Ettevalmistusrühma frontaalse logopeedilise tunni kokkuvõte „Teadmiste riik. Frontaalne logopeediline tund ettevalmistusrühmas

Esiosa kokkuvõte l ortopeediaklassides ettevalmistav rühm: "Helid [s] ja [s"]"

Teema: "Helid [s] ja [s"].

Eesmärgid:

1. Parandus- ja õppetöö:

- Õpetada lapsi eristama helisid [s] ja [s"];

- Õppida eristama helisid kõvaduse-pehmuse järgi;

- Jätkata lastele sõnade kõlaanalüüsi õpetamist;

2. Parandus-arendus:

Rfoneemilise kuulmise arendamine;

Arengvisuaalne, kuulmismälu ja tähelepanu;

Rarendada artikulatsiooni motoorseid oskusi.

3. Parandus- ja õppetöö:

ATarendada austust üksteise vastu.

Varustus: teemapildid, peeglid, raamat.

Eeltöö: tähe ja heli tundmine [s]

I. Aja organiseerimine.

Alustame tänast tundi “Mõttevõimlemisega”. Vasta mu küsimustele:

Kõige jutukam lind (harakas).

Öölind (öökull).

Arv, mis järgneb numbrile kuus (seitse)

Kollase rinnaga lind (tihas)

Vuntsidega kala (säga)

Mida me näeme magades

Merevärv (sinine)

Helikopterit meenutav putukas (kiili)

Milliseid helisid sõnades sageli korratakse? (Heli [s] ja [s"]).

Täna tunnis hääldame häälikuid [s] ja [s"] ning otsime sõnu, milles need helid esinevad.

II. Põhiosa.

Ja selleks, et neid helisid õigesti hääldada, peate tegema harjutusi huultele ja keelele.

1. Liigestusvõimlemine :

harjutused "Konn", "Elevant", "Kühvel".

"Konn" - naeratus, pingega, paljastades suletud hambad. Hoidke seda asendit viieni. Hammustus peaks olema loomulik, alalõug ei tohiks edasi liikuda.

"Elevant" - sirutades huuli toruga ette, moodustades "elevanti tüve"

Spaatliga – naerata, ava suu. Asetage lai keel alahuulele. Loenda viieni rahulikult. Selle harjutuse puhul on oluline jälgida, et alahuul ei pingutaks ega veniks üle alumiste hammaste.

2. Mäng "Külalised"

Vaata, meil on külalised. Kas soovite teada, mis nende nimed on?

Ma annan sulle vihje. Tüdruku nimi algab heliga [s] Mis ta nimi võib olla? (Sveta, Sonya, Snezhana)

Ja poisi nimi algab heliga [s "]. Mis on poisi nimi? (Sema, Seryozha).

Millist häält kuulete sõna Sonya alguses? (helid])

– …, kirjeldage heli [s]. (Heli [s] - kaashäälik, tahke, kurt, vile on tähistatud sinise kiibiga)

Ja sõnas Sema? (heli [koos "]"

- ... iseloomustage heli [s "]. (Heli [s"] - kaashäälik, pehme, kurt, vilistamist näitab roheline kiip)

Mis on helide [s] ja [s "] sarnasus? (mõlemad helid on kaashäälikud, kurdid, vilistavad)

Ja mis vahe neil on? (Heli [s] on kõva ja heli [s"] on pehme).

3. Mäng "Kostitame külalisi."

Meie külalised on näljased, valmistasin neile maiustusi. Toidame neid.

Me kostitame Sonyat helidega [s].

Mida me saame Sonyale toita? (Koitleme Sonyat liha, searasva, või, mahlaga).

Ja me kostitame Semu maiustega heliga [s "].

Millega saame Samile süüa anda? (seemned, heeringas, virsik, apelsin).

Ja mida veel saate Sonyat ja Semjonit ravida? (ploom, koor, želee).

Meie külalised on nüüd täis.

4. Mäng "Asustame loomad ümber."

Vaata, Sonya ja Sema tõid meile raamatu. See raamat räägib loomadest, kuid kõik loomad jooksid minema. Aitame loomad raamatusse panna. Vaata raamatust, et üks leht on sinine ja teine ​​roheline. Kui kuuleme looma nimes heli [s], siis asetame selle sinisele lehele ja kui kuuleme heli [s"], siis rohelisele lehele.

Kelle me sinisele lehele panime? (koer, siga, rebane)

Kelle me rohelisele lehele panime? (põrsas, põder)

Sonya ja Sema on veidi väsinud, mängime palli.

III. Dünaamiline paus. Pallimäng "Pane lapsele nimi"

Sea põrsas, põdravasikas, öökull-öökull, rott-rott, rebane-rebane, harakas-…, soobel-….ilves-…

IV. Materjali kinnitamine.

Mäng "pood"

Ema saatis Sonya poodi ja palus sealt osta kõike, mis algab heliga [s]. Võtke sinine pliiats ja värvige nende esemete ümber olevad vibud.

Milliseid esemeid Artem leidis? (hüppenöör, kallur, tool)

Ja milliseid objekte Vika nägi? (laud, samovar, mahl)

(praktiline rakendamineülesanded)

Helianalüüs sõnad.

Poisid, meie külalistel on aeg koju naasta, paneme nende nimed laastude abil üles.

(sõnade välja panemine)

Hästi tehtud kõik tehtud.

V. Kokkuvõte.

Meil on aeg gruppi naasta. Milliste häälikutega me täna hääldasime ja sõnu otsisime? (helid [s] ja [s"]).Õpilaste tegevuse hindamine

1. Tunni teema sõnum

LOGOPEED: Täna tuli meie tundi vallatu Sasha ja tõi kaasa huvitavaid mänge(Esitlus).

Iga õigesti täidetud ülesande eest saad osa pildist ning tunni lõpus saad nendest osadest tervikpildi kokku panna.

Milliseid kaashäälikuid kuulete nimes Sasha?

2. Hingamisharjutused "Aitame Sashal õhupalli täis puhuda"

Hingake nina kaudu sisse, väljahingamisel hääldame s-s-s (pall on tühjendatud)

Hingake nina kaudu sisse, väljahingamisel hääldame sh-sh-sh (pumbake õhupall täis)

LOGOPEED: Milliste helidega me täna töötame?

3. Helide võrdlevad omadused

Sasha esimene ülesanne on võrrelda helisid [С] ja [Ш]

LOGOPEED: - Pidage meeles helide [C] ja [W] olemust. Kuidas nad on sarnased, kuidas nad erinevad?

Helid [s] ja [w] on kaashäälikud – kui me neid hääldame, kohtub õhk takistusega (keelega). Nad on mõlemad kõvad, kurdid.

Need erinevad selle poolest, et heli [s] hääldamisel jääb keele ots alumiste hammaste taha (↓) ja heli [w] hääldamisel - keele ots ülemiste hammaste taga ()

Helil [C] on pehme vend - [C '] ja heli [Ш] on alati kõva.

Need helid elavad erinevates tähtedes. Heli [s] tähes C ja heli [w] tähes Sh.

Hästi tehtud poisid.

Pildi esimene tükk ilmub tahvlile.

4. Eraldatud helide eristamine.

Sashale meeldib väga šifreid mängida - see on krüpteeritud kirju lugevate inimeste elukutse.

Mäng "Cryphers"

Hääldage häälikuid vastavalt mustrile, kus nooled näitavad keele asendit: ↓↓, ↓, ↓, ↓, ↓↓, ↓↓

Tahvlile ilmub pildi teine ​​fragment.

5. Häälikute eristamine silpides. Kajamäng

Kolmas ülesanne on kordamine õige järjekord silbid.

sa-sha-sa as-ash-as sho-so-sho

osh-osh-osh su-su-shu us-us-ush

Tahvlile ilmub pildi kolmas fragment.

6. Sõrmevõimlemine "Ehitajad"

8. Häälikute eristamine sõnades.

Neljas ülesanne - "Ütle uus sõna"

a) Heli С asendamine heliga Ш (sõnad-paronüümid)

mahl - ... muinasjutt - ... kauss - ...

päev -... kiiver - ... vuntsid - ...

Pildi neljas fragment ilmub tahvlile.

B) Piltide lahtivoltimine

Viies ülesanne - "Pane tööriistad riiulitele"

LOGOPEED: -Poisid, te pole unustanud, et Sasha on meiega pisut ulakas - talle meeldib mängida, vempe teha. Ja nüüd läks ta garaaži oma isa juurde ja juhtus nii, et Sasha viskas kõik tööriistad laiali. Aitame Sashal tööriistad nende riiulitele panna.

Tahvlile ilmub kaks riiulit __________

___________↓

Ütle mulle, millised tööriistad paneme ülemisele riiulile ja millised alumisele? Miks?

Tahvlile ilmub pildi viies fragment.

9. Kehaline kasvatus " Erinevad elukutsed»

Mina - juht - pesin autot,

Vasak käsi vööl, parema käega ringjad liigutused ("Pese klaasi")

Ta istus rooli ja kaardus selja.

"Keerake" rooli

Mootor sumises ja rehvid

Nad kahisesid autot.

"tuulutaja" liikumine

Majahoidja pühib õue,

Koristaja viib prügi ära.

Harjaga töö imitatsioon

Meie turvamees

Vaatab julgelt pimedusse.

"Vaata" peopesa alt

Kingsepa saapad

Igasuguste jalgade õmblemiseks

Marsimine paigas

Saabastele lüüakse hobuserauad

Cam parem käsi koputades vasakut peopesa

Ja tantsige peatumata.

Käed vööl, pane parem ja vasak jalg vaheldumisi kannale

10. Silpide lugemine ( esitlus)

Kuues ülesanne – loe silpe ja sõnu.

KÕNLEJA: Kui võrdlesite helisid, siis ütlesite, et häälik [C] elab tähes C ja heli [Ш] elab tähes Sh. Nüüd loeme nende tähtedega silpe ja sõnu.

11. Sõna kõlaanalüüs

A) Sõna KUIVAMINE kõlaanalüüs

b) Sõna KUIVAMINE koostamine poolitatud tähestiku tähtedest.

Tahvlile ilmub pildi kuues fragment.

12. Häälikute eristamine lauses. Keelekeerajate meeldejätmine mnemoonilise skeemi järgi okulomotoorse võimlemisega.

Seitsmes ülesanne on õppida keelekeerajat

Kingsepp õmbles saapad

sajajalgsed saapad.

Esitluses kuvatakse ekraanile mnemooniline diagramm.

Hästi tehtud! Ja olete selle ülesande täitnud.

Tahvlile ilmub pildi seitsmes fragment.

13. Häälikute eristamine tekstis (Loenda, mitu lauset tekstis on)

Sasha ema on õmbleja. Ema nimi on Svetlana. Tal on kodus õmblusmasin. Sasha ema on tõeline käsitööline! Ta õmbleb lühikesed püksid, seejärel särgi.

Esimese ettepaneku jaoks koostame diagrammi.

Tahvlile ilmub pildi kaheksas fragment.

Sihtmärk:

  • selgitada ja laiendada laste teadmisi sellel teemal "Kevad" ; laiendada ja aktiveerida laste selleteemalist sõnavara;

Paranduslikud ja kasvatuslikud ülesanded:

  • sõnamoodustus- ja käändeoskuste kinnistamiseks: nimisõnade kokkuleppimine omadussõnadega; nimisõnad koos tegusõnadega; vali nimisõnade jaoks omadussõnad.
  • arendada sidusat kõnet; kinnistada oskust vastata küsimustele täislausega;

Korrigeerivad ja arendavad ülesanded:

parandada foneemiline taju; trenni sisse õige hingamine; areneda peenmotoorikat, mälu, tähelepanu, mõtlemine; Paranduslikud ja kasvatuslikud ülesanded:

  • sisendada lastesse armastustunnet ja ettevaatlik suhtumine loodusele, õpetada looduses õiget käitumist.

Tervise ülesanded:

Kõne koordineerimise arendamine liikumisega, enesemassaaž, su-joko teraapia.

Varustus: päikesemänguasi, aastaaegu kujutavad pildid, kevademärke kujutavad pildid, pildid mängule "Mida kunstnik segas?", su-joki pallid, lillede joonistused värvimiseks, pliiatsid.

Eeltöö: vaatlused kevadised muutused looduses jalutama, kevadest luuletusi lugema, harjutusi õppima "Vaher" .

Kursuse edenemine.

I. Korraldusmoment: (laual on mänguasi) "päike" )

Logopeed: Poisid, vaadake, kes meile külla tuli?

Lapsed: Päikeseline.

Logopeed: tervitame päikest ja üksteist. Aga sellest, millest me tunnis räägime, saate teada luuletusest, mida ma loen.

(Logopeed loeb mõistatuse)

Koidab varahommik.
Siin-seal lohud.
Oja kohiseb nagu kosk
Starlings lendavad linnumajja,

Katuste all helisevad tilgad,
Karu tõusis kuusepeenrist üles,
Päike paitab kõiki soojalt.
Kes teab seda aastaaega?

(Kevad).

(lapsed lõpetavad kooris: kevad).

Arva ära, mis hooajast me räägime?

Lapsed: kevadest

Logopeed: Kõik on kevade üle rõõmsad, ootavad seda pikisilmi. Vanasti usuti, et kevad ei tule iseenesest. Enne kevadet kutsus külla ja ütles selliseid sõnu ... Kevad on punane! Palun külastage! Tule varsti! Tooge see endaga kaasa... Palugu igaüks kevadelt midagi.

(Logopeed passib mänguasja-päikest, määrates vastuste järjekorra. Lapsed paluvad kevadet tuua: hea ilm, soe päike, roheline muru, soe tuul, laululinnud, lumikellukesed jne. istuda toolidel).

II. Põhiosa.

Logopeed: Poisid, vaadake. Siin on pildid aastaaegadest (tahvlil on 3 pilti aastaaegadest: kevad, sügis, talv). Määrake, milline pilt näitab kevadet. Ja tõesta, miks sa nii arvad? (Laste vastused. Näiteks teisel pildil kevad. Olenevalt pildil olevast pildist nimetavad lapsed kevade märke, logopeed saavutab täieliku vastuse: On kevad, sest lumi sulab, ... jääpurikad on katustelt tilkub, ... linnud on saabunud, ... lapsed panevad selga kevadised riided jne.).

Logopeed: Hästi tehtud, valisite õiged sõnad.

Logopeed: Ilus kevad on maa peale tagasi tulnud. Tundkem tema puudutust.

1. (Tehakse näomassaaži).

Paistab ere kevadpäike – silitab ja paitab meie nägu.
Vihm on endiselt külm. - sõrmeotstega koputamine
Hommikuti ikka vahel kipitab pakasest. - näpistamine
Ja ometi paistab päike eredamalt. - paitab uuesti

2. Liigestusvõimlemine "Lõbusa keele ajalugu"

Kevad on käes ja päike paistab taevas eredalt (avage suu, lakkuge huuli 3 korda ühes suunas, 3 korda teises suunas). Selle kiirtest tilkus valjult tilka (klõpsake keelt). Keel pani riidesse ja läks metsa. Ta kõndis aeglaselt mööda rada ja kuulis lindude rõõmsat laulu: "Ku-ku-ku" , - kägu kägu kõrgel kuusel (onomatopoeesia). "D-d-d" , - rähn koputas väikseid putukaid otsides puu koorele (onomatopoeesia). Kõik laulis ja elavnes kevadises metsas. Kui pikk on lühike, aga peagi viis keeletee imelisele lagendikule (abaluu). Istus keel kännul (seen) ja vaatas ringi (vaata). Niidul õitses palju lumikellukesi. Keel imetles neid kaua. Varsti katsid pilved päikese (suu lahti, aeglaselt 5 korda kinni). Keel ruttas koju ema juurde.

3. Didaktiline mäng "Käsi plaksutama"

Logopeed: Poisid, olge nüüd ettevaatlikud. Panen sõnadele nimed ja sina lööd käsi, kui kuuled kevadega seotud sõna.

Sõnad: soojendab, langevad lehed, sulab, tuisk, mühin, soe, heledam, külm, paisub, lumehelbed, üleujutus, sisselend, sulanud laigud, pakane, piisad, jää triiv, tuisk, lumesadu, päike.

(Logopeed palub selgitada sõnu: sulanud plaastrid, tilgad, jää triiv)

Logopeed: Ja kevadel ärkab loodus ellu ja loomad ärkavad, ärkas ka Siil, ta otsustas reisida.

(logopeed juhib laste tähelepanu su-jokile)

4. Su-Joki teraapia "Siili lugu"

Väikeses hubases majakeses haldjametsas elas väike siil. Näidake palli avatud käes.

Siil oli väike ja kartis seetõttu kõike. Seejärel vaatas ta oma majast välja ja peitis end.

Pigistage ja vabastage peopesa Su-Joki palliga mitu korda

Ühel varakevadisel hommikul tahtis Siil jalutada. Ta tuli oma majast välja, vaatas ringi ja jooksis oma väikeste jalgadega mööda rada. Tee oli kitsas ja käänuline.

Siil jooksis kaua. Ja järsku leidis ta end suure märatseva jõe lähedal. Üle jõe visati õhuke sild.

Palli ringikujulised liigutused peopesas - kõigepealt päripäeva, siis vastu.

Ta astus oma väikeste jalgadega ettevaatlikult kitsale sillale – astus sammu, siis teise, kolmanda, neljanda, viienda – ja liikus teisele poole!

Ja seal on raiesmik – suur, ümar, ilus!

Palli ringikujulised liigutused peopesas.

Nähtamatute priimulate lagendikul: ja lumikellukesed ja krookused, võsukesed, kopsurohi ja tulbid! Ilus, nagu muinasjutus!

Veeretage pall igale sõrmele, alustades pöidlast, iga lillenime jaoks.

Siilile väga meeldis see lagend, ta kõndis selle ümber, astus sillale - üks samm, kaks, kolm, neli. Viiendaks... ja ta on teisel pool!

Veeretage pall üle iga sõrme, alustades pöidlast.

Siil jooksis kiiresti – algul mööda käänulist rada, siis sirgjooneliselt. Jõudis minu koju!

Veeretage palli üle peopesa edasi-tagasi.

Ja õhtu saabudes sulges Siil oma maja, heitis voodisse pikali ja jäi magusa unega magama! Hoidke palli peopesas.

5. Harjutus "Jaga sõna silpideks"

Kõneterapeut. Nüüd mängime mängu "Jagage sõna silpideks" . Jaga silpideks kevade märgid, mis on näidatud magnettahvlile kinnitatud piltidel (pilv, lumikelluke, rohi, päike, oja, pilv, puu, linnumaja, pung, sulanud laik.)

6. Harjutus "Mida kunstnik segas?"

Kõneterapeut. Poisid, vaadake, millise pildi hajameelne kunstnik maalis? See kujutab kevadet. Kuid kas kunstnik kujutas kõike õigesti?

7. Harjutus "Vaher" (kõne koordineerimine liikumisega)

Akna taga sulab jääpurikas, (Lapsed seisavad näoga ringis. Tehke 4 hüpet, hoides käsi vööl)

Tuul rebib pilved puruks. (Käed üles. Torso kallutused paremale ja vasakule)

Vabanemine, lahti surumine (käed rinna ees, küünarnukid allapoole; aeglaselt

Maple pingul rusikad. suruge rusikad kokku)

Ta nõjatus vastu akent. (4 hüpet)

Ja niipea kui lumi sulab, (kallutused)

Mul on roheline peopesa (nad pöörduvad üksteise poole, hoiavad välja

Vaher venib enne kedagi teist. üksteise paremad käed - käepigistus)

Logopeed: Ja nüüd, poisid, soovitan teil värvida kevadlilled ja luua oma kevadine heinamaa. (Logopeed annab lastele maalitud, kuid mitte maalitud lilli: lumikellukesed, maikellukesed, nartsissid, mimoosid, võililled, tulbid. Lapsed värvivad neid).

Logopeed: Poisid, kui imelise kevadise heinamaa saime. Suurepärane!

III. Õppetunni kokkuvõte

Logopeed: Poisid, kui head kaaslased te olete. Tänane tund oli huvitav. Kas sulle meeldis see? Vaata, päike pole kerge, tasku on. (Logopeed võtab mänguasjast välja magusaid auhindu)

BU Hantõ-Mansi autonoomne ringkond, Yugra « Taastusravikeskus lastele ja teismelistele koos puudega"Hea võlur"

Avatud esiosa kokkuvõte logopeediline seanss teemalises ettevalmistusrühmas "Kevad"

Esineb logopeed Davletova G.R.

Olga Vladimirovna Savkina
Frontaalne logopeediline tund kirjaoskuse õpetamise kohta OHP-ga laste ettevalmistusrühmas "Kaashääliku heli"

« Konsonant» .

Sihtmärk: Tervikliku vaate kujunemine kaashäälikud.

Ülesanded:

1. Arendage foneemiline teadlikkus.

2. Õppige eristama helid valjuduse ja kurtuse, pehmuse ja kõvaduse järgi.

3. Õppige koos töötama sõna: määrake asukoht kõla ühesõnaga uute sõnade moodustamiseks.

4. Automatiseeri korrigeeriv töö peal heli hääldus ja sidusa kõne arendamine.

5. Arendage vaimset protsessid: mälu, tähelepanu, kujutlusvõime, mõtlemine.

Varustus:

Peeglid, kiipide komplektid koostamiseks heliskeemid, teemapildid, majade paigutused (sinine ja roheline, kaardid koos trükitähtedega, lugemiskaarte silbid, sõnad.

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment.

Kõneterapeut: Poisid! Ilus on tulnud sügisene aeg! Lähme sinuga metsa. Tee peal mängime.

Üld-, peen- ja artikulatsioonimotoorika arendamine. Töö hingamise ja hääle arendamiseks.

1.1. Üldine lõõgastus.

Hommikul läheme õue, Sammud kohapeal.

Lehed langevad nagu vihm, vehkige kätega enda ees.

Ja nad lendavad, lendavad, lendavad ... Lainetage kätega külgedele.

Nad kõik tahavad magada. Une simulatsioon.

1.2. Üldmotoorika arendamine.

Tuul puhub, tuul puhub

Puhub, puhub. Energilised käeliigutused.

kollased lehed

Murdub puu otsast. Lehtede varisemise jäljendamine.

Lehed langevad

Otse meie jalge all. Kummardus ettepoole, käed puudutavad jalgu.

1.3. Peenmotoorika arendamine.

Tuul lendas läbi metsa

Tuul luges lehti: Peopesade sujuvad lainetaolised liigutused.

Siin on tamm

Siin on vaher

Siin on nikerdatud pihlakas,

Siin kuldsest kasest, painutavad nad ühe sõrme mõlemal käel.

Siin on viimane haavapuu leht,

Tuul viskas rohuliblele. Asetage peopesad rahulikult lauale.

1.4. Näomassaaž.

Kujutletavate vihmapiiskadega (silitamine, tilgad (sõrmeotstega koputades) ja jälle ojadena (silitab).

1.5. Miimiliste lihaste arendamine.

Päike tuli välja pärast sügisvihma ja sa naeratasid ja rõõmustasid.

Kuid järsku jooksis pilv ja sa kortsutasid ärritunult kulmu.

Kuid tuul viis pilved minema ja sa naeratasid jälle.

1.6. Artikulatoorsete motoorsete oskuste arendamine. Harjutused:

- lõualuu jaoks: suu lahti (loendage kuni 10-ni); vaheldumisi avage ja sulgege suu;

- huultele: huuled naeratades - "toru";

- keele jaoks: "spaatliga" (loendage kuni 10-ni).

1.7. Töö kõnehingamise ja hääle arendamiseks.

Alumise diafragmaatilise hingamise seadistamine. Harjutus sooritatakse seistes, käsi diafragma:

Seistes väljahingamine sissehingamine paus lärmakas väljahingamine

2. Sissejuhatus teemasse.

Kõneterapeut: - Poisid! Laulame kordamööda oma nimesid ja plaksutame, tõsta esile esimene kõla ühesõnaga.

Kõneterapeut: - Poisid, me ütlesime esimesena kõlab nimedes nii palju on räägitud helid. Ja mis need on helid? Kuidas neid hääldatakse – vabalt või tõkkega? (tõkkega). Õhk kohtub takistusega (takistus).

Kuidas me neid nimetame helid? (Kaashäälikud) .

Kõneterapeut: - See on õige, poisid. Kes nimetab meie teema õppetunnid?

Lapsed: - Kaashäälikud.

Kõneterapeut: - Poisid! Miks ma sulle kaks maja panin – sinise ja rohelise? Mida nad tähistavad? (Kõik elavad sinises majas kaashäälikud kindlad helid , ja roheliselt - otse pehmed kaashäälikud). Ja ka kaashäälikud võib olla häälekas ja kurt.

Tõstke käsi üles need, kelle nimi algab häälikuga konsonantheli. Tõstke nüüd käsi üles need, kelle nimi algab kurdiga konsonantheli. Hästi tehtud!

3. Harjutus "Püüa kinni konsonant» .

Kõneterapeut kutsub lapsi tähelepanelikult kuulama helid mida ta hääldab ja plaksutab selle kuuldes käsi konsonant.

Õpetaja ütleb helid: a, o, s, y, t, k, i, s, n.

4. Harjutus "Neljas lisa".

Kõneterapeut: - Järgmine ülesanne selline: peate kuulama rida sõnu ja nimetama lisa (alustades teisest heli) : Suits, maja, tuba, dacha; säga, mahl, moon, poeg; vatt, vesi, ämber, loor; pall, aur, šokk, müra.

5. Didaktiline mäng "Pane pilt majja".

Kõneterapeut: Poisid! Teie ees on erinevad pildid. Peate valima neist ühe ja nimetama esimese. kõla ühesõnaga, määrake, milline konsonant(kõva või pehme) see sõna algab. Kui pehmel konsonant- nii et peate elama rohelises majas ja kui tahkele majale konsonant tähendab sinist.

6. Dünaamiline paus.

Kõneterapeut: - Läheme läbi metsa - kummardusime, passisime madalate puude okste alt, lükkame oksi laiali, hüppame üle lombi, astusime üle kõrge märja rohu.

7. Asukoha määramine kõla ühesõnaga.

Kõneterapeut: - Nüüd teeme kindlaks, kus kõla ühesõnaga: alguses, keskel või lõpus. Nimetan sõna ja sind sa saad sisestage vastavasse kasti sinine või roheline ring heliriba . Mägi, kitarr, kass, vaal, moon, kriit.

8. Harjutus "Hääleline - kurt".

Kõneterapeut: - Ma kutsun teid erinevateks silpideks. Kui silp algab tähega kaashäälik kõlas tähendab, et plaksutad käsi. Ja kui koos konsonant kurt, tõsta käsi.

KA - GA, SA - FOR, CA - FOR, LA - RA, SHA - ZHA - SHA, PA - PA - BA, YOU - DY - YOU.

Siis logopeed ütleb sõnu: MÄGI - KOOR, PÕRK - EMAS, ROOS - KITS, ÕMBEL - KRAAV, TÜTAR - PUNKT, POP - TP.

9. Etteantu definitsioon kõla ühesõnaga.

Kõneterapeut: - Ma kutsun sind sõnadeks ja sa pead kõrva järgi kindlaks määrama, kus sa antud kuuled kõla ühesõnaga(sõna alguses, keskel, lõpus). [K] - KASS (alguses JAHU (keskel, PRAEGU (lõpuks).

10. Käsitletava materjali koondamine ja üldistamine.

Kõneterapeut kutsub lapsi üles nimetama mis tahes sõnu, mis algaksid konsonant ja määrake, mis see on heli(kõva - pehme, häälekas - kurt).

11. Alumine rida õppetunnid. Tulemuslikkuse hindamine lapsed.

Seotud väljaanded:

Frontaalne logopeediline tund "Heli [P]" Frontaalne logopeediline tund. Heli [P]. Eesmärk: fikseerimine õige hääldus heli [P]. Varustus: Pildid, kiibid,.

Frontaalne logopeediline tund kirjaoskuse ettevalmistusrühmas "Heli [T] ja täht T" Frontaalse logopeedilise tunni kokkuvõte kirjaoskuse õpetamisest kooliks ettevalmistavas rühmas. Teema: Heli [T]. Täht "T". Eesmärk: tutvustada.

GCD kokkuvõte lastele kirjaoskuse õpetamisest kooli ettevalmistusrühmas "Tutvuge - heli R (täht R)" MBDOU "CRR Kindergarten No. 63" GCD kokkuvõte laste kirjaoskuse õpetamisest kooliks ettevalmistavas rühmas TUTVUGE.

GCD kokkuvõte kirjaoskuse õpetamise ettevalmistusrühmas “Heli [g]. Tutvumine tähega G» GCD kokkuvõte kirjaoskuse õpetamise ettevalmistusrühmas teemal: “Heli [g], tutvumine tähega G” Programmi sisu: paranda.

Frontaalne tund ettevalmistuses logopeediline rühm teemal: "Heli [sh]"

Abstraktne eesmised õppetunnid ettevalmistavas logopeedilises rühmas teemal: "Heli [w]"

Naletova Jekaterina Anatoljevna, MDOU õpetaja-logopeed lasteaed kombineeritud vaade nr 17, Moskva oblasti Podolski linn
Materjali kirjeldus: Kavandatavat materjali võivad täielikult või osaliselt kasutada koolieelse lasteasutuse logopeed. õppeasutused lastega töötamine üldine alaareng kõned kooli ettevalmistusrühmas (6-7 a). Pole saladus, et puudused suuline kõne laps tuleb kõrvaldada enne haiguse algust kooliminek. Vastasel juhul on laps ohus kirjutamine nagu düsgraafia ja düsleksia. Ülaltoodud rikkumiste ärahoidmiseks kirjeldatakse kokkuvõttes üksikasjalikult lastega tehtavat tööd mängu vorm, mille eesmärk on heli [w] automatiseerimine koolieelikutel eri etappidel, üld-, peen- ja artikulatsioonimotoorika, näolihaste, aga ka hingamise ja hääle arendamine. Esindatud mängu harjutused foneemilise kuulmise ja taju arendamisest, hääliku-silbilise analüüsi ja sünteesi oskuse parandamisest, sõnamoodustus- ja käändeoskuste arendamisest.
Eesmärgid:
Paranduslik ja õpetlik:
- kinnistada mõiste helitekke mehhanismist [w];
- jätkake laste õpetamist erinevat tüüpi analüsaatorite põhjal andma heli [w] akustilisi-artikuleerimisomadusi;
- arendada sõnamoodustus- ja käändeoskust.
Parandust arendav:
- automatiseerida heli [w] lastel silpides, sõnades ja lausetes;
- arendada üld-, peen- ja artikulatsioonimotoorikat;
- arendada lastel hingamist, häält, näolihaseid;
- arendada foneemilist kuulmist ja taju;
- arendada hääliku-silbilise analüüsi ja sünteesi;
- täpsustada ja laiendada sõnavara;
- arendada tähelepanu ja mälu
Paranduslik ja õpetlik:
- õpetada lapsi kõne enesekontrolliks;
- kasvatada lapsi tähelepanelikuks
Varustus: värvilised sümbolid heliskeemide paigutamiseks, süžeepildid, heli akustilis-artikulatiivse kujutise profiil [sh], pildiga teemapildid mitmesugused transpordi- ja teemapildid heli jaoks [w], lauseskeemid, Jolly Traini käsiraamat, multimeediatahvel ja projektor.

ÕPPEPROTSESS

Korraldamise aeg:

Täna on meil külalised. Poisid, mis te arvate, mis transpordiga nad meie aeda jõudsid? Istub maha see, kes nimetab mis tahes transpordiliiki.

1. Tunni teema sõnum:

Mäng "4 ekstra".
- Nimetan 4 transpordiliiki ja palun valige nende hulgast üks lisa (lennuk, helikopter, auto, deltaplaan). Selgita miks?
Lisaauto, sest see on maapealne transport ning lennuk, helikopter ja deltaplaan on õhutransport.
-Täna sõidame autoga ja samal ajal jälgime pidevalt õige hääldus heli [w]. Millise heli sõnastikus masin intonatsiooniga esile tõstsin?
- Heli [w].
Heli [w] omadused vastavalt artikulatsioonile ja akustilistele omadustele:
Mida teevad huuled, kui hääldame heli [w]?
- Huuled on ümarad.
- Kus on keel?
- Ülemiste hammaste taga.
- Milline keel, kitsas või lai?
- Keel on lai, kuppel.
- Kas suus on takistus?
-Keel loob barjääri, seega on heli [w] konsonant.
Kas heli [w] kõlab kõvasti või pehmelt?
- Heli [w] on alati pidev.
-Kuidas me hääldame heli [w], häälega või ilma?
Heli [w] on kaashäälik, alati kõva, kurt heli. Tahvli juures olev laps tähistab heli [w] värvisümboliga.

2. Foneemilise kuulmise arendamine.

Heli [w] eraldamine helide seerias (s, s, h, sh, u, s, s, sh, c, sh ...)
- Ma hääldan sarnased helid, ja plaksutate käsi, kui kuulete heli [sh].

3. Heli [w] automatiseerimine sõnades, lausetes.

Panen sõnale nime ja te asendate selle esimese hääliku heliga [w] ja nimetate saadud sõna.
Suss - müts Glow - šaakal Dar - pall
Tass - kabe Äärik - voolik Seep - awl
Stomp - whisper Joint - bajonett Huuled - kasukad
Hiir - muhk Vabandust - sall Mage - samm
Paralleelselt selgitatakse uute sõnade tähendust.

4. Hääliku [w] asukoha määramine sõnades.

Lõbus rongimäng.
- Esimeses vagunis sõidavad reisijad, kelle nimes on heli [w] sõna alguses, teises - keskel, kolmandas - sõna lõpus.
Sõna caps on häälik [w] sõna alguses.
Mäng "Kadunud sõna"
- Ma loen teile luulet ja kui ma midagi segan, parandate mu vea
Sõbraga mängisime ...... tassi
Nad jõid teed valgest ... ... kabest.
Sai naaritsast välja ... .. muhk
Hiir kukkus talle peale.
Õmblesime õega nõusid .....
Ja nukkude riided ... ... pestud
Nutab kibedalt ... ... vaene pall
Õhk lendas minema ... .. Garik
lendas minema õhupall. Teeme viimasest lausest diagrammi.
Mitu sõna on lauses? Mis on esimene sõna? Mis on viimane sõna?

5. Dünaamiline paus.

Kõne koos liikumisega.
Autod kihutavad meeletult
Üks-üks-üks roolist kinni hoides
Nende seljad kahisevad mööda kiirteed
Sha-shu-she-shi trampivad jalgu
Pika teekonna lõpus
Ash-sh-sh-ish peopesa otsmikul
Kostab sosin: she-sho-shu, she-sho-shu peopesad huulikuga
See on rehv, mis sosistab rehvile: "Ma ei kiirusta enam - hoo-shoo" väljahingamisel koos hääle tugevuse vähenemisega

6. Silbi-hääliku analüüs.

Lõhkenud rehviga autos tuli meie juurde kaisukaru. Kuni autoremonditöökojas rehvi liimitakse, paneme paika sõna MISHKA silbi-hääliku analüüsi.
Laps tahvli ääres: karu on üks sõna. Sellel on 2 silpi: mish-ka
Silbis MISh-:
Esimene heli [m`] on kaashäälik, pehme, kõlav heli. Märgistan selle rohelise ruuduga.
Teine heli [ja] on täishäälik, ma tähistan seda punase ruuduga.
Kolmas heli [w] on kaashäälik, alati kõva, kurt heli, tähistan seda sinise ruuduga.
Silbis -KA:
Esimene heli [k] on kaashäälik, kõva, kurt heli, tähistan seda sinise ruuduga.
Teine heli [a] on täishäälik, ma tähistan seda punase ruuduga.
Mitu häält on sõnas karu? Mitu silpi?
-Mida tuleb heliskeemis muuta, et saaksime sõna KASS?
-Tuleb eemaldada esimene roheline ruut ja panna sinine, sest sõnas CAT on esimene häälik K - konsonant, kõva, kurt heli.

7. Keele leksikaalse ja grammatilise struktuuri kujunemine.

Uksele koputama. Nad toovad ümbriku.
- Poisid, nad tõid meile Shpuntikult kirja. Ta kirjutab, et sõbrad Sunny Cityst kinkisid talle auto koos eriliste piltidega. Piltidel on näidatud toimingud, mida masin suudab teha. Palun aidake mul neid nimetada.
o auto sõidab maja juurde o auto sõidab garaaži
o auto sõitis maja juurest minema o auto sõitis ülesmäge
o auto sõitis garaaži o auto sõitis mäest välja
o auto väljub garaažist o auto läheb üle jõe
o auto tuleb nurga tagant
Lapsed nimetavad kordamööda masina toiminguid, mis on kujutatud multimeediatahvlil.
Mäng Ütle vastupidist.
Laste laudadel on süžeepildid, vastab see, kellel on ekraanil kujutatule vastupidine tegevus. Ekraanil: auto sõitis mäest välja. Laps vastab: "Minu auto sõitis mäest üles."
Mäng "Arva ära transport".
Objektide äraarvamine nende osade nimede järgi.
- Kere, kabiin, ratas, rool, esituled.
- See on auto (pilt ekraanil)
- Tiivad, kokpit, saba, mootor.
- See on lennuk.
- Tekk, ankur, kajut, ahter, vöör.
- See on laev.
- Vagunid, kupeed, elektrivedurid.
- See on rong.
Lastel on laudadel teemapildid, mis kujutavad erinevaid transpordiliike. Multimeedia süžeel on pildid, mis kujutavad maanteed, merd, raudteed ja taevast. Lapsed seostavad oma pildi ja ekraanil oleva süžeega.
Laps: Auto sõidab mööda teed, see on maismaatransport.
Rong sõidab kaasa raudtee, see on raudteetransport.
Taevas lendab lennuk (helikopter), see on õhutransport.
Laev (paat, paat) hõljub vee peal, see on veetransport.
Rong sõidab metroos, see on maa-alune transport.
Maanteel sõidab mootorratas (jalgratas), see on maismaatransport.

Õppetunni kokkuvõte

Millisest helist me täna räägime? Kirjeldage heli [w].
- Milliseid transpordiliike te teate? Heli [w] tähistamiseks järgmises õppetükis tutvume tähega Sh.