdunud – puhas;

terve - haige;

lühike - pikk;

märg – kuiv;

uus Vana;

terav - tuhm;

tark - loll;

lai kitsas;

lähedal - kauge;

kiire aeglane;

kõrge madal;

täis – tühi;

õhuke paks;

ava Sulge;

räägi – vaiki;

V mäleta - unusta;

valju vaikne;

palju - väike;

parem Vasak;

raske - lihtne;

5-6 aastaselt Saadaval on järgmised antonüümid :

vend - õde;

poiss - tüdruk;

ema isa;

mees naine;

vanaisa vanaema

sisestage väljapääs

lein - õnn

linn - küla

hea kuri

rõõm - kurbus

ülal all

algus – lõpp

naeratus - pisarad

noorus - vanadus

õige Vale

sirge - kõver

sügav – madal

kasulik - kahjulik

nõrk - tugev

julge - argpükslik

viska – püüdma

võta - anna

mine magama - tõuse üles

külmutada - soojendada

osta – müü

aitama - takistama

kaotada - leida

lõhkuma – ehitama

naerma - süles

sees Väljas

ees - taga

ülal all

hellalt – ebaviisakalt

vara hilja

6-7 aastaselt Saadaval on järgmised antonüümid :

talv suvi

kevad-sügis

sõber - vaenlane

kuumus - külm

hommikusöök - õhtusöök

rahu - sõda

poeg tütar

hommiku õhtu

laskumine - tõus

laps - täiskasvanu

Ida Lääs

põhi Lõuna

Päikesetõus Päikeseloojang

valgus - pimedus

kohtumine - lahkuminek

väljasõit – sisenemine

laisk - töökas

korralik – lohakas

osav – kohmakas

pilves - selge

esimene Viimane

värske - soolane

sama - erinev

täis - näljane

kole - ilus

habras – vastupidav

sage - harv

kare - sile

hele – hämar

soe - lahe

eemaldumine – lähenemine

tõsta - langetada

Tehes ülesande keerulisemaks on fraaside kasutamine. Näiteks need:

Võta palju – anna vähe;

Rõõmsameelne vanaisa - kurb vanaema;

Noorem vend - vanem õde;

varahommikul - hilisõhtul;

lärmakas linn – vaikne küla jne.

Mäng " Idioomid»

Mängu reeglid: Lapsele tuleb selgitada, mida see või teine ​​populaarne väljend tähendab.

Nõuanded vanematele: Et äratada oma lapses huvi selle ülesande vastu, mängige temaga "TULNUKAS". Võtke mänguasi, näiteks robot, ja öelge, et see on külaline teiselt planeedilt. Ta on vene keelt juba hästi õppinud, kuid mõned fraasid tunduvad talle väga kummalised. Kuidas saab näiteks tunnis vareseid püüda? Laps peab oma külalisele selgitama, mida see või teine ​​väljend tähendab.

P näitelauseid , saadaval eelkoolieas:

Neljapäeval peale vihma. (MITTE KUNAGI).

Pea pilvedes. (FANTAASIA).

Hunt lambanahas. (HALB INIMENE, KES TEESELB ON HEA).

Keeda. (Vihaseks saama).

Kannatust kaotama. (Vihaseks saama).

Pea püsti. (LÕPETA KURB OLEMAS).

Et mutimägedest mägesid teha. (LIIALDA).

Haki endale nina otsa. (HÄSTI MEELDE).

Nina ära. (TÜVINUD, MAGAMA).

Mu põlved hakkasid värisema. (ERMADA).

Kassid kriibivad su südant. (INIMENE ON KURB).

Vareste püüdmine. (OLGE HULL).

Maa serval. (VÄGA KAUGEL).

Seitsmendas taevas. (OLGE VÄGA ÕNNELIK).

Pout. (SOLVAKS OLLA).

Sa ei näe midagi. (VÄGA TUME, SA EI NÄE MIDAGI).

Töötage üleskääritud varrukatega. (TÖÖTA KÕVASTI).

Sära. (OLGE RÕÕMUSLIK).

Hea vabanemine. (MINE ÄRA, ME TEEME ILMA SINUTA).

See oli viimane piisk karikasse. (Ma ei hoia enam oma viha tagasi.)

Mäng "Seotud sõnad"

Mängu reeglid: Saate võistelda vanema lapsega, kes suudab moodustada kõige rohkem samast tüvest (lapse jaoks "seotud") sõnu.

Näiteks peab laps valima sõna jaoks seotud sõnad

“METS”: metsamees, metsamees, metsatukk jne:

“LUMI”: lumepall, lumehelves, lumememm, Snow Maiden, lumenaine jne;

“VESI”: vesi, vesi, vesi, vesi, veealune, vetikad, sukelduja, sukelduja, vesitõbi, tiik jne.

