Häälikute eristamine g k kirjutamisülesandel. Eristamine g - k sõnades Treeningharjutused

GOU CVR "Blue Bird"
Moskva

Tunni kokkuvõte 1. klassile teemal "Helide eristamine G-K, G'-K"


Koostanud:
Korotkova Galina Viktorovna

õpetaja lisaharidus

GOU CVR "Blue Bird"


Moskva

Teema: "Helide eristamine G-K, G'-K".
Tunni eesmärk: konsonanthelide eristamine G - K, G’-K’.Ülesanded: Hariduslik: - õppida eristama helisid G-K;- "kõva - pehme" heli mõistete konsolideerimine;- vokaali ja kaashääliku mõistete konsolideerimine;- sõnade silpideks jagamise oskuse tugevdamine;- teadmiste kinnistamine omastavate omadussõnade kohta;Hariduslik: - kuulmis- ja visuaalse taju arendamine;- foneemilise kuulmise arendamine;- tähelepanu, loogilise mõtlemise arendamine;-koherentse kõne arendamine;Hariduslik: - kasvatada huvi tundide vastu;-meeskonnas töötamise oskuse arendamine;- sõbraliku suhtumise soodustamine kaaslastesse,- teiste kuulamise oskuse arendamine.
Varustus: "helide linn" - taskutega demonstratsioonplakat (lisa 1),väljalõigatud helipildid märkmikust “Teel ABC-sse” (lisa 2), kindanukk “Baba Yaga”,nelja kroonlehega lill, igal kroonlehel on ülesanne,kaks plakatit “Fairy Meadows”,näidispildid "pliit" ja "luud",sabapiltidega rinnakorv, osuti.

    Aja organiseerimine. Sissejuhatav osa.
Meie linnas toimus palju majapidusid, kuid elanikud ei tundnud üksteist hästi. Nimetagem neid. (nimetage tuttavaid helisid)Jookseme osutiga läbi helide linna ja järsku näeme, et mõnes majas on elanikud kadunud. - Kes oleks võinud neid peita? (leiame Baba Yaga rinnaga)
B.Ya. Olen vana daam, ükskõik kus, Sa ei saa minu eest põgeneda, Ma löön kõiki maailmas Hoian loomi rinnas.
-Baba Yaga, laseme loomad loodusesse ja me kingime sulle selle eest lille.
B.Ya.- Lähme. Aga ma ei lase loomi lahti. Ma võlusin lille ja esitasin soove.(Baba Yaga soov on kirjutatud igale kroonlehele)Loomade päästmiseks peame täitma kõik tema soovid.
3. Põhiosa. - Jah, anna meile helid, sa ei tea neid ikka veel.- Nii et ma tahan neid teada.
Rebime maha 1 kroonlehe: Kärbse-kärbse kroonleht Läbi läänest itta, läbi põhja, läbi lõuna, tule tagasi pärast ringi tegemist, niipea, kui puudutad maad, käitu nagu Yagov.Baba Yaga soov on kirjutatud 1 kroonlehele:Minge lagendikutele ja ärge tulge ilma elaniketa tagasi.Didaktiline mäng"Varjatud heli" Tähed G ja K on paigutatud kahele plakatile “Fairytale Glades”.-Milliseid helisid sellel plakatil peidetakse? (G ja G')-Millised on teisel? (K ja K')Pildid on lauale paigutatud. Nende hulgast tuleb valida ja soovitud plakatile panna vajalike helidega pildid. Kontrollige soovitud heli esiletõstmisega.Baba Yaga annab pilte koos helidega. Peame nad koju tagasi viima.Millisele rannikule nad lähevad? (Kaashäälik)Millisele tänavale peaksid g-g’ helid minema? (G, G’ kõlavate helide tänavale)K-K'? (K-K’ kurtide tänavale).Miks nad elavad vastas? (hääldatakse väga sarnaselt)
Rebime teise kroonlehe maha:"Ilma käteta, ilma jalgadeta, värvige põrand ja lagi" Liigestusvõimlemine .
Rebime ära kolmanda kroonlehe:"Aidake vanaprouat sellega, mida Yaga onnis vajab." Arva ära mõistatused:Suvel magab, talvel põleb. Suu avaneb mida iganes nad annavad, ta neelab alla.(Pliit) (tahvlile ilmub pilt)
keeratud, seotud, löödud, Hüppab üle põranda. (Luud) (Pilt)
Baba Yaga, kas sa tead? millest sõnad koosnevad? Nüüd näitame teile.

Didaktiline mäng “Kogu sõna”: rühm on jagatud 2 võistkonda,

Meeskond 1 kasutab sõna “pliit” väljakirjutamiseks häälikuid, võistkond 2 – sõna “luud”.-Mitu silpi on sõnas "pliit"? "luud"?- Kuidas sa teada said? Eemaldage sõnadest täishäälikud.- Võtke ära ainult pehmed kaashäälikud.- Mis helid on jäänud?Andke neile täielik aadress ja tagastage nad koju.
B.Ya.: Ka mina oskasin kunagi kirjutada, aga nüüd hakkan vanaks jääma, mu väikesed käed ei allu mulle. - Esitage oma viimane soov, et teie käed kuuletuksid teile nagu varem. Rebime ära 4 kroonlehte: Lenda, kärbse kroonlehtLäbi läänest itta, Läbi põhja, läbi lõuna,
Tulge tagasi, olles teinud ringi,
Niipea kui puudutate maad,
Tooge oma sõrmedele noorus tagasi.
Sõrmede võimlemine .

Baba Yaga, oleme kõik teie soovid täitnud, laseme loomad vabaksBaba Yaga annab rinna ära ja loomade asemel on ainult nende sabad.
B.Ya. : Arva ära, kelle saba see on, ja see läheb kohe omaniku juurde.Pärast ära arvamist antakse sabad Baba Yagale ja ta läheb metsa, et neid loomadele jagada.

    Kokkuvõtteid tehes.
Baba Yaga jättis meile hea rinna. Muudame sellest teadmiste hoiupõrsas, paneme sellesse kõik, mida me täna Baba Yagale õpetasime. Kui me kõik õigesti mäletame, siis ta laulab ja kui me milleski eksime, siis krigiseb. - Mis on helide nimed, mida lauldakse ilma takistusteta ja segamata?
    Kuidas nimetatakse helisid, mis läbivad tõkkeid? Milliseid kaashäälikuid päästsime Baba Yaga vangistusest? Mis vahe on G ja G' vahel? G ja K? Kuidas teha kindlaks, mitu silpi ühes sõnas on? Kelle sabad me nende omanikele tagasi andsime?
Iga vastuse eest antakse medal, kõik medalid pannakse rinda. Rindkere hakkas mängima meloodiat. Kuni ta mängib, viime ta vanemate juurde.

Viited:

    Buneev R.N., Buneeva E.V., Kislova T.R. “Teel ABC poole”, 4. osa Balass 2008 Illarionova Yu.G. “Õpetage lapsi mõistatama mõistatusi”, M: Haridus, 1995. Kogumik “1000 ja üks mõistatus”, M: Palverändur, 1996. Kislova T.R. "Teel ABC-sse. Juhised osadele 3 ja 4" Balass 2008

Lisa 1.

Helide linn
2. lisa.

Ahi

M et la

Abiks alustavale logopeedile.

"Need hääletud hääled"

Pole saladus, et üks levinumaid häireid lapse kõne foneetilises-fonemilises alaarengus on raskused kaashäälikute eristamisel hääletuteks ja helilisteks. Laps oskab paariskonsonantidega sõnu õigesti hääldada, kuid tal on raskusi nende tuvastamisega teise inimese kõnes.

Lihtsaim test silbiliste jadade kordamiseks opositsiooniliste helidega paljastab selle probleemi kohe.

Selle defekti parandamist võivad komplitseerida ka minimaalsed düsartrilised häired, mille puhul kannatab häälefunktsioon.

Sellise häirega töötamiseks peab logopeed valima palju leksikaalset materjali, et eristada vastandlikke helisid, ja kasutama erinevaid mänguvõtteid, et säilitada lapse huvi tegevuse vastu.

Loodan, et minu pakutav kokkuvõte on abiks kolleegidele alarühma, rühma ja individuaaltunnid sellel teemal.

Tunni märkmed.

Teema: "Häälikute K-G eristamine sõnade ja lausete põhjal."

Eesmärgid:

  1. Foneemilise kuulmise arendamine: õpetage lapsi kõrva järgi eristama häälikuid K ja G.
  2. Foneemi analüüsi operatsioonide moodustamine: foneemi asukoha teadvustamine sõnas.
  3. Õpetage lapsi harjutama kaashäälikute K ja G kirjutamise reeglit sõna lõpus.
  4. Kõne psühholoogilise baasi arendamine: visuaalse lineaarse mälu arendamine.

Varustus:

  • teema pildid: hobused, hunt, aken, seelik, seen, jalg, nõel, raamat, poiss, tüdruk, uisud, maakera, pliiatsid, kuubikud, vanik, Lauamäng, gladioolid; pildid poisist, pilt tüdrukust;
  • kaardid sõnadega, millel puuduvad tähed K ja G;
  • kaardid sõnapaaridega lausete lõpetamiseks;
  • süžeepilt “Lapsed metsas seeni ja marju korjamas”.

Tunni edenemine.

1. Organisatsioonietapp.

Ülesanne: paronüümsete sõnade näitel näidake tähendust õige hääldus helid.

Minu õepoeg Iljuša elab teises linnas ja õpib nagu sina teises klassis. Eile helistas ta mulle ja ütles:

"Ma lähen teise silma juurde. See koolituskass on väga raske. Sain hiljuti eesmärgi. Tulge luude juurde, me läheme maapõue.

Kui paljud teist said aru, millest Iljuša rääkis?

Kuidas ma peaksin seda õigesti ütlema?

Milliseid helisid Ilja segadusse ajab? (K ja G)

Mis juhtus sõnadega, kui ta helisid valesti hääldas? (Nad muutsid oma tähendust, tähendust.)

Kes nüüd ütleb, miks peate helisid õigesti hääldama? (Et meid mõistetaks ja saaksime oma mõtteid edasi anda).

2. etapp: soovituslik.

Eesmärk: Selgitada häälikute K ja G artikulatsiooni, näidata nende sarnasusi ja erinevusi.

Logopeed: Täna õpime võrdlema ja eristama helisid, mille Iljuša segadusse ajas.

Kuid kõigepealt meenutagem, millised helid seal on? (Vokaalid ja kaashäälikud)

Mille poolest nad üksteisest erinevad?

Milliseid helisid me võrdleme ja eristame? (K ja G).

Pidagem meeles, mida me teame hääliku K. kohta (see on kaashäälik).

Ja miks? (Suus on takistus)

Hääldame kõik koos seda heli ning tunnetame oma huulte ja keele asendit. (Lapsed ja logopeed ütlevad seda valjusti.)

Mis takistab õhul vabalt välja tulla, mis moodustab selle teele barjääri? (Keele tagakülg kaardub ja sulgub suulaega, takistades õhu väljapääsu. Seetõttu murrab õhk müraga läbi).

Kuulake, kuidas ma seda häält teen. Kas keegi kuulis häält? (Ei).

Mis heli see siis on? (kurdid)

Hääldame kõik koos heli G ja kirjeldame seda. (G häälik on täishäälik. Suus on takistus - keele tagumine osa kaardub, sulgub suulaega ja takistab õhu läbipääsu).

Kuidas on helid K ja G sarnased? (Mõlemad helid on kaashäälikud; mõlema heli hääldamisel on takistuseks keel)

Mille poolest need erinevad? (Heli G kõlab).

3. Foneemiline analüüs: häälikute K ja G tuvastamine ning nende asukoha määramine sõnas.

Kaksikutel Koljal ja Galjal on sünnipäev. Neile toodi kingitusi, aga poisid ajasid need segamini. Aitame lastel kingitusi sorteerida! Kui nimes on heli G, on see kingitus Galyale ja kui see on K, on ​​see kingitus Koljale.

Lapsed sorteerivad esemepilte - uisud, maakera, raamat, raamat, pliiatsid, lauamäng, gladioolid, kuubikud.

4. Lineaarse mälu arendamise harjutus.

A) - Räägi mulle, mida Kolya kingituseks sai? (uisud, raamat, pliiatsid, kuubikud.)

Mida Galya kingiks sai? (gloobus, raamat, lauamäng, gladioolid).

B) - Leia pildilt objektid, mille nimed sisaldavad helisid K ja G

Tahvlile kantakse süžeepilt: Lapsed metsas seeni ja marju korjamas.

Nimetage kõik objektid, mille nimed sisaldavad heli K.

Nimetage kõik objektid, mille nimed sisaldavad heli G.

4. Häälikute K ja G eristamine sõnades.

Milliseid helisid me kingitusi sorteerides otsisime? (K ja G)

Kuidas me helisid salvestame? (Tähed Ka ja Ge)

A) Objektipiltide põhjal: Kirjuta silpide haaval kujutatud esemete nimed (hobused, hunt, aken, seelik, seen, jalg, raamat, nõel).

Foneemi analüüsi operatsioonide moodustamine.

Nimeta esimene pilt. Mis häält sa teed? Kust sa selle heli tegid? (sõna alguses, lõpus, keskel)

Tulemused vaadatakse koos alagrupiga valjult üle.

B) Kaartide kasutamine: sisestage sõnadesse puuduvad tähed.

Arva ära, milline neljast sõnast on veider (näiteks kõik kõlaga K ja üks häälikuga G).

Maasikad, viinamarjad, kana, nukk.
Nõel, tuvid, pilt, haned.
Talled, lehm, vanik, võimlejad.
Bullvint, korv, paber, mägi.
Vikerkaar, käsi, nupud, lumememm.
Kägu, marjad, papagoi, herned.

B) - Ma ütlen sõnad ja te kordate ainult neid, kus kuulete heli K:

Daalia, konn, õpetaja, kirjuta üles, varsti, kartul, kana, paber, kino.

D) Korrake sõnu, mis sisaldavad heli G:

Marja, laul, naera, koorma, harakas, sinep, ole kurb.

D) Mängime mängu: "Asenda heli."

Kirjutage sõnad vihikusse, muutes häälikud K-ks ja vastupidi.

Mida sa teed? (Lapsed peavad juhiseid kordama, seega logopeed kontrollib, kas juhised on selged).

Jälgpaber on veeris, grott on mutt, kaaviar on nõel, Galina on viburnum, hääl on piisk.

Räägi mulle, mis juhtus. Selgitage sõnade tähendust.

E) Kirjutage vastused üles:

Palju kleite, palju krõbinat.
Mis on tema nimi?
(kapsas)

Ilma peata, aga mütsiga.
Üks jalg ja see ilma saapata.
(seen)

Punased käpad
Nad pigistavad su kontsad,
Jookse ilma tagasi vaatamata.
(Hani)

G) Lõpetage laused, valides mõistlikud sõnad:

Jalgpallur lõi värava vastu...
Terav...
(värav, arv)

Hiir lohistab tohutu viljaaugu auku...

Talvel on park lumega täidetud... (Maakoor, liumägi)

Kõlas lapse hääl...

Nad jõuavad eelposti...

Koer näris... (Külalised, luud)

5. Hääldusreegel:

Heli “G” sõna lõpus on kõrvulukustav ja kõlab hääl “K”.

Selgub, et sa ei pea mitte ainult hästi kuulma, vaid ka teadma reegleid! Ja mitte ainult teadma, vaid ka õppima seda rakendama.

1) Muutke sõnu nii, et pärast konsonanti G või K ilmuks täishäälik (suuliselt):

raud - triikrauad
kuristik - kuristik
lips - lipsud
heinakuhjad - heinakuhjad
kallas – kaldad
saabas - saapad

2) Mis tähte me sõnadesse kirjutame?

Lund sadas lävel.
Kass küpsetas endale piruka.
Vahepeal voolisin ja küpsetasin,
Pirukas voolas ojana minema.
Tee ise pirukaid
Mitte lumest - jahust.

3) Mäng "Kes jõuab esimesena finišisse?"

Tahvlile peavad kaks õpilast sisestama sõnade lõppu puuduvad tähed K ja G, selgitama reeglit ja valima kontrollsõna.

Logopeedilise seansi tulemus.

Ka meie õppetund on lõppenud. Kes oskab öelda, mida me täna tunnis tegime?

Miks on vaja helisid õigesti hääldada? (Et õigesti mõista ja sõnadega edasi anda tähendust, see tähendab oma mõtet).

Eesmärk: kinnistada teadmisi helide [G, G" – K, K "] ja tähtede G, K kohta.

Ülesanded:

Hariduslik:

  1. Arendada oskust eristada helisid [G, G" - K, K"] kõrva järgi ja häälduses: silpides, sõnades, fraasides, lausetes, tekstis;
  2. Kinnitama artikulatsioonimustrid helid [G]-[K];
  3. Parandage oma oskusi helianalüüs ja süntees.

Hariduslik:

  1. Arendada peenmotoorikat, oskama liigutusi ja kõnet koordineerida;
  2. Arendada kognitiivseid vaimseid protsesse: tähelepanu, mälu, mõtlemist;
  3. Arendada foneemilisi protsesse.
  4. Arendada suhtlemisoskust, oskust kuulata, väljendada oma seisukohta, jõuda kompromisslahenduseni, vaielda ja oma seisukohta mitteagressiivselt kaitsta.

Hariduslik:

  1. Edendada suhtlemiskultuuri.

Tunni edenemine.

I. Organisatsioonimoment.

Tere kutid! Uus päev on saabunud, teie olete jõudnud logopeediline seanss. Naeratage mulle, naeratage üksteisele.
- Hingake sügavalt läbi nina ja tõstke parem õlg üles. Kujutage ette, et hingate sisse värskust, lahkust ja ilu. täna! Nüüd hinga välja. Veel kord: hinga läbi nina, tõsta vasak õlg üles, hinga välja suu kaudu. JA viimane kord- sisse ja välja hingata. Hästi tehtud.
- Et rääkida õigesti, kaunilt, võtame peeglid ja esineme liigendvõimlemine keele jaoks.
"Tara"
"toru"
Vahetame: "toru" - "tara"
"Spaatliga"
"Libisema"
Me vaheldumisi: "õlg" - "slide"

II. Sissejuhatus tunni teemasse.

Arva ära mõistatused:
1. Kes on puu otsas, see on emane
Skoor jääb alles: “Kuk-ku, kuk-ku”? (kägu)
- Nimetage esimene häälik sõnas kägu.
2. Ma austan vett väga iga halva ilmaga.
Ma hoian mustusest eemal -
Puhas hall…. (hani)
- Nimetage sõna hani esimene häälik.
- Milliste paariskonsonantidega me tunnis töötame?
- Kirjutage kuupäev vihikusse.

III. Töötamine õppe- ja koolitusülesannetega.

Täna aitab meid tunnis päkapikk. Seda näidatakse slaidil. Ta annab meile arvutis ülesandeid. Ole valmis tema ülesandeid täitma.

Ülesanne nr 1. Helide omaduste täpsustamine [k, k" - g, g"].

Häälda häälikuid [k, k" - g, g"].
1. Valige helide [g], [g"] - [k], [k"] õiged omadused
a) Helid [Г], [Г"] - täishäälikud, helilised
Kõlab [K], [K"] - täishäälikud, hääleta
b) Helid [Г], [Г"] - kaashäälikud, hääletud
Helid [K], [K"] - kaashäälikud, helilised
c) Helid [Г], [Г"] - kaashäälikud, helilised
Helid [K], [K"] - kaashäälikud, hääletud (õige vastus)
2. Valige helide [g], [g"] - [k], [k"] õiged omadused
a) Heli [G] - konsonant, heliline, pehme
Heli [G"] – kaashäälik, hääleline, kõva
b) Heli [G] – kaashäälik, heliline, kõva
Heli [G"] – kaashäälik, heliline, pehme (õige vastus)
c) Heli [K] – kaashäälik, heliline, pehme
Heli [K"] - kaashäälik, heliline, kõva
d) Heli [K] – kaashäälik, kurt, kõva
Heli [K"] – kaashäälik, tuim, pehme (õige vastus)
3. Helid [G] - [K] on üksteisega seotud järgmiselt:
a) Kõvad – pehmed kaashäälikud
b) Rõhutatud – rõhuta täishäälikud
c) Paaritud kaashäälikud (õige vastus)
d) Täishäälikud-konsonandid
Foneemilise teadlikkuse ja helianalüüsi oskuste arendamine.

Ülesanne nr 2. Helide [G], [G"] - [K], [K"] eraldamine sõnadest.

1. Vaata pilte. Millises pildirühmas on sõnades helid [G - G"]?
Soovitatavad pildid:
- lehm, pirn
- korv, kroon
- seen, kitarr
- mais, granaatõun
- Millises sõnarühmas esinevad häälikud [g - g"]? Kirjutage need sõnad üles, tõmmake g täht alla.

2. Vaata pilte. Millises pildirühmas on sõnades heli [k]?
Soovitatavad pildid:
- seen, kaal
- söötja, herned
- sääsed, rookid
- kanad, kitsed
- Nimetage iga rühma pildid.
- Millises sõnarühmas esineb häälik [k]? Kirjutage need sõnad üles, tõmmake nendes k-täht alla.

3. Leia lisapilt Miks see on ekstra?
Soovitatavad pildid:
- seened, mäed, pilt, termomeeter
- puur, küna, tossud, äikesetorm
- Nimetage iga rühma pildid. Milline sõna on puudu?

4. Lugege ja arvake ära mõistatused Millise mõistatuse nimel kuuleme häält [k]?
a) mustad, väledad kärbsed,
Põllumaal on piisavalt usse,
Suvel järgneb ta kündjale,
Ja talvel lahkub ta karjudes. (vanker)
b) punased käpad,
Pikk kael,
Pigistab su kontsad -
Jookse ilma tagasi vaatamata. (hani)
c) Ei räägi, ei laula
Ja kes läheb omaniku juurde -
Ta annab sulle teada. (koer)
Võimlemine silmadele.
Pilgutage silmi. Korda 5-6 korda. Sule silmad Tee silmamunadega ringjaid liigutusi silmad kinni parem ja vasak. Korda 2-3 korda igas suunas.

Ülesanne nr 3. Sõnade häälikuline analüüs

1. Milline sõnaskeem sellele pildile vastab?
Soovitatavad pildid: puur, konn.
Iga sõna jaoks on välja pakutud 4 skeemi.
Muide, puur on õige skeem nr 2
Muide, konn - õige skeem nr 4

2. Vaata pilte. Millises sõnas esineb häälik [g] samas kohas, kus sõnas kurk?
Soovitatavad pildid: porgand, hani, juurviljaaed, ankur, saapad, kapsas.
- Ütle sõna kurk. Mis on heli [g]? (teine)
- Nimetage piltidel kujutatud objektid.
- Millistes sõnades esineb heli [g]?
- Millises sõnas on esimene häälik [g]?

3. Nimetage pildid. Tehke kindlaks, millised helid [G - G"] või [K - K"] nendes sõnades on, valige nende jaoks sobivad mustrid.
Soovitatavad pildid: seen, pirn, võti.

- Määrake, millistes helides [g - g"] või [k - k"] see sõna. Valige sobiv skeem.
Seene - täht g, skeem nr 2
Pirn - täht g, skeem nr 1
Võti - täht k, skeem nr 1

4. Määrake, mis häälik [g] või [k] on sõnas, kuidas see arvesse läheb?
Soovitatavad pildid: labakindad, viinamarjad.
- Nimeta, mis on pildil näidatud?
- Mis on selle sõna häälik [g] või [k] Määrake, millist numbrit see väärt on.

Füüsiline treening.

Alustuseks pöörame sina ja mina oma pead.
Käive ja käive ja siis vastupidi.
Tõstame käed üles ja langetame sujuvalt alla.
Tõmbame need uuesti üles. Noh, mu sõber, ära ole laisk!
Vasakule ja paremale pööramine on lihtne lõbus.
Me kõik teame juba ammu - on sein ja on aken.
Kükitame kiiresti ja osavalt. Oskus on siin juba näha.
Lihaste arendamiseks tuleb palju kükkida.
Ja nüüd on kohapeal kõndimine ka huvitav.
Meie puhkus on läbi, poisid, meil on aeg oma töölaudade juurde tagasi minna.

Ülesanne nr 4 Sõnade ja lausete taastamine tähtedega G - K.

1. Täida sõnades puuduvad tähed g või k.
Hiir _ a, _ oška, ​​ma _azin, doro _ a, va _ ta
(hiir, kass, pood, tee, vanker)

2. Milliste sõnade õigekirjas puuduvad silbid GA - GU - GI?
GA: ru __ (ka), vyu __ (ga), aga __ (ga), re __ (ka), soba __ (ka), du __ (ga).
GU: (gu)_si, (ku)__ry, (gu)__son, (gu)__doc, (ku)__rort.
GI: (ki) __ aga, (gi) __ mnast, kru __ (gi), kni __ (gi), särk __ (ki).

3. Milliste sõnade õigekirjas puuduvad silbid KA - KO - KI?
KA: (ka) __ hiir, (ha) __ zeta, mäed __ (ka), sada __ (ha), vet __ (ka).
KO: (ko) __ for, va __ (go)n, (ko) __ nki, (ko) __ leno, (mine) __ nki.
KI: (ki) __ kontsad, (gi) __ ri, (ki) __ meeter, __ (ki) jook, (gi) __ hüään.
- Tehke kindlaks, millistes sõnades need silbid puuduvad.

4. Vali sõna, millel on sobiv tähendus.
Varsti tulevad nad meile (külalised, luud). Maja lähedal kasvas (paks, põõsas) sõstraid.
(aastane, kass) istub maja katusel. Meie maja taga (mägi, puukoor).
- Mitu sõna on esimeses lauses? Kirjutage see lause üles. Tehke selle jaoks graafiline diagramm.
Sarnane töö tehakse teise, kolmanda, neljanda lausega.

5. Leia sõnad, mis on valesti kirjutatud.
Täna klassis lahendasime mõistatusi. Puhutud tugev tuul, kroom (äike) müristas (möirgas). Kägu (kägu) tuiskab (kägu) metsas. Galya värvib gartinkat (pildil) värviliste kaunistustega (pliiatsid). Metsas korjasid poisid valgeid kribusid (seened) ja küpseid jakodasid (marju). Vihm lakkas ja päike tuli välja (vaatas välja). (Päike).

V. Tunni kokkuvõte. Peegeldus.

Milliste helidega sa täna tunnis töötasid?
Kas teil õnnestus kõik ülesanded täita?
Millistes ülesannetes tegite vigu?
Millise hinnangu annaksite endale?

K.G.U “Spetsiaalne (paranduslik) internaatkool

lastele koos puuetega»

Ridderi linna haridusosakond

Ida-Kasahstani piirkond

Logopeed: Shamonaeva E.V.

Ridder 2012 - 2013 õppeaasta

Teema: Helide eristamine [ To] ja [r]

Haridus: tugevdage laste teadmisi heli eristamise kohta [ To] ja [g], õppige helisid eristama [ To] ja [d] isoleeritud kujul, silpides, sõnades, fraasides, lausetes ja sidusas kõnes. Arendada oskust õigesti täita õpetaja pakutud ülesandeid.

Areng: areneda, foneemiline teadlikkus, mälu, tähelepanu, mõtlemine, õigekirjavalvsus, õpilase sõnavara, artikulatsiooniorganid, sensoorne sfäär.

Õige kõneoskus

Hariduslik: kasvatada erinevate meetodite ja tehnikate abil huvi korrektse kõne vastu, huvi aine vastu.

Tundide ajal:

    Org. PPN hetk

Kell helises ja tund algas.

    Tunni teema ja eesmärkide edastamine

Täna ei saa meie tund päris tavaline, sest meie juurde on tulnud palju külalisi ja korraldame võistlusi. Ja enne võistlusi teevad sportlased alati soojenduse ehk valmistuvad ja teeme nüüd ka lühikese soojenduse.

    Sõrmede võimlemine (sorteeri oad värvi järgi: ühes taldrikus valge, teises punane)

    Liigendusvõimlemine: harjutuste tegemine peegli ees - “ Maitsev moos, Maalikunstnik, peseme hambaid (seest ja väljast), Slide"

    Võimlemine silmadele

    Nüüd oleme valmistunud, end soojendanud ja võistlusteks valmis, aga meenutagem

Millest meie kõne koosneb? (häälikud, silbid, sõnad, fraasid, laused, sidus kõne).

Millised kaks suured rühmad kas helisid jagatakse? (vokaalid ja kaashäälikud)

Millised kaashäälikud võivad olla? (kõva ja pehme, hääleline ja hääletu)

Millisesse kahte rühma vokaalid jagunevad? (näitab kaashäälikute pehmust ja kõvadust).

7 . Helide artikulatsiooni selgitamine [ To] ja [r]

A) heli õige artikulatsiooni selgitamine [g]

1) huuled naeratades

3) keeleots on alla lastud, keeleselg puudutab kõvasuulagi.

5) Hääliku G omadused - kaashäälik, heliline, kõva, pehme.

B) heli õige artikulatsiooni selgitamine [ To]

1) huuled naeratades

2) hambad on lähestikku, kuid mitte kinni

3) keeleots on langetatud alla, keeleselg pehme suulae poole.

5) Hääliku K omadused - kaashäälik, tuim, kõva, pehme.

1 ülesanne "Kuula tähelepanelikult"

Pakutakse heliseeriat, kui õpilased kuulevad heli [g] - tõsta punane ring, kui heli [ To] – tõsta sinist ringi.

M K L G R S K A G I G Sh K O F K X G T V K Ts G

Ülesanne 2 "Ütle vastupidist."

Logopeed hääldab silpe, lapsed peavad nimetama silpi tagurpidi

KA GU YAK OG

KE IG UK GA

YUG UK GE CO

KI GO AK GO

3 ülesanne "Krüptimine"

Kus võib heli esineda sõnades (alguses, keskel ja lõpus)

ABKEVGAERMIOUTTM ( akvaarium, jõehobu)

WOLGIUTRKEATS(tigu, kurk)

PBOAPBUOGCHAKYA ( papagoi - liblikas)

SKAOPMOPGAIS(saapad, kompass)

RYABDLUOGKAO(vikerkaar, õun)

GPIETRASRIAC(kitarr – virsik)

UGTUKSAI(part, hani)

GKLAORBTUAS(gloobus, kaart)

Ülesanne 4 "Veoauto"

Lapsed täidavad arvutis ülesannet ja samal ajal töötavad kaartidega - ühendavad nimes olevaid pilte, millel on vastava tähega heli.

5. ülesanne “Kirjandus”

Pidage meeles paariliste kaashäälikute õigekirjareeglit. Pakutakse sõnu, lapsed peavad sisestama puuduva tähe ja valima testsõna.

Ülesanne 6 "Muuda fraase"

Millistesse rühmadesse sõnad jagunevad?

Mõelge välja fraasid

viigikaktus

Savist vikerkaar

Ruudukujuline kurk

Kollane kann

Tellispapagoi

Hapud saapad

Rääkiv kuubik

Mitmevärviline siil

Soolane garaaž

    ülesanne "Tule välja ettepanek"

Mõtle välja laused, kasutades enda koostatud fraase.

Ülesanne 8 "Rääkija"

Keelekeerajate õppimine

Ostsime Egorkale kelgu liumäeks

Terve talve sõitis Egorka liumäel.

7 . Tunni kokkuvõte, võitjate autasustamine. Milliste helidega me täna töötasime, kuidas need helid on sarnased, kuidas need erinevad?

Tunni eneseanalüüs

Teema: helide [k] ja [g] eristamine

See eesmine okupatsioon, millest võtsid osa 3. klassi õpilased, kellel diagnoositi 3. taseme ODD ja heli hääldushäire

Eesmärgid:

Hariduslik: kinnistada laste teadmisi häälikute [k] ja [g] eristamise kohta, õpetada eristama häälikuid [k] ja [g] isoleeritud kujul, silpides, sõnades, fraasides, lausetes ja sidusas kõnes. Arendage oskust õigesti täita õpetaja pakutud ülesandeid.

Areng: arenevad, foneemiline kuulmine, mälu, tähelepanu, mõtlemine, õigekirjavalvsus, õpilase sõnavara, artikulatsiooniorganid, sensoorne sfäär.

Õige kõneoskus

Hariduslik: kasvatada erinevate meetodite ja tehnikate abil huvi korrektse kõne vastu, huvi aine vastu.

See teema sisse planeeritud ühine süsteem logopeediline töö. Kõne materjal vastab tunni teemale ja eesmärkidele, mis oli üles ehitatud loogiliselt ja järjepidevalt. Õpilaste vaimse tegevuse intensiivistamisele aitasid kaasa tunni vorm ja võtted, mis muutsid tunni ühtseks tervikuks ja jäädvustasid laste tundeid. Tunnis õpetas ta mind pidevalt mõtlema, aidates samal ajal küsimuste ja ülesannetega. Tunnis jälgiti kaitserežiimi ning kasutatud meetodid ja võtted ei tekitanud lastel ülekoormust. Tund viidi läbi individuaalselt - diferentseeritud lähenemine - mida oli võimalik jälgida arvutiga töötades. Õpetaja toon ja kõne oli sõbralik, suhtlemist soodustav ja koos töötama lastega. Lapsed olid tunnis aktiivsed ja täitsid antud ülesandeid suure mõnuga. Tunni teema selgub, eesmärgid saavutatakse.

Helide eristamine K-T-G-D

õpetaja-logopeed MDOU

"Kizilsky lasteaed nr 3"

Normaalse kõnearengu korral omandavad koolieelikud 2-3-aastaseks saades "varajase ontogeneesi" helid K, G, T, D.

Üks levinumaid hääldusvigasid on häälikute K, G asendamine häälikutega T, D.

Kirjanduses on piisavalt tähelepanu pööratud tagumiste keelehäälikute K, G (,) tootmisele ja automatiseerimisele.

Kuid praktikas töötage viimased aastadÜha enam kohtame juhtumeid, kus eelkooliealised lapsed asendavad häälikuid T, D häälikutega K, G.

Selliste lastega töötades tekkis raskusi leksikaalse materjali leidmisega helide T, D automatiseerimiseks ja nende eristamiseks häälikutega K, G.

Selle probleemi lahendamiseks valisime leksikaalne materjal helide T, D korrigeerimiseks

1. Helide taju kujunemine T, D.

- "Plaksutage (tõstke käsi, lipp, kiip), kui kuulete heli T, D)."

Helid nimetatakse segamini mis tahes helidega, välja arvatud G, K.

- "Plaksutage (tõstke käsi, lipp, kiip), kui kuulete silpi (ta, tu, from, dy, to)."

Ühte neist silpidest nimetatakse segatud teiste silpidega, mis ei sisalda helisid G, D.

- plaksutage käsi (tõsta käsi, lipp, kiip), kui kuulete sõna heliga T: (töö, loto, pilv, udu, suu, laud)

- plaksutage käsi (tõstke käsi, lipp, kiip), kui kuulete sõna heliga D

(aiad, melon, suits, tütar, komplektid)

Ühte neist sõnadest nimetatakse segatuna mis tahes muude sõnadega.


2. Hääliku T, D isoleeritud hääldus).

Heli korduv isoleeritud hääldus sümbolite või piltide põhjal (rähn ja rattad)

"Kuidas rongirattad ragisevad? - t-t-t,

Kuidas rähn puidule koputab? - d-d-d.

Õpetaja näitab pilte ükshaaval – laps hääldab häälikuid T või D

3. T-heli automatiseerimine kihis gah

ta-ta-ta, to-to, to-to-to, you-sulle, to-to, to-to-to, to-you-to,

at-yat-ut, yut-et-it, at-at-at, ut-ut-ut, it-it-it, yat-yat-yat, ut-ut-ut, et-et-et jne. d.

4. Heli D automatiseerimine silpides

jah-jah-jah, tee-tee-teha, tee-teha-teha, tee-teha, tee-teha-teha

yes-dy-do, de-do-du, ada-oda-udu, uda-oda-ida jne.

5. T-hääliku automatiseerimine sõnades.

seal, Tom, Tanya. Tolja, Tonya, Tom, Tamara, kingad, kapp, kirves, piip, siin, pilv;

salat, rüü, ilutulestik, tuli, tere, suu, mutt, pilet, vend, leht, kirjutab, kriuksub, lendab,

lend, piloot, lennuk, ulgub, laulab, joonistab, voolib, peksab, magab, õmbleb, kannab, kannab, istub, teeb, valetab, peseb, loeb, lakub, solvub;

vana, kardin, kõva, märkmed, laud, tool, buss, hundipojad, poisid, tüdrukud, vasikad, talled, kanad, pardipojad, põrsad, rebased, hanepojad, kutsikad

6. Heli D automatiseerimine sõnades.

maja, suits, naised, Danil, puhub, annab, melon, auk, mõtlemine, küttepuud, tammed, õu, tütar, dacha, kaugus, andmine, uks, õu, Dasha, andmine,

aiad, visked, varustus, melon, habe, külm, välja anda, nõud, vesi, siin, häda, medal, pedaal, jää, vajalik, read, läheduses, palmid, lõunasöögid, võit, meeskond, püramiid, dušš, lohk, parfüüm ,

7. Helide T, D automatiseerimine fraasides ja lausetes

(helide T ja D samaaegne hääldamine on lubatud)

Tanya teeb salatit. Tamaral on uued kingad. Tonya ja Tolja joonistavad. Sinna lendavad lennukid. Tonya õmbleb hommikumantli ja kardinaid. Kapi lähedal lebavad kirves ja toru. Poisid ja tüdrukud istuvad bussis. Lennuk lendab pilve taga. Vend istub laua taga toolil. Daša kinkis Danilile uued pliiatsid. Korstnast tuleb suitsu. Seal on purskkaev.

Metsa peitsid end hundi- ja rebasepojad. Suits tuleb torust. Danila maja on aedadest kaugel. Tolja ja Daša lähevad õhtusöögile. Nad avasid ukse ja külm hakkas. Danil ja Tolja pesevad peopesad, nad söövad lõunat. Ämber on täidetud külm vesi. Tamaral on lennuk ja ta tõuseb õhku. Siin on aiad ja seal on majad.

Tanya on seal. Tom on siin. Siin on teie kingad. Ma arvan, et Danya magab. Jänkudel jäid jäljed. Tom võtab huulepulga. Aias magavad põrsad. Isa keerab kruvi kinni. Poisid mängivad lotot. Tanya võtab välja doomino. Varsad seisavad maja lähedal. Vanaisa raiub puitu. Vanaisal on habe. Oravapojad istuvad lohus. Dušis on vesi. Sõbrad söövad melonit. Tolja kõnnib üle silla.

8.K-T helide eristamine,

K-T helide eristamine kõrva järgi.

1. Alternatiivne nimetamine isoleeritud helid. Mäng "Vihm - rong". Juhised: "Kui ma ütlen "vihm", hääldate heli K, kui ma ütlen "rong", hääldate heli T."

2. Mäng "Popesa-rusikas".

Laps näitab peopesa, kui kuuleb silpi heliga T, surub peopesa rusikasse, kui kuuleb silpi heliga K.

K-T häälikute eristamine silpides

Ühe, kahe ja kolme silbi kordamine häälikutega K-T.

ka - ta - ka, ta-ta - ka, ta-ka, ka-ta, ko-to, to-ko, tu-ku, ku-tu, at-ak, at-ak, ut-uk, uk - ut


to-ko, to-to-ku, to-to-to, to-to-to, ak-at-ak, yat-yak-yat, o-ok-ok,

sa-ky-ky, it-ik-ik, ik-it-ik, ka-ta-ka, ku-ku-tu, aka-ata, oto-oko,

ita-ika, tla-kla, ank-ant, ink-int, fta-fka jne.

. K-T häälikute eristamine sõnades

paak, kass, rohi, võrevoodi, värav, põõsas, kapten, vool, köis, tups, pääsuke, sall, petersell, juustukook, nali, diivan, haamer, luu, taldrik, vool, hüpped, virisemine, kõrvits, kontor

värvid, kapuuts, rullides, kaevab, lohistab, haru, part, tuba, kabjad, liuväli, tokk, nii, puur, kartulid, kommid, jope, koputama, haamer, paat.

9.Eristumine G-D helid

G-D helide eristamine kõrva järgi.

1. Isoleeritud helide alternatiivne nimetamine. Mäng "Hane-rähn". Juhised: "Kui ma ütlen "haned", hääldate heli "G", kui ma ütlen "Rähn", hääldate heli "D".

2. Mäng "Popesa-rusikas".

Laps näitab peopesa, kui kuuleb silpi heliga G, surub peopesa rusikasse, kui kuuleb silpi heliga D.

G-D helide eristamine silpides

Ühe, kahe ja kolme silbi kordamine häälikutega G-D.

Ga-da, dy-gy, go-do, do-go-do, doo-doo-gu, gee-dye-gye, oga-oda, oda-oga-oga, gna-dna, gra-dra-dra, dly-gly-gly jne.

G-D helide eristamine sõnades

jõuab järele, linnad, marjad, sõber, vikerkaar, köögiviljaaiad, tee, oletused, ilm, arva T

10.K-T, G-D häälikute eristamine lausetes

Katyal on punane jope. Jänku sööb porgandit. Danil mängib tankina. See on kingitus tema sõbralt Sergeilt. Plaatidel on luud. Kutsikas vingub aia lähedal. Lehm sööb rohtu. Dasha kõnnib Tanyaga. Tolja loeb ajalehte ja raamatut. Taldrikutel on petersell. Galya ja ta sõber töötavad aias. Haamer lebab laual. Põõsa all hüppab jänku. Tee kulgeb mööda aeda. Galya värvib maja. Pärast vihma on näha vikerkaar. Maja kohal müriseb äike. Muinasjutt räägib heast päkapikust. Poisid lähevad liuväljale. Tolja ja Galya uisutavad liuväljal. Katya loeb muinasjuttu “Saabastega puss”. Natašat hammustas sääsk. Kass Vaska armastab piima ja hapukoort. Kolja tirib õngega jõest tohutu haugi. Linna kohal on näha vikerkaar. Papagoi istub puuris. Kaardile joonistatakse kass ja vaal. Aias kasvab kartul. Haned karjatavad kaugel.

Katya kogub kimbu. Kärbes lendab toas. Maja on kahekorruseline. Kolja sööb kooki. Laual on kaktus. Meremees vaatab läbi binokli. Lähen apteeki vati järele. Tanya paneb jope selga. Toas on kummut. Ema paneb salli. Taldrikul on maiustused. Vanaisa tõmbab kaalikat. Kurepesa on kõrgel. Peatuses on buss. Aknal istub kass. Ämblik koob võrku. Katjal on ilus vibu. Vanaisa näeb jõehobu.

11.K-T, G-D helide eristamine puhastes keeltes

Ta-ka, ta-ka - nägime mardikat

Ick-it, ick-it - lennuk lendab

Nüüd, nüüd, nüüd – ta lendab kaugele

Ka-ta, ka-ta – laseme kassi sisse

Ut-uk, ut-uk - sibulate istutamine aeda

Ak-at, ak-at – Katya rebib salatit

Vot, oot, oot – jõe peal on sillad

At-ak, at-ak - aias on paak

Aha-ada, aha-ada, - seal on kõrge tara

Don-gon, don-gon – on tühi vanker