Nõuanded vanematele: Seda mängu on lapsel täiskasvanu vastu väga raske võita, nii et mõnikord anna talle järele.

Mäng "Üks - mitu"

Mängu reeglid: Täiskasvanu nimetab sõna, laps peab selle numbrit muutma.


Vanuse omadused:

3-4 aastaselt: selles vanuses õpivad lapsed numbreid muutma lihtsad sõnad:

kass - kassid,

hiir Hiired,

karu - karud,

hunt - hundid jne.

5-6 aastaselt: kasutusele võetakse keerulisemad sõnad, mille mitmus nõuab lõppu “A” või “Z”. Näiteks,

maja - majad, tool - toolid,

vend - vennad

poeg - pojad,

heinakuhjad - heinakuhjad,

koht - kohad,

meri - mered

mets - metsad,

heinamaa - heinamaad,

silm - silmad,

panus - panused,

sõber - sõbrad

Ja ka laps peab nimetama poegade mitmuse;

Jänku - jänesed,

Kaisukaru - pojad,

Kana - kanad,

Pardipoeg - pardipojad,

Põrsas - põrsad,

talle - talled,

Varss - varsad,

Vasikas - vasikad

6-7 aastaselt : tutvustatakse keerukamaid sõnu. Lisaks jäävad lapsele meelde sõnad, mis numbrite järgi ei muutu.

Pesa – pesad,

Kiri - tähed,

sõrmus - sõrmused,

Päev - päevad

Känd - kännud,

Resident - elanikud,

Sõnumitooja - sõnumitoojad,

Kurk - kurgid,

Kõrvad - kõrvad,

metroo - metroo,

Kakao - kakao,

Mantel - mantel,

kakaduu - kakaduu,

Kohv - kohv,

klaver - klaver,

Püksid - püksid,

Teksad - teksad,

Käärid - käärid,

Teravili - helbed,

Eskimo - popsilik,

Kohvik - kohvik,

Kaelakee – kaelakee

Nõuanded vanematele: Võite mängida ka vastupidist mängu: täiskasvanu nimetab mitmuse ja laps nimetab ainsuse.

Lapsele on väga kasulik haridust treenida genitiivjuhtum mitmuses: “Meil oli üks jänes, aga seal oli palju - ... jäneseid”, “Meil oli üks popsi, seal oli palju - ... popsi” jne.

Mäng "Tegusõnad ja eesliited"

Mängu reeglid: laps ja täiskasvanu võistlevad, kes suudab algverbist rohkem sõnu välja mõelda.

N Näiteks tegusõnast “jooksma”: põgenema, põgenema, üle jooksma, jooksma, jooksma. Jookse, jookse, jookse, jookse, jookse.

Tegusõnast “lõikama”: lõikama, lõikama, lõikama, lõikama, tapma, lõikama, lõikama, ära lõikama, tapma. Lõika, lõika, lõika.

Mäng "Kes ja mis?"

Mängu reeglid: lapsekaartide ees küsimustega "Kes?" Mis siis?". Ta teeb pildi ja asetab selle sellega kaasneva küsimuse kõrvale. Seega, kui pildile on joonistatud koer, tuleks see panna kaardile “Kes?” ja kui joonistada päike, siis “Mis?” kaardile.

Nõuanded vanematele: Selgitage oma lapsele, et küsimus "Kes?" on seatud neile objektidele, mis saavad liikuda iseseisvalt (st omal soovil), nad on elus. Küsimus "Mida?" - nende objektide puhul, mis ei saa iseseisvalt liikuda, ei ole nad elus.

Vanuse omadused:

3-4 aastaselt: lastega on parem mängida palliga ja nimetada lihtsaid sõnu: näiteks emme, issi, kass, laud (kõik, mis last ümbritseb)... Täiskasvanu viskab palli ja kutsub sõna. Laps tagastab palli täiskasvanule, öeldes ühe küsimustest: "Kes?" või “Mis?”, mis käib koos nimetatud objektiga.

5-aastased ja vanemad: mängus Kõik sõnad sobivad.

Selgitage oma lapsele, et sõnale "veoauto" saab vastata küsimusega "Mis?", sest ta ei ole elus ja liigub ainult sellepärast, et seda juhib inimene. Sõnade puhul, näiteks puu või rohi, kehtib sama küsimus: "Mis?", kuid need on elus.

Mäng "Tema, ta, see, nemad"

Mängu reeglid: Juht viskab palli lapsele, kutsudes sõna (nimisõna), laps tagastab palli, kutsudes sellele sõnale vastavat asesõna: he, she, it, they.

Vanuse omadused:

3-4 aastaselt:

Päike.

Autod.

-Nad.

5-6 aastaselt: Ülesande saab keerulisemaks muuta, nimetades lihtsaid lauseid.

Koer jookseb.

Ta jookseb.

Kirss on küps.

Ta hakkab laulma.

Muna veereb.

See veereb.

Toolid seisavad.

Nad seisavad.

6-7 aastaselt : Mängida saab käändes fraasi minevikuvormis soo järgi. Näiteks ümbertegemine naiselik meestel (mäng "Tema ja tema").

Ta jooksis.

Ta jooksis.

Ta tõusis püsti.

Ta tõusis püsti.

Part tõusis õhku.

Drake tõusis õhku.

Kass istus maha.

Kass istus maha.

Mäng “Kelle? Kelle oma? Kelle oma? Kelle oma?

Mängu reeglid: vali üks ülesanne neljast:

H kas tal on saba? Kelle pea? Kelle silmad? Kelle kõrv?

Laps valib kaardivirnast pilte ja vastab pildi järgi küsimusele.

Näiteks küsitakse “Kelle saba?”. Laps tõmbas välja orava pildi. Siis vastatakse: orava saba.

Vanuse omadused:

Seda mängu saab mängida vanemate lastega.

Mäng "Küsimused"

Mängu reeglid: sõna on valitud. Täiskasvanu esitab küsimuse ja viskab palli. Laps püüab palli kinni ja vastab esitatud küsimusele valitud sõna käänamisega.

Nõuanded vanematele: Võite küsida järgmisi küsimusi: Kes? Mida? Kellele? Mida? Kelle kohta? Millest? Kelle peal? mille peal? Kellele? Miks? Kelle poolt? Kuidas? Kellega? Millega? Kellele? Milleks? kelle ees? Enne mida? Ja nii edasi.

See mäng võib aidata tugevdada ka teie lapse võimet kasutada kõnes eessõnu, kui esitate talle küsimusi, mis sisaldavad eessõnu, näiteks "sest", "alt", "läbi" jne.

Vanuse omadused:

3-4 aastaselt: lastel on raske vastata lühikesed küsimused. Seetõttu on vaja välja mõelda küsimusi, mis on beebi jaoks "arusaadavamad".

Mida nad Karupoeg Puhhile kinkisid?

Kruus.

Mille pärast Põrsas poodi läks?

Kruusi taga.

Milles kärbes ujus?

Ringis.

5-6 aastaselt: Lapsed oskavad juba vastata lühikestele küsimustele: Kes? Milleks? Kelle kohta?

6-7 aastaselt: võite pakkuda nimisõnu, mis on keerulised või üldse mitte tagasi lükatud, näiteks "päev", "meri", "kook", "metroo", "mantel", "kohv" jne. Võite anda ka mitmuse nimisõnu , näiteks "pingviinid", "lained" jne.

Mäng "Üks - kaks - viis"

Mängu reeglid: mängijad võistlevad, et näha, kes suudab kõige rohkem esemeid õigesti "loendada". Objektide loendamiseks peate ütlema näiteks: "Üks lusikas, kaks lusikat... viis lusikat." Mängijad loevad üksusi ükshaaval. Võidab näiteks see, kes leiab ruumist rohkem esemeid, mida loendada või kes loeb õigesti.

Nõuanded vanematele: Mängimise huvitavamaks muutmiseks saate mängu tuua muinasjutu süžee. Näiteks: “Raamatupidamisnõustaja otsustas kõik maailmas kokku lugeda. Ta kasutab loitsu: "Üks-kaks-viis." Aidake tal üles lugeda kõik objektid, millega te kokku puutute.

Mäng "Ümberjutusta"

Mängu reeglid: täiskasvanu loeb lapsele teksti,

laps peab selle võimalikult täpselt ümber jutustama

teksti juurde.

Vanuse omadused:

3-4 aastaselt: Lastel on raske kuuldud teksti ümber jutustada. Muinasjutte jutustavad nad aga illustratsioonide abil päris hästi ümber. Kasutades mis tahes süžeepiltide seeriat, jutustage nende põhjal lugu ja paluge lapsel lugu ümber jutustada. Ümberjutustamisel piltidele tuginemine on selles vanuses kohustuslik.

5-6 aastaselt: Võite proovida õpetada lapsele ümberjutustust ilma pildita ja kasutada ka üht illustratsiooni loo jaoks. Väikesed muinasjutud peaksid jääma põhimaterjaliks ümberjutustamisel.

6-7 aastaselt: Kui õpetate last lugema, on tal kasulik pärast iseseisvat lugemist lühitekste (3-5 lauset) ümber jutustada. Nii õpetate oma last lugema läbimõeldult, teadlikult ja mitte automaatselt.

KOOS Nõuanded vanematele: Et ümberjutustus ei oleks lapse jaoks igav, lisa sellesse veidi teatraalsust. Paluge lapsel tekst (muinasjutt) ümber jutustada: rõõmsameelne, kurb, hirmuäratav, nagu kass, nagu lõvi, nagu kuningas, nagu kartlik mees, nagu julge mees, nagu tark jne.

Mäng "Mis juhtus?"

Mängu reeglid: Illustratsioone saab kasutada muinasjuttude ja lugude jaoks, millele saab esitada küsimuse "Mis juhtus?" Näidake oma lapsele pilti ja küsige temalt: "Mis juhtus?" Lapsel tuleb pildi põhjal välja mõelda lugu. Võit läheb arvesse, kui ta arvas ära loo või muinasjutu sisu.

Mäng "Kirjelda pilti"

Mängu reeglid: Lapsel tuleb pildi põhjal välja mõelda lugu.

Nõuanded vanematele: Loo kirjutamise huvitavamaks muutmiseks võite lapsega mängu korraldada - võistluse. Kõigepealt mõtled välja lause, siis teeb ta ettepaneku, siis vaata kordamööda, kes suudab rohkem välja mõelda. Veenduge, et lugu oleks ühtne ja mõnikord andke oma lapsele järele.

Laps oskab lugu koostada, kui ta juba tekste piisavalt hästi ümber jutustab.

Püüdke aidata oma last juhtivate küsimustega.

Õpetage oma last oma mõtteid õigesti struktureerima ("leiutage oma muinasjutt"). Pöörake lapsele tähelepanu, et peate mitte ainult pilti kirjeldama, vaid ka leiutama ja fantaseerima, mis pildi tegelastega juhtus.

Mis juhtus enne? Mis edasi sai? Kui leiate end pildi seest, mida saate kuulda? (Varblane siristab, kass nurrub.) Mis lõhna sa tunned? (Küpse õunte aroom.) Milline on tegelaste meeleolu? Milline on kangelaste iseloom?

Kirjandus

1. Agapova I.A., Davõdova M.A. " Parimad mängud ja meelelahutus sõnadega." – M.: OÜ IKTC “LADA”, 2006. – 224 lk.

2. Popova D.A. “Parimad mängud lapse arenguks ja kooliks ettevalmistamiseks. 3-6 aastat." – Peterburi: Peeter, 2010. – 240 lk.: ill. – (sari “Noorte lapsevanemate kool”).

Materjalid koostas munitsipaalharidusasutuse CPPRK õpetaja-logopeed Kuznetsova I.V.

Annotatsioon. See artikkel on adresseeritud lapsevanematele, logopeedidele ja pedagoogidele. Räägitakse foneemilise teadlikkuse arendamise tähtsusest ja foneemiline teadlikkus vanematel lastel koolieelne vanus mis tahes tasemega kõne areng, on antud nende mõistete määratlus laiale lugejaskonnale kättesaadaval kujul ning pakutakse ka samm-sammult laste foneemiliste oskuste kujundamise süsteemi spetsiaalsete mängude ja harjutuste abil.

Üks olulisi komponente edukas õppimine koolis on kirjaoskuse valdamine, st. ladus teadlik lugemine ja vigadeta kirjutamine. Kirjaoskuse omandamiseks peate olema hästi arenenud foneemiline teadlikkus ja foneemiline teadlikkus. Pealegi tuleb neid arendada juba ammu enne kooli astumist, alates varasest lapsepõlvest.

Mis on foneemiline kuulmine ja foneemiline teadlikkus?

Foneem on häälik, mis annab sõnale teatud tähenduse. Võtame näiteks paar sõna: säga – maja. Kõlab sarnaselt, erinevad vaid ühe foneemi poolest, kuid just selle erinevuse tõttu on sarnase kõlaga sõnadel täiesti erinev tähendus: säga – kala, maja – hoone.

Seega mõistetakse foneemilist kuulmist kui kaasasündinud võimet, mis võimaldab:

  • ära tunda antud hääliku olemasolu sõnas;
  • eristada samadest foneemidest koosnevaid sõnu, näiteks pank - metssiga, kass - vool;
  • eristada sõnu, mis erinevad ühe foneemi poolest (nagu eespool käsitletud): kauss-karu, käru-dacha jne.

Foneemiline taju viitab mentaalsetele toimingutele, mille käigus eraldatakse sõnast foneemid, eristatakse neid, määratakse nende asukoht sõnas (algus, keskpaik, lõpp), samuti häälikute järjestuse kindlaksmääramine sõnas.

Foneemilise taju kõrgeim arenguaste on helianalüüs ja süntees, s.o. sõna häälikulise koostise määramise oskus (“sõna häälikuteks sõelumine”, “häälikutest sõna kokku panemine”). Ainult helianalüüsi valdades saab õppida lugemist ja kirjutamist, sest lugemine pole midagi muud kui süntees ja kirjutamine on analüüs.

Lugedes liidab laps tähed silpideks, silbid sõnadeks; kirjutades teeb ta veel ühe toimingu: kõigepealt analüüsib, mis häälikutest sõna koosneb, millises järjestuses neid sõnas hääldatakse, siis korreleerib need tähtedega ja kirjutab üles. Kõigest eelnevast selgub, kui oluline on lastel foneemilise kuulmise ja foneemilise taju arendamine juba koolieelses lapsepõlves.

Selle töö esialgne ja seega ka kõige olulisem lüli on foneemilise kuulmise arendamine. Selle töö puhul on tavaks eristada viit peamist etappi:

  1. kõneväliste helide tuvastamine;
  2. hääle kõrguse, tugevuse, tämbri eristamine identsete helide, kõlakomplekside, sõnade, fraaside materjalil;
  3. sarnase helikoostisega sõnade eristamine;
  4. silpide diskrimineerimine;
  5. foneemide diskrimineerimine.

Igal etapil on oma mängud ja harjutused. Peaasi, et osata last huvitada ja teda märkamatult mängu kaasata. Siin on näited mõnest mängust ja harjutusest igal etapil.

I. Kõneväliste helide äratundmine.

1. Mäng "Kuidas see kõlas?"

Laual on mitu kõlavat mänguasja: tamburiin, kõrist, kelluke, vile jne. Täiskasvanu palub lapsel kuulata ja meeles pidada iga objekti heli. Järgmisena kaetakse esemed ekraaniga ja lapsel palutakse määrata, mis kõlab ainult kõrva järgi, ilma visuaalse toetuseta. Mänguasjade arvu saab järk-järgult suurendada (kolmelt viiele).

2. Mäng "Arva ära, mida ma teen?"

Beebi ees on talle tuttavad esemed, näiteks pliiats, käärid, paber, klaas vett jne. Järgmiseks asetatakse esemed ekraani taha ja täiskasvanu esineb nendega teatud toimingud: lõikab paberit, kortsutab paberit käega, valab vett ühest klaasist teise jne. Pärast iga täiskasvanu sooritatud tegevust räägib laps sellest oma kõnevõime tõttu. Selles mängus saab rolle vahetada: esmalt sooritab toimingu täiskasvanu, seejärel laps jne.

II. Hääle kõrguse, tugevuse, tämbri eristamine identsete helide, helikomplekside, sõnade, fraaside materjalil.

1. Mäng "Tuvasta hääle järgi."

Seda mängu saab mängida kogu pere. Lapsel palutakse ära pöörata ja arvata, milline pereliige talle helistas. Kõigepealt kutsutakse last nimepidi, seejärel hääldatakse lühikesi helikomplekse, näiteks AU. Sama täiskasvanu võib mängu keerulisemaks muutmiseks muuta oma hääle tugevust: rääkida madala, siis kõrge, siis keskmise häälega.

2. Mäng "Kaja".

Rühm lapsi või täiskasvanuid hääldab mingisugust onomatopoeesiat (koer haugub: aw - aw!, lehm müttab: möu!, kass miau: mjäu! jne). Laps teeb kõrva järgi kindlaks, kas onomatopoeesia hääldati valjult või vaikselt ja kordab seda sama jõuga.

3. Mäng "Räägi mulle, kuidas mul läheb."

Täiskasvanu hääldab sama heli erineva tämbri ja emotsionaalse värvinguga ning palub seejärel lapsel seda korrata.

III. Sarnase helikoostisega sõnade eristamine.

1. Mäng "Valgusfoor".

Lapsel on punased ja rohelised ringid. Täiskasvanu näitab lapsele näiteks pilti ja palub tõsta rohelise ringi, kui ta kuuleb pildil kujutatud eseme õiget nimetust, ja punase ringi, kui eseme nimi kõlab valesti: baman - paman - banaan - banam - bavan - davan - vanam. Järgmisena hääldab täiskasvanu valjult ja aeglaselt sõna - pildi nime.

2. Mäng “Slam – Stomp”.

Täiskasvanu kutsub last plaksutama, kui paari sõnad kõlavad sarnaselt, trampima, kui need ei kõla sarnaselt:

maja - kom paak - kuubik Mike - tursapõõsas - banaanipilv - pastakas

Tanya - Vanya vanker - kuumusnoot - aurukaart - raamatupulk - jackdaw

3. Mäng "Paranda viga."

Täiskasvanu kutsub last luuletust kuulama ja sellest leidma vale sõna ja asendada see tähenduselt ja kõlakompositsioonilt sobiva teisega.

Ema TÜNNIDEGA (TÜTARED) läks
Küla äärsel teel.

Koer Barbos pole üldse loll,
Ta ei taha kalatamme (SUPP).

Hoovis palju lund -
Mööda mäge sõidavad TANKID (KENKUD).

4. Harjutus “Milline sõna ei sobi?”

Täiskasvanu kutsub last kuulama rida sõnu ja nimetama seda, mis teistest erineb:

Pall – kuumus – luud – aur
Rull - tokk - vool - suits
Puder - päkapikk - Maša - Daša

5. Mäng "Ütle sõna".

Täiskasvanu kutsub last “luuletajaks muutuma”, valides igasse paarisse sobiva riimisõna.

Hall hunt tihedas metsas
Kohtasin punapead... (FOX).

Õu on lume all, majad valged.
Tuli meile külla... (TALV).

Bee - piiks - piiks - auto ümiseb
- Ma ei lähe ilma... (BENSIIN)!

IV. Silpide eristamine.

1. Mäng “Kordamine”.

Täiskasvanu kutsub last kordama silbi jadasid tema järel:

  • rõhulise silbi muutusega: ta-ta-ta, ta-ta-ta, ta-ta-ta;
  • ühise kaashääliku ja erinevate vokaalidega: yes-dy-do, you-va-wu jne;
  • ühise vokaali ja erinevate kaashäälikutega: ta-ka-pa, ma-na-va jne;
  • paarishäälikuga - hääletud kaashäälikud, kõigepealt kaks, seejärel kolm silpi: pa-ba, ta-da, ka-ga; pa-ba-pa, ta-da-ta, ka-ga-ka jne;
  • paariliste kõvade - pehmetega: pa-pya, po-pyo, pu-pyu, py-pi jne;
  • ühe kaashääliku lisamisega: ma-kma, na-fna, ta-kta jne.

2. Mäng "Signalman".

Täiskasvanu palub lapsel teistest erinevat silpi kuuldes anda eelnevalt kokkulepitud märguanne (plaksutada, käega vastu lauda lüüa vms.): pa-pa-ba-pa, fa-wa-fa -fa jne.

3. Harjutus „Puuduta sõna”.

Täiskasvanu selgitab lapsele, et sõnad koosnevad osadest - silpidest, et sõna võib plaksutada, koputada ja teada saada, mitu osa sellel on: lo-pa-ta, hat-ka, mo-lo-tok jne.

Täiskasvanu hääldab sõna kõigepealt koos lapsega, jagades selle silpideks, seejärel jagab laps sõna iseseisvalt.

V. Foneemide diskrimineerimine.

Peate oma lapsele selgitama, et sõnad koosnevad häälikutest ja saate nendega mängida.

1. Mäng “Püüdke heli”.

Täiskasvanu hääldab mitu korda häält, mida laps peab meeles pidama ja “püüdma” (plaksutama, lööma, trampima jne), seejärel hääldab aeglaselt ja selgelt helijada: A-L-S-D-J-I-A-F -X-U-A jne. Kaashäälikuid tuleb hääldada järsult, lisamata häält “e” (mitte “se”, vaid “s”).

2. Mäng "Arva ära, kes see on?"

Täiskasvanu ütleb lapsele: sääsk helistab nii: "zzzz", tuul ulgub nii: "oooh", mardikas sumiseb nii: "zhzhzh", kraanist voolab vett nii: "ssss" jne. . Järgmisena hääldab täiskasvanu heli ja laps arvab, kes häält teeb.

3. Harjutus “Kordused”.

Täiskasvanu pakub pärast teda korrata täishäälikute kombinatsioone, algul kahekaupa, seejärel kolmekaupa: AO, UA, AI, YI; AUI, IAO, OIY jne.

GCD kokkuvõte heli [l] automatiseerimisest silpides, sõnades ja lausetes, helide [l] - [l’] eristamise kohta teemal “Reis uudishimude maale”

Povetkina Nadežda Sergeevna, õpetaja-logopeed MBDOU CRR – lasteaed Nr 5 “Teremok”, Novoaltaysk, Altai territoorium
Materjali kirjeldus: Pakun teile konspekti otse välja haridustegevus vanemas koolieelses eas käivatele lastele logopeediline rühm või logopunkt. See materjal on kasulik logopeedidele, pedagoogidele ja vanematele.
Sihtmärk: Heli automatiseerimine [l].
Ülesanded:
Paranduslik ja õpetlik:Õige artikulatsiooni [l] kinnistamine, hääliku [l] automatiseerimine isoleeritud kujul, silpides, sõnades ja lausetes;
Deminutiivse tähendusega nimisõnade moodustamine; Helianalüüsi ja sünteesi arendamine.
Korrigeerivad ja arendavad: Arendada artikulatsiooni motoorseid oskusi;
Edendada sujuva kõne väljahingamist;
Arendada foneemilist teadlikkust;
Arendage mälu ja loogiline mõtlemine, sidus kõne.
Paranduslik ja õpetlik: Arendage ülesannete täitmisel visadust ja iseseisvust.
Varustus: Teemapildid heliga [l], peeglid, sõnaskeemid, kiibid, muinasjutulise linna kujutis, d/i “Hard - Soft”, medalid autasustamiseks.
GCD liikumine:
Org moment. Tere kutid. Mul on hea meel sind näha. Võtke istet.
Kõneterapeut. Poisid, kas teate, kes on uudishimulik inimene? (inimene, kes tahab palju teada)
Täna läheme “Teadmishimulike” maale. Kuid sellesse riiki jõudmiseks peate muutuma ka uudishimulikuks ja kõigi ülesannetega toime tulema.
1. Mäng "Uudishimulik".
Kõneterapeut. Nüüd mängime teiega mängu. Sinu ülesandeks on mõistatusi lahendades õigesti vastata minu küsimustele.
Minu taldrikul vedeleb paat.
Panen toidupaadi suhu? (lusikas).
Kaevab, kaevab, kobestab maad? (labidas).
Valgustab öösel teed ja ei lase tähti magama jääda? (kuu).
Kas meil kõigil oli aega enne söömist nutta? (vibu alt).
Kes õpetab sind õigesti rääkima? (kõneterapeut).
Millist heli leidub kõigis nendes sõnades? (heli [l]).
Kõneterapeut. Täna tunnis jätkame hääliku [l] hääldamise õppimist. Kuid selleks, et meie heli oleks selge, õige ja ilus, peame oma keele ette valmistama.
2. Liigestusvõimlemine. Võtsime peeglid.
Kell, kiik, purihammas, puri, nõel.
3. Heli L artikulatsioon.
Kõneterapeut.
Tõstame purje üles
Toetame masti vastu hambaid,
Tuul puhus külgedelt
Purjetasime lainetel.
Häälda: L-L-L-L
Poisid, kas heli [l] on täishäälik või kaashäälik? (konsonant)
- häälekas või hääletu? (häälega);
- pehme või kõva? (tahke).
Heli [l] tähistame kellukesega sinise ruuduga.
4. Mäng "Püüdke heli [l]".
Kõneterapeut. Ma hääldan helisid, silpe ja sõnu ning sina kuulake tähelepanelikult ja plaksutage käsi ainult siis, kui kuulete heli [l].
P, L, Z, LA, MA, LO, EI, AL, IP, ST, KANGE, LAMA, SAAG, KOER, TOOL, HIIR, KAPIKA.
5. "Silbimootor".
Kõneterapeut. Poisid, ma hääldan silbiahelaid ja te mäletate ja kordate kordamööda minu järel.
La-lo-lu, ly-la-lo, lo-la-ly, lu-lo-la, al-ol-lu, ul-ol-al, ol-ul-ul, ul-al-ul
6. Mäng "Nimeta sõbralikult"
Kõneterapeut. Vaadake, teie ees on pilte, millel on kujutatud erinevaid objekte, otsige üles ainult need, millel on heli [l], ja nimetage need siis hellitavalt.
7. Füüsiline harjutus.
Kõneterapeut. Hästi tehtud! Lõõgastume koos sinuga.
Ajame jalad laiali tähega “L”,
Justkui tantsiks – käed puusas.
Kaldus vasakule, paremale,
See osutub suurepäraseks! (lapsed teevad vastavaid liigutusi)
8. Mäng "Kus heli [l] elab"(sõnaskeem, pildid heliga [l])
Kõneterapeut. Poisid, nüüd oleme jõudnud linna, kus elavad uudishimulikud, kuid väraval on lukk ja see on suletud, selle avamiseks peate määrama, kus heli [l] sõnades elab. Olete leidnud pilte objektidest, mille nimed sisaldavad heli [l], teeme kindlaks, millises majas heli elab sõna alguses, keskel või lõpus.
9. Mäng "Segadus". Heli [l] automatiseerimine lausetes.
Kõneterapeut. Hästi tehtud poisid! Vaata, meid tervitavad uudishimulikud. Linnaelanikud on väga rõõmsameelsed, tahavad teid rõõmustada, on tulnud välja naljakaid ettepanekuid, kuulake neid tähelepanelikult ja parandage vead.
Mila pani hommikumantli selga.
Klava ostis nuku.
Kassipoeg haugub husky peale.
Paat sõitis Pavelil.
Peopesad pesid Milat.
Jõulupuu istus oraval.
Laud istus Paveli juurde.
Arst pani valge kitli selga.
10. Mäng “Kõva – pehme”. Helide eristamine [l] - [l’]
Kõneterapeut. Poisid, uudishimulikel on oma lemmikpadjad ja mänguasjad segamini, aitame neil leida igale padjale sobiva diivani. Teie ees on kaks diivanit, sinine ja roheline, nende nimedes on mängupadjad. kindel heli[l] pane see sinisele diivanile ja mängupadjad koos pehme heli[l’] rohelisel diivanil.
11. Tunni kokkuvõte.
Kõneterapeut. Meie teekond on jõudnud lõpule. Kurioosid avaldavad teile tänulikkust abi eest ja võtavad teid vastu oma riigi aukodanikuks, nüüd olete ka uudishimulikud. (medalite üleandmine)
Poisid, mida me täna tunnis õppisime?
Milline ülesanne oli kõige raskem?
Milline ülesanne sulle meeldis?

Mis see on, ma juba kirjutasin. Ja täna tahan teile pakkuda mõned harjutused foneemilise kuulmise arendamine. Tahaksin kohe märkida, et nende harjutustega tuleks alustada 5-6-aastaselt. Rohkem noorem vanus kasutatakse muud tüüpi harjutusi.

"Püüdke heli"

Lapsele soovitame: "Lase sina ja mina püüame helisid kinni. Kui sõnas on häälik "C", siis plaksutage üks kord käsi. Kui ei, siis ole vait ja ärge plaksutage." Nimetame väga selgelt sõnu, milles see heli on tugev positsioon ja seda on selgelt kuulda sõnades, milles seda heli üldse pole.

Näiteks: Koosüles, tamm, Koos ol, mutt, pi Koos Ee, ma kirjutan, ei Koos jah, aga Koos, käru

Mängu alguses peate soovitud heli pikemalt ja väga selgelt hääldama, pannes sellele rõhku. Kuulmise arenedes paneme järjest vähem rõhku soovitud helile. Kuid see juhtub umbes 7 aasta pärast. Isegi esimese klassi lapsed peavad rõhutama heli.

Pange tähele, et heli peaks alati olema ainult tugevas asendis ja seda ei tohi asendada paariga. Sõna lõppu saab nimetada ainult hääletuid kaashäälikuid või sonorante, neid, mis hääldamisel ei kurdita. Me võime nimetada sõna "supp", kui "püüame" häält P, kuid me ei saa nimetada sõna "hammas", kui "püüame" heli B.

Te ei saa "püüda" helisid I, E, E, Yu! Need tähed võivad esindada 2 heli ja hääldamisel kuuleme teisi helisid. Üldiselt proovi neid tähti enne kooli mitte puudutada.

Selle mängu jaoks vajame pilte. Need võivad olla pildid tähestikust, lotost või mis tahes teemapildid. Valime mitu pilti, mille hulgas on neid, mis algavad sama tähega. Ja palume lapsel leida sõnad, mis algavad sama tähega.

Kui lapsel on raske. seejärel paku kõigile piltidele nimed ja kuula piltide “nimesid”. Kui see on niikuinii raske, siis peate loomulikult aitama. Kuid ärge küsige, vaid lihtsalt nimetage neid objekte, asetades samadele tähtedele tugeva rõhu (hääldage kauem ja valjemini).

Kirjaoskajad võivad muidugi minu soovitustes viga märgata. See on õige, me hääldame heli, mitte tähte. Aga ma kirjutan seda meelega, sest väike laps Seda heli ja tähe erinevust on endiselt raske mõista.

Laps mõtleb visuaalsetes kujundites. Ta näeb ja kirjutab tähte, aga mitte heli. Seetõttu ei tohiks koolieelikud keskenduda tähtede ja helide erinevustele. Laske tal nimetada täht ja hääldada heli. Küll tuleb aeg, ta läheb kooli ja saab aru, mis vahe on tähel ja helil. Lisaks võib iga täht esindada erinevaid helisid. Peal esialgne etapp seda pole vaja rõhutada.

Meil on vaja, et laps õpiks hääli eraldama ja sõnu kokku kuulma. Sõnades “vibu” ja “luk” tähistab täht L erinevaid helisid - kõvasid ja pehmeid. Kuid seal on ainult üks täht! Laske lapsel kõigepealt kuulda. et see on heli L ja alles siis pöörame tähelepanu pehmusele ja kõvadusele. Aga siis, kui ta õpib üksikuid helisid kuulma ja eraldama.

"Sõnade ahel"

Nimetame kordamööda sõnu-objekte teatud reegel: iga sõna algab tähega viimane kiri eelmine sõna. See on keerulisem ülesanne ja seda tuleks teha koolile lähemal. Tõsi, mõned lapsed saavad selle ülesandega suurepäraselt hakkama isegi 5-aastaselt. Kõik oleneb lapse enda võimalustest. Nii et proovige, õpetage ja teie lapsel on koolis palju lihtsam. Muide, hea foneemiline teadlikkus on iga keele eduka õppimise aluseks